Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
Sayfa: [1]   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: HDD Hız Sorunu Yardım  (Okunma Sayısı 572 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
segaa
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« : Haziran 03, 2019, 00:42:14 ÖÖ »

Selamlar arkadaşlar,

geçenlerde bir konu açmıştım HDD'min ömrü hakkında, iki ayrı programın test sonuçlarını paylaşmıştım ve programlardan biri ''Hard Disk Sentinel'' diskin sağlık durumunu çok kötü ve 9 gün ömrü kaldığını söylüyordu,

herhalde 1-2 ay olmuştur, diskte herhangi bir sorun yoktu gayet iyi çalışıyordu taki bir kaç gün öncesine kadar.

sorun kendini sistemin yavaşlığı, geç açılması ve uygulamların yanıt vermemesi ile göstermeye başladı, tabi ben sorunun HDD den olduğunu hiç düşünmedim, neyse çok fazla detaylara girip sıkmayım.

Seagate marka HDD'nin okuma yazma hızı düştü, sistem veri aktarımı yaparken veya bir şey yüklerken kitleniyor yanıt vermiyor, uzunca bir süre bekletiyor,

HD Tune programı ile hız testi yaptığımda ise 180mb seviyelerinde başlayıp kısa bir süre sonra kb civalarına kadar iniyor, bazen sıfır oluyor ve kitleniyor.

HDD'de bad sektör sorunu yok ama denemediğim şey kalmadı, sistemde virüs olduğunu da zannetmiyorum çünkü sağlam bir antivürüs programım var ve diğer Malwarebytes vb programlarla sistemi tarattım sorun çıkmadı.

HDD den ümidimi kestim yenisini alacağım ama asıl sorun bu değil, hdd de kayıtlı olan bi dolu büyük küçük dosyalarımı harici diske kopyalayamıyorum, küçük dosyalar nispeten aktarılıyor ama 50mb ve üzeri büyük dosyalarda mutlaka sistem kitleniyor, hdd nin test sonuçlarının resimlerini ekledim,

daha önce böyle bir sorun yaşayan veya çözüm önerisi olan varsa sevinirim.

haydar_abi
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #1 : Haziran 03, 2019, 01:27:15 ÖÖ »

Disk gitti gidiyor. Aynı durumda bende de vardı. Yeni bir disk alıp verilerimi kopyaladım. Bazı dosyalar bozulmuş. Hala arasıra düzgün çalıştığı da oluyor.

Amiga fanatiği.... 
Amiga 1200 + ACA 1220/20mhz + Scart + 32GB Sandisk CF + PCMCIA CFDisk Adapter + SUM Keyboard Adapter + Gotek
Amiga 500 + 512 K
Amiga 600 + (PCMCIA CF 4 MB RAM + A604     1 MB Chip
Hepsinin kahrını çeken LG 24MA53 TVMonitör
ilkerficicilar
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #2 : Haziran 03, 2019, 08:40:13 ÖÖ »

Linux veri okuma konusunda daha inatçıdır. Herhangi bir Linux dağıtımının Live CD imajını bir USB flash disk'e kurup, makinayı USB'den Linux ile başlatıp ilgili HDD'yi bağlayıp içindekileri yüksek olasılıkla kopyalayabilirsiniz. Zor bir işlem değil, ama gözde büyüyorsa diskinizi götürüp Linux'u olan birinden veya bir bilgisayarcıdan yardım isteyebilirsiniz.

Yukarıdaki işe yaramazsa diğer seçenek:
Kart arızası olduğunu sanmıyorum, ama olur da HDD'nin kartında bir sorun olmuşsa aynı marka model başka bir HDD'nin kartı buna takılıp denenebilir. Genelde kartların altında takılı olduğu diski tanıyan bir bağlantı noktası oluyor, yani olasılıkla daha küçük GB TB'lı ama aynı model diskin kartı da işe yarayacaktır.

Bu da olmazsa ve veriler çok değerliyse, veri kurtarma hizmeti veren çeşitli firmalar var, bir başvurmak faydalı olabilir.

http://cbm.ficicilar.name.tr/ - Commodore Hacking
Cydonian
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #3 : Haziran 03, 2019, 11:21:19 ÖÖ »

spin hatası bana motor arızası olabileceğini düşündürüyor, o yüzden bazen iyi okuyup bazen durma noktasına geliyor olabilir. pc'ye internal olarak direkt bağlayıp kurtarabildiğiniz dosyaları alın. ama sanırım motor arızası, sizi veri kurtarma firmasına yönlendirecek gibi duruyor, her "veri kurtarıyorum" diyen firmaya harddiski vermeyin, haşat edip geri verebilirler, çoğu deneyimsiz sıradan bilgisayar firması. benim iş ortağı olarak çalıştığım bir veri kurtarma firması var, işlerinde en iyisidirler, özel laboratuvarda bu işi yapıyorlar ve başarı oranları çok yüksek ama ücreti de ona göre yüksektir, yardım lazım olursa pm atın yardımcı olurum.

It is difficult to say what is impossible, for the dream of yesterday is the hope of today and the reality of tomorrow.
Levent (Lvnt)
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #4 : Haziran 03, 2019, 15:17:49 ÖS »

Hd bilgiler kıymetli varsayıp bad sectorleri kenarda beklettiği sağlam sectorlerle değiştirmeye çalışıyor olabilir. "reallocated sector" dediği şeyden bahsediyorum. Buralarda takılıyordur. Bilgileri kurtardıktan sonra hd'ye full 0 yazdırın, "erase" diye geçiyor. O bad sectorler tamamen replace edilmiş oluyor, bu şekilde çok daha hızlı şekilde hd yeniden sorunsuz çalışmaya başlayabiliyor

Seagate'nin disk programı bu işi yapıyor, advanced options içinde "usb full erase". Bu programda bazen full erase yapmadan önce "long test" yapmak ve bu test sırasında hata düzeltmeye onayvermek gerekiyor. Usb full erase ondan sonra tamamlanabiliyor. Bu şekilde sorunlu diskler sorunsuz çalışır hale geldi.

Use the brute force, Luke
WildLord
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #5 : Haziran 03, 2019, 15:52:46 ÖS »

Düzgün iletim olmayabilir, anakart ile motor bloğu arasındaki pinleri kontrol edin oksitlenme olmuşsa bir temizlik yapın tekrar deneyin.
Sayfa: [1]   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: