Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
commodore.gen.trGenel KategoriGenel SohbetAnakart üzerindeki deforme olmuş vidayı nasıl çıkarabilirim.
Sayfa: [1]   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: Anakart üzerindeki deforme olmuş vidayı nasıl çıkarabilirim.  (Okunma Sayısı 685 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
commodore007
Üye
**

Üyelik Bilgileri
« : Haziran 04, 2019, 01:07:51 ÖÖ »

Sıcak olduğundanmıdır soğumasını beklemeden çıkarayım dedim tornavida boşa dönmüş karanlıkta uğraştığım için görmedim bir tur atınca hemen laçka olmuştu.

Anakarta zarar vermeden deneme yanılma yapmadan bir çırpıda nasıl çıkarmalıyım.

« Son Düzenleme: Haziran 04, 2019, 04:46:52 ÖÖ Gönderen: commodore007 » Logged
NoStres
Deneyimli

One Love, One Heart, One Destiny

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #1 : Haziran 04, 2019, 01:25:45 ÖÖ »

Sıcak olduğundanmıdır soğumasını beklemeden çıkarayım dedim tornavida boşa dönmüş karanlıkta uğraştığım için görmedim bir tur atınca hemen laçka olmuştu.

Anakarta zarar vermeden deneme yanılma yapmadan bir çırpıda nasıl çıkarmalıyım.

Vida SSD'yi sıkıyor, soğutucu ile vida başı arasında boşluk var.

Ez zarar vermeden yapılacak yöntem; yalama olmuş vidaya tornavida veya işe yaramaz bir çubuk yapıştır, SUNFIX sıvı kaynak diye bir ürün olacak bayağı kuvvetli umarım işe yarar.

<a href="http://www.youtube.com/v/rmn6JM9kujU&rel=0" target="_blank">http://www.youtube.com/v/rmn6JM9kujU&rel=0</a>

HkRecai
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #2 : Haziran 04, 2019, 01:48:18 ÖÖ »

Bu tür yankeskiyle çıkartılır, elinizin gücüne ve hassaslığına bağlı.

commodore007
Üye
**

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #3 : Haziran 04, 2019, 01:56:49 ÖÖ »

Kargaburnu ile denemiştim ama nafile yapışmış kalmış sanki.

Kuvvetli yapıştırıcı ile deneyeceğim. Vida etrafında ki alan dar olduğu için zorlamayla çıkacağa benzemiyor.

Bu ürün iyiymiş.

« Son Düzenleme: Haziran 04, 2019, 02:02:46 ÖÖ Gönderen: commodore007 » Logged
fort_apocalypse
Uzman

Bilgi Paylaştıkça Çoğalır.

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #4 : Haziran 04, 2019, 02:09:02 ÖÖ »

Ben doğru ölçüde düz tornavida kullanarak çıkartıyorum.
Düz tornavidayı yalama olmuş vidaya çok bastırarak doğru yöne, kontrollü bir şekilde, milim milim çevirmek gerekiyor. Püf noktası çok bastırmak. Tecrübe gerektiren bir iş. Eğer çok kıymetli bir cihazla uğraşıyorsanız daha tecrübeli birinden yardım alabilirsiniz, tornavidayı vidaya bastırırken birden kayıp alete zarar verme ihtimali vardır.
Ayrıca bu iş için üretilmiş çeşitli tornavida uçları da var ama hiç kullanmadığımdan yorum yapamıyorum.

* damaged.jpg (192.34 KB, 1215x630 - Görüntüleme: 376 kez.)
« Son Düzenleme: Haziran 04, 2019, 02:12:19 ÖÖ Gönderen: fort_apocalypse » Logged

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #5 : Haziran 04, 2019, 02:15:10 ÖÖ »

Vidayı yıldız tornavida ile çıkartmak hala mümkün olabilir. Hassas bir yöntemi var;

Biraz daha geniş ağızlı bir yıldız tornavida kullanmak torku artırır. Vidanın arkasının esnememesi lazım. Sert bir yüzey boardun arkasını çizebilir bu yüzden kumaş ve tahta ile vidanın arka tarafı desteklenmeli. Yıldız tornavidayı yalama olmuş vidaya normalden çok daha fazla bir kuvvetle ileri doğru bastırın. Çevirme yönünde değil, "ileri" yani vidanın deliğine doğru. Bastırmaya devam ederken ani ve kısa bir hareketle tornavidayı çevirin. Çok değil, çeyrek tur kadar. Bu şekilde tornavidanın ucunun yalama olan vida deliğine mümkün olan en fazla kuvvetle tutunmasını ve kısa ani çevirme hareketi ile de çentiklerin kayacak vakit bulamadan vidayı az da olsa yerinden oynatmasını sağlamaya çalışıyoruz.

Yanlız dediğim gibi, ileri doğru çok aşırı bastıracağımızdan vidanın arkasına denk gelen bölgeyi desteklemeniz önemli. Aksi taktirde ana kart esneyebilir, kırılabilir.

Kolay gelsin...

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #6 : Haziran 04, 2019, 02:17:09 ÖÖ »

@fort_apocalypse ile aynı anda aynı şeyi yazmışız...

fort_apocalypse
Uzman

Bilgi Paylaştıkça Çoğalır.

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #7 : Haziran 04, 2019, 02:26:54 ÖÖ »

@fort_apocalypse ile aynı anda aynı şeyi yazmışız...

Evet Aklın yolu bir.

commodore007
Üye
**

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #8 : Haziran 04, 2019, 02:35:31 ÖÖ »

Yalnız anakartta backplate var zaten onu sökmek istedim vidası soğutucunun altına denk geldiği için sökemedim.  Masum Neyse artık bu sefer söktüğümde bir şekilde çıkartırım. Yöntemler için teşekkürler.
pofpor
Üye

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #9 : Haziran 04, 2019, 08:00:21 ÖÖ »

Ayrıca bu iş için üretilmiş çeşitli tornavida uçları da var ama hiç kullanmadığımdan yorum yapamıyorum.

Ben bunlardan Aliexpress'ten aldım. Çok kalitesiz oldukları için bir işe yaramıyor. Vidanın içine girmek yerine boşa döndü ve yalama vida bu uçları yedi Eğer kaliteli uçlar olursa işe yarayacağını düşünüyorum.

BioMenace
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #10 : Haziran 04, 2019, 09:28:02 ÖÖ »

Bazıları vida ile tornavida arasına silikon türü bir şeyler (örneğin plastik eldiven parçası) koyuyor.

Alınıklarım: https://goo.gl/UoWo8n
Satılıklarım: https://goo.gl/kDMfMp
Sayfa: [1]   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: