Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
Sayfa: 1 ... 3 4 [5] 6 7 8   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: [Restorasyon] High Speed  (Okunma Sayısı 9535 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
ggolem
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #60 : Temmuz 15, 2019, 21:24:54 ÖS »

Sonra motora da giristim. Dremel ucu, kirmizi scotch brite gayet iyi sonuc verdi. Bunlari dremelden almadim tabi, aliexpressten ucuzlarini almistim, bir suru alacagim bunlardan cok iyi.

* beaconMotorCleanup.png (979.21 KB, 904x715 - Görüntüleme: 525 kez.)
« Son Düzenleme: Temmuz 16, 2019, 01:17:10 ÖÖ Gönderen: ggolem » Logged
yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #61 : Temmuz 15, 2019, 22:12:24 ÖS »

Sonra motora da giristim. Dremel ucu, kirmizi scotch brite gayet iyi sonuc verdi. Bunlari dremelden almadim tabi, aliexpressten ucuzlarini almistim, bir suru alacagim bunlardan cok iyi.

evet abi o ponpon uçlar dremel'de çok saçma sapan seviyede pahalıydı diye hatırlıyorum. bu aliex çakmaları dremel kadar iş görüyor mu?

ggolem
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #62 : Temmuz 16, 2019, 00:16:19 ÖÖ »

evet abi o ponpon uçlar dremel'de çok saçma sapan seviyede pahalıydı diye hatırlıyorum. bu aliex çakmaları dremel kadar iş görüyor mu?

Abi hic dremelin  scotch brite uclarini kullanma firsatim olmadi. Dremelin orjinal kullandigim herseyi belli bir kalitenin uzerinde cikti. Speedclick kesme diskleri mesela. Yada mandrenler.  Eminim bu da daha kalitelidir.

Ama bu daha bariz sarf diyebilecegim 1-2 kullanimlik seylerde yuksek kaliteden cok ucuzluk ariyorum ben.  Cunku zaten belli bir pislige surdugum seyi baska yerde kullanamayacagim buyuk ihtimal, yipranip gitmesinde cok zarar yok, gerekirse 2 tane harcarim kafasi.  YIne de 1 tane orjinal gorursem alip kiyaslayacagim.

Ben kirmizi sari ve siyahini almistim aliden 5'er tane. 20 ser tane alirim bi dahaki siparise.

ggolem
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #63 : Temmuz 16, 2019, 00:46:24 ÖÖ »

Metal parcayi zimparaladiktan sonra, bazi yerleri, lehim yerlerini ve lamba soketinin icini, vida somunlarini maske bandi ile koruyup, son derece kalitesiz olan krom sprey boyadan atiyorum 1 kat. Ve yuzeyin son durumu ne kadar iyi olmus ortaya cikiyor. Pek kotu degil.

Bu cok kalitesiz olan boyaya inancim az oldugundan, yuzeyi son zimparanin tozundan arindirip, 1 kat da sprey primer attim cok ince.

Yarim saat sonra, uzerine krom spray, onun da uzerine ince 1 kat parlak vernik. Bu son kat parlak vernik sadece cok dandik olan boyanin cizilmelere karsi birazcik daha dayanikli olmasi icindi.

Sonuc kotu degil.

https://youtu.be/a8MpQ6-Q8uI

* BeaconB-A.jpg (261.81 KB, 1092x2400 - Görüntüleme: 526 kez.)
« Son Düzenleme: Temmuz 16, 2019, 10:37:37 ÖÖ Gönderen: ggolem » Logged
ggolem
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #64 : Temmuz 16, 2019, 01:29:55 ÖÖ »

Bunlar ile ugrasirken, bir yandan trafik isiginin eksik parcasi da canimi sikmaya devam ediyordu. Onu modelleyip 3d print denemeye karar verdim.

Fusion 360 kullanarak eksik parcayi modelliyorum. Biraz tahmin biraz da eldeki verileri kullanarak.

3 tane lamba soketi ve lambalarin monteli oldugu bir metal plaka var, bu plaka da oyun alanindaki rampalardan birine vidalanarak tutturuluyor. Bunun uzerine gecen siyah parca eksik. Lambalari kapatiyor ve 3 renk insert ile trafik isigi yapiyor.

Adi, Traffic Light Housing.

Bu housing, metal parcaya oturacagi icin, metal parcadaki tirnak delikleri en onemli referans. Gerisi biraz internetten buldugum resimlerden, goz karari oranti, ve oyun kitapcigindaki cizimden yapilacak.

Esksik parcanin internetten bulunan resmi

Bu da manuelden cizimi

* TrafficLightHousing.jpg (187.92 KB, 737x599 - Görüntüleme: 513 kez.)

* TrafficLightHousingDrawing.png (211.04 KB, 1136x771 - Görüntüleme: 502 kez.)
« Son Düzenleme: Temmuz 16, 2019, 01:33:36 ÖÖ Gönderen: ggolem » Logged
ggolem
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #65 : Temmuz 16, 2019, 01:46:08 ÖÖ »

Ilk kisim modelleyip basabiliyorsam kendi 3d printer'imda basmak ve sonuca bakmak. Yoksa disarda bastirmak, 1-2 yer vardi kolayca cikti alabilecegim bendeki emektardan daha iyi kalite printerlar ile calisan.

Sonra bunu post-process, yada finish dedigimiz isleme sokacagim. Printerdan aldiginiz objeler katman katman olur, cogu zaman baska problemleri de olur, bazi boyutlar degismis olabilir, iplik iplik uzamalar olmus olabilir, destek kullandiysaniz onun yapistigi yerler bozulmus olabilir. Yazicidan aldiktan sonra, istedigimiz sonuca yaklastirmak icin yapilan islemler bunlar.

Benim tahminimce soyle olacak,
1- yapistirip birlestir.
2- zimpara
3- Delik ve centik boylarini duzeltme.
4- macun ve zimpara ile puruzsuz hale getirme.

bu asamada bi kalite ve saglamlik kontrolu yapip, kalan yolumuzu ona gore cizecegiz.

https://youtu.be/fXSMvP1HXfQ

* modelled.png (259.34 KB, 1616x938 - Görüntüleme: 496 kez.)
« Son Düzenleme: Temmuz 16, 2019, 01:47:42 ÖÖ Gönderen: ggolem » Logged
ggolem
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #66 : Temmuz 16, 2019, 10:42:05 ÖÖ »

Motorun da, islemden once / sonra durumlari asagidaki gibi oldu. Fonksiyonel degil ama kozmetik bir gelisme bu da.  Motorun disi ciplak metal. Dokum metal. Bir tur alasim olsa gerek, cunku pek pas yoktu, yada cok iyi koruyan bir yag tabakasi vardi, ve tozu tutan oydu bilemiyorum.

Onemli olan, bunu scotch brite ile temizledikten sonra ciplak metale indim buyuk ihtimal, o yuzden, bunu en azindan ince bir yag ile az da olsa korumaya aliyorum. Ince makine yagi. Sonra kagit havlu ile kurulayinca uzerinde kalan yeterli olacaktir diye umuyorum.

* beaconMotorB-A.JPG (232.88 KB, 1131x1972 - Görüntüleme: 404 kez.)
evreno
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #67 : Temmuz 16, 2019, 11:37:19 ÖÖ »

Trafik ışığı gayet iyi olmuş eline sağlık
Baskıyı PLA mı alıyorsun ABS mi?
PLA ile alıyorsan ABS veya PETG kullanmanı tavsiye ederim
PLA sert bir darbede zarar görecektir
e malüm masada top deli gibi dolandığı için her şey olabilir Kahkaha
ggolem
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #68 : Temmuz 16, 2019, 16:45:05 ÖS »

Trafik ışığı gayet iyi olmuş eline sağlık

Tesekkurler, fena cikmadi, basit bir obje olmasi da etkili tabi.

Baskıyı PLA mı alıyorsun ABS mi?
PLA ile alıyorsan ABS veya PETG kullanmanı tavsiye ederim
PLA sert bir darbede zarar görecektir

e malüm masada top deli gibi dolandığı için her şey olabilir Kahkaha

Hep PLA kullaniyorum, ABS kullanmam icin, havalandirma gerekiyor, cikan gaz zehirli ve cok rahatsiz edici bir kokusu var. Kapali mekanda benim icin mumkun degil, yakinda kapaticam printerin cevresini ve disari havalandirma yapacagim, o zaman ABS de kullanmaya baslayabilirim, fakat onu da bu printerda basmak biraz problem.

PETG kesinlikle daha iyi bir tercih olurdu genel olarak yaptigim butun isler icin. Bu da dahil (sayilir). PETG hala temin etmis degilim, ki PLA tercih etmis olmamin esas sebebi bu

Elimdeki flamanlar yine sona yaklastigi zaman kesinlikle %50 de PETG alacagim. Cunku mekanik parcalar icin kesinlikle daha iyi bir malzeme.  Ama kozmetik olarak PLA daha pratik, cunku daha rahat zimparalaniyor, bir de support materyali PETG olunca acaba sokebilir miyim emin degilim, PLA yi bile isler karisinca zor kopariyorum, PETG daha iyi yapisiyor, bakalim. PLA daha dusuk erime isisi yuzunden, sonradan isi ile islemeye de daha kolay geliyor. Havye ve hava tabancasi ile ufak oynamalar, duzeltmeler.

PLA da soyle de bir durum var; dis ortam sartlari olmasa bile, ic mekanda beklerken, %100 ic dolulukla uretilmemis ve belli bir kuvvete surekli maruz kalan parcalar, yani mesela %80 ic dolulukla uretilmis printer clampleri, CNC clampleri gibi parcalar, durduklari yerde 6 ay sonra catirdayip parcalaniyorlar. Zaten dogada cozulebilir olmasinin altinda yatan da bu.  Bunu bugun takip bir High speed makineye bunu celik topla dovmeye baslasak, 3-5 gun dayanir. 30-40 darbeye sorunsuz dayanir eminim. Ama bunu koyalim bir kenara hic dokunulmasin, 1 yil sonra alip takalim makineye ilk top gocertebilir bunu.

Acikcasi, 1 tanesini yaptiktan sonraki planim su, ya usengecligi birakip zaman ayirip parcanin yenisini temin edecegim. Yada bu print'i 2 part silicon mold + resin cast icin kullanacagim. Tabi o zaman 10 tane yapip tanesi €20 den koyarim ebay'e   Sanki 2. si olacak gibi duruyor su an bana.  O ne diye merak edenler, internetten bakabilirler, yada bir sure sonra umuyorum ki burada okuyabilirler. Sen zaten konuyu biliyorsun diye hatirliyorum.

ggolem
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #69 : Temmuz 16, 2019, 16:52:42 ÖS »

Beacon Lens; yani polis siren lambasina rengini veren kirmizi tas seklindeki akrilik parca:

Tabii ki, oraya buraya itip kakilirken bu makine, en yuksek noktasi olan bu parcayi artik tavanlara mi surtmemisler, uzerine birseyler mi damlatmamislar siyah siyah....

Sokuldugu hali ile boyle. Bir kenari 2 parcaya ayrilmis. Yapilir birseyler gibi duruyor. Eksik degil, yerinde kalmis, sokene kadar kirik oldugu belli bile olmuyordu.

Bunu lavaboda sabunladim guzelce;

Biraz fark etti. Fakat puturlu tavandan yemis oldugu cizikler, iclerindeki beyaz siva ile cok guzel kontrast yapiyor hakkaten.

Siyah siyah sicramis birseyler, silmeyle yikamayla gitmiyor.

Bunlari zimparalamaya karar veriyorum. Bu ciziklerle yasanmaz. Birazcik cizik cizik olabilir tabi zimpara matlastirabilir...

* LensDirtA.jpg (962.93 KB, 4032x3024 - Görüntüleme: 429 kez.)

* LensDirtB.jpg (955.26 KB, 4032x3024 - Görüntüleme: 439 kez.)

* LensDirtC.jpg (925.21 KB, 4032x3024 - Görüntüleme: 437 kez.)

* LensDirtD.jpg (951.83 KB, 4032x3024 - Görüntüleme: 432 kez.)
« Son Düzenleme: Temmuz 16, 2019, 16:57:17 ÖS Gönderen: ggolem » Logged
evreno
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #70 : Temmuz 16, 2019, 16:57:40 ÖS »

Çalışmalarını takip ettiğim kadarıyla işin hakkını vererek ilerlediğin kesin.
Eğer ki vakit ayırabiliyorsan Silikon kalıp ve reçine en iyi çözüm zaten
Dediğin gibi ihtiyaç fazlası üretip satman da mümkün
Üretilen malzeme de en az orjinali kadar dayanıklı ve kaliteli olacaktır o durumda
ggolem
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #71 : Temmuz 16, 2019, 17:04:37 ÖS »

Guzelce zimparaladim. 180lik zimpara vardi, islattim, zimparaladim. 1-2 cizik baya direndi, oralari cok zimparalamam gerekti, ama sonunda butun beyaz sivalar cikti.

Tabi bazi yerler zimparali bazi yerler zimparasiz olmaz, 600lukle tamamini zimparaladim.

Sonuc, mis gibi tertemiz oldu. Biraz mat oldu evet, ama cizik yok en azindan.

* LensA.jpg (105.59 KB, 1392x832 - Görüntüleme: 414 kez.)

* LensB.jpg (110.94 KB, 1392x832 - Görüntüleme: 440 kez.)

* LensC.jpg (120.79 KB, 1392x832 - Görüntüleme: 435 kez.)

* LensD.jpg (186.95 KB, 1392x832 - Görüntüleme: 435 kez.)
CM
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #72 : Temmuz 16, 2019, 17:30:38 ÖS »

Sonuc, mis gibi tertemiz oldu. Biraz mat oldu evet, ama cizik yok en azindan.

İşinize karışmak gibi olmasın da, böyle mat bırakmayacaksınız di mi.
appiah4
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #73 : Temmuz 16, 2019, 17:35:49 ÖS »

Üstüne bir kat satin akrilik vernik atarsanız tekrar parlayackatır.

A500:Rev6|+512K|ACA500+|C1084S
i386:Am386SX25|4M|GD5402|ES688
i486:U5S33|8M|GD5428|YMF719|DB-S2
i586:P133|32M|T64+/MX2|V1|CT3980/32M
i686:K6-2/400|128M|Rage|V2|CT4520/32M
S370:P3-1200|384M|GF4-4200|MX300
S754:A3700+|2G|X1950PRO|SB0350
ggolem
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #74 : Temmuz 16, 2019, 18:31:35 ÖS »

Akrilikle daha once birkac tecrubem olmustu.

Mesela duz akrilik tabakayi, (pleksi glass marka yada farkli marka, fark etmez) kesince kenarlari mat mat olur. Bunu akrilikciler, alev ufleyen bir tabanci kenarlara az birsey tutarak, cam gibi parlatirlar. Cikintilar hemen eriyip duz bir yuzey olusturuyor. El becerisi ve tecrube gerektirir. Alevin isisina gore, az birsey cok tutsaniz kenari bozar, rengi bozar iceri dogru dalgalanma yapar vs...

Baska bir yontem ise, ince pasta. Pasta denilen sey icinde asindirici bulunduran bir sivi karisim. Mutfaktaki ciften biraz daha yogun kivamli birsey. Sivi zimpara diyebiliriz. Ama 2000 kum zimpara kagidindan cok daha ince.

Elimde bundan vardi, ve daha once minik baska bir akrilik parca uzerinde kullanmistim.  

Onunla girisiyorum. Iyi bir kol egzersizi.

Bkz:

https://youtu.be/I_LojHEt2wk

Sonuc kotu degil.

* LensPolish.jpg (189.77 KB, 1392x832 - Görüntüleme: 406 kez.)
« Son Düzenleme: Temmuz 16, 2019, 18:33:54 ÖS Gönderen: ggolem » Logged
Sayfa: 1 ... 3 4 [5] 6 7 8   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: