Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
Sayfa: 1 2 [3] 4   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: Retro Garaj Satışı - RGS#1  (Okunma Sayısı 2027 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Humphrey
Üye

The right man in the wrong place

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #30 : Temmuz 10, 2019, 16:53:07 ÖS »

Satış tarafındaki ana hedef kitlemiz ilk mesajda da yazdığım gibi "Elindeki retro ürünleri değişik mecralarda elden çıkarmada özellikle de paketleme ve kargoya verme noktasında sıkıntı yaşayan" kitle. Listelemeyi de buna eklemek lazım. Satacağım bir şey var ancak bunun fotoğrafını çekeyim, detaylarını yazayım diye uğraşmaktan çekiniyorsam yine bu kitleye giriyorum. Sürekli satış yapanların böyle bir derdi olmadığı için onlara hitap etmeyecektir.

Retro bilgisayarlar ve/veya Retro Kültür geniş bir alan, bit pazarlarında kullanılagelen "her malın bir alıcısı var" deyimi oldukça geçerli bir deyim ancak organizasyonun yapılacağı alanın kısıtlı olması sebebiyle organizasyona katılacak her garaj satıcısının kafasında şu sorular olmalı :

1. Bu organizasyona gelip alışveriş yapacak kitle bu getirdiğim şeyle ilgilenir mi?
2. Taşımama ve organizasyonun yapıldığı mekanda yer kaplamasına değer mi?

Gelin hep beraber bu iki soruya subjektif benim vereceğim yanıtları görelim. Herkesin değer yargıları farklı olduğu için vereceği cevaplar da farklı olabilir.

Çok güzel bir düşünce ve uygulama öncelikle destekliyorum.
Kendimden yola çıkarak , negatif ve pozitif fikirler vermek isterim.

- öncelikle Konunun Commodore.gen.tr dan doğması , satıcı-alıcı , hedef kitle konusunda bir çerçeve çizer, Buna facebook Retro alım satım gruplarındaki potansiyelide eklersek volume konusunda sıkıntı olmaz. dolayısı ile araya kadın çorabı yada mandal filan girmez. Konu direk retro olur.
- Kendimden örnek verirsem alım kısmında ; doğru ürüne ulaşmak , tetst edip almak , kargoyu takip etmek, para yatır, kredi kartını şişir kısımlarında sıkıntılar çok. 
- Kendimden örnek verirsem satış kısmında ; önce ürünü test et,tüm aparatlarını tamamla ,toparla , onar, onart , uygun fyat belirle, mecra bul, Foroğraf çek , ürünü açıkla, potansiye alıcıya ulaş, uygun paketle, gönder, alıcı çalıştıramadı, aparat çalışmadı, tekrar geri iste, tekrar kargo gönder, kargoda bozuldu sorunları çokça sıkıntılı konular.
- Satış kısmında bir üstte anlattığım konu ve zamansızlık yüzünden satmak istediğim elimden çıkarmak istediğim ürünler , malesef kutularda beklemede.
- Elimde bir çok kolleksiyon amaçlı aldığım ama zamansızlıktan bakımını yapamadığım ve kolleksiyona katamadığım. ama beni yoran ürünler mevcut. bunları mecralarda koyamadığımdan kutularda beklemede.
- Elimde burasıda dahil mecralara koyamadığım ama birilerine yarayacak (bana yaramayan yada fazla) aparat yada yedek parça mevcut.

Dolayısı ile bu bağlamda Retro Garage satışı yaklaşımının doğru bir yaklaşım olduğunu düşünenlerdenim.hedef kitle doğrudur.
Web sayfası ve önceden liste önerisi , bana biraz sıkıntılı geldi. "elimde bunlar var" listesi yayımlamak , önden "bana bunu versene" , "şunu ben aldım", "bana rezerve et"  gibi ön mesajlaşmalara sebep vereceğinden mesajlaşma ve liste kirliliği yaratacağını düşünüyorum.

Tavsiyem :
Feriköy Bit pazarının  boş olduğu bir gün bu garaj satışı yapılabilir. (hangi gün boş bilmiyorum.vardır boş bir gün)
sanırım belediyey verilen stand kirası stand başına 10 tl filan. izn vs gerekirmi bilmiyorum.ama kadınlar çeyiz-kermes adı altında vs bolca düzenliyorlar burada.
Bir gün belirlenir ve öncesinde anons edilir, ön liste vs olmadan herkes arabasına , kutusuna , çuvalına yükleyip, cebinede parasını koyup , belirlenen günde buraya toplanarak standlarda sergi şeklinde satış yapılabilir.
satan satar, alan alır, hem satış yapan aynı zamanda alan çok olacağını düşünüyorum.
Bir ortak test masası kurulur. alınan cihazın test edilmesi için ortam sağlanır.
herkes standında satış ve fiyat listesi yapar ve tezgahında paylaşır. Fiyat ve pazarlık anlık alıcı ve satıcı arasında gerçekleşir.

Bu sistem hem forum hemde Retro grupları arasında bir Ozmos ve sinerji yaratır. yani elinde atıl bulunan grup , elinde ihtiyacı bulunan grup ile buluşur.Burda bir kişi her iki grubada girebilir.

Dolayısı ile yapılan girişimi destekliyorum.

« Son Düzenleme: Temmuz 10, 2019, 17:02:24 ÖS Gönderen: Humphrey » Logged

The right man in the wrong place can make all the difference in the world
i_r_on
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #31 : Temmuz 10, 2019, 17:52:34 ÖS »

- öncelikle Konunun Commodore.gen.tr dan doğması , satıcı-alıcı , hedef kitle konusunda bir çerçeve çizer, Buna facebook Retro alım satım gruplarındaki potansiyelide eklersek volume konusunda sıkıntı olmaz. dolayısı ile araya kadın çorabı yada mandal filan girmez. Konu direk retro olur.

Yerimiz kısıtlı olduğu için ilgi tam tespit edilmeden geniş bir duyuru planlamıyoruz.

Web sayfası ve önceden liste önerisi , bana biraz sıkıntılı geldi. "elimde bunlar var" listesi yayımlamak , önden "bana bunu versene" , "şunu ben aldım", "bana rezerve et"  gibi ön mesajlaşmalara sebep vereceğinden mesajlaşma ve liste kirliliği yaratacağını düşünüyorum.

Bu şekilde bir liste paylaşımını önermiyoruz. Ancak yetişirse aklımızda web sitesine reel bilgilerle kayıt olma ve

Alıcı rolüyle ilgilenilen ürünleri tag'leme
Satıcı rolüyle getirilecek ürünleri tag'leme

Ve web sitesinde bu bilgiyi anonim bir şekilde sunma gibi bir düşüncemiz var. 1 satıcı ZX Spectrum tag'lemiş, 3 potansiyel alıcı ZX Spectrum tag'lemiş gibi. Bu gelmeyi düşünüp de kararsız olanlar için aşağı yukarı neyle karşılaşacaklarına dair fikir verecektir.

Şu an için sadece düşünce, böyle bir geliştirme web sitesinde yapılabilir de yapılmayabilir de.

Tavsiyem :
Feriköy Bit pazarının  boş olduğu bir gün bu garaj satışı yapılabilir. (hangi gün boş bilmiyorum.vardır boş bir gün)
sanırım belediyey verilen stand kirası stand başına 10 tl filan. izn vs gerekirmi bilmiyorum.ama kadınlar çeyiz-kermes adı altında vs bolca düzenliyorlar burada.
Bir gün belirlenir ve öncesinde anons edilir, ön liste vs olmadan herkes arabasına , kutusuna , çuvalına yükleyip, cebinede parasını koyup , belirlenen günde buraya toplanarak standlarda sergi şeklinde satış yapılabilir.
satan satar, alan alır, hem satış yapan aynı zamanda alan çok olacağını düşünüyorum.
Bir ortak test masası kurulur. alınan cihazın test edilmesi için ortam sağlanır.
herkes standında satış ve fiyat listesi yapar ve tezgahında paylaşır. Fiyat ve pazarlık anlık alıcı ve satıcı arasında gerçekleşir.

Olaya şöyle bakmak lazım, her yiğidin yoğurt yiyişi farklıdır. Bahsettiğiniz de güzel bir yöntem ve organizasyon bu şekilde de yapılabilir ancak mevcut organizasyonda belirlenmiş Tarih / Lokasyon / Ana konsept'in dışına çıkmayı şu an için düşünmüyoruz. Sonuçta böyle bir etkinlik düzenlemek bizlerin tekelinde de değildir.

Every imagination is one's self reflection but not every self reflection is imagination. <I.R.on - 2001>

twitter | blog
i_r_on
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #32 : Temmuz 15, 2019, 22:38:47 ÖS »

Web sitemiz açıldı, kayıt olup getireceklerinizi ve götüreceklerinizi katılımcılarla anonim olarak paylaşabilirsiniz. Daha fazla sürpriz için takip etmeye devam edin 

http://rgs.tepetaklak.com

Every imagination is one's self reflection but not every self reflection is imagination. <I.R.on - 2001>

twitter | blog
AmigaEsref
Genel Yönetici

love is better than

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #33 : Temmuz 15, 2019, 23:25:18 ÖS »

Abi ben alıcı olmak istiyorum sadece Şuan için satacak malzemem yok elimde. Birde Oyun almak istiyorum seçeneklerde yoktu. Oyuncak felan, maket vs de olur mu acaba Çizgi Roman belki

AMIGA 500 | GOTEK | 1 MB RAM | 1.3 ROM | HDMI-520
AMIGA 1200 | 8GB CF  | 3.1 ROM | 8 MB RAM | HDMI-520
COMMODORE 64 | IRQHack64 | KissCart64 | Pi1541 | 1084 S
Simon (Özay Turay)
Genel Yönetici

Commodore Forever

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #34 : Temmuz 15, 2019, 23:43:05 ÖS »

Zamanla olur Eşref.

http://www.retrodergi.com - http://www.e-turay.com

Retro: Commodore 64, Amiga 500, Amiga 1200
Retromsu: Wii, XBox360, XBox, PS3 Slim, PS2 FAT, PS1, PSP Slim, Nintendo DS Lite
AmigaEsref
Genel Yönetici

love is better than

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #35 : Temmuz 15, 2019, 23:45:16 ÖS »

Tamam abi

i_r_on
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #36 : Temmuz 15, 2019, 23:51:08 ÖS »

@AmigaEsref : popüler retroları liste şeklinde ekledik, geri kalanlar elle girilecek. Satış yapacak arkadaşların ne getireceği soru işareti. Retroya dair olduğu sürece bir kısıtlama yok. Sen beklentini gir yine.

twitter | blog
AmigaEsref
Genel Yönetici

love is better than

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #37 : Temmuz 16, 2019, 00:05:46 ÖÖ »

Girmeye çalıştım abi. Ama karakter hatası veriyor. Çizgiroman yazıyorum. Altta bir uyarı çıkıyor bu karakterler dışında bir karakter kullanmayın diyor.

i_r_on
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #38 : Temmuz 16, 2019, 00:09:28 ÖÖ »

Girmeye çalıştım abi. Ama karakter hatası veriyor. Çizgiroman yazıyorum. Altta bir uyarı çıkıyor bu karakterler dışında bir karakter kullanmayın diyor.

XSS ile başım belaya girmesin diye whitelist kullanmıştım. 1-2 saate bir update yapıp Türkçe karakterlerin de girilmesini sağlarım. Bilgilerini daha sonra güncelleyebiliyorsun. Türkçe karakter olmayanlarla giriş yapabilirsin şimdilik.

twitter | blog
amiga.os
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #39 : Temmuz 16, 2019, 00:53:02 ÖÖ »

Ben gelemeyecek de olsam kayıt oldum ve aradıklarımı girdim. Canlı yayın yapılırsa, o yayın üzerinden, öyle bir imkan olmazsa giden tanıdıklardan biri vasıtası ile aradıklarımı bulabilirsem satın almak istiyorum. Ah 1 hafta sonra olaydı....
Oğuzhan
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #40 : Temmuz 16, 2019, 09:16:06 ÖÖ »

Uzaktan alım yapabiliyor muyuz "Benim yerime şunu alır mısın" diyebileceğim arkadaşlara ihtiyacım var

Alınık
1-)Metal müzik CDleri.
2-)Lensi Bozuk Dreamcast.VA1 Anakart.
3-)STFormat Dergileri
4-)Laser Disc Filmler
5-)AmigaCD32
AmigaEsref
Genel Yönetici

love is better than

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #41 : Temmuz 16, 2019, 09:18:26 ÖÖ »

@Oguzhan izin verilirse abi. Gidebilirsem senin yerine alırım istersen. Netleşince yazarım. Sen genede yedek sağlam birini bul mesela i_r_on 😂

@i_r_on abi ingilizce yapınca oldu. Düzenledim. Teşekkür ederim. Konseptide çok beğendim.
« Son Düzenleme: Temmuz 16, 2019, 10:08:27 ÖÖ Gönderen: AmigaEsref » Logged

i_r_on
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #42 : Temmuz 16, 2019, 12:11:11 ÖS »

Uzaktan alım yapabiliyor muyuz "Benim yerime şunu alır mısın" diyebileceğim arkadaşlara ihtiyacım var

Bu bizim düzenleyebileceğimiz bir şey değil. Satıcının şartlarını sağladığı sürece yakından alım da olur uzaktan alım da olur. Eşref beni önermiş, özellikle açık arttırma için bu çok uygun olmayabilir zira daha tok sesli birini bulamaz isek açık arttırmayı ben düzenleyebilirim 

twitter | blog
Retroman
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #43 : Temmuz 16, 2019, 16:14:59 ÖS »

Bakalım QuickShot Python 2B Model QS-197 Çıkacak mı ?

FaceBook Hobi-Koleksiyon Sayfası :
https://www.facebook.com/retromantr.scavus

FaceBook Fazlalık Satış Sayfası:
https://www.facebook.com/RetroManiaTr
brkjazz
Üye
**

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #44 : Temmuz 16, 2019, 18:24:39 ÖS »

Yapmayin yaaaa. 28 inde burda degilim poffffffff 

when I think of Maureen I think of two things: asphalt, and TROUBLE.
Sayfa: 1 2 [3] 4   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: