Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
commodore.gen.trGenel KategoriGenel SohbetDenenmemiş cihazlar hakkında
Sayfa: 1 [2]   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: Denenmemiş cihazlar hakkında  (Okunma Sayısı 1081 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
cemtezcan (blockmind)
Üye
**

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #15 : Haziran 18, 2019, 09:23:42 ÖÖ »

Cem Bey merhaba. benim kendimi savunmaya ihityacım olduğu için yazmadım zaten . sadece denenmemiş diye yazıp bozuk cihazları satanlar için genelleme yapmayı cok doğru bulmadım. zaten denenmemiş bir cihazı alacak kişi de çalışmama riskini alan kişidir ki burada satıcının kimliği ile gerçekten denenmemiş olduğu anlaşılabilir kanımca. Yani sorunsuz çalışıyor diye satıp dahi bozuk çıkan cihzlar da olduğunu düşünürsek bu tip cihazlarda hiç alım yapmamak gerekir. Ben sizi çok iyi anladım zaten niyetim tartışma da değil ama gerçekten doğru söyleyen insanlar da var bu dünyada hala . Uğur konu başlığın biraz kirlendi kusura bakma   Bu arada projelerinizi takip ediyorum kendim yeteneksiz olduğumdan taktirle izlerim böyle çalışmaları. Görüşmek üzere

Onur Bey merhaba, genelleme derken ben denenmemiş mal satan herkes üçkağıtçıdır gibi bir düşüncede değilim. Böyle bir şey de demedim diye hatırlıyorum. Öyle bir ima çıkmışsa ben kelimelerimi doğru seçememişimdir, kusura bakmayın.

İmkan yoksa da bu ürünlerin bir şekilde yardım alarak vs. denenmesi, denenmeden satışından doğacak sonuçlardan daha az zahmetli ve sorunsuz bir yöntem gibi geliyor bana. CGTR'da bunca yıldır herkes birbirini tanıyor, buluşmalarda bir araya geliyoruz, mutlaka test etmek için yardım alacak insanlar bulabiliriz. Bakın burada da ürün 2 kere el değiştirmiş (belki öncesi de var) halen çalışıyor mu çalışmıyor mu bilinmiyor. Alana da satana da sorumluluk biniyor belirsiz ürün olduğu için.

Bu benim kendi düşüncem tabii. Kimi riski sever, kimi ürüne değer vermez, rafta dursa yeter der, kimi fiyatını düşürür denenmediği için, kimi uğraşmak istemez. Bunlar işin ticari özgürlük kısmı. O konuda dayatma yapamayız kimseye.

ayrıca teşekkür ederim çalışmalarıma ilginiz için de.

fort_apocalypse
Uzman

Bilgi Paylaştıkça Çoğalır.

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #16 : Haziran 18, 2019, 12:20:37 ÖS »

Bence, fabrika garanti süresi dolmuş elektronik cihazların alım/satımı her zaman risklidir. Tamamen test edilip denenme imkanı çoğu zaman imkansıza yakındır. Belli spesifik koşullarda ortaya çıkabilecek arızalar bazı diagnostik testlerde bile tespit edilemeyebilir. En basit şekilde somutlaştırırsak; Günümüzde commodore64 satan kaç kişi user port testi yapıp satabiliyor, veya Amiganın paralel ve seri çıkışlarını test edip satan kaç satıcı bulursunuz?

Hatta sıfır cihazların satışında, dünya devi elektronik firmaları bile bazen sattıkları ürünlerini piyasadan toplatabiliyorlar.

Eskiden, Sirkeci Doğubank'tan, yurda kaçak girmiş, garantisiz cihazlar ucuza satılırdı, satıcılar " Garantisi dükkan kapısından çıkana kadar " derdi.

Riski ya satıcı üzerine alır ve sattığı cihaza garanti verir, yada alıcı riski üstlenir, tabi fiyat da ona göre belirlenir.

Sayfa: 1 [2]   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: