Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
commodore.gen.trGenel KategoriGenel SohbetDon't Copy That Floppy (Official Video - Digitally Remastered)
Sayfa: [1]   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: Don't Copy That Floppy (Official Video - Digitally Remastered)  (Okunma Sayısı 684 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Simon (Özay Turay)
Genel Yönetici

Commodore Forever

Üyelik Bilgileri WWW
« : Mayıs 29, 2019, 02:34:08 ÖÖ »

Hangimiz yapmadık ki? Kahkaha

http://www.retrodergi.com - http://www.e-turay.com

Retro: Commodore 64, Amiga 500, Amiga 1200
Retromsu: Wii, XBox360, XBox, PS3 Slim, PS2 FAT, PS1, PSP Slim, Nintendo DS Lite
fort_apocalypse
Uzman

Bilgi Paylaştıkça Çoğalır.

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #1 : Mayıs 29, 2019, 04:24:23 ÖÖ »

Bu da Amerikan kamu spotu olmuş 

Mukayeseli (karşılaştırmalı) hukukta; fikri mülkiyet hakları kapitalist sistemde kanunların himayesi altındadır. Fakat; İslam hukukuna göre eserin gerçek sahibi Allah'tır, Allah bir kişiye bahşettiği ilham yoluyla eserini tüm insanlıkla paylaşır. Sosyalist sistemde, esere ilişkin haklar tüm insanlığın ortak malıdır.

Üzerine ciltlerce kitap yazılmış ve daha yazılacak, çok tartışmalı bir konudur "Fikri Mülkiyet Hakları"

Geçmişte birkaç yazılım veya donanım kopyalandı diye vicdani rahatsızlık duymaya gerek yok. Microsoft senelerce yazılımlarının kopyalanmasına izin vermeseydi bugün hepimiz Linux kullanıyor olurduk.

Aykiri1
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #2 : Mayıs 29, 2019, 06:59:47 ÖÖ »

ben aynı fikirde değilim.
geçmişte birkaç yazılım kopyaladık diye vivdan azabı duymaya gerek var. sonuçta bu işi bilerek ve isteyerek hepimiz yaptık yapmaya devam ediyoruz,edeceğiz. emeğin hırsızlığı , malı çalınanın da hırsız olması sebebiyle meşru gösterilemez. daha açık söylemek gerekirse Microsoftun yıllarca haksız yollardan para kazanıyor olması, bizim lisans ödemeden kullanmamıza olanak sağlamaz. islam hukukuna göre bunun adı kul hakkıdır. sosyalizmde veriler üretim esnasında halka dayalı imal edilir dolayısıyla örnek gösterilemez.

TA3OUH
spunky
Deneyimli

10 Çeşit insan vardır. Binary bilen ve bilmeyen.

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #3 : Mayıs 29, 2019, 07:56:24 ÖÖ »

Bişey görünmüyor ?

A500+ |68020M-Tec Turbo,3.1 Rom, 4.5MB Ram, Indivision ECS, SCSI External CD-Writer, SCS2SD via A590|
A1200 |Apollo 040, 32MB Ram, 14" 1438|
Commodore 64c |SD2IEC,IrqHack,1084,Final III|
Amstrad CPC6128 |3.5" Hack|
Sega MDII, Sega MS, Ps1, Ps2, PS3, Micro Genius, A2600, PSP, Nintendo DS
Alpyre
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #4 : Mayıs 29, 2019, 10:25:26 ÖÖ »

Allah kitap karıştırılmayan bir bu konu kalmamıştı şu forumda ha. Bravo be.

Fakat; İslam hukukuna göre eserin gerçek sahibi Allah'tır, Allah bir kişiye bahşettiği ilham yoluyla eserini tüm insanlıkla paylaşır.

Yani bu mantığa göre, İslam ülkesinde yaşayan bir ressamın bir eseri evinden çalınsa, çalan adam da yakalansa, İslam hukukuna göre eli kesilmeyecek öyle mi? Gerçi bu da kötü örnek oldu... İslam'da resim yapmak ne derece caiz bin yıl tartışılır, bitmez şimdi.

Eh be kardeşim be... Eh be! Donanımı icat eden de, tasarlayan da, üreten de "gavur". Üzerindeki yazılımı geliştiren de, sana para karşılığı satan da öyle. Sen çıkmış "ilhamı sana Allah verdi, ben bedava kullanırım" diyorsun. Ya Adam inanmıyor senin inandığın Allah'a, inanmıyor. Adamın umurunda mı senin İslam hukukun?

Ayrıca Allah'ın da hep bu kendisine inanmayan küffara ilham veriyor olması pek bir garip ha! Hayır eskiden bu tür "ecnebi" icatlarına "şeytan işi" derdi bizim dindarlar. Sonuçta elin gavuruna Allah neden ilham versin, olsa olsa Şeytan vermiştir. Aslına bakınca eski dindarlar çok daha tutarlıymış. Bu yeni nesil her şeyi işine geldiği gibi eğe büke çorba etti bıraktı.

İlle de İslam hukukunu karıştıracaksan, bu adamlar "gavurdur", haliyle "dar-ül harb"tır, malı da ganimettir, bize helaldir de geç bari. Bak o zaman olur.

Alper
misket
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #5 : Mayıs 29, 2019, 11:11:17 ÖÖ »

ben aynı fikirde değilim.
geçmişte birkaç yazılım kopyaladık diye vivdan azabı duymaya gerek var. sonuçta bu işi bilerek ve isteyerek hepimiz yaptık yapmaya devam ediyoruz,edeceğiz. emeğin hırsızlığı , malı çalınanın da hırsız olması sebebiyle meşru gösterilemez. daha açık söylemek gerekirse Microsoftun yıllarca haksız yollardan para kazanıyor olması, bizim lisans ödemeden kullanmamıza olanak sağlamaz. islam hukukuna göre bunun adı kul hakkıdır. sosyalizmde veriler üretim esnasında halka dayalı imal edilir dolayısıyla örnek gösterilemez.

Çok güzel özetlenmiş.
fort_apocalypse
Uzman

Bilgi Paylaştıkça Çoğalır.

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #6 : Mayıs 29, 2019, 12:28:26 ÖS »

Mukayeseli (karşılaştırmalı) hukukta; fikri mülkiyet hakları kapitalist sistemde kanunların himayesi altındadır. Fakat; İslam hukukuna göre eserin gerçek sahibi Allah'tır, Allah bir kişiye bahşettiği ilham yoluyla eserini tüm insanlıkla paylaşır. Sosyalist sistemde, esere ilişkin haklar tüm insanlığın ortak malıdır.

Bu yazdıklarım bana ait fikir ve görüşler değildir, ilgili hukuk kitaplarını açarsanız benzer bilgilere ulaşırsınız. Bazı arkadaşlar sannırım benim şahsi düşüncem olduğunu düşünerek cevap yazmışlar, Hukuk doktrini konusunda görüş üretmek benim haddim değil.
« Son Düzenleme: Mayıs 29, 2019, 12:30:46 ÖS Gönderen: fort_apocalypse » Logged

Levent (Lvnt)
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #7 : Mayıs 29, 2019, 15:06:40 ÖS »

Bu yazdıklarım bana ait fikir ve görüşler değildir, ilgili hukuk kitaplarını açarsanız benzer bilgilere ulaşırsınız. Bazı arkadaşlar sannırım benim şahsi düşüncem olduğunu düşünerek cevap yazmışlar, Hukuk doktrini konusunda görüş üretmek benim haddim değil.

Kısa ve bilgilendirici olmuş, teşekkürler

İmkanı olan parasını veriyor, olmayan kopyalayıp kullanıyor. Enteresan bir şekilde iş kendi yolunu bulmuş.

Bir eser ortaya koyduğumda  imkanı olmayan alsın kullansın umursamam. Olan da birşeyler versin isterim, benim de kazancım olsun, yeni şeyler üretebileyim, fayda döngüsü devam etsin.

Eser sahibi olarak olandan olmayandan almaya çalışan ya da kullanıcı olarak imkanı olduğu halde birşey vermemeye çalışan herhalde hoş görülmez
« Son Düzenleme: Mayıs 29, 2019, 15:22:28 ÖS Gönderen: Levent (Lvnt) » Logged

Use the brute force, Luke
Sayfa: [1]   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: