Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
commodore.gen.trGenel KategoriProjeAmiga 500 Boot Drive Seçici Elektronik Devre.
Sayfa: 1 ... 6 7 [8]   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: Amiga 500 Boot Drive Seçici Elektronik Devre.  (Okunma Sayısı 43819 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
fort_apocalypse
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #105 : Aralık 12, 2023, 16:48:09 ÖS »

''Normal'' boot seçicilerde harici sürücü dahili olarak (DF0) ayarlanırsa, Amiganın içindeki dahili sürücü iptal oluyor. Bu ilandaki ürün ise ''dahili sürücüyü iptal etmeden bu işi başarabiliyor ve Amiganın içindeki dahili sürücü de DF1 olarak çalışmaya devam edebiliyor'' diyor. Yani her iki sürücü de aktif oluyor ve dahiliyle harici yer değiştirmiş oluyor.

Ben de aynı bu şekilde anladım.

Benim devrede de hem external drive hem internal sürücü Gotek emülator takılı olduğu zaman externaldan boot yapıldığında bile internal açık konumda oluyor, ama internal mekanik drive olduğu zaman externaldan boot edilince internal kapalı oluyor yazılımla açılabiliyor.

Tinkerboy'un nasıl başarabildiğini bilemiyorum. Açıkçası gözümle görmeden de pek inanmıyorum, çünkü bunu başarabilen bir boot selector görmedim bu güne kadar.

Not: Daha sonra bu devrenin işlemcisiz (74X serisi TTL çiplerle çalışan) versiyonunu da çizdim. İlgilenen arkadaşlar aşağıdaki linkten görebilirler.

https://www.pcbway.com/project/shareproject/_DIY_AMIGA_500_SWITCHLESS_BOOT_SELECTOR_Rev_3_RETRO_VERSION_of_3_RESET_BOOT_2056c6f8.html
« Son Düzenleme: Aralık 12, 2023, 17:13:14 ÖS Gönderen: fort_apocalypse » Logged

runal
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #106 : Aralık 12, 2023, 18:52:35 ÖS »

''Normal'' boot seçicilerde harici sürücü dahili olarak (DF0) ayarlanırsa, Amiganın içindeki dahili sürücü iptal oluyor. Bu ilandaki ürün ise ''dahili sürücüyü iptal etmeden bu işi başarabiliyor ve Amiganın içindeki dahili sürücü de DF1 olarak çalışmaya devam edebiliyor'' diyor. Yani her iki sürücü de aktif oluyor ve dahiliyle harici yer değiştirmiş oluyor.

Ben de aynı bu şekilde anladım.

Benim devrede de hem external drive hem internal sürücü Gotek emülator takılı olduğu zaman externaldan boot yapıldığında bile internal açık konumda oluyor, ama internal mekanik drive olduğu zaman externaldan boot edilince internal kapalı oluyor yazılımla açılabiliyor.

Tinkerboy'un nasıl başarabildiğini bilemiyorum. Açıkçası gözümle görmeden de pek inanmıyorum, çünkü bunu başarabilen bir boot selector görmedim bu güne kadar.

Not: Daha sonra bu devrenin işlemcisiz (74X serisi TTL çiplerle çalışan) versiyonunu da çizdim. İlgilenen arkadaşlar aşağıdaki linkten görebilirler.

https://www.pcbway.com/project/shareproject/_DIY_AMIGA_500_SWITCHLESS_BOOT_SELECTOR_Rev_3_RETRO_VERSION_of_3_RESET_BOOT_2056c6f8.html

Cevap için teşekkür ederim abi. Boot selector  için de tekrardan eline sağlık, harici gotek için olmazsa olmaz bir cihaz.
« Son Düzenleme: Aralık 12, 2023, 18:55:52 ÖS Gönderen: runal » Logged
fort_apocalypse
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #107 : Aralık 12, 2023, 19:47:09 ÖS »

Bir şey değil. 1.2 ve 1.3 ROMlar için gerçekten olmaza olmaz, ama ROM 2.0 dan sonra boot selector ihtiyacı ortadan kalkıyor.

Sayfa: 1 ... 6 7 [8]   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: