Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
Sayfa: 1 [2]   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: APPLE PowerMac G5 - İnceleme  (Okunma Sayısı 941 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
phantom
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #15 : Haziran 08, 2019, 23:21:23 ÖS »

Yapilan yorumlar hep kisisel ve subjektif olmus, Linux  yuklemenin zor oldugu, os9 kullanilamadigi, ssd takilamadigi falan...
Iyi de bunlar tamamen kisisel seyler, ve bu cihazin kullanim amaci zaten bunlar degil ki.
Bu cihazi ozel yapan sey son cikan ppc mimarisindeki apple bilgisayari olmasi.
Ben uzun zamandir 2,5 quad kullaniyorum gercekten tas gibi cihaz. Cihaza atilan camurlarin da hicbirisi bence dogru degil. Ne sivi sogutma sikintisi yaratti, ne fani problem oldu ne de kilitlenme donma vs yasadim. PPC icin son cikan snow leopard kullaniyorum, Daha Eski sistemleri kullanmak istersem G4 veya G3 kullaniyorum.
Sonuc olarak @freedom cihazin keyfini cikar, bence ozel bir cihaza sahipsin, zaten linux Kurup ssd takacak olunca bu cihazla isimiz olmaz. Guncel laptobumuzda bunlarin hepsi yapilabiliyor zaten
freedom
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #16 : Haziran 08, 2019, 23:25:02 ÖS »

Yapilan yorumlar hep kisisel ve subjektif olmus, Linux  yuklemenin zor oldugu, os9 kullanilamadigi, ssd takilamadigi falan...
Iyi de bunlar tamamen kisisel seyler, ve bu cihazin kullanim amaci zaten bunlar degil ki.
Ben uzun zamandir 2,5 quad kullaniyorum gercekten tas gibi cihaz. Cihaza atilan camurlarin da hicbirisi bence dogru degil. Ne sivi sogutma sikintisi yaratti, ne fani problem oldu ne de kilitlenme donma vs yasadim. PPC icin son cikan snow leopard kullaniyorum, Daha Eski sistemleri kullanmak istersem G4 veya G3 kullaniyorum.
Sonuc olarak @freedom cihazin keyfini cikar, bence ozel bir cihaza sahipsin, zaten linux Kurup ssd takacak olunca bu cihazla isimiz olmaz. Guncel laptobumuzda bunlarin hepsi yapilabiliyor zaten

@phantom,

Açıklamalarınız çok yerinde ve gönülden katılıyorum. Sadece alkışlıyorum.

Atari800XL|XC12|MYIDEII|SdriveMax
A500+|Gotek|DualROM1.3_ROM3.1
C64|IRQHack64|EasyFlash|SD2IEC|Pi1451
Atari 1040STe|1MB Ram|TOS_1.62
A1200|Blizzard 1220/4|4 MB Ram|Rom3.1
Rasp.Pi3B+|PS3|PSP
PC Win98SE|PC WinXP|PC Win7|PowerMacG5
http://bulentozgur70.wixsite.com/main
naxayAxay
Üye
**

Kirby'i severim

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #17 : Haziran 14, 2019, 12:30:29 ÖS »

@naxayAxay,

Herkesin bu makinadan beklentileri farklı olduğu için sanırım ayrı amaçlarla kullanma isteğine sebep oluyor.

Tahmin ediyorum konuyu takip eden bir çok MAC sever de bu yorumlardan kendilerine göre faydalı sonuçlar çıkarmışlardır.

Açıklamalarınız oldukça iyi. Tabiki tecrübeleriniz hepimiz için faydalı olacaktır. Ben şu an için Lİnux kurmayı düşünmüyorum. Bana bu hali yetiyor.

Teşekkürler, kolay gelsin.

Not: SSD ile sistem kurulumunu da bu video da görebiliyoruz.
https://www.youtube.com/watch?v=6WHxmrT7SBM

Hadi canım, bu makine yıllardır "SSD TAKİLAMAZ" diye anılıyordu! Ya sata1 destekli ssd çıktı ya da ortada başka bir hack var.
Ayrıca son mesajımda fan arızası gibi bir durumdan bahsetmiştim alüminyum folyoya benzer birşey var tam olarak nerde olduğunu hatırlamıyorum ayrıca fotoğrafını da bulamadım. O folyo bir sensore bağlı eğer onu sökerseniz makine fanlarını hep son gazda çalıştırıyor (6 tane fan var siz düşünün çıkan sesi Kahkaha ). Yani linux yüklemeye çalışmakla alakası yok.
Ayrıca biraz araştırma yaptım linux da opensource olan her kaynak/uygulama ppc için için compile edilebiliyormuş. Bu sayede daha optimize internet tarayıcısı 1080p YouTube, tüm gücü kullanmadan yerel 1080p film izleme gibi işleri gerçekleştirebiliyoruz. Bu sayede makine elektrik tasarruflu hale geliyor.
Son olarak adobe uygulamaları bu sisteme çok iyi optimize edilmiş yani photoshop performansının modern pcleri aratacağını pek sanmıyorum Kahkaha
freedom
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #18 : Haziran 14, 2019, 13:14:21 ÖS »

@naxayAxay,

Herkesin bu makinadan beklentileri farklı olduğu için sanırım ayrı amaçlarla kullanma isteğine sebep oluyor.

Tahmin ediyorum konuyu takip eden bir çok MAC sever de bu yorumlardan kendilerine göre faydalı sonuçlar çıkarmışlardır.

Açıklamalarınız oldukça iyi. Tabiki tecrübeleriniz hepimiz için faydalı olacaktır. Ben şu an için Lİnux kurmayı düşünmüyorum. Bana bu hali yetiyor.

Teşekkürler, kolay gelsin.

Not: SSD ile sistem kurulumunu da bu video da görebiliyoruz.
https://www.youtube.com/watch?v=6WHxmrT7SBM

Hadi canım, bu makine yıllardır "SSD TAKİLAMAZ" diye anılıyordu! Ya sata1 destekli ssd çıktı ya da ortada başka bir hack var.
Ayrıca son mesajımda fan arızası gibi bir durumdan bahsetmiştim alüminyum folyoya benzer birşey var tam olarak nerde olduğunu hatırlamıyorum ayrıca fotoğrafını da bulamadım. O folyo bir sensore bağlı eğer onu sökerseniz makine fanlarını hep son gazda çalıştırıyor (6 tane fan var siz düşünün çıkan sesi Kahkaha ). Yani linux yüklemeye çalışmakla alakası yok.
Ayrıca biraz araştırma yaptım linux da opensource olan her kaynak/uygulama ppc için için compile edilebiliyormuş. Bu sayede daha optimize internet tarayıcısı 1080p YouTube, tüm gücü kullanmadan yerel 1080p film izleme gibi işleri gerçekleştirebiliyoruz. Bu sayede makine elektrik tasarruflu hale geliyor.
Son olarak adobe uygulamaları bu sisteme çok iyi optimize edilmiş yani photoshop performansının modern pcleri aratacağını pek sanmıyorum Kahkaha

@naxayAxay

Evet , Fanları devreye sokan veya çıkaran bir sensör yapısı var. Kasa kapağını açtığınızda karşınıza plastik 2. bir kapak çıkıyor ve o plastik kapağın kasaya takıldığı 3 adet tırnak var. Bu tırnaklardan bir tanesi üzerinde bir beyaz plaka(veya kağıt) mevcut. Takıldığında kasa içindeki sensör bu plakayı görüyor ve fanları kontrol ediyor. Eğer plastik kapağı takmazsanız oldukça gürültülü bir fan sesi ile karşılaşıyorsunuz.

https://bulentozgur70.wixsite.com/main/retro-video

web sayfam üzerinde bazı çekilmiş video görüntüleri bulabilirsiniz.

Benim için makinayı mevcut özellikleri ile kullanabilmek güzel.

Sağolsun @KaanAkkurt un vermiş olduğu linklerden cihazın kendisine ait oyun ve uygulamaları da elde etme imkanım oldu. Ayrıca MAME emulator ile de oyun oynama, inceleme imkanım var. Sanırım uğraşırsam farklı emulatorleri de kullanmayı başarabilirim. Şimdilik keyifli geçiyor.

Teşekkürler.
« Son Düzenleme: Haziran 14, 2019, 13:16:23 ÖS Gönderen: freedom » Logged

Rasp.Pi3B+|PS3|PSP
Levent (Lvnt)
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #19 : Haziran 14, 2019, 14:36:52 ÖS »

Harfi harfine katılıyorum. Harika makine.

Bu sıvı soğutma hikayesini ben başlattım. Makineyi çok beğeniyorum, meseleye pek hakim de değilim, benden sonra bir arkadaş sağolsun yazdı düzeltti zatem, olur olur başına birşey gelsin istemediğim için meseleyi açıp uyarayım istedim. Huysuzluk yapacak olsam çamur falan atmam zaten açık açık yerin dibine sokarım  @phantom o anlamda yazmamışsındır, ben yine de öyle anlayan çıkabilir diyerekten not düşeyim istedim, yanlış anlama lütfen

Use the brute force, Luke
witchdoktor
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #20 : Haziran 14, 2019, 16:47:33 ÖS »

Bu makineden alasım geldi...
ifteri61
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #21 : Haziran 14, 2019, 17:03:42 ÖS »

merhaba. bence çok güzel bir makina.Jenerasyonunun ne sonuncus.ayrıca kimse yazmamış ancak MORPHOS için en hızlı makina olduğu da söylenebilir.
freedom
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #22 : Haziran 14, 2019, 17:07:56 ÖS »

Bu makineden alasım geldi...

@witchdoktor,
Al sende iyi olur. Hem paylaşımda yaparız aynı makinesi olanlar ile aramızda. Güzel olur.

Rasp.Pi3B+|PS3|PSP
freedom
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #23 : Haziran 14, 2019, 17:13:23 ÖS »

@ifteri61

Öncelikle sanırım hemşeriyiz. İfteri61 bizim memlekete özel bir kelime ve sayı. 😀  yorumunuz İçin teşekkürler.  Ben de keyif almasaydım zaten cihaz hakkında birşey yayınlamak istemezdim herhalde.  Keyif verici. Bir de daha önce kullanmamış olmam ve buna rağmen heyecan duymam zevkli geliyor bana
« Son Düzenleme: Haziran 14, 2019, 17:15:30 ÖS Gönderen: freedom » Logged

Rasp.Pi3B+|PS3|PSP
ifteri61
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #24 : Haziran 14, 2019, 17:55:50 ÖS »

@ifteri61

Öncelikle sanırım hemşeriyiz. İfteri61 bizim memlekete özel bir kelime ve sayı. 😀  yorumunuz İçin teşekkürler.  Ben de keyif almasaydım zaten cihaz hakkında birşey yayınlamak istemezdim herhalde.  Keyif verici. Bir de daha önce kullanmamış olmam ve buna rağmen heyecan duymam zevkli geliyor bana

merhaba
evet doğrudu kelime ve sayı aynı frekansı bilenler için öyledir.
Denemenizi tavsiye ederim amiga ile bir geçmişiniz varsa.
phantom
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #25 : Haziran 14, 2019, 17:56:31 ÖS »

Yapilan yorumlar hep kisisel ve subjektif olmus, Linux  yuklemenin zor oldugu, os9 kullanilamadigi, ssd takilamadigi falan...
Harfi harfine katılıyorum. Harika makine.

Bu sıvı soğutma hikayesini ben başlattım. Makineyi çok beğeniyorum, meseleye pek hakim de değilim, benden sonra bir arkadaş sağolsun yazdı düzeltti zatem, olur olur başına birşey gelsin istemediğim için meseleyi açıp uyarayım istedim. Huysuzluk yapacak olsam çamur falan atmam zaten açık açık yerin dibine sokarım   @phantom o anlamda yazmamışsındır, ben yine de öyle anlayan çıkabilir diyerekten not düşeyim istedim, yanlış anlama lütfen

Yok canım yanlış anlaşılacak birşey olmaz aramızda
Ben de zaten olayı açıklamak için yazdım, kötü anlamda bişey yazmadım
Sadece nedense sıvı soğutmanın kötü bir ünü var ama sorunlu cihazlar hep fazla kurcalamamış sök tak yapılmış olanlar. Yoksa cihazlar gerçekten taş gibi maşallah. Ram bile seçmiyor. Misal ben ecc ve non ecc ramleri bile aynı anda kullanabiliyorum
Levent (Lvnt)
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #26 : Haziran 14, 2019, 20:34:34 ÖS »

...
Yok canım yanlış anlaşılacak birşey olmaz aramızda
Ben de zaten olayı açıklamak için yazdım, kötü anlamda bişey yazmadım
Sadece nedense sıvı soğutmanın kötü bir ünü var ama sorunlu cihazlar hep fazla kurcalamamış sök tak yapılmış olanlar. Yoksa cihazlar gerçekten taş gibi maşallah. Ram bile seçmiyor. Misal ben ecc ve non ecc ramleri bile aynı anda kullanabiliyorum
Eyvallah

Use the brute force, Luke
Cinar
Deneyimli

>>>CD32<<<

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #27 : Haziran 15, 2019, 13:28:11 ÖS »

Şubat ayında 2.5 Quad G5 aldım. Bir süre müzik ve montaj için kullandım Fx4500 ile, onun dışında çeşitli distrolar denedim. Güncel işletim sistemleri garip bir şekilde pratik geldi, bir tek browser sıkıntılı, o da Arctic Fox gibi yeni geliştirilen Firefox forkları ile idare ediyor. Ssd olarak CorsairLe taktım, Sata1 desteği olan piyasadaki nadir modellerden. Ram 8Gb yetiyor, daha üstü desteklense de gerek görmedim. Ekran kartı konusunda pekbir yere varamadım. Hd6950 aldım (Hd6x son big endian destekli seri), ama çok ucuza denk geldiğimden çalışmasa da tamir ettiririm demiştim. Kart mı bozuk anlamadım ama bir türlü çalıştıramadım. Yeni bir tane de almaya üşendim doğrusu, eğer bu sağlam kartsa ama 6950 ailesi desteklenmiyorsa diye riske girmek istemedim ve açıkçası test edecek başka masaüstüm de yok. Ama genelde RadeonHd ile olumlu sonuçlar alınıyor. Şimdi Fienix gibi Ppc64 destekli distrolar toplanıyor, kernel5.0 64bit ama uygulamalar 32bit çalışıyor, o yüzden pek içime sinmedi ama tabi ekran kartları daha stabil. Onun haricinde UbuntuMateLts16.04 en mantıklı seçenek, ama yaboot her zaman bir dert, Hfsprogs ile mount edip manuel olarak ayarlamak gerekiyor. Kernel update'i vs. derken backup'ı da eksik ederseniz bir daha uğraşasınız gelmiyor ve kasayı kaldırıyorsunuz bir köşeye. Şimdi genel olarak değerlendirirsek Quad harici modeller PCIe olmadığından tam bir işkence, Quad dahi uğraştırıyor ve temizliği yapılmadığı sürece kitleniyor kafasına estiğince. Ama Linux'u dikkatli bir şekilde kurar, kendiniz kernel compile ederseniz, ekran kartını yenileyip Usb3.0 vs. takarsanız da tadından yenmiyor çünkü düşük bütçe ile bundan daha üst bir Power makine mümkün değil, zaten sonra da çıkan consumer sınıfı bir şey olmadı. Eğer birgün param yeter de Blackbird'e 1200 dolar bayılırsam bir daha yüzüne bakmam ama herhalde x86'dan sıkılmış insanlar için başka güncel bir alternatif de yok.

Edit - Morphos için PCIEden feraghat etmek gerekiyor, o şekilde de başka bir işe yaramıyor. Ben Morphos'un lisansı artık herhangi bir G5'ten en az bir buçuk kat fazla olduğundan seçimimi Quad'dan yana kullandım. Morphos için almak hala mantıklı gelmiyor çünkü belirli bir Ram sınırı var ve de tek işlemci kullanılıyor. Morphos'a PCIE için driver ve chiorset desteği geldiğinde elimde tutacağım tek makine bile olabilir Color Classic ile birlikte, başka Apple'a da ihtiyaç duymam. Ama durum böyleyken kelepir bir PBG4 bulup Leopard ve Morphos işini orada halletmek daha mantıklı olabiliyor, masaüstüne pek yakıştıramıyorum onları şahsen.
« Son Düzenleme: Haziran 15, 2019, 13:34:09 ÖS Gönderen: Cinar » Logged

Old Touchschriek was the main nameserver
Suspected of being a shoulder surfer
But he didn't know from ****
About challenge response systems

Aradıklarım | Satılıklar

A4000 arıyor!!!
Sayfa: 1 [2]   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: