Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
commodore.gen.trGenel KategoriGenel SohbetBBS telnet hizmetleri hakkında merak ettiklerim...
Sayfa: [1]   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: BBS telnet hizmetleri hakkında merak ettiklerim...  (Okunma Sayısı 1516 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
ercanersoy
Deneyimli

Üyelik Bilgileri WWW
« : Temmuz 07, 2019, 18:41:11 ÖS »

Herkese merhaba,

Bu sıralar, telnet protokolünden kullanılan BBS'lere ilgi duyuyorum. Öğrendiğime göre, bu telnet protokolünden bağlanılan hizmetlerden günümüz forum sistemleri gibi kullanılıyor ve dosya gönderimi yapılıyor. Ayrıca, çeşitli konsol oyunları da oynanabiliyor.

Bu telnet sistemlerini herkese açık olarak yalnızca bilgi verme amaçlı olarak kullanmak yaygın görülen bir durum mu? Eğer görülüyorsa, bu hizmetin adını merak ediyorum.

İleride bir telnet protokolünden bağlanılan hobi amaçlı bir sistem yapmayı düşünüyorum. Amacım, çok sınırlı kaynaklı sistemler için hobi amaçlı bilgiyi paylaşmak. Şu anda yalnızca bir düşünce olarak var.

Cevaplar için şimdiden teşekkürler.
ilkerficicilar
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #1 : Temmuz 07, 2019, 23:08:25 ÖS »

Değil. Eskiden yaygındı. Bizim Milli Kütüphane bile telnet arayüzüne sahipti hatta.

Bulletin Board Service yazılımları halihazırda hemen hemen her platform için var (PC üstünde çalıştırmak için Mystic mesela. Ya da C64'te çalışan Image BBS). Kurup, ayarlayıp, doldurup yayına geçebiliyorsunuz. Sınırlı kaynaklı cihazlara destek vermek içinse paylaşımdaki uzun metinleri parçalara bölmek, ANSI grafikleri abartmamak, tek bir directory'de çok fazla dosya bulundurmayıp alt klasörlerden yararlanmak işe yarayacaktır.

http://cbm.ficicilar.name.tr/ - Commodore Hacking
ercanersoy
Deneyimli

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #2 : Temmuz 07, 2019, 23:34:00 ÖS »

Hazır sistem yerine node.js ile kendim yazacağım ufak betiklerle bu hizmeti Linux dağıtımı çalıştıran bir sunucuda sağlamayı düşünüyorum. Sunucuya belirli bir TCP portundan istek gelince bu ufak betikler, metin dosyalarından okuma yapacaktır.

Ayrıca, X-Modem gibi en az bir protokol kullanarak dosya aktarımı da yapmayı düşünüyorum.

Bu konudaki önerileriniz nedir?
Sayfa: [1]   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: