Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
commodore.gen.trGenel KategoriGenel SohbetCGTR Olarak Retro Karaborsacılarına Dur Diyelim
Sayfa: 1 [2]   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: CGTR Olarak Retro Karaborsacılarına Dur Diyelim  (Okunma Sayısı 9133 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
peraspera95
Ziyaretçi
« Yanıtla #15 : Temmuz 01, 2019, 18:04:26 ÖS »

Olumlu olumsuz tüm yorumlar için teşekkürler.Hem bu konu özelinde hem de genel olarak sadece üzgünüm.Uyum sağlayıp görmezden gelmeye devam etmeliyim.@appiah ın dediği gibi artık dünyada Don Kişotluk yapılmıyor.Kitlenin gücü belki sandığım kadar etkili değildir.Anlatmak istediğim sadece fiyatlandırma değildi.Kötü niyetli Retrocuların ifşası veya burda ki ortamın yaygınlaşması üzerine ümidimdi o kadar.Saygılar...
peraspera95
Ziyaretçi
« Yanıtla #16 : Temmuz 01, 2019, 18:12:52 ÖS »

Böyle abidik gubidik konular forumda bayağı rağbet görüyor, bence ayın abidiği falan gibi başlık açılıp başlık açan ödüllendirilmeli.

Cevap vermeyecektim ama bu yorum bence saygısızca.Tüketici haklarıyla ilgili bir konu farkındaysanız sizi de ilgilendiriyor.Yapıcı yorum yaparsanız memnun olurum.
hakkan
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #17 : Temmuz 02, 2019, 11:10:48 ÖÖ »

Olumlu olumsuz tüm yorumlar için teşekkürler.Hem bu konu özelinde hem de genel olarak sadece üzgünüm.Uyum sağlayıp görmezden gelmeye devam etmeliyim.@appiah ın dediği gibi artık dünyada Don Kişotluk yapılmıyor.Kitlenin gücü belki sandığım kadar etkili değildir.Anlatmak istediğim sadece fiyatlandırma değildi.Kötü niyetli Retrocuların ifşası veya burda ki ortamın yaygınlaşması üzerine ümidimdi o kadar.Saygılar...

Bence vazgeçmeyin. Bazı arkadaşların neden bu kadar agresif bir tutum sergilediğini sormak gerek. Konu gayet açık ve net bir yorumun varsa yaparsın yoksa burayı okumaz bırakırsın ama saygısızca yorumlar bu grup üyelerine yakışmıyor...
HkRecai
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #18 : Temmuz 02, 2019, 13:41:01 ÖS »

Retro ürünlerin "Fırıncı sanatkarlar odası" gibi bir mercisi yok ki fiyat belirlesin, düşük bütçenle senin bir ürünü alabilmen için satıcıya hurra herkes yüklensin de fiyatlar düşsün demen çok saçma, ayağını yorganına göre uzatacaksın.
Forumda kaç kişi var evinde adım atacak yer bırakmamış duydunuz mu hiç fiyatlardan yakındıklarını.
freedom
Uzman

Retro allows me to be free.

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #19 : Temmuz 02, 2019, 14:37:23 ÖS »

Öncelikle konuların buralara gelmesi ve cevapların bir o kadar kötü verilmesi iyi gözükmüyor. Bence konu ne kadar faydalı veya kimine göre saçma da olabilir. Ancak cevap tarzımızın kötü olmasını gerektirmez.

Şu cümle üzerine "Anlatmak istediğim sadece fiyatlandırma değildi.Kötü niyetli Retrocuların ifşası veya burda ki ortamın yaygınlaşması üzerine ümidimdi"

Benim fikrim ise şöyle,

"Birtakım fısatçıları ifşa edelim. fiyatları makul seviyede tutsunlar yoksa herkes bu kişileri tanısın bilsin" bu tarz söylem bana pek makul gelmedi. Özünde güzel gibi görünse de buna hakkımız yok. Örneklemek için bir şatış hayal edelim; ATARI 800XL ve standart bir donanım ve hiç bir ekstrası yok. Uçuk bir fiyat 1500 TL istenmiş. cİHAZ forumdan bir arkadaştan alınmış veya dışarıdan bulunmuş ama fahiş bir fiyata satılıyor. Bunu hepimiz görüyoruz. Yapmamız gereken ilgi göstermemek olabilir. Ama illaki bir yorum yapılacaksa satıcıya ürününün çok pahalı olduğunu bizzat iletebilirsiniz. Ancak satıcıyı satış fiyatı pahalı diye ifşa etmek gibi bir durum söz konusu olamaz. Muhtemelen bu durumda alınacak cevapda hoş olmayabilir. Bilmeyen anlamayan bir kişi bu satıcının istediği rakkamı verebilir. Bu duruma düşmesin istiyorsanız. Bu konuda da kişi bence biraz araştırma yapmalı makul fiyatların ne olacağını öğrenmeli. "Retro ürün şu veya bu fiyata satılır, satılmazsa ben bu konuya taş koyarım ve satanı da ifşa ederim" tarzı bana göre yanlış. Kimse böyle bir konuya karışmamalı. Bit pazarlarında satılan fahiş fiyatlı retro ürünlerle karşılaştığımızda ne yapmamız lazım o zaman satıcıyı o pazarda herkeze ifşa mı etmek lazım. Hiç denemeyin derim.

Bir cihaz için fiyat belirlerken, alırken veya satarken hepimiz bireysel olarak makul olursak güzel olur. Bu da ne kadar kolaydır bilemiyorum.

Acizane fikrim.

İyi günler dilerim.

« Son Düzenleme: Temmuz 02, 2019, 14:40:06 ÖS Gönderen: freedom » Logged

commander64
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #20 : Temmuz 02, 2019, 15:37:52 ÖS »

Sorun ne biliyor musun, birilerinin retro ürünleri değerinin çok üzerinde satması değil, aksine bu inanılmaz fiyatlara seve seve satın alanların olması.

Retro koleksiyonculuğun kültüründe aradığın bir ürünü uygun fiyata bulabilmek için (ölücülüğü kast etmiyorum) gerekirse aylarca kovalamak vardır. Bu arayış ve yolculuk zaten bu hobinin en keyifli kısımlarından biridir, Amerika'da road trip yapıyor adamlar uygun fiyata alabilmek için.

Lakin bizde özellikle de gençlerde "Babam çok zengin benim" tripli bir retrocu kesim türedi. Bunlar ürün kovalamaktansa parasını bastırıp değerinin çok üzerinde almayı ve bununla böbürlenmeyi seviyorlar, bu paraları ödemekten çekinmiyorlar. E illa ki birileri de bu işte büyük paralar dönmeye başladığını görünce işi fırsata çeviriyor, şaşırmamak lazım.

7 yıldır retro oyun topluyorum, bazı oyunlara öyle paralar ödüyor ki insanlar dimağım duruyor gerçekten.
Kesinlikle en büyük sebebi bu, doğru tespit.

commander64
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #21 : Temmuz 02, 2019, 15:48:13 ÖS »

Retro ürünlerin "Fırıncı sanatkarlar odası" gibi bir mercisi yok ki fiyat belirlesin, düşük bütçenle senin bir ürünü alabilmen için satıcıya hurra herkes yüklensin de fiyatlar düşsün demen çok saçma, ayağını yorganına göre uzatacaksın.
Forumda kaç kişi var evinde adım atacak yer bırakmamış duydunuz mu hiç fiyatlardan yakındıklarını.
Fiyatlar aşırı yüksek ve bundan yakınıyorum. Evet benim de bütçem kısıtlı, ama param olmadığı için değil. Keriz yerine konmak istemediğim için. Düşük bütçesi olanı aşağılamak doğru değil.

Sıkıntı astronomik fiyat çekilen cihazların bildiğin hurda olması. Power düğmesinde ışık oldu mu sağlam diye satılmaya çalışılması. Kutulu jelatinli olan yada özel bir seri numarasına sahip gibi fiyat arttırıcı bir özellikleri yok. İnternette satılamayan ürünlerin fahiş fiyatlı ilanlarını görende sanki servet bulmuşçasına aynı fiyattan satışa koyuyor.
Tartışmaya bile gerek yok fahiş fiyatsa almam olur biter. Zaten alınmazsa kısa sürede çöp olacakları için satıcısı da turşusunu kursun.

phantom
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #22 : Temmuz 02, 2019, 16:53:43 ÖS »

Düşünceniz tamamen ticari bence, ve bu forumda bulunuş amacımızla pek bağdaşmıyor.
Sadece şunu söyleyeyim; evimde adım atacak yer yok değil, ben retro cihazlarım için farklı ev bile aldım ama bu benim yüksek fiyatlardan şikayet etmememi gerektirmez.
Ben de aynı şekilde şikayetçiyim bu durumdan. Aslında her şeyin bir ederi vardır, ama bunun da bir alt ve üst limiti de vardır. Elimde atıyorum 20 tane c64 var diye c64 fiyatı çok artınca benim bundan şikayet etmemem hoş olmaz. Çünkü bu işe gerçekten gönül vermiş arkadaşlar bu hobiden gelir elde etmek derdinde değiller.
Ama tüm bunlara raģmen satıcının fiyatına diyebilecek pek bir söz yok malesef, herkes isteği fiyatı istemekte özgür
appiah4
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #23 : Temmuz 02, 2019, 17:06:42 ÖS »

Düşünceniz tamamen ticari bence, ve bu forumda bulunuş amacımızla pek bağdaşmıyor.
Sadece şunu söyleyeyim; evimde adım atacak yer yok değil, ben retro cihazlarım için farklı ev bile aldım ama bu benim yüksek fiyatlardan şikayet etmememi gerektirmez.
Ben de aynı şekilde şikayetçiyim bu durumdan. Aslında her şeyin bir ederi vardır, ama bunun da bir alt ve üst limiti de vardır. Elimde atıyorum 20 tane c64 var diye c64 fiyatı çok artınca benim bundan şikayet etmemem hoş olmaz. Çünkü bu işe gerçekten gönül vermiş arkadaşlar bu hobiden gelir elde etmek derdinde değiller.
Ama tüm bunlara raģmen satıcının fiyatına diyebilecek pek bir söz yok malesef, herkes isteği fiyatı istemekte özgür

Bence 20 C64'ünüz varsa fiyatlardan şikayet edecek son kişi sizsiniz, hatta fiyatların çıkmasının sebebisiniz, kimi kime şikayet ediyorsunuz diye düşündürücü bir durum.

Retronautics: Retro bilgisayar, donanım ve proje galerim.
fort_apocalypse
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #24 : Temmuz 02, 2019, 17:21:27 ÖS »

Evde 8 tane commodore64 varken, 150 liraya satıldığını görünce dayanamayıp dokuzuncuyu almak, birçok retrocu için geçerli bir durum. Alırkenki düşünce satmak veya kâr etmek değil bence, ordan gelecek 100 - 200 lira için çoğu retrocu o commodore64'ü paketleyip kargoya bile götürmeye zahmet etmeyecek kadar iyi durumda, Ancak evde koyacak yer bittiğinde mecburen satılıyor sanırım.

Peki neden ucuza cihaz bulunca satın alınıyor, bir çeşit modern avlanma şekli mi? yada daha ilk başlarda pahalıya alınan ilk cihazların acısını çıkartmak için mi?... niçin? Bu nasıl bir psikoloji?

roboticmehdi
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #25 : Temmuz 02, 2019, 17:29:29 ÖS »

Pentium1
Pentium2
Pentium3
Pentium4
peraspera95
Ziyaretçi
« Yanıtla #26 : Temmuz 02, 2019, 18:02:37 ÖS »

Konu sahibi olarak konu kilitlenirse memnun olurum.Mutabık kalınacak bir ortam kalmadı.Birbirimizi yemeden konu kilitlenirse memnun olurum.Yoksa silik yiyeceğim.Herkese saygılar...
AmigaEsref
Genel Yönetici

love is where you find it.

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #27 : Temmuz 02, 2019, 19:30:10 ÖS »

Nazik bir şekilde farklı görüşlerde de olsak tartışabilmeliyiz bence. Evet muhabbet hoş bir yere gitmediği için konu maalesef kilitlenmiştir

AMIGA 500 | GOTEK | 1 MB RAM | 1.3 ROM | Pi Zero HDMI
AMIGA 1200 | 8GB CF | 3.2 ROM | TF1230 Turbo Kart | HDMI-520
COMMODORE 64 | IRQHack64 | KissCart64 | 64K CUPCAKE-CART | Pi 1541 | 1084 S
'Cause I'm CRT., I'm retro | CRT, and I'll win the fight | CRT, I'm a power load | CRT, watch me shine
Sayfa: 1 [2]   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: