Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
Sayfa: 1 [2] 3   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: WAV-PRG 4.2.1 yeni versiyon  (Okunma Sayısı 392 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
fort_apocalypse
Uzman

Bilgi Paylaştıkça Çoğalır.

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #15 : Eylül 07, 2019, 00:58:17 ÖÖ »

Şöyle ekteki gibi yapamaz mıyız?

* epyx fast load.zip (1.1 KB - Yükleme: 12 kez.)

Metallic
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #16 : Eylül 07, 2019, 01:02:35 ÖÖ »

Onda kullanıcının programı çalıştırdıktan sonra daha çok şey yapması gerekmiyor mu, LOAD yazıp RETURN'e basmak gibi =)
fort_apocalypse
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #17 : Eylül 07, 2019, 01:04:51 ÖÖ »

Eskiden ne yapıyorsa aynısını yapacak kullanıcı, ama özgür olacak, isterse oturup program da yazabilir. veya diskten birşeyler yükleyebilir.

Veya SHIFT+RUN/STOP yapar. 

Metallic
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #18 : Eylül 07, 2019, 01:14:34 ÖÖ »

Programı o mantıkla yapmam benim için daha uğraştırıcı olur sanırım. Kernal'ın ram'deki LOAD vektörünü hijack'leyip aygıt numarasını kontrol et, aygıt teyp ise şunu yap, değilse normal devam et gibi bir şeyler. Neyse bakarım, iyi geceler =)
Remzi
Üye

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #19 : Eylül 07, 2019, 10:10:02 ÖÖ »

Turbo Tape'i Tapuino ile ve kasete cekipte denedim.Ufak bir puruz var.

Loader'i yuklerken bulundu ekranini bosluk tusuna basarak gectigim zaman yuklendikten sonra yazilar bir an icin gozukup kayboluyor.
Eger bulundu ekranini Commodore tusuna basarak gecersem sorunsuz yuklenip calisiyor.

Press Space to Start yerine press RETURN to start olarak degistirirsen bu problem ortadan kalkacaktir.

Senden ricam bu konuyu kendi WAV-PRG'deki bug'dan bahsettigin mesajdan itibaren bolup yeni bir baslik olusturman ve adini "Turbo Tape GT" koyman,tabi bu isim senin de hosuna giderse.

edit

Ayni olay Turbo Tape 64 icin de gecerli.Ilk ekrani atlayip direk ready prompt una geciyor.
« Son Düzenleme: Eylül 07, 2019, 10:48:00 ÖÖ Gönderen: Remzi » Logged
ilkerficicilar
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #20 : Eylül 07, 2019, 14:35:16 ÖS »

Şimdi kernal disassembly'ye baktım: http://www.ffd2.com/fridge/docs/c64-diss.html

$F750'da LDY#$63 JSR$F12F yazan kısımda FOUND mesajını basıp, arkasından dosya adını yazıyor ve oradan $E4E0'a dallanıyor. Oradaki kod ise jiffy saatinin $A1'deki değerine göre $91'in $FF olmamasını bekliyor ve dönüyor.

Bu durumda, $F763'deki JSR$E4E0 yerine üç tane $EA yazarak beklemesiz yeni bir kernal elde edebiliriz gibi duruyor.

hexedit ile oynayacaklar için, 8K'lık kernal dosyasını açıp 1763-1765 arasında yer alan 20 E0 E4 yerine EA EA EA yazıp kaydetmeleri yeterli olsa gerek... Şimdi deneyemiyorum gerçi.

http://cbm.ficicilar.name.tr/ - Commodore Hacking
fort_apocalypse
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #21 : Eylül 07, 2019, 15:43:44 ÖS »

Şimdi kernal disassembly'ye baktım: http://www.ffd2.com/fridge/docs/c64-diss.html

$F750'da LDY#$63 JSR$F12F yazan kısımda FOUND mesajını basıp, arkasından dosya adını yazıyor ve oradan $E4E0'a dallanıyor. Oradaki kod ise jiffy saatinin $A1'deki değerine göre $91'in $FF olmamasını bekliyor ve dönüyor.

Bu durumda, $F763'deki JSR$E4E0 yerine üç tane $EA yazarak beklemesiz yeni bir kernal elde edebiliriz gibi duruyor.

hexedit ile oynayacaklar için, 8K'lık kernal dosyasını açıp 1763-1765 arasında yer alan 20 E0 E4 yerine EA EA EA yazıp kaydetmeleri yeterli olsa gerek... Şimdi deneyemiyorum gerçi.

Ramdan çalışan kısa bir kod ile bu değişiklik uygulanabilirse o programı kartuşa atabiliriz. (8k tüm kernal büyük oluyor)
İlginiz için teşekkürler.

Metallic
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #22 : Eylül 12, 2019, 21:25:39 ÖS »

fort_apocalypse
Programı sonunda tamamlayabildim. İsmi, Easy Tape Loader oldu. Tam senin istediğin şekilde açılmıyor gerçi, Remzi'nin istediği WAV-PRG Turbo Tape'e benzer şekilde açılsın diye düşündüm.

Programın özellikleri şunlar:
* Yükleme sırasında dosya ismi boş bir ekranda FOUND'suz olarak görünüyor, 1 bip sesi çalınıyor ve 1 sn beklemeden sonra yüklemeye devam ediliyor.
* Kernal yüklemelerinde hata oluşursa kırmızı bir ekranda "REWIND THE TAPE TO BEGINNING, PRESS RETURN TO LOAD" mesajı görünüyor ve 2 bip sesi çalınıyor.
* Kernal yüklemelerinde RUN-STOP tuşuna basılınca açılış ekranına geri dönülüyor (Kernal yüklemelerinden sonra gelen turbolu yüklemelerde işe yaramaz).
* Kernal yüklemelerinin sonunda RUN: yapılarak yüklenen program çalıştırılıyor.

Emulatorda çalıştığım için www.load64.com üzerinden yapılan yüklemelere bakamadım, WAV-PRG'li ve diğer orjinal oyunların yüklenebilme durumlarına bakarsan iyi olur.

Remzi
Çeşitli oyunları 110 cycles ile yüklerken Boulder Dash'de sorun çıktığını gördüm. Şuradan indirip deneyebilirsin (tap dosyaları raw değil, LOAD ya da VICE'daki "autostart disk/tape image" ile yükle). Boulder Dash-110.tap, birkaç kere deneyince hata veriyor. Nedeni şu: WAV-PRG 4.2.1'de average bit duration değerinin girildiği yerin altında "clock cycles: 102-1600, 263 standard turbo tape" diye belirtilmiş. 110 cycles, alt sınıra çok yakın. 120 cycles kullanınca sorunun giderildiğini gördüm ve sonuçta WAV-PRG Turbo Tape'in 120'lik versiyonunu hazırladım. 110'luk versiyondaki bahsettiğin SPACE sorununa karşı önlem aldım ve bir de autorun ekledim. 120'lik yapacağın bazı oyunları, elindeki mevcut teyp arabirimleriyle dener misin. Oradaki durum, VICE ve Tapuino'dakinden önemli bence. Bu arada istediğin gibi senin C64 Teyibini PC'ye Baglanti Adaptoru başlığındaki mesajları bölerek bu başlığı açtım.

ilkerficicilar
Evet, belirttiğin yöntemle FOUND mesajından sonraki bekleme iptal edilebilir, ama bekleme komple iptal edilince FOUND + dosya ismi yazıldıktan sonra ekran hemen kapandığı için dosyanın bulunup bulunmadığı anlaşılır olmuyor. Ben yukarıda belirttiğim gibi dosya isminin bulunduğu anı daha belirgin hale getirdim.

* Easy Tape Loader V1.0.zip (39.13 KB - Yükleme: 8 kez.)
* WAV-PRG Turbo Tape 4.2.1 R120-1.zip (40.05 KB - Yükleme: 8 kez.)

* Easy Tape Loader V1.0.png (1.64 KB, 384x272 - Görüntüleme: 19 kez.)

* WAV-PRG Turbo Tape 4.2.1 R120-1.png (2.24 KB, 384x272 - Görüntüleme: 20 kez.)
Remzi
Üye

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #23 : Eylül 13, 2019, 00:46:47 ÖÖ »

110'luklar yeni versiyon Vice ile calismiyor.Boulder Dash 110'u eski versiyon ile defalarca kez denedim,sorun cikmadi.
Harbi C64'te 110'luklar her zaman calisiyor.

Kasetten yukleme video linki.

Eger dandik kasetten 117'lik yukleyebiliyorsak,teyip arabirimi,tapuino gibi yeni teknolojiyi kullanarak 110'un bile altine inebiliriz diye tahmin ediyorum.

Bluetooth teyp arabirimi video link

Turbo Tape'i denedigim gibi Easy Tape Loader V1.0'i da denedim ve kusursuz calisti.
« Son Düzenleme: Eylül 13, 2019, 11:04:20 ÖÖ Gönderen: Remzi » Logged
ilkerficicilar
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #24 : Eylül 13, 2019, 00:53:17 ÖÖ »

Eline sağlık. İndirdim.

Bu arada, bahsettiğim kernal değişikliğine alternatif olarak 20 E0 E4 yerine 20 67 FD yazılabilir. $FD67'de zararsız RAM test rutini var, 2-3 saniye sürüyor. Daha kısa süreler için FD6A çağrılabilir. A'nın değerine göre süre kısalıyor. Mesela, F761'den itibaren A9 60 20 6A FD patch'i yapılırsa yaklaşık 1-1.5 saniye bekleme yapacaktır.

http://cbm.ficicilar.name.tr/ - Commodore Hacking
Metallic
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #25 : Eylül 13, 2019, 13:07:08 ÖS »

Remzi
Vayy, www.load64.com üzerinden C64'e kablosuz teyp yüklemesi yapılabiliyormuş demek. Kablosuz teyp arabirimi projende başarılar dilerim. VICE'a gelecek olursak, evet bazı 110'luk oyunlar VICE'ın 3 serisinde sorun çıkartıyor, ama 2 serisinde çalışıyor. Enteresan bir durum gerçekten. Aşağıya WAV-PRG 4.2.1 Turbo Tape R110-2'yi ekliyorum, 110'luğun SPACE sorunu giderilmiş ve autorun yapan 2. sürümü. Ama genel uyumluluk açısında 120'lik kullanmanı tavsiye ederim. Mesela zip dosyasının içine deneme oyunu olarak Digiloi'yi ekleyeyim dedim, onun 110'luğunda da 3 serisi VICE'larda sorun çıkıyor. 110'luk Digiloi'yi vererek, bunu 2 serisi VICE'larda yükleyin demek de biraz garip olur. 110 ile 120 arasında hız açısından pek bir fark yok zaten, ama yine de sen bilirsin =)

ilkerficicilar
Teşekkürler. Ben bekleme süresi için Jiffy saatini kullanıyorum. Onu kullanarak 1 sn'lik bekleme yapmanın kodu çok kısa:

Kod:
      CLC
      LDA $A2
      ADC #$32
LOOP  CMP $A2
      BNE LOOP
      RTS

* WAV-PRG Turbo Tape 4.2.1 R110-2.zip (19.05 KB - Yükleme: 9 kez.)
« Son Düzenleme: Eylül 13, 2019, 13:10:38 ÖS Gönderen: Metallic » Logged
Remzi
Üye

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #26 : Eylül 14, 2019, 00:45:25 ÖÖ »

Sagol.Senin ve diger arkadaslarin calismalariyla foruma bir anda hareket geldi.Canlandi.

110'lugu ben kartus yapmak icin kullanacagim.Standart Turbo'dan 2,5 kat daha hizli dedim mi Tapuinocular bayila bayila satin alirlar diye hayal ediyorum Kahkaha

Eger CSDB'ye yukleyeceksen dedigin gibi 120 daha mantikli ve garantili olur.

edit

3.1 surumunun x64sc.exe ile denedigim zaman calisiyor.
« Son Düzenleme: Eylül 14, 2019, 01:00:46 ÖÖ Gönderen: Remzi » Logged
fort_apocalypse
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #27 : Eylül 14, 2019, 10:07:16 ÖÖ »

Teşekkürler Metallic, zahmet oldu, sağol. 

Sagol.Senin ve diger arkadaslarin calismalariyla foruma bir anda hareket geldi.Canlandi.

110'lugu ben kartus yapmak icin kullanacagim.Standart Turbo'dan 2,5 kat daha hizli dedim mi Tapuinocular bayila bayila satin alirlar diye hayal ediyorum Kahkaha

Eger CSDB'ye yukleyeceksen dedigin gibi 120 daha mantikli ve garantili olur.

edit

3.1 surumunun x64sc.exe ile denedigim zaman calisiyor.

Programı kartuş yapmak için aşağıdaki linktekini kullanabilirsin, tahminimce ihtiyacı karşılayacaktır.

https://www.commodore.gen.tr/forum/index.php?topic=17456

Metallic
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #28 : Eylül 14, 2019, 11:39:07 ÖÖ »

Remzi
Sen de sağol. Hareket anlamında ben pek bir şey yapmadım esasında, asıl fort_apocalypse motor gibi çalışıyor =)  Kolay gelsin.

fort_apocalypse
Sağolasın. Zahmet değil, nostalji oldu. Datasetle uğraştığım zamanları hatırlamış oldum =)
fort_apocalypse
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #29 : Eylül 14, 2019, 15:15:23 ÖS »

Remzi
Sen de sağol. Hareket anlamında ben pek bir şey yapmadım esasında, asıl fort_apocalypse motor gibi çalışıyor =)  Kolay gelsin.

fort_apocalypse
Sağolasın. Zahmet değil, nostalji oldu. Datasetle uğraştığım zamanları hatırlamış oldum =)

Sen de sağol Metalic.
İnanın, bunlarla uğraşmaktan çok keyif alıyorum.
Bazen. "Acaba, çok gürültü yapıp, forum üyelerini rahatsız ediyor muyum?" diye düşünüyorum.
Herkese teşekkürler.

Sayfa: 1 [2] 3   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: