Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
commodore.gen.trGenel KategoriGenel SohbetSatılık Amiga 4000, Amiga3000, Amiga2000 , Amiga1200, CDTV , C128
Sayfa: [1] 2   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: Satılık Amiga 4000, Amiga3000, Amiga2000 , Amiga1200, CDTV , C128  (Okunma Sayısı 908 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
onursapci
Uzman

80 leri yaşamamış , yaşamamıştır.

Üyelik Bilgileri
« : Temmuz 22, 2019, 22:34:59 ÖS »

Kahkaha genel sohbet olduğuna dikkat etmeseniz bile inanmadınızı düşünüyorum.Biraz kalp atisiniz hizlanmistir ama belki  Kahkaha  Başlık reyting rekoru kırar mı bilmem ama benim bu cihazlardan çocukken hiç olmadı. Şu anda da olmasını çok istediğimi dusunmuyorum . C64 a500 atari2600 um oldu diyebilirim.
Bu başlıkta merak ettiğim eski bilgisayarlara ilgimizin derinliklerine inmek .Yani bizim için ne ifade ediyorlar. Mesela benim için anılarımı canlandırması ve onun getirdiği mutluluk ve biraz da hüzün diyebilirim. Kimisi için hobi olabilir , kimisi için hastalık olabilir(biraz bende da var sanırım ) ya siz diyerek topu atayım. Başlıktaki küçük şakam için anlayış göstereceğinizi umut ediyorum
« Son Düzenleme: Temmuz 22, 2019, 23:11:00 ÖS Gönderen: onursapci » Logged

C64 ve A500 gerisi teferruat
Cydonian
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #1 : Temmuz 22, 2019, 22:52:37 ÖS »

Başlığı görünce birisi daha retro kolleksiyonundan -büyük ihtimalle karısı yüzünden- vazgeçmek zorunda kaldı herhalde dedim Kahkaha

It is difficult to say what is impossible, for the dream of yesterday is the hope of today and the reality of tomorrow.
Astalavista Retro Gaming
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #2 : Temmuz 22, 2019, 23:03:50 ÖS »

Başlık gerçek olsaydı sanırım kan çıkardı. 😂

🎮
Fero
Üye

-=Amstrad=-

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #3 : Temmuz 22, 2019, 23:17:59 ÖS »

Amiga 500 benim için "komşunun bilgisayarı" idi. Kendisi ile 1989 yılbaşında tanıştık. İlk gördüğüm anda aşık oldum tabi. Fakat geçen seneye kadar bir Amiga sahibi olamadım. Amstrad CPC 464 'den sonra Commodore 64 'e geçip kısa bir süre sonra da PC sahibi oldum.

Yakın bir arkadaşım sünnet olduğunda ailesi düğün yapmayıp onun yerine çocuğa Amiga 500+ almışlardı. Aynı sene bende sünnet olacaktım. Aynı şeyi bizimkilere teklif edince annem "Oğlum ileride bir sünnet düğünüm bile olmadı diye üzülürsün. İçinde ukde kalır." demişti. Sonuç olarak sünnet düğünüm davul, zurna ve hatırlamak istemediğim bir ton abuk subuk danslar şeklinde belleğimde yer ederken, güzelim Amiga yıllarca içimde bir ukde olarak kaldı. Neyseki sonraki sene karşı komşumuz bir Amiga 500+ aldı da ara ara gidip oynuyordum.

Amiga 600, 1200, 2000, 3000 gibi bilgisayarları ise Almanya 'dan gelen akraba ve arkadaşların anlattığı şehir efsaneleri zannediyordum. Gerçek olduklarını 30 yaşımdan sonra öğrendim.

Şimdi ise bir A500 'üm var ama şunu fark ettim ki, Amiga bir C64 değilmiş. Raspberry Pi'ye kurduğum emulatör bile A500 ile aynı hissi vermeyi başarıyor. Ah bir de o muhteşem kasaları ve disket sürücüsünün sesi olmasaydı...

İşte onlardan vazgeçmem çok zor

(@onursapci, kusura bakma anılara dalıp alakasız bir noktaya varmışım. Özetlersek : A1200 ve sonrası benim için bir halt ifade etmiyor )
« Son Düzenleme: Temmuz 22, 2019, 23:20:20 ÖS Gönderen: Fero » Logged

Cpc464/Cpc6128/C64/A500+
Çalışmalarım: https://www.artstation.com/ferotan
İhtiyaç listem:
http://listmoz.com/view/M2GkHC3Vqx83WM6TvDV
onursapci
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #4 : Temmuz 22, 2019, 23:22:50 ÖS »

@Fero olur mu büyük bir zevkle okudum

Astalavista Retro Gaming
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #5 : Temmuz 23, 2019, 00:11:00 ÖÖ »

Sayın Levent Pekcan ın Amiga Özel Programında sarfettiği bir cümle sanırım güzel bir cevap olacaktır bu soruya.Amiga,Amiga 500 dür.Kesinliklikle kendisiyle aynı fikirdeyim.Zira 500 ve 1000 in dışındakiler biraz fantezi oluyor.Türkiye şartlarında 500 ü bulan pvc kaplatsa yeridir.Nacizane düşüncem bu Onur Abi 

🎮
hakkan
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #6 : Temmuz 23, 2019, 09:40:56 ÖÖ »

Retro koleksiyonu yaparken zamanında sahibi olduğum ya da olmadığım/olamadığım ama gördüğüm, kullandığım ve bana birşey hissettiren cihazlar önemli benim için. Yani C64, Sinlair 48K, Atari 800XL, Amstrad 464-6128 ve elbette Amiga 500. Yani bugün Amiga 1200 sahibi olsam zerre keyif vermez çünkü zamanında yoktu, bu yüzden çok ucuza bulduğum halde almadım mesela.

Yoksa insandaki sahip olma tutkusunun sonu yok, işte buna bir dur diyebilmek lazım. Yoksa yüzlerce üründen oluşan kutular dolusu koleksiyonun da açılıp kullanılmadıktan, sergilenmedikten sonra pek bir anlamı yok bana göre. Maddi/Manevi gücü elveren bir kişi çıkıp bir gün bunu yapacak mı diye hevesle bekliyorum...
onursapci
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #7 : Temmuz 23, 2019, 10:24:49 ÖÖ »

Retro koleksiyonu yaparken zamanında sahibi olduğum ya da olmadığım/olamadığım ama gördüğüm, kullandığım ve bana birşey hissettiren cihazlar önemli benim için. Yani C64, Sinlair 48K, Atari 800XL, Amstrad 464-6128 ve elbette Amiga 500. Yani bugün Amiga 1200 sahibi olsam zerre keyif vermez çünkü zamanında yoktu, bu yüzden çok ucuza bulduğum halde almadım mesela.

Yoksa insandaki sahip olma tutkusunun sonu yok, işte buna bir dur diyebilmek lazım. Yoksa yüzlerce üründen oluşan kutular dolusu koleksiyonun da açılıp kullanılmadıktan, sergilenmedikten sonra pek bir anlamı yok bana göre. Maddi/Manevi gücü elveren bir kişi çıkıp bir gün bunu yapacak mı diye hevesle bekliyorum...

Benim de bakış açım yüzde yüz aynı bu şekilde

onursapci
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #8 : Temmuz 23, 2019, 10:25:11 ÖÖ »

Sayın Levent Pekcan ın Amiga Özel Programında sarfettiği bir cümle sanırım güzel bir cevap olacaktır bu soruya.Amiga,Amiga 500 dür.Kesinliklikle kendisiyle aynı fikirdeyim.Zira 500 ve 1000 in dışındakiler biraz fantezi oluyor.Türkiye şartlarında 500 ü bulan pvc kaplatsa yeridir.Nacizane düşüncem bu Onur Abi 

Haklısın kardeşim

Barış Yeni
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #9 : Temmuz 23, 2019, 10:45:15 ÖÖ »

1990 yılında C64'umle oynaşırken Basic kursuna yazılsın. Aynı kursta 1 arkadaş vardı A500'ü olan. Beni kötü emellerine alet etmek için evine götürdü ve onu gösterdi....A500 ve Centruion. Hiç acimasi  yoktu arkasından Deluxe Paint 4, vurdukça vuruyordu, Turrican , Kick off derken bayilmisim evimde uyandım. Beyaz esyaciya C64 verip A500 alalım dedik piyasada olmadığı için alamadık sonrasında 80286 PC ye bulastim.
codewarrior
Üye
**

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #10 : Temmuz 23, 2019, 12:43:25 ÖS »

Bu güzel başlık için Onur arkadaşa teşekkür edip ufak bir hikayemi anlatayım ben de:

Bir TV'ye bağlı oyun konsolunu ilk kez 1980'lerin başında gördüm. Daha bilgisayar vs diye birşey hiç görmemiştim. Resmen büyüydü, şeytan icadıydı bu oyun konsolu. Denize gittiğimiz Mersin Kızkalesi'nde bir çay bahçesinde açık havaya koymuşlar, bir masa üzerinde TV'ye bağlamışlar, önüne de iki tabure atmışlar, 1 TL'ye (ya da ona ne denk geliyorsa o gün) oynatıyorlardı. Millet başına üşüşmüş, deli gibi izliyor. O gün önce ben de izledim hayranlıkla. Sonra cebimde ne varsa verip birkaç el oynamaya çalıştım. Sonra memlekete dönene kadar her günüm başında geçti. Sahibi Almancıydı. Alamanya'dan getirmiş aleti, çay bahçesinin sahibini de tanıyor muymuş neymiş. Para kazanmak için kurmuşlar. Ama orada, o gün, bir dakikada, ben de dahil bir çok gencin hayatını değiştirdi bu Alamancı abimiz. Bugün mesleğimin sebebi de o gün oynadığım oyunlardır. Anlatınca bile mutlu oluyorum.

Yıllar sonra adının Atari 2600 olduğunu öğrendim bu cihazın. Oynadığım oyunların ise Phoenix ve Air Sea Battle olduklarını öğrendim. Hala en sevdiğin oyun nedir diye sorarsanız, hiç duraksamadan 2600'deki Phoenix derim. Tabii ki bugün elimde orjinal bir Atari 2600 seti ve orjinal Phoenix kartuşu var. Mutlu günlerimde hala açıp oynarım.

Amiga hikayemi de başka bir gün paylaşırım artık.
Selamlar.
« Son Düzenleme: Temmuz 23, 2019, 15:06:02 ÖS Gönderen: codewarrior » Logged
maverick
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #11 : Temmuz 24, 2019, 10:30:31 ÖÖ »

C128 için p.m. atıldı.

Şaka bir yana bu eski ve işe yaramaz cihazları hatta emulatörleri olmasına rağmen niye seviyoruz? Çünkü en güzel dönemlerimizde bizimleydiler. Dünya çapında bile hala alım satımı yapılmakta. Bence hepimiz aynı genleri taşıyoruz. Retro geni.

onursapci
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #12 : Temmuz 24, 2019, 11:03:26 ÖÖ »

Commodore(gen)tr zaten 

Oğuzhan
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #13 : Temmuz 24, 2019, 11:38:53 ÖÖ »

Onur hani şakaydı? Senin ilan değil mi bu

https://www.sahibinden.com/ilan/ikinci-el-ve-sifir-alisveris-oyun-konsol-oyun-konsolu-karisik-retro-oyun-konsollari-sifir-da-var-2.el-de-toplu-satilik-713717672/detay

Alınık
1-)Metal müzik CDleri.
2-)Lensi Bozuk Dreamcast.VA1 Anakart.
3-)STFormat Dergileri
4-)Laser Disc Filmler
5-)AmigaCD32
onursapci
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #14 : Temmuz 24, 2019, 11:48:04 ÖÖ »

Yakalandım  Kahkaha sana enson 20bin olur Oguzhan. Get açarım  Kahkaha