Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
commodore.gen.trDiğer Nostaljik BilgisayarlarIBM Uyumlular / Retro x86 SistemlerDiskete Win98 İçin Oyun Kopyalamak İstiyorum Yardım Lütfen :)
Sayfa: [1]   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: Diskete Win98 İçin Oyun Kopyalamak İstiyorum Yardım Lütfen :)  (Okunma Sayısı 4134 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
peraspera95
Ziyaretçi
« : Haziran 18, 2019, 21:47:25 ÖS »

Merhaba.Bir süredir aklımda olan bir konu.Bir çok forum büyüğüne halihazırda danıştım.Ama sizlere de sormak istiyorum.Win 7 notebook um ve harici disket sürücüm var.Ayrıca kasalı bir Win 98 sistemim var.Disket sürücü olarak sadece harici usb disket sürücüm var.Bir çok cd hard copy oyunum olduğu halde disket vasıtasıyla Win 98 de oyun oynamak istiyorum.Çok aradım taradım ama bir sonuç çıkmadı.

Lütfen

1)Win 7 Uyumlu Diskete Yazma Programı Adı/İndirme Linki

2)Basit Olması Açısından Tek Disketlik Win98 Uyumlu Oyunların İsmi/İndirme Linki

3)Dikkat Etmem Gerekenler Ve Uyarılarınız(Dosya Uzantısı exe mi olmalı?Sadece setup mı olmalı?Torrentten inen dosyanın uzantısını belirli bir şeye dönüştürüp mü yazdırmalıyım?)

Paylaşırsanız inanın çok memnun olurum.Şimdiden değerli fikirleriniz için teşekkür ederim.Saygılar sevgiler...
Aykiri1
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #1 : Haziran 18, 2019, 22:34:10 ÖS »

soruyu anlamadım.
Levent (Lvnt)
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #2 : Haziran 18, 2019, 23:00:13 ÖS »

Win98'den çok çok önce bile oyunlar harddiske kuruluyordu. 286'larda falan hd vardı, oyun hızlı çalışsın diye hd'ye kopyalıyorduk. Disket dosya taşımaya falan yarıyordu ne bileyim. Ben de bilemedim. 98'de eski zip'li oyunları klasöre açıyoruz, en fazla installer oluyor, kuruyoruz oynuyoruz. Kurulum disketlere bölünmüşse o zaman disket oluşturmak gerekiyor ama önce öyle birşeyler bulmanız lazım. .ima .flp gibi disket imajları olursa yani. O zaman rawrite, loaddskf ile imaj dosyasından disket oluşturma programları kullanırsınız

Use the brute force, Luke
spunky
Deneyimli

10 Çeşit insan vardır. Binary bilen ve bilmeyen.

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #3 : Haziran 18, 2019, 23:36:56 ÖS »

1. Fat 16 disketler'i 98 ve öncesi okur.

2. Disket konusu amigadaki gibi değil PC'de. Oyun birden fazla disketteyse oyun zaten HDD'de çalışmak üzere yapılmıştır. Tüm dosyaları aynı klasöre koyup oradan çalıştırmanı bekler. Birden fazla diskette barınan oyunları çalıştırmak için Append komutunu kullanıyorduk ama çok iyi sonuçlar alamıyorduk diye hatırlıyorum.

3. Büyük ihtimalle exe olacaktır zira com dosyaların maksimum bir dosya uzunluğu sınırı olduğu için çok kısa sürede oyun geliştiriciler oyunu çalıştıran dosyayı exe yapar duruma geldiler. Nadiren 286'lar döneminden kalan oyunlar için com uzantılı dosyalar da olacaktır ama bunlar da CPU'unun delirmiş hızı yüzünden düzgün çalışmayabilir.

Nereden indirirsine gelince herhalde torrent falan bakmak gerekir, yada abandonware sitelere falan bakmak lazımdır.

A500+ |68020M-Tec Turbo,3.1 Rom, 4.5MB Ram, Indivision ECS, SCSI External CD-Writer, SCS2SD via A590|
A1200 |Apollo 040, 32MB Ram, 14" 1438|
Commodore 64c |SD2IEC,IrqHack,1084,Final III|
Amstrad CPC6128 |3.5" Hack|
Sega MDII, Sega MS, Ps1, Ps2, PS3, Micro Genius, A2600, PSP, Nintendo DS
sad_face05
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #4 : Haziran 19, 2019, 00:21:23 ÖÖ »

Windows 98 bilgisayarına USB driverlarını kurup USB flash bellek ile dosya aktarabilirsin. 1.44MB'lık sadece birkaç DOS oyunu bulabilirsin.

AV Famicom NESRGB, Super Famicom, NTSC NES, MegaDrive 2 60Hz, N64 Crystal Blue NTSC RGB, Wii, PS3, SONY PVM 20L2

P3 800EB, ASUS CUSL2 i815E, 512MB SDRAM, Voodoo3 3000, 40GB HDD, SB Live! 5.1, Win98/XP Dualboot

64 3200+, ASUS A8V, 2GB DDR, GeForce 6800 GS, 400GB HDD, SB Audigy 2 ZS, WinXP
BioMenace
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #5 : Haziran 19, 2019, 00:27:30 ÖÖ »

1. Disket imajlarını diskete yazdırmak için DiskWrite programını tavsiye ederim. TIKLA

Bunun yanı sıra "Win32 Disk Imager" ve "HP USB Disk Storage Format Tool" programları da var.

Tavsiye ettiğim program benim için en sorunsuzu oldu.

2. WIN-98 oyunlarının tek disketlik olmasını bekleme. Hatta MS-DOS oyunlarının da. Tek disketlik oyunlar var evet ama görece daha iyi oyunlar çok disketli oluyor.

GENEL:

Oyun indirme konusunda tavsiyem favori oyunlarının mümkün olan en "iyi" versiyonlarını indirmendir. Örneğin Lucas Arts oyunlarının CD versiyonları gibi. Ya da DOOM'un Deluxe versiyon gibi. Daha sonra torrent ile "toplama/derleme" oyunları indirebilirsin. Bence özellikle bir bağlantı adresine gerek yok, torrent ana kaynak olarak yeterli olacaktır.

Gelelim dosya uzantılarına. WIN-98 oyunlarının çok az bir kısmı kuruluma gerek duymuyor(dur). MS-DOS oyunlarında bu durum görece daha yaygın olsa da genellikle oyunlar kurulum gerektirir. Bence orijinal oyun dosyalarından kurulum yapmalısın, başkaları tarafından oluşturulmuş tek ".exe" dosyasında bas-oyna gibi sürümleri kullanma. Güvenilmez olacaklardır.

Windows 98 kullandığını varsayıyorum, MS-DOS oyunları için, Phil's Computer Lab'dan Easy MSDOS Mode kullanıyor musun? Bu sayede extended, expanded vb hafıza ayarları kolaylaşıyor, tavsiye ederim. YouTube'da tanıtım videoları var.

Windows 98 oyunları için yapman gereken oyunların CD versiyonlarını indirmek. Yine torrent kullanabilirsin. Fakat her CD oyun Windows 98 oyunu olmuyor, bazıları MS-DOS uyumlu. Dosya adında gerekli bilgi olacaktır.

Alınıklarım: https://goo.gl/UoWo8n
Satılıklarım: https://goo.gl/kDMfMp
peraspera95
Ziyaretçi
« Yanıtla #6 : Haziran 19, 2019, 00:32:53 ÖÖ »

1-Disket yazma programı bildiğiniz varsa önerirseniz sevinirim.Nero artık desteklemiyormuş.Son sürümünde göremedim malesef.

2-Pc de disketin işlevi sıradan bir usb den farksız.Anladığım bu.Ama aklıma hep orjinal Doom 3 disketi geliyor.Dos ortamında tak-çalıştır mantığında.Win 98 de böyle bir şey yok sanırsam.Disket sadece depolama ve yedekleme için.Umarım doğru anlamışımdır

Cevaplar için çok teşekkür ederim.
« Son Düzenleme: Haziran 19, 2019, 00:35:32 ÖÖ Gönderen: astalavista » Logged
peraspera95
Ziyaretçi
« Yanıtla #7 : Haziran 19, 2019, 00:38:40 ÖÖ »

1. Disket imajlarını diskete yazdırmak için DiskWrite programını tavsiye ederim. TIKLA

Bunun yanı sıra "Win32 Disk Imager" ve "HP USB Disk Storage Format Tool" programları da var.

Tavsiye ettiğim program benim için en sorunsuzu oldu.

2. WIN-98 oyunlarının tek disketlik olmasını bekleme. Hatta MS-DOS oyunlarının da. Tek disketlik oyunlar var evet ama görece daha iyi oyunlar çok disketli oluyor.

GENEL:

Oyun indirme konusunda tavsiyem favori oyunlarının mümkün olan en "iyi" versiyonlarını indirmendir. Örneğin Lucas Arts oyunlarının CD versiyonları gibi. Ya da DOOM'un Deluxe versiyon gibi. Daha sonra torrent ile "toplama/derleme" oyunları indirebilirsin. Bence özellikle bir bağlantı adresine gerek yok, torrent ana kaynak olarak yeterli olacaktır.

Gelelim dosya uzantılarına. WIN-98 oyunlarının çok az bir kısmı kuruluma gerek duymuyor(dur). MS-DOS oyunlarında bu durum görece daha yaygın olsa da genellikle oyunlar kurulum gerektirir. Bence orijinal oyun dosyalarından kurulum yapmalısın, başkaları tarafından oluşturulmuş tek ".exe" dosyasında bas-oyna gibi sürümleri kullanma. Güvenilmez olacaklardır.

Windows 98 kullandığını varsayıyorum, MS-DOS oyunları için, Phil's Computer Lab'dan Easy MSDOS Mode kullanıyor musun? Bu sayede extended, expanded vb hafıza ayarları kolaylaşıyor, tavsiye ederim. YouTube'da tanıtım videoları var.

Windows 98 oyunları için yapman gereken oyunların CD versiyonlarını indirmek. Yine torrent kullanabilirsin. Fakat her CD oyun Windows 98 oyunu olmuyor, bazıları MS-DOS uyumlu. Dosya adında gerekli bilgi olacaktır.

Abi çok teşekkür ederim.Aradığım tam olarak buydu.Yani anlamak istediğimi müthiş özetledin.Çok teşekkür ederim.Win 98 i yeni kurdum.Kafam biraz karışıktı.Disket te çok kullanmak istiyorum otantik olsun diye.Exe yerine Setup lı kurulum dosyaları kurmam lazım.Ve eğer destekliyorsa günümüzün torrentleri de iş görecek anladığım kadarıyla.Teşekkürler tekrardan 😊
Levent (Lvnt)
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #8 : Haziran 19, 2019, 00:45:23 ÖÖ »

Eski bilgisayarlarda oyun daha iyi çalışsın, windows ram'den vb yemesin diye bilgisayarı dos'tan açıyorduk. Çok nadir dos disketi yapıp bilgisayarı onunla açma hikayesi verdı. Ama öyle bilgisayar pek kalmadı, ancak meraklısında falan. Yani disketle bilgisayar açma olayı bilmiyorum ama hiç gerek olmaz sanırım. Çok tantana iş zaten. Windows 98 birçok eski dos oyununu iyi çalıştırmak için yeterli. O disket doom3 disketi değildir de doom2 için dos açılış disketi olabilir, onunla açtıktan sonra mesela:
cd doom2
doom2
Komutları yazınca çalışıyordur mesela. Dediğim gibi gerek yok. Windows altında tıklayınca çalışır, bilgisayarlar o oyunlara göre çok çok güçlü, dos'ta açma disketine gerek yok

Disket yazma programları ben rawrite, loaddskf yazdım, biomenace'in yazdıkları da var, onlar daha kullanışlıdır

Evet disket pc için çok da lazım birşey değil artık.

Use the brute force, Luke
peraspera95
Ziyaretçi
« Yanıtla #9 : Haziran 19, 2019, 01:00:40 ÖÖ »

Cevaplar için herkese tek tek teşekkür ederim.İyi ki varsınız.Saolun...
Sayfa: [1]   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: