Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
Sayfa: [1] 2   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: Atari » Commodore 64  (Okunma Sayısı 10367 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
izmirmaster
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« : Ağustos 19, 2019, 10:22:01 ÖÖ »

atari 800 ve 800xl serisinin bitirme operasyonu gibi indirim c64 399 usd den 299 usd inmesi ile ilgili örnek reklam çok çekti c64 ten atari 800 serisi fiyatlara ve cihazlara bakınca c64 ön plana çıkıyor acaba o zamanda vatan computer satıcısı modelleri var mıydı? Acaba?

ne vereyim abime?

Ev Bilgisayarı veya oyun konsolu almaya gelip abi bu iyi bunu al vs olmuşmudur acaba?

witchdoktor
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #1 : Ağustos 19, 2019, 10:44:57 ÖÖ »

Jack Tramiel, CBM'deyken, elindeki MOS Technology şirketinin de yardımıyla agresif fiyat politikası uygulayarak rakiplerini piyasadan silmeyi amaçlamıştı. Kurduğu CBM'den atılıp (Steve Jobs gibi) Warner'dan Atari'yi (ev bilgisayar departmanı) satın aldıktan sonra ilk işi Atari 400/800 serisini 800XL adı altında cilalayarak 150 dolarak kadar ucuzlatmak oldu...
fort_apocalypse
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #2 : Ağustos 19, 2019, 11:02:16 ÖÖ »

O yıllarda izlediğim kadarıyla;

80'li yıllarda Atari 2600 ün şöhreti o kadar yükselmişti ki bütün video oyunlarına genel isim olarak "atari", "ev atarisi", "atari makinası" deniyordu.

Bu söhret Atari markasını oyun makinası olarak tanıttı, oysa commodore firması klavyesiz, konsol olarak üretim yapmadığı için hep "bilgisayar" imajını korudu, Atari markası gibi oyun makinesi olarak anılmadı.

Atari 800 ve 800XL gibi cihazlar hep Atari 2600 ün bu "oyun makinası" imajı yüzünden ticari olarak olumsuz etkilendi.

witchdoktor
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #3 : Ağustos 19, 2019, 11:15:19 ÖÖ »

Commodore da konsol işine birkaç defa girdi (Commodore Max/Ultimax, CDTV, CD32) ama istediği başarıya ulaşamadı. Zaten kökeninde daktilo ve hesap makinesi üretimi vardı. Konsol işinde başarılı olmasa da ürettiği ev bilgisayarları (C64, A500 vb) da hep oyun bilgisayarı olarak adlandırıldığı için Amiga ile gerçekleştirdiği devrim (preemptive multitasking OS, AREXX, multimedya, desktop video) hiç bir zaman hak ettiği takdiri görmedi (gerçi Amiga'nın kökeni olan Lorraine de bir oyun konsolu olarak tasarlanmıştı).

Atari ise bilinirlikte Atari 2600'ün ekmeğini yedi. Sonrasında hep bilgisayar (Atari 400/800/800XL, ST serisi) üretti, konsol projelerinde ise hayal kırıklığına uğradı (Jaguar, Lynx). Çünkü Nintendo ve Sega çılgınlığı dünyayı ele geçirmişti bir kere.
fort_apocalypse
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #4 : Ağustos 19, 2019, 11:44:33 ÖÖ »

Benim belirtmek istediğim; Commodore firması hiçbir zaman commodore64 ve Amiganın yanında (kutusu içinde) joystick vermedi, oyun cihazı olarak pazarlamadı, bu sayede asıl parayı ödeyen ebeveynleri tavladı, onlar çocuklarına "Atari oyun makinası" değil "ev bilgisayarı" aldıklarını düşündüler.

Atarinin 800 serisi üretimleri Commodore muadili olmasına rağmen 2600'ün "oyun makinası" şöhretinin gölgesinde kaldılar.

« Son Düzenleme: Ağustos 19, 2019, 12:03:18 ÖS Gönderen: fort_apocalypse » Logged

haydar_abi
Uzman

İlla ki Amiga

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #5 : Ağustos 19, 2019, 12:08:04 ÖS »

Booooşşş verin. Sözde IBM PCler iş bilgisayarıydı . Ama en çok oyun için satıldılar. Standart halleriyle bir işe yaramazken bile.

Amiga fanatiği.... 
Amigalıktan çıkmış Amigalar....

Amiga 1200 Vampire V1200 + HDMI + 64 GB CF HDD + PCMCIA CFDisk Adapter 32 GB CF
LG 24MA53 TVMonitör
Amiga 500 Plus +TerribleFire030 4MB+16 GB CF
Amiga 2000
Amiga 500 + 2 MB RAM Kart + Internal GOTEK + 4GB CF HDD
Casper M989A Monitör
izmirmaster
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #6 : Ağustos 19, 2019, 13:00:05 ÖS »

hocam dönemi itibariyle iş bilgisayarı, mpc ile ete kemiğe büründü ibm pc piyasası

Booooşşş verin. Sözde IBM PCler iş bilgisayarıydı . Ama en çok oyun için satıldılar. Standart halleriyle bir işe yaramazken bile.

izmirmaster
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #7 : Ağustos 19, 2019, 13:01:12 ÖS »

hocam bence kasetlerin rahat bulunması, kasetlerin rahat yüklenmesi fiyatın atariye göre ucuzluğu genelde diye düşünüyorum

Benim belirtmek istediğim; Commodore firması hiçbir zaman commodore64 ve Amiganın yanında (kutusu içinde) joystick vermedi, oyun cihazı olarak pazarlamadı, bu sayede asıl parayı ödeyen ebeveynleri tavladı, onlar çocuklarına "Atari oyun makinası" değil "ev bilgisayarı" aldıklarını düşündüler.

Atarinin 800 serisi üretimleri Commodore muadili olmasına rağmen 2600'ün "oyun makinası" şöhretinin gölgesinde kaldılar.

izmirmaster
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #8 : Ağustos 19, 2019, 13:02:47 ÖS »

hocam nerede talep, ihtiyac,para var oraya akmaya çalışmış
cbm

Commodore da konsol işine birkaç defa girdi (Commodore Max/Ultimax, CDTV, CD32) ama istediği başarıya ulaşamadı. Zaten kökeninde daktilo ve hesap makinesi üretimi vardı. Konsol işinde başarılı olmasa da ürettiği ev bilgisayarları (C64, A500 vb) da hep oyun bilgisayarı olarak adlandırıldığı için Amiga ile gerçekleştirdiği devrim (preemptive multitasking OS, AREXX, multimedya, desktop video) hiç bir zaman hak ettiği takdiri görmedi (gerçi Amiga'nın kökeni olan Lorraine de bir oyun konsolu olarak tasarlanmıştı).

Atari ise bilinirlikte Atari 2600'ün ekmeğini yedi. Sonrasında hep bilgisayar (Atari 400/800/800XL, ST serisi) üretti, konsol projelerinde ise hayal kırıklığına uğradı (Jaguar, Lynx). Çünkü Nintendo ve Sega çılgınlığı dünyayı ele geçirmişti bir kere.

wizofwor
Genel Yönetici

Gosub ile gidilen yerden goto ile dönen adam

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #9 : Ağustos 20, 2019, 17:28:10 ÖS »

Atari ve Commodore 64'ü karşılaştırırken aynı devrin bilgisayarı gibi düşünmemek lazım. Atari 800, C64'den 5 yıl daha eski ve dönemdaşı bilgisayarlarla karşılaştırıldığında çok çok üstün bir cihaz. Atari bu beş yıl süresince yattığı ve C64 karşısına ancak 800'den pek de farklı olmayan 800XL'i çıkartabildiği için popülerliğini kaybetti bir daha da toparlanamadı zaten.

kemalkutlu
Üye

RETRO-ROCKER

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #10 : Ağustos 23, 2019, 09:24:42 ÖÖ »

evet c64 hep bilgisayar olarak bilindi bununla derste calışılıyormus diyerek çocuklar babalarına aldırdı.vardı egtim programları vardı ama oyun oynamak varken kim bakardı derse çocuksun sonuçta bir nesil bu yalanla büyüdü )))bununla derste çalışılıyor )))
malik
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #11 : Ağustos 25, 2019, 23:01:29 ÖS »

Ben C64 le gerçekten ders çalıştım.

Teleteknik matematik kasetleriydi.

İşlemlerde öncelik sırasını, kesirleri ardından oran-orantıyı anlayınca gerisi kendiliğinden geldi.

Çok etkisi oldu.
ilkerficicilar
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #12 : Ağustos 25, 2019, 23:08:06 ÖS »

Bu arada, C64 ders kasetlerini bir ara listeleyip .d64 olarak arşivlemek gerek.

http://cbm.ficicilar.name.tr/ - Commodore Hacking
kemalkutlu
Üye

RETRO-ROCKER

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #13 : Ağustos 26, 2019, 00:24:27 ÖÖ »

okusaydık adam olurduk zaten hep oyun oynadık ))hoş adam olmaktada gözüm yoktu ya oda ayrı bir mevzu insan olabilirsek sanırım en güzeli o. .
onursapci
Uzman

80 leri yaşamamış , yaşamamıştır.

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #14 : Ağustos 26, 2019, 00:41:00 ÖÖ »

Ben C64 le gerçekten ders çalıştım.

Teleteknik matematik kasetleriydi.

İşlemlerde öncelik sırasını, kesirleri ardından oran-orantıyı anlayınca gerisi kendiliğinden geldi.

Çok etkisi oldu.

Ben de çalıştım ama toplasan 3-5 saati geçmez

C64 ve A500 gerisi teferruat
Sayfa: [1] 2   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: