Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
commodore.gen.trGenel KategoriGenel SohbetEski laptopa lubuntu kurdum
Sayfa: [1]   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: Eski laptopa lubuntu kurdum  (Okunma Sayısı 1948 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
june8efe
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« : Mayıs 27, 2019, 01:16:11 ÖÖ »

Herkese iyi geceler, bir retro hikayeside benden olsun.
Babamın yaklaşık 2006 yılında aldığı ve yaklaşık 5 senedir atıl olarak duran toshiba laptopu istemiştim geçen yaz. cihaz üzerinde onboard 128mb ekran kartı olduğundan pek bir beklentim yoktu aslında ama cihaz çok temiz olduğundan bir şekilde kullanımda olmalıydı.
modeli Toshiba M70-215
ilk olarak ubuntu denemiştim ama biraz ağır geldi. sonrasında lubuntu'yu keşfettim.
ubuntu- kubuntu- lubuntu başta komik geliyor  . ama lubuntu özellikle düşük sistem cihazlar için öneriliyor. cihaz resmen uçuşa geçti lubuntu ile. 1,5gb ram ve 128 onboard ekran kartı ile hiç takılmadan çalışıyor. yaklaşık bir haftadır çeşitli programlar yüklüyorum. programların adları windows ta alıştığımızdan biraz farklı ilk başta pek birşey çağrıştırmıyor bazen. mesela K3b cd yazdırma programyoutube 240 çözünürlükte açıyorum.
360 da idare ediyor ama 480'de hafiften videoda yavaşlamaları hissettiriyor.ı. Nero Burning Rom gibi niyetini açık açık söylemiyor adından

çok güzel ve sistem gereksinimi düşük programlar mevcut ancak windowstaki gibi program kurulmuyor veya ben kuramadım. Sonrasında Muon package manager adlı bir programı keşfettim Android'deki GooglePlay gibi.
buradan hemen emulator programları indirdim.
birçok emulator mevcut. mesela ZSNES adlı program ile snes oyunları için.
ayrıca birkaç tane çok güzel online FPS oyun indirdim. serverlarında oyuncu mevcut

nexuiz

sauerbraten

alien arena

Geliştirme kartları: Raspberry Pi2, Arduino Uno R3
El konsolları: Ngage,DS Lite,Nintendo 3DS cfw
Tv konsolları: PS1, Hdd'li fat PS2, Wii (Softmod'lu), Xbox360 slim rgh, PS4 Slim
Cimihendriks
Deneyimli

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #1 : Mayıs 27, 2019, 01:38:13 ÖÖ »

Sorun bende mi bilmiyorum ama eklentiler gözükmüyor

Alacağın bir kaç nefes, hiç düşündün mü?
Ne kalacak senden, hiç düşündün mü?
Bir cansız vücudun, o da çürür toprak olur gider.
june8efe
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #2 : Mayıs 27, 2019, 01:50:30 ÖÖ »

başlığı linuxlu eski cihazdan attım diyemi görünmüyor diye düşünmüştüm ama şimdi cepten kontrol ettim telefonda sorunsuz görünüyor

Geliştirme kartları: Raspberry Pi2, Arduino Uno R3
El konsolları: Ngage,DS Lite,Nintendo 3DS cfw
Tv konsolları: PS1, Hdd'li fat PS2, Wii (Softmod'lu), Xbox360 slim rgh, PS4 Slim
Cimihendriks
Deneyimli

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #3 : Mayıs 27, 2019, 01:52:41 ÖÖ »

Sorun bendeymiş, chromeda açılmıyor bir tek, kusura bakmayın. Mesajlar silinebilir

Alacağın bir kaç nefes, hiç düşündün mü?
Ne kalacak senden, hiç düşündün mü?
Bir cansız vücudun, o da çürür toprak olur gider.
ilkerficicilar
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #4 : Mayıs 27, 2019, 07:06:53 ÖÖ »

RAM'ı 4'e çıkarıp diski SSD yaparsanız günlük hayatta gayet kullanışlı bir hale gelir. Hatta eminim uygun fiyata daha yüksek hızlı bir Pentium M bulup işlemciyi de değiştirebilirsiniz.

http://cbm.ficicilar.name.tr/ - Commodore Hacking
Sayfa: [1]   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: