Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
commodore.gen.trCommodoreCommodore DonanımC64T (Türkçe F klavye Commodore 64)
Sayfa: 1 [2]   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: C64T (Türkçe F klavye Commodore 64)  (Okunma Sayısı 1377 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Cyr
Üye
**

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #15 : Mayıs 23, 2019, 08:03:42 ÖÖ »

Tebrikler, fort_apocalypse. "Ayhan" kimmis acaba, şimdi ne yapar. Adini c64'e yazmiş.
ilkerficicilar
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #16 : Mayıs 23, 2019, 10:17:21 ÖÖ »

Ayhan Kalaycıoğlu olması muhtemel. Commodore dergisinde çeşitli yazıları ve devre şemaları (olasılıkla 64'er dergisinden çeviri şemalar) vardı.

http://cbm.ficicilar.name.tr/ - Commodore Hacking
Gokhan Ozkan
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #17 : Mayıs 23, 2019, 11:02:24 ÖÖ »

Paylaşım ve bilgilendirme için çok sağol dostum.
fort_apocalypse
Deneyimli

Bilgi Paylaştıkça Çoğalır.

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #18 : Mayıs 23, 2019, 11:33:06 ÖÖ »

Cyr, Gokhan Ozkan, ilginiz için ben teşekkür size ederim.

Ayhan Kalaycıoğlu olması muhtemel. Commodore dergisinde çeşitli yazıları ve devre şemaları (olasılıkla 64'er dergisinden çeviri şemalar) vardı.

Ayhan Kalaycıoğlu adını hatırlıyorum ama sanırım hiç tanışmadık. Teleteknikte çalışıp ayrılan arkadaşlarım vardı ama zaman içinde onlarla da irtibatım koptu, ulaşabildiğim olursa sorarım kim bu kernal işiyle uğraşan "Ayhan" diye.

« Son Düzenleme: Mayıs 23, 2019, 11:34:43 ÖÖ Gönderen: fort_apocalypse » Logged

fort_apocalypse
Deneyimli

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #19 : Mayıs 23, 2019, 17:28:26 ÖS »

Bu arada, "sadece farklı harfleri kopyalar, gerisini orijinal ROM'dan alırım" varsayımı çöktü. Sanırım noktalı ve kuyruklu harflere altta üstte yer açmak için tüm font bücürleştirilmiş:

EN:
00000000  3c 66 6e 6e 60 62 3c 00  18 3c 66 7e 66 66 66 00

TR:
00000000  00 3c 6a 6e 60 66 3c 00  00 3c 66 66 7e 66 66 00

Bunlar @ ve A karakterleri mesela. TR setteki karakterlerin tepesinde bir bitlik boşluk var.

Tamamen haklısınız, videosunu çektim.

https://youtu.be/QGQbUVvsMok

« Son Düzenleme: Mayıs 23, 2019, 17:31:15 ÖS Gönderen: fort_apocalypse » Logged

hakkan
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #20 : Mayıs 23, 2019, 17:37:39 ÖS »

Hay allah, bu C64 bukadar kıymetli miymiş, kaçırdım demek ki. Ben de ilanı görmüş ama "F Klavyeli C64'ü ne yapacağım" diye almamıştım :-) Ama değerini bilen birine gitmesine çok sevindim.

Bizler bunlar için bu kadar tırmalarken Amerika'da takip ettiğim bazı garaj satışlarında neler çıkıyor neler, bir de onları alabilsek... :-)
ilkerficicilar
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #21 : Mayıs 23, 2019, 18:07:42 ÖS »

Normal C64'te denemek isteyenler için sadece 1694 byte boyutunda kernal + font:

http://cbm.ficicilar.name.tr/dosya/trkernal.prg

4KB'lık fontun 2KB'ı normal karakterlerin negatifiydi. 8K'lık kernal'de de yalnızca 500 byte kadarı değişmişti. İlgili taşıma kodu ile birlikte 12288 byte 2843 byte'a sığıştı. Gerisini de exomizer ufalttı.

Yalnız, bu dosya yalnızca merak gidermek için. Çünkü font $3000'de. Biraz uzun bir BASIC programı veya fazla değişken kullanımı fontun üstüne yazacaktır. Ayrıca kernal'i RAM'dan çalıştırabilmek için BASIC'i de RAM'a almak gerekti. Yani $A000-BFFF ve $E000-FFFF arası hassas bölge.

Bir de sys64738'le veya run-stop restore ile ROM devreye girmesin diye $FDD6 adresinde E7 yerine E5 yazmam gerekti. Benzer şekilde $3800'deki küçük harf fontu default görmesi için $ECB9-ECE6 arasındaki VIC register değerlerinden D018'i ayarlayan $ECD1'e $1E değerini koymam gerekti. Türkçe meali: RAM'daki bu kernalin kopyasını alıp EPROM'a yazmayın, çalışmaz. EPROM'a yazmak için fort_apocalypse'in yüklediği TR_KERNAL.BIN'i kullanabilirsiniz. Buradaki trkernal.prg yalnızca normal BASIC'ten yükleyip çalıştırmak için.

fort_apocalypse
Deneyimli

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #22 : Mayıs 23, 2019, 18:22:56 ÖS »

Hay allah, bu C64 bukadar kıymetli miymiş, kaçırdım demek ki. Ben de ilanı görmüş ama "F Klavyeli C64'ü ne yapacağım" diye almamıştım :-) Ama değerini bilen birine gitmesine çok sevindim.

Bizler bunlar için bu kadar tırmalarken Amerika'da takip ettiğim bazı garaj satışlarında neler çıkıyor neler, bir de onları alabilsek... :-)

Aslında kıymet sübjektif değişken. C64 Türkçe karakterler ve klavye bugün kimse için bir ihtiyaç değil, Tükçe yazmak isteyen Bilgisayarından veya cep telefonundan bile yazabilir. Bunun kıymeti nadir bulunuyor olmasından kaynaklanıyor, çok üretilmiş olsaydı büyük ihtimalle ben de satınalmayabilirdim (zaten F klavye kullanmaya hiç alışamadım.) önemli satınalma sebebim de romları forumda paylaşmaktı. Teşekkür ederim.

Normal C64'te denemek isteyenler için sadece 1694 byte boyutunda kernal + font:

http://cbm.ficicilar.name.tr/dosya/trkernal.prg

4KB'lık fontun 2KB'ı normal karakterlerin negatifiydi. 8K'lık kernal'de de yalnızca 500 byte kadarı değişmişti. İlgili taşıma kodu ile birlikte 12288 byte 2843 byte'a sığıştı. Gerisini de exomizer ufalttı.

Yalnız, bu dosya yalnızca merak gidermek için. Çünkü font $3000'de. Biraz uzun bir BASIC programı veya fazla değişken kullanımı fontun üstüne yazacaktır. Ayrıca kernal'i RAM'dan çalıştırabilmek için BASIC'i de RAM'a almak gerekti. Yani $A000-BFFF ve $E000-FFFF arası hassas bölge.

Bir de sys64738'le veya run-stop restore ile ROM devreye girmesin diye $FDD6 adresinde E7 yerine E5 yazmam gerekti. Benzer şekilde $3800'deki küçük harf fontu default görmesi için $ECB9-ECE6 arasındaki VIC register değerlerinden D018'i ayarlayan $ECD1'e $1E değerini koymam gerekti. Türkçe meali: RAM'daki bu kernalin kopyasını alıp EPROM'a yazmayın, çalışmaz. EPROM'a yazmak için fort_apocalypse'in yüklediği TR_KERNAL.BIN'i kullanabilirsiniz. Buradaki trkernal.prg yalnızca normal BASIC'ten yükleyip çalıştırmak için.

Commodore64'e sizin gibi hakim olan bir başkasını görmedim, gıptayla okudum.
Teşekkürler.

fort_apocalypse
Deneyimli

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #23 : Mayıs 24, 2019, 04:10:51 ÖÖ »

C64 Türkçe/ingilizce anahtarlı Character generator ROM adaptörü yapmak isteyen arkadaşlara yardımcı olması amacıyla hazırladım, umarım faydası olur. Kernal ile birlikte kullanılıyor, Multi kernal yapımını daha önce başka başlıkta anlatmıştım. ( http://www.commodore.gen.tr/forum/index.php?topic=17050.0 )

* CHR_MULTIROM.jpg (392.89 KB, 1366x1773 - Görüntüleme: 237 kez.)
* TUR_ENG_CHR_ROM.zip (2.03 KB - Yükleme: 14 kez.)
« Son Düzenleme: Mayıs 24, 2019, 04:15:31 ÖÖ Gönderen: fort_apocalypse » Logged

ilkerficicilar
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #24 : Mayıs 24, 2019, 08:51:09 ÖÖ »

Teşekkürler. Şimdi geriye bununla uyumlu programları araştırıp modlamak kaldı.

EasyScript, SpeedScript ve SpeedCalc'ı bir deneyeyim. Normal kullanımda bir sıkıntı yoksa CTRL-P ile yazıcıdan çıktı alan rutini TR harfler için değiştirmek yeterli olacak.

GEOS'un klavye matrisi tablosunu değiştirmek zor değil, kaynak kodu mevcut. Hatta ufak bir autoexec patch hazırlamak daha pratik olur. Ama GEOS'ta hiç Türkçe font var mı bilmiyorum.

Bir de Commodore Dergisi'nin 9. sayısında Suat Baycılı tarafından yazılmış Türkçe bir kelime işlem programı vardı. Bu klavye ve fontla uyumlu değildi sanıyorum, ama değiştirmek zor olmasa gerek.

Bunları halledebilirsek bu yaz ödevlerinizi C64'te hazırlayıp öğretmeninizi hayretler içinde bırakabilirsiniz çocuklar. Haydi klavye başına!
[Commodore Dergisi'nin "Yayıncının Notu" sayfasında Osman Babaoğlu genelde okuyucularla bu tonda konuşur gibi yazardı]
« Son Düzenleme: Mayıs 24, 2019, 08:52:41 ÖÖ Gönderen: ilkerficicilar » Logged

ilkerficicilar
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #25 : Mayıs 24, 2019, 14:49:20 ÖS »

EasyScript Türkçe Kernal ve charset ile şimdilik sorun çıkarmıyor gibi görünüyor. Tabii Türkçe yazıcı çıktısı alamayacak henüz. Bir ara benim nokta vuruşlu yazıcı ile deneme yaparak düzeltirim.

SpeedCalc Türkçe harfleri basmıyor. SpeedScript v3.2 ise Türkçe kernal ile sorunsuz yazıyor, ama haliyle yazıcı çıktısı için bir değişiklik şart.

Bu arada, Simon'un KissCard'ı, EasyFlash, i_r_on'un IRQhack64'ü, vb. ile kullanım için 8KB'lık kartuş sürümünü de hazırladım... Karakter setini $D000'a, ekran belleğini $CC00'a alıyor zorunluluklar yüzünden. Tabii bu kartuş gerçek Türkçe kernal'in yerini tutamıyor. Ama çoğu BASIC programda sorunsuz çalışacaktır.

* turkceromkartusu.zip (3.31 KB - Yükleme: 14 kez.)

* Turkce-easyscript.png (1.33 KB, 384x272 - Görüntüleme: 148 kez.)

* Turkce-speedscript.png (1.83 KB, 384x272 - Görüntüleme: 139 kez.)
« Son Düzenleme: Mayıs 24, 2019, 15:23:08 ÖS Gönderen: ilkerficicilar » Logged

fort_apocalypse
Deneyimli

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #26 : Mayıs 24, 2019, 20:50:11 ÖS »

turkceromkartusu.zip çok güzel olmuş, elinize sağlık. İnşallah yazıcıda da türkçe rom ihtiyacı gerekli olmaz.

ilkerficicilar
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #27 : Mayıs 25, 2019, 00:45:50 ÖÖ »

Rica ederimdir... Bu arada, forumda zaman içinde arayıp bulması zor olur diye kernal, karakter seti, kartuş imajı ve .prg biçimini zipleyip, kısa bir açıklamayla birlikte şuraya ekledim:

http://cbm.ficicilar.name.tr/program/31/c64-turkce-kernal-ve-karakter-seti

fort_apocalypse
Deneyimli

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #28 : Mayıs 25, 2019, 06:09:24 ÖÖ »

Bu şekilde derli toplu iyi oldu, teşekkürler.
Benim gerçekte hiçbir katkım yok, sadece epromları söktüm o kadar, tekrar teşekkürler

Sayfa: 1 [2]   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: