Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
commodore.gen.trArcade Sistemler ve Oyun KonsollarıArcade Sistemler (Moderatör: yavuzg)[Restorasyon - Tamirat] Atari Kabini Düzenleme
Sayfa: [1]   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: [Restorasyon - Tamirat] Atari Kabini Düzenleme  (Okunma Sayısı 903 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
networker
Yeni Üye
*

Üyelik Bilgileri
« : Temmuz 29, 2019, 17:30:57 ÖS »

Merhaba siteyi uzun süredir uzaktan takip ediyorum ama bir türlü yazma fırsatı bulamadım. Çocukluğumdaki atari kabinleri çok hoşuma gittiği için hobi olarak kendime bir adet atari makinası yapmaya karar verdim ve bulunduğum yerden yaklaşık 15 senelik eski toz içinde bir adet atari kabini aldım. Neo Geo MVS içerisinde Metal Slug 2 oyunu vardı ve uzun yıllar geçmesine rağmen makina çalışıyordu.

fakat joystick ve butonlar leş gibi olduğu için ilk başta bunları değiştirme kararı aldım ve hemen üzerindeki paneli söküp yenisiyle değiştirmeye karar verdim. biraz photoshop tecrübesiyle Sammy Atomiswave kabinindeki control panel'in bir benzerini oluşturmaya çalıştım son durum aşağıdaki gibi oldu.

çinden jamma kablolar ve joystick buton seti sipariş ettim daha yoldalar.

https://www.aliexpress.com/item/32790874927.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.77404c4deVjdJE
https://www.aliexpress.com/item/32638284047.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.77404c4deVjdJE

son olarak bu hafta street fighter ex 2 arcade oyununu ve tekken 2 oyununu satın aldım.

tekken 2 yolda

street fighter ex 2'de aşağıda

daha proje tam olarak tamamlanmadı devam ediyor. jamma kablo sistemi çok eski ve kötü durumda olduğundan değiştirmek istiyorum. bana dikkat edeceğim püf noktaları buradan yazarsanız yardımcı olursanız çok memnun olurum. devamı gelecek...
HkRecai
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #1 : Temmuz 29, 2019, 17:41:03 ÖS »

Selam, söktüğünüz butonlar 20 sene önceki orjinal Amerikan butonlar ise, taktığınız butonlara 10 basar, Swiçleri bile sanırım yarım kilo basınçla klik ediyor. Ben bir ara aldım o butonlardan ama oynamak tam bir işkence, Bence eskilerini güzelce temizleyip kullanmaya devam edin.
Kolay gelsin.

networker
Yeni Üye
*

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #2 : Temmuz 29, 2019, 17:54:08 ÖS »

tamam bugün akşamüstü o butonları çıkarıp temizleyeceğim fakat joystickleri sökemiyorum kırılacak diye korkuyorum sanırım tahtaya yapıştırılmış o joystickleri nasıl sökebilirim ?
HkRecai
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #3 : Temmuz 29, 2019, 18:07:28 ÖS »

Happ stili butonların 25-30 seneki Plastik enjeksiyon sistemiyle yapılan butonlarını günümüz teknolojisiyle üretemiyorlar çok yazık buton diye çöp üretiyorlar. Happ tarzı butonlarda swicin başı kenardadır, Haliyle uygulanan kuvveti swice vermek için butondaki iki plastik parçanın muntazam arada boşluk olmadan sürtünmesi gerekir.

https://www.amazon.com/Reyann-Happ-Standard-Arcade-Button/dp/B00V0OM7WO

Sayfanın altında bir video var demek istediğimi tam olarak açıklıyor. Bende kabindeki tüm butonları attım sanwa butonlar ile değiştirdim.

networker
Yeni Üye
*

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #4 : Temmuz 29, 2019, 18:21:29 ÖS »

teşekkür ederim sayende güzel bir bilgi edindim. bir şey daha soracağım. jamma tarafında güç kaynağının voltajını bir türlü 12v +5v ve -5v da tutturamıyorum. 12v'yi voltmetre ile ölçtüğümde 11.87v +5v'yi ölçtüğümde 4.87 -5v'yi ölçtüğümde 4.76 gibi bir değer alıyorum. bu bir problem oluşturur mu benim için ?
Heroman
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #5 : Temmuz 29, 2019, 21:31:44 ÖS »

Hoşgeldiniz foruma kabin güzele benziyor, bikac restorasyon la daha iyi olacak, bende ki kabinde voltaj değerleri neredeyse sizin yazdiginiz değerlerle bi problem teşkil etmiyor, güç kaynaginda düğme +5 volt için bu değerde olsun yeter, güç kaynağinda voltun yeterli düzeyde oldugunu gosteren led lamba yokmu yeşil-kirmizi gibi....
oyunlara gelecek olursak tek tek kart almaya guc yetmez,emulator isine sicak bakiyorsan çoklu oyun kartlari bence şuan cok iyi pandora box 6 dusunebilirsin 3000 civari ve ps1 oyunlari v.s sana kolay gelsin...
Sayfa: [1]   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: