Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
Sayfa: [1] 2   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: APPLE PowerMac G5 - İnceleme  (Okunma Sayısı 10641 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
freedom
Uzman

Retro allows me to be free.

Üyelik Bilgileri WWW
« : Haziran 07, 2019, 17:45:08 ÖS »

Sanırım yaklaşık bir ay önce şimdiye kadar hiç kullanmamış olmama rağmen bir APPLE PowerMac  Dual G5 işlemcili ve 24" ekranı olan bir bilgisayar aldım. Aldığım kişi bir döğmeci idi. O da alalı 3-4 ay olmuş ve sanırım ingilizce seviyesi de yeterli olmayınca iyice bocalamış bir durumda idi. Oldukça açık yürekli bir şekilde makina ile internete giremediğini ve internet bağlantı kablosunu bağladığında bilgisayarın kitlendiğini söyledi. İşi gereği döğme tasarımlarını internet üzerinden indireceği figürler ile yapmak istediğini ama olmadığı belirtti. Kendisine PC tabanlı bir bilgisayar almayı istediğini söyledi. Olası sıkıntılarından dolayı beni oldukça uyardı. Dedim ki , sağol arkadaş ben sadece bu makinayı merak ediyorum, kurcalamak ve neler yapabileceğini görmek istiyorum. Kısacası biraz da risk alarak bu makinayı aldım.

Monitör dayama bacağı yoktu. Ben kendim bir dayama bacağı yaptım. Orjinali gibi olmasada tek başına stabil olarakta durabiliyor artık. Oldukça iyi bir iç temizlikten sonra makinayı anlamak için bayağı bir kurcaladım. Sonra makinanın gerçekten internete bağlandığında kilitlendiğini gördüm. Araştırmalarım sonucu bu cihaz için opsiyonel olarak takılan bir wifi kartına sahip olduğunu gördüm. Kasa içinde yaptığım incelemelerde tesadüfen bu kartın mevcut olduğunu tespit ettim. Daha önce bu kartın sistem tarafından tanıtılmadığını fark ettim. Wifi kartını temizleme esnasında yerinden söktüm tekrar taktım ve kısa bir incelemeden sonra LAN ile olmasa da WIFI üzerinden internete bağlandığını anladım ve yapılandırdım. Artık internete girebiliyordum. Ancak youtube mevcut browser "SAFARI" ile çalışmıyordu. GOOGLE da yetmiyordu. Sistem MAC OS X 10.4 verision u yüklüydü. Bu da CHROMA müsade etmiyordu. You tube olmaması oldukça sıkıcı idi. Bu arada ITUNES dan tüm dünya ülkelerinin radyo yayınlarına erişilebiliyordu.

Cihaz 8GB RAM ve 2 Ghz işlemciye sahip, Türkçe F klavye ve sanırım 2006 veya 2007 yılı sonunda üretimden kaldırılmış bir makine. Steve Jobs un bizzat kendisinin tanıtımını yaptığı Microsof ile beraber gelisştirilen ve dünyanın ilk 64 bit mimarisine sahip bilgisayarı olması özelliğini taşıyor.

Sonra bu kadar çok kurcalarken makinayı çökertmeyi de tabiki başardım. Elimde hiç bir kurulum altyapısı yok. Zaten hiç bu makina ile uğraşmamışım. İnternetten yaptığım araştırmalarla makina ya sıfırdan MAC OS X 10.5.8 Leopard DVD oluşturarak sistem kurmayı başardım. Ayrıca microsoft Office paketi de temin edip Word, Exxel ve Power point de kurdum. Bu makinalar eski makina lar olduğu için ona özel program bulmak da oldukça zor oluyor. Üst makinalara yüklenen office paketlerini bu makinaya kuramıyorsunuz.

YouTube için mutlaka bir çözüm bulmam lazım  dedim. Ancak bir çok aramalarımda ve hatta Kadıköy deki MAC destek ve tamir dükkanlarına bile sormama rağmen , "abi bu makina da olmaz cevabı aldım. Ancak farklı browserlar ile ne olur diye düşünürken TENFOURFOX diye bir browser ile ağır çalışsada youtube çalıştımayı başardım. Bu arada makina bir iki kere daha benim sayemde kurulmak zorunda kalındı. Ancak her seferinde daha da ustalaşmaya başladım.

Bu aşamadan sonra bu makinada ne oyunlar oynanır diye araştırdım. Ancak MAC OS X 10.5 için veya APPLE için pek oyun çeşiti yok sanırım. En azından beni ikna edecek kalitede oyunlar yok sanırım. Sonra emulatör oyunları olur mu diye ararken gördümkü bir çok emulator MAC OS X için var. Ancak bunlarda OS X in versiyonlarına takılıyor. En nihayetinde MAME EMULATOR yapılandırarak oyunları da oynamaya başladım.

Tanımadığım bir makina da yavaş yavaş yapıyı kendi istediğim seviyeye getirdikçe işler dahada keyif vermeye başladı. Ben de sizlerle paylaşmak istedim.

Aşağıda bazı oyun resim ve video linkleri de paylaşmak istedim.

Silkworm
https://youtu.be/BZA5gYSUAPM

Water Ski
https://youtu.be/pqDiSvwgDxU

Donkey Kong
https://youtu.be/24DLyYnhdNY

Batman
https://youtu.be/kNZn2cdmuOs

Umarım sıkmamışımdır.

* IMG_0254.JPG (115.97 KB, 800x600 - Görüntüleme: 798 kez.)

* IMG_0433.JPG (92.23 KB, 800x600 - Görüntüleme: 768 kez.)

* IMG_0532.JPG (87.19 KB, 800x600 - Görüntüleme: 768 kez.)

* IMG_0533.JPG (130.96 KB, 800x600 - Görüntüleme: 777 kez.)

* IMG_0534.JPG (116.54 KB, 800x600 - Görüntüleme: 787 kez.)

* PMSL9607.JPG (124.37 KB, 800x450 - Görüntüleme: 780 kez.)

* RMZJ4183.JPG (97.4 KB, 800x450 - Görüntüleme: 772 kez.)

* RPGW0456.JPG (138.25 KB, 800x450 - Görüntüleme: 760 kez.)

* WRBN4418.JPG (112.7 KB, 800x450 - Görüntüleme: 770 kez.)

* YCJQ3589.JPG (129.79 KB, 800x450 - Görüntüleme: 785 kez.)
« Son Düzenleme: Haziran 07, 2019, 18:00:07 ÖS Gönderen: phoenix » Logged

Kaan Akkurt
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #1 : Haziran 07, 2019, 18:04:37 ÖS »

G serisi işlemcilere sahip Apple bilgisayarlara verilen destek 2007 yılında bitti. Apple intel işlemciye geçtiğinde bitti yani
Uygulamalar ve oyunlar yok diyemeyiz. aşağıdaki adreslerden uygun oyunları ve programları indirebilirsin.

https://www.macintoshrepository.org

http://macintoshgarden.org

cd/DVD basmak veya mount için
Toast 5 Titanium

Sıkıştırılmış dosyaları açmak ve dosya sıkıştırma için
Keka

Kimi Oyunlar ve programlar mount ile kurulamıyorlar. İlla cd/DVD ye basılması gerekiyor. elinde boş cd/dvd olmalı ya da en azından tekrar yazılabilir cd/dvd olsun.

Programları indirirken dikkat etmen gereken bir şey de os9 için değil de Osx ve PPC işlemci için olması.

Os9 programları da kullanılabilir. Bunun için os9 cdsine ihtiyacın olacak. Ayrıca classic özelliğini kurmak gerekiyor (MACOSX 10.4.1 için)

phoenix
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #2 : Haziran 07, 2019, 18:05:08 ÖS »

Hayırlı olsun @freedom. Mac deneyimim olmasa da estetik olarak güzel cihazlar. Senin gibi ilgi gösteren birinin elinde de değerine değer katıyor wifi kartının da içinde olması büyük süpriz olmuş. Tekrardan hayırlı olsun, en kısa zamanda gelip yakından görmek kısmet olur inşallah Kolay gelsin, deneyimlerini bekliyorz.
freedom
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #3 : Haziran 07, 2019, 18:23:06 ÖS »

@Kaan Akkurt,

Teşekkürler, herzaman yardımcı ve destekleyici olman çok iyi. Tavsiyelerine uyacağım.
Görüşelim en kısa zamanda.

@Phoenix,
İncelemelerimi sizlerle paylaşmak ve yorumlarınızı almak keyif verici. Buyrun gelin, her zaman beklerim. Gelin birlikte kurcalayalım. Sağolasın.
« Son Düzenleme: Haziran 07, 2019, 18:58:59 ÖS Gönderen: freedom » Logged

naxayAxay
Üye

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #4 : Haziran 07, 2019, 20:54:29 ÖS »

Sadece elektrik israfı olarak gördüğüm bir makine açıkçası. Hiç verimli değil. Yine de hayırlı olsun. YouTube için bir uygulama vardı adını unuttum ama 480p ye çıkıyordu sanırım.
Yine de içine pc toplamanızı ya da g4 e geçmenizi tavsiye ederim.
« Son Düzenleme: Haziran 07, 2019, 20:56:27 ÖS Gönderen: naxayAxay » Logged
HkRecai
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #5 : Haziran 07, 2019, 21:16:58 ÖS »

Güle güle kullanın, hayatımda hiç mac apple kullanmadım. Kullanımı keyif veren bir makine türü olsa gerek. Mac kullananlar mümkün mertebe forumda deneyimlerini paylaşırsa sevinirim.
freedom
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #6 : Haziran 07, 2019, 23:28:12 ÖS »

Sadece elektrik israfı olarak gördüğüm bir makine açıkçası. Hiç verimli değil. Yine de hayırlı olsun. YouTube için bir uygulama vardı adını unuttum ama 480p ye çıkıyordu sanırım.

@naxayAxay,

Öncelikle düşüncelerinize saygı duyuyorum ve tavsiyeler içinde teşekkürler.

Ancak yazımı dikkatli okudu iseniz ben bu makinayı sadece merak ettiğim ve daha önce hiç kullanmadığım için aldım. Herhangi bir PC ve/veya günümüz makinası performansları ile karşılaştırmayı hiç düşünmedim. Bu anlamda verimlilik derecelendirmenizi neye göre yaptınız. Belki de siz bu verimliliği yakalayamadınız kendiniz için. Bu günkü şartlara göre ise evet doğru. Ancak bu zamanının makinası ve kendi uygulamaları için verimli. Diğer retro cihazlar gibi. Bu söylediklerinize göre 8 bitlik bir ATARI800XL i de aynı şekilde değerlendirmek ve günümüz makinalarına göre performanslarının çok düşük olduğunu söylemek mümkün. Aynı performansları yakalasın diye bir beklentim yok açıkcası.

Ben makinanın özelliklerinin çok özel olduğunu düşünüyorum ve kendi zamanına göre şu anki PC lerde bile yerleşik olarak olmayan özellikleri var. 8 GB RAM halen günümüzde kullanılırken bu makinada mevcut. Bu makinanın bir çok değişik versiyonu mevcut 256MB RAM 1.6 GHz single core olanı da var 8GB 2.2 GHz DUAL Core olanı da. Belki sizin karşılaştığınız donanım size yeterli görünmemiş olabilir. Yerleşik voice özelliği o dönemde mevcut olarak kullanılmış.

Kanımca bir A1200, A500 veya Atarı800XL gibi kendine özel. Hatta 64 bit mimarisini ilk kullanan kullanan özel RETRO bir cihaz olduğunu düşünüyorum.

Ama dediğim gibi yorumlarınız değerli. Konuyu değerlendirmek ve farklı bir bakışı yakalayabilmek ve yeterli ise doğruyu anlamak açısından önemli.

Kısa bir hatırlatma olarak şunları da izleyebilirsiniz.

https://www.youtube.com/watch?v=iwsn27J_tlo

https://www.youtube.com/watch?v=YJlO37wN9-w

https://www.youtube.com/watch?v=e_-f1FoNbOQ

Bu video da STEVE JOBS u alkışlayanlar tabi ki teknolojinin bugünlere geleceğini tahmin etmemişlerdi. O günü alkışlıyorlardı.

G4 e göre üstünlüklerini de bu video da bulabilirsiniz.

Teşekkürler.
« Son Düzenleme: Haziran 08, 2019, 00:04:41 ÖÖ Gönderen: freedom » Logged

freedom
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #7 : Haziran 07, 2019, 23:34:12 ÖS »

Güle güle kullanın, hayatımda hiç mac apple kullanmadım. Kullanımı keyif veren bir makine türü olsa gerek. Mac kullananlar mümkün mertebe forumda deneyimlerini paylaşırsa sevinirim.

@HkRecai,

Yorumlarınıza teşekkürler. Ben merak ettiğim için bu makinayı aldım. Oldukça da uygun bir fiyata, komple set olarak çok uyguna geldi.

Şu anki durumuna baktığımda oldukça da tatmin edici bir performansı var. Özellikleri açısından da beni tatmin etmiş durumda. Ama verim açısından günümüz NVIDIA GTX 1050 grafik kartlarına sahip değil tabiki.  Bu tip performanslar arasanız bulamazsınız.

Bence merak ediyorsanız ve uygun bir fiyata bulursanız. Öğrenmek ve kurcalamak anlamında mutlaka alın derim.

Kolay gelsin.

Levent (Lvnt)
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #8 : Haziran 08, 2019, 02:46:12 ÖÖ »

Benim birkaç yıl önce denk gelse de alsam dediğim bir makine. Hem g5 hem de çift işlemcili hem de yanlış hatırlamıyorsam pci ve agp kartlar takılabiliyor (ekran kartları genelde intel bios olur bu yüzden çalıştirması tantanalı olabilir, unix + xwindow çalıştırır sanıyorum). Bence harika bir makine. Resimlere bakmadım ama monitörü apple ise iki kat harika (edit: baktım öyleymiş ). İyi günlerde kullanın.

Bunların sıvı soğutmalı olanlarının soğutucu sıvı sızması sonucu korozyon vb sorunlar ortaya çıkması gibi birşeyler hatırlıyorum. Sizinkisi onlardan mıdır bilmiyorum Ne olur ne olmaz bir bakıp araştırımak isteyebilirsiniz

Use the brute force, Luke
phantom
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #9 : Haziran 08, 2019, 08:34:49 ÖÖ »

Sıvı soğutma sadece en son çıkan 2,5 quad modelde var. Dual core veya dual cpu ların hepsi standart hava soğutmalı.
Bu arada 2,5 quad olan modelle günümüzde birçok işinizi rahatça görebilirsiniz.
Ekran kartları da bazı spesifik modellerin biosları flashlanarak bu makinelerde kullanılabiliyor
freedom
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #10 : Haziran 08, 2019, 19:41:38 ÖS »

@Lvnt, @phantom,

Değerli yorumlarınız için teşekkürler.

Bu makina ile keyif alıyorum. Tabi nezamana kadar sürer, önüme hangi farklı makina çıkar bilmiyorum. En iyi çıkana kadar benim için şimdilik gözde. Evet sanırım bunda su soğutması yok. Benim için bir avantaj. Sizlerinde söylediği gibi ilerde bu mekanizmalarda sıkıntılar çıkabiliyor ve su sızıntısı olabiliyormuş. Bazı kimseler kasayı bozarak güncel board larla beraber güncel PC cihazlara dönüştürebiliyor. Ancak bu benim için hiç cazip değil. Ben her şeyin kendi yapısı içinde orjinal kalmasından yanayım. Diğer şekilde APPLE logolu kasada toplama PC Bence hiç hoş değil. PC lazımsa onu kendi kasasında kurmak daha güzel.

naxayAxay
Üye

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #11 : Haziran 08, 2019, 22:11:13 ÖS »

@naxayAxay,

Öncelikle düşüncelerinize saygı duyuyorum ve tavsiyeler içinde teşekkürler.

Ancak yazımı dikkatli okudu iseniz ben bu makinayı sadece merak ettiğim ve daha önce hiç kullanmadığım için aldım. Herhangi bir PC ve/veya günümüz makinası performansları ile karşılaştırmayı hiç düşünmedim. Bu anlamda verimlilik derecelendirmenizi neye göre yaptınız. Belki de siz bu verimliliği yakalayamadınız kendiniz için. Bu günkü şartlara göre ise evet doğru. Ancak bu zamanının makinası ve kendi uygulamaları için verimli. Diğer retro cihazlar gibi. Bu söylediklerinize göre 8 bitlik bir ATARI800XL i de aynı şekilde değerlendirmek ve günümüz makinalarına göre performanslarının çok düşük olduğunu söylemek mümkün. Aynı performansları yakalasın diye bir beklentim yok açıkcası.

Ben makinanın özelliklerinin çok özel olduğunu düşünüyorum ve kendi zamanına göre şu anki PC lerde bile yerleşik olarak olmayan özellikleri var. 8 GB RAM halen günümüzde kullanılırken bu makinada mevcut. Bu makinanın bir çok değişik versiyonu mevcut 256MB RAM 1.6 GHz single core olanı da var 8GB 2.2 GHz DUAL Core olanı da. Belki sizin karşılaştığınız donanım size yeterli görünmemiş olabilir. Yerleşik voice özelliği o dönemde mevcut olarak kullanılmış.

Kanımca bir A1200, A500 veya Atarı800XL gibi kendine özel. Hatta 64 bit mimarisini ilk kullanan kullanan özel RETRO bir cihaz olduğunu düşünüyorum.

Ama dediğim gibi yorumlarınız değerli. Konuyu değerlendirmek ve farklı bir bakışı yakalayabilmek ve yeterli ise doğruyu anlamak açısından önemli.

Öncelikle mesajıma verdiğiniz cevap için teşekkürler.
Evet cihaza verimsiz dedim ama tabletin şarjı bittiğinden açıklama yapamadım kusura bakmayın
Benim bu bilgisayara verimsiz dememin sebebi çok elektrik çekmesi. Hadi dual olanı anlarım da tek işlemci olanları da görece fazla elektrik çekiyor. Üstelik bu makine çok ısınıyor. Aslında fazla ısı yaymıyor (40 C civarında bir ısı) ama bunu sürekli yayıyor ve benim gibi Antalya'da yaşayan biri için pek de iyi birşey değil
Evet günümüzdeki pc lerle yarışacak bazı özelliklere sahip (mesela benim ana pcimde 4gb ram var). Kasa kalitesi olarak ise şu an pc toplayacak olsam g5 kasası alır kullanırım f/p ürünü bence.
Gel gelelim benim en sevmediğim yanına: Bu makine Mac OS 9 çalıştırmıyor. Mac OS 9'un bende çok özel bir yeri vardır (hayır ilk kullandığım iş değil sistem benden yaşlı Kahkaha ). Mac OS 9 benim emulasyon üzerinde ilk çalıştırdığım işletim sistemlerinden biri ve PowerPC dendiğinde ilk aklıma MacOS9 gelir.(ve bildiğim kadarıyla 68k emulasyonu mac os x de yok) Hadi bunu geçelim bu makine 2004 model macos9 mu kaldı dersek sadece 2 Mac OS X sürümü yükleniyor: Leopard ve Tiger
Yani merak edip de mac os x geçmişini orjinal bir powerpc donanımında görme şansımız yok
Sizdeki sürüm fanlı sürüm sanırım. Hem sıvı soğutma hem de hava soğutmalı sistemler sıkıntılı. Evet bu durumlar nadir ama genelde hava soğutmalıda fan kalibrasyon ayarının kaçması veya fan kontrolcunun kafayı yiyip sadece son gaz çalıştırıp havalimanı simülasyonu yaşatması gibi durumlar mevcut Kahkaha

Son olarak ise bu makine sanırım Apple'ın ilk defa yazılımla kilitlemeler yaptığı makinelerden biri. Linux yüklemek çile, hangisinin çalışacağı belli olmuyor. Kurarken makinenin yukarda bahsettiğim fan ayarının kaçması veya arıza yapması gibi durumlar yüksek ihtimal fakat şanslıysanız tünelin sonunda ışık var linux yükleyince son sürüm Firefox, libreoffice gibi uygulamaları edinebilirsiniz ve YouTube'yi single sistemlerde 480p de oynatabilirsiniz (sanırsam single sistemlerde yükleme pek zor olmuyor)
Ayrıca sisteme SSD takamazsiniz zira SATA 1 destekliyor ve bunu çok az SSD destekliyor. Anakart üzerindeki IDE portları ise DVD sürücünün hızına kilitlenmiştir.
Bu sebeplerden ötürü G4 ü daha avantajlı buluyorum.
Unutmadan sisteminiz hayırlı olsun yanılmıyorsam monitörünüz G4 monitörü gibi duruyor
« Son Düzenleme: Haziran 08, 2019, 22:16:26 ÖS Gönderen: phoenix » Logged
naxayAxay
Üye

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #12 : Haziran 08, 2019, 22:15:58 ÖS »

Sistem üzerine bazı videolar:

(Bu arkadaşı umursamayabilirsiniz çünkü hiç bir şey okumadan girişiyor)

« Son Düzenleme: Haziran 08, 2019, 22:21:02 ÖS Gönderen: phoenix » Logged
phoenix
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #13 : Haziran 08, 2019, 22:18:41 ÖS »

@naxayAxay, videolarınız gözükmüyor. Bağlantı yaparken, ilgili bölümü kopyala yapıştır yapmanız sağlıklı sonuç almanızı sağlayacaktır. Şimdi düzenliyorum,bilginize. Kolay gelsin.
« Son Düzenleme: Haziran 08, 2019, 22:20:19 ÖS Gönderen: phoenix » Logged
freedom
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #14 : Haziran 08, 2019, 22:32:12 ÖS »

@naxayAxay,

Herkesin bu makinadan beklentileri farklı olduğu için sanırım ayrı amaçlarla kullanma isteğine sebep oluyor.

Tahmin ediyorum konuyu takip eden bir çok MAC sever de bu yorumlardan kendilerine göre faydalı sonuçlar çıkarmışlardır.

Açıklamalarınız oldukça iyi. Tabiki tecrübeleriniz hepimiz için faydalı olacaktır. Ben şu an için Lİnux kurmayı düşünmüyorum. Bana bu hali yetiyor.

Teşekkürler, kolay gelsin.

Not: SSD ile sistem kurulumunu da bu video da görebiliyoruz.
https://www.youtube.com/watch?v=6WHxmrT7SBM
« Son Düzenleme: Haziran 08, 2019, 22:46:58 ÖS Gönderen: freedom » Logged

Sayfa: [1] 2   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: