Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
commodore.gen.trGenel KategoriGenel SohbetHuawei Google sorununu çözmüş diyorlar (Alıntıdır)
Sayfa: 1 [2]   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: Huawei Google sorununu çözmüş diyorlar (Alıntıdır)  (Okunma Sayısı 5980 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
wizofwor
Genel Yönetici

Gosub ile gidilen yerden goto ile dönen adam

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #15 : Mayıs 24, 2019, 15:40:48 ÖS »

İşletim sistemini mayıs ayında çıkaracaklarını duyurmuşlardı. Android Open Source Project'i forklayacaklarını tahmin ediyorum. Google lisanlı bileşenlerin yerine kendi yazılımlarını koyarlar. Android'den anlayanlar yapılabileceğini söylüyorlar. 

OS işi kolay da CPU işini (ARM, lisanslamayı durdurdu) çözmesi çok zor çünkü alternatifsiz gibi.

RISC-V veya MIPS kullanabilir.

Wikipedia'dan geliyorum. MIPS olmaz o da Amerikan malı. RISK-V'de Amerikan ama GPL lisanslı görünüyor. Oradan belki bir şeyler çıkabilir.

Tabi gerçekçi olmak gerekirse bunların hiç birine gerek yok. Çin, Huawei'nin arkasındaki devlet desteğini hafifletecek. Huawei 5G ihalelerinde frene basıp Cisco'ya yol verecek. Karşılığında da bu yasaklar kaldırılacak.
« Son Düzenleme: Mayıs 24, 2019, 15:44:00 ÖS Gönderen: wizofwor » Logged

Aykiri1
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #16 : Mayıs 24, 2019, 17:02:53 ÖS »

İşletim sistemini mayıs ayında çıkaracaklarını duyurmuşlardı. Android Open Source Project'i forklayacaklarını tahmin ediyorum. Google lisanlı bileşenlerin yerine kendi yazılımlarını koyarlar. Android'den anlayanlar yapılabileceğini söylüyorlar. 

OS işi kolay da CPU işini (ARM, lisanslamayı durdurdu) çözmesi çok zor çünkü alternatifsiz gibi.

RISC-V veya MIPS kullanabilir.

Wikipedia'dan geliyorum. MIPS olmaz o da Amerikan malı. RISK-V'de Amerikan ama GPL lisanslı görünüyor. Oradan belki bir şeyler çıkabilir.

Tabi gerçekçi olmak gerekirse bunların hiç birine gerek yok. Çin, Huawei'nin arkasındaki devlet desteğini hafifletecek. Huawei 5G ihalelerinde frene basıp Cisco'ya yol verecek. Karşılığında da bu yasaklar kaldırılacak.

bu yasaklar kalkmaz olay ticaret savaşlarından dolayı böyle sonuçlar doğuracak. abd egemenliğini korumaya çalışıyor ortadoğu buna izin vermiyor. konu huaweinin çok ötesinde
Cengiz Demir
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #17 : Mayıs 24, 2019, 19:31:09 ÖS »

Ben de neye dayanarak satmaya devam edeceğiz diye açıklama yaptılar diye şaşırmıştım. O yuzden yasal bir dayanakları var mı acaba diye belirttim. Evet sonuçta onlar da Arma bağımlılar 

Çin firmaları birleşirlerse (huawei xioami oppo vs.) belki de Arm tekeline son verebilirler..

@cdemir

TSMC de işlemcileri ARM lisansıyla üretiyor bu nedenle birilerinin başka bir mobil CPU mimarisi tasarlaması gerekiyor. Bu olursa ARM'nin tekeli de yıkılmış olur. Sadece IP üreten, tek bir üretim tesisi olmayan (8 bit Acorn bilgisayarlarının arkasındaki isim, retro dünyasından yani) ARM şirketinin 24 milyar dolarlık piyasa değeri bulunuyor ve karbon ayakizi sıfır!

witchdoktor
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #18 : Mayıs 24, 2019, 20:29:26 ÖS »

@cdemir

Bu 3 şirket yılda yaklaşık 450 milyon telefon satıyorlar. Her şey mümkün. Gerçi kendi aralarında da sert bir rekabet var. Huawei'nin tedarikçileri de ciddi zarara uğrayacak. Bakalım kol keserek ABD ile işi tatlıya bağlayabilecekler mi yoksa Apple ürünleri başta olmak üzere misillemelerle devam mı edilecek.
Sayfa: 1 [2]   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: