Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
commodore.gen.trGenel KategoriGenel SohbetBir Hobinin Yok Oluşu: Retro Oyun Koleksiyonculuğu
Sayfa: 1 2 [3]   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: Bir Hobinin Yok Oluşu: Retro Oyun Koleksiyonculuğu  (Okunma Sayısı 579 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
witchdoktor
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #30 : Bugün 08:51:48 »

@knighTeen87

Sorun keşke sadece oyun muhabbetinde kalsa. Sorun hükümetin hemen her konuda güttüğü yap boz siyasetinin kenardan kıyıdan hobicileri vurması ki bu buzdağının görünen kısmı. Şimdi sizin gibi mağdur olan amatör hobiciler bir tarafta dururken diğer taraftan en basitinden geçen ay alınan bir vergi affı kararıyla, dışarıdan kanun dışı ithal edilen 40 bin adet lüks otomobil cüzi oranda ÖTV ödenerek bu kanunsuzluk legalize edilecek. Bir örnekle bu durumu açıklamışlar; 400.000TL'lik bir arabanın normalde 236.000TL'sini vergi olarak devlet alıyormuş, bu kararla 200.000TL'ye ülkeye sokulan bu arabaya 50.000TL vergi ödeyerek 250.000TL'ye mal edip 150.000TL'yi cebe indirecekler. Bu arabaya 400.000TL ödeyen namuslu vatandaşı enayi, gerizekalı yerine koyuyorlar.
Exu
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #31 : Bugün 10:40:22 »

@knighTeen87

Sorun keşke sadece oyun muhabbetinde kalsa. Sorun hükümetin hemen her konuda güttüğü yap boz siyasetinin kenardan kıyıdan hobicileri vurması ki bu buzdağının görünen kısmı. Şimdi sizin gibi mağdur olan amatör hobiciler bir tarafta dururken diğer taraftan en basitinden geçen ay alınan bir vergi affı kararıyla, dışarıdan kanun dışı ithal edilen 40 bin adet lüks otomobil cüzi oranda ÖTV ödenerek bu kanunsuzluk legalize edilecek. Bir örnekle bu durumu açıklamışlar; 400.000TL'lik bir arabanın normalde 236.000TL'sini vergi olarak devlet alıyormuş, bu kararla 200.000TL'ye ülkeye sokulan bu arabaya 50.000TL vergi ödeyerek 250.000TL'ye mal edip 150.000TL'yi cebe indirecekler. Bu arabaya 400.000TL ödeyen namuslu vatandaşı enayi, gerizekalı yerine koyuyorlar.
Ben sırf bu yüzden yolda pahalı bir araba gördüğümde yol veriyorum. Soranlara da onun verdiği vergi kullandığım arabadan daha fazla, yolu daha çok hak ediyor diyorum

Levent kardeş biz toplum olarak daha siyasetin ne olduğunu bilmiyoruz. Siyaset bir bilimdir ve fakültede okutulur. Ha bizde onun okulundan mezun siyasetçi varmıdır tartışılır. Genelde ağzı çok laf yapan siyasetçi olur çıkar. Siyaset meclis çatısı altında veya resmi dairelerde olur ancak. Bizim yaptığımız sadece boş siyasi muhabbettir. Onun için de kimsenin birbirini kırmasına gerek yok.

Amiga 1200
mkarasu
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #32 : Bugün 10:46:59 »

Yıllarca youtube'da izleyip özendiğim retro oyun koleksiyonculuğuna 7 yıl önce başladım. O zamanlar dolar kuru yaklaşık 1,8tl civarıydı ve Ebay tam anlamıyla bir cennetti. Oyunların fiyatı öylesine uygundu ki aradığım bir oyunu istediğim fiyata bulamazsam bekliyor, kısa süre sonra da mutlaka istediğim fiyata buluyordum. Sevdiğim oyunları bulmaya çalışmak, açık arttırmalarının başında oturmak, oyun ararken aynı kafada pek çok insanla tanışmak, heyecanla kargo beklemek, iş yerine geldiğinde de her seferinde sevinip günün stresini atmak, aldığım oyunları keyifle raflara dizip sırayla oynamak derken oldukça keyifli bir uğraş edinmiştim kendime.

Derken bir süre sonra işler tersine dönmeye başladı. Tüm dünyada retro’ya olan talep adeta patladı. Eskiden kargo dahil 1 dolara alıcı bulamayan dandik oyunlar bile değere bindi ve fiyatlar yükselmeye başladı. Ardından paypal Türkiye'den çekildi ve onunla beraber bazı satıcılar da Türkiye'ye gönderimi kesti. Tabi bunlar olurken döviz de habire yükselmeye devam ediyordu. Gene de hepsine boyun eğip gücüm elverdiğince hobimi sürdürmeye çalıştım.

Ne var ki en ölümcül darbe yeni gümrük yasası oldu. Çok da uygulanamaz diye düşünürken 1 dolarlık kıytırık oyunuma 37 lira gümrük biçilince gerçeğin tokadını yemiş oldum: Gümrükte fiyatlandırma sistemi tamamen memurun keyfine göre şekilleniyordu. Hiçbir şey de ödemeyebilirsiniz, ürünün değerinin 10 katını da. Tabi her ürünün gümrüğe alınmasıyla teslimat süreleri de 1,5-2 aya kadar çıktı. Zarf içinde gönderilen paketler de ülkelerine geri gönderildi ve sadece 2 ay içinde neye uğradığını şaşıran pek çok satıcı Türkiye'ye satışı kapattı. Yıllardır sayısız alışveriş yaptığım satıcıların çoğu birer birer Türkiye’ye satışı kapatıyor gözlerimin önünde.

Daha da fenası milletçe hemen de yeni piyasaya adapte olduk. Maşallah beş kuruş etmeyecek oyunlar "Nasıl olsa yurt dışından almak artık çok zor heh heh" diye rahmet okutacak fiyatlara satılır oldu (Yanlış anlaşılma olmasın, sizleri kast etmiyorum). Öyle saçma fiyatlar görüyorum ki yurt dışından gümrük vergisiyle alsanız gene daha ucuz. Birbirimizi öpmekte de hiç gecikmedik yani.

Sözün özü bu işin bütün tadı kaçtı cidden. Hani üç kuruşluk zevkimiz vardı içine s*çtınız denir ya, aynen öyle işte. 7 yılda 700 küsur oyun topladım acele etmeden fakat keşke zamanında kamyonla yığsaymışım, ne safmışım diyorum şimdi. Hala bir şekilde devam etmeye çalışıyorum fakat eski aktifliğimin yanında solda sıfır kalıyor. Nerede her hafta paket paket kargo gelmesi, nerede ayda 2-3 oyun. Samimi söylüyorum eskiden bununla uğraşırken ne kadar keyif aldığımı gören eşim bile cidden üzüldü duruma ya.

İşte böyle böyle en büyük hobimi kaybettim ne yazık ki. Ve inanılmaz üzülüyorum bu durumda. İnanın üzüntüm kızgınlığımın bile ötesinde. Zaten bu ülkede güzel ne kaldı diye de düşünmeden edemiyor insan.

Ha bu kadar şeyi de size niye mi anlattım, bu konuda beni anlayabilecek az sayıda insanın sizler olabileceğini düşündüğüm için sizlerle paylaşmak istedim sadece. Hepsi bu...

Duygularıma bu kadar mı tercuman olunur.Ne yaşadıysam aynısını yazmışsın.Okurken kargo geldiğinde yaşadığım heyecanı tekrar hissettim ve sonrası bir hüzün kapladı içimi.
knighTeen87
Üye

SNK ve Dragon Quest Hastası

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #33 : Bugün 11:54:33 »

@knighTeen87 - Emre seni burada görmek çok güzel. Yazılarını ve dergiyi her ay keyifle okuyorum. Hatta Japonya’ya gitme hayalim senin yazınla başlamıştı. İkinci defa gitmişsin ne güzel. Seni oyun koleksiyonculuğu ve Japonya anahtar kelimelerinden tahmin ettim ya kendimi de tebrik ediyorum. 😊

Bu konu için yazdıklarına da tamamen katılıyorum. İlave olarak bir şekilde değişimi yönetmek zorundayız. Nasılı için bakış açısını değiştirmek gerek ama ben de başka taraftan bakamadım. Farklı bir bakış açısı bulabilirsem yazacağım.

Çok teşekkür ederim kibar düşüncelerin. Umarım sen de gidebilirsin Japonya'ya, her oyuncunun görmesi gereken bir ülke çünkü. Para biriktirebilirsen imkansız bir hayal değil zaten. Gidince de bir sürü oyun alırsın Kahkaha

Duygularıma bu kadar mı tercuman olunur.Ne yaşadıysam aynısını yazmışsın.Okurken kargo geldiğinde yaşadığım heyecanı tekrar hissettim ve sonrası bir hüzün kapladı içimi.

Çok teşekkür ederim, inanın başka bir amacım yoktu zaten

witchdoktor
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #34 : Bugün 12:05:33 »

O zamanlar dolar kuru yaklaşık 1,8tl civarıydı ve Ebay tam anlamıyla bir cennetti.
...
İşte böyle böyle en büyük hobimi kaybettim ne yazık ki. Ve inanılmaz üzülüyorum bu durumda. İnanın üzüntüm kızgınlığımın bile ötesinde. Zaten bu ülkede güzel ne kaldı diye de düşünmeden edemiyor insan.

Kimileri, cennet de cehennem de bu dünyada derler ya, o misal
Sayfa: 1 2 [3]   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: