Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
Sayfa: 1 ... 5 6 [7]   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: Tapecart Hakkında  (Okunma Sayısı 40088 defa)
0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Metallic
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #90 : Ekim 31, 2019, 11:14:44 ÖÖ »

Tapecart SD Browser'dan farklı bir yükleyici ile MicroSD karttan yükleme yapabilmek, ara yüklemeli oyunları çalıştırabilmek için gerekli. Aşağıdaki videoda Tapecart SD Browser'la MicroSD karttaki tapecartsd.prg'yi yüklüyorum, o da aynı klasördeki boulder dash.prg'yi fastload modda yüklüyor. İlk olarak hangi ara yüklemeli oyunu Tapecart SD üzerinde çalıştırmayı deneyeceğim tahmin edin =)

Youtube link

fort_apocalypse
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #91 : Ekim 31, 2019, 11:29:21 ÖÖ »

Tapecart SD Browser'dan farklı bir yükleyici ile MicroSD karttan yükleme yapabilmek, ara yüklemeli oyunları çalıştırabilmek için gerekli. Aşağıdaki videoda Tapecart SD Browser'la MicroSD karttaki tapecartsd.prg'yi yüklüyorum, o da aynı klasördeki boulder dash.prg'yi fastload modda yüklüyor. İlk olarak hangi ara yüklemeli oyunu Tapecart SD üzerinde çalıştırmayı deneyeceğim tahmin edin =)

Youtube link

Kahkaha Kahkaha Kahkaha   Ara yüklemeli oyunlar olursa süper olacak. "The Last Ninja" mı? 

Metallic
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #92 : Ekim 31, 2019, 11:44:22 ÖÖ »

Evet bildin =) The Last Ninja'dan farklı bir oyunla açılışı yapmak olmaz. Güzel birkaç ara yüklemeli oyunu Tapecart SD üzerinden çalışır hale getiririm, çeşit olarak bulunsun. Daha genel bir uygulama olarak TFC3+ ile kernal disk yüklemeleri Tapecart SD'ye yönlendirilebilir, ileride bakarım artık.
Metallic
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #93 : Kasım 08, 2019, 17:45:21 ÖS »

Pcb'ler bugün geldi. İşçilik gayet iyi. Mavi solder mask güzel görünüyor, silk screen'de yazılar/değerler yerli yerinde ve net, HASL denilen bakır kaplaması parıldıyor, pad'lerdeki delik ölçülerinde sıkıntı yok. Yalnız pcb'ler birleşik 10'lu plakalar halinde geldi. Aralarda v-cut denilen v şeklinde kesikler var altta ve üstte. Kesiklerin olduğu yerlerden destekli şekilde eğerek pcb'leri birbirlerinden ayırmak gerekecek. Ayrılmış halde gönderselerdi daha iyi olurdu gerçi. Bir dahaki sefere yapabiliyorlar mı diye sorarım artık.

« Son Düzenleme: Kasım 08, 2019, 17:52:15 ÖS Gönderen: Metallic » Logged
fort_apocalypse
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #94 : Kasım 08, 2019, 18:10:07 ÖS »

Kahkaha 

Güzel görünüyorlar, az bir eğme/bükme ile ayrılıyordır muhtemelen.

WildLord
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #95 : Kasım 12, 2019, 11:06:04 ÖÖ »

Sipariş ettiğim 20 adet 6 pin Edge konnektör 20 günden daha kısa sürede geldi 15 TL Ptt'ye ödedim, adedi bir doların altında tutmuş oldu.
Problemsiz ve hızlı bir alışveriş oldu.

Aliexpress linki;

https://tr.aliexpress.com/item/32574066884.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.30c04c4dAiJzAU
Metallic
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #96 : Kasım 12, 2019, 16:35:51 ÖS »

Link için teşekkürler =)
Metallic
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #97 : Kasım 24, 2019, 15:17:10 ÖS »

Tapecart SD konusunda geç kalmış durumdayım. Sadece pcb satmaktan vazgeçtim, çünkü Arduino Pro Mini'nin NE555 zamanlayıcı üzerine oturtularak pcb'ye lehimlenmesi işi, amatör bir lehimci için hiç kolay bir şey değil. Ben bile o kadar dikkat ettiğim halde lehim yaparken bakıyorum modül pcb üzerinde yamuk duruyor, sonra düzeltmek için uğraşmam gerekiyor. Keşke NE555'i Pro Mini'nin altına koymasaymışım, ama başka boş yer yoktu maalesef. Ayrıca pcb'nin yanında modifiyeli MicroSD kart modülü de vermem gerekiyordu. Piyasada satılan modüllerin üzerlerinde 90 derece açılı pin header lehimlenmiş durumda, ama modülün pcb'ye 180 derece açılı yani normal pin header'la takılıp lehimlenmesi lazım. Modülün üzerindeki pinheader'ın lehimlerini sökmek de amatör bir lehimci için kolay bir şey değil. Sonuçta ürünü hazır yapılmış olarak satmaya karar verdim. Sağolsun WildLord 15 adet 2x6 konnektörü bana gönderdi, ben de onun aldığı yerden 2 set halinde 40 adet konnektör aldım, iki farklı şahıs ve adrese geliyor ve yoldalar. Önce elimdeki mevcut konnektörlere uygun olarak 15 adetlik bir parti hazırlayacağım, ama son zamanlarda uyku ve enerji düşüklüğü yakamı bırakmıyor. The Last Ninja'nın Tapecart SD versiyonu ise hazır durumda, hatta baştan sona oynayıp bitirerek denemesini yapmış oldum =)  Durum bu şekilde. Bekleyenler varsa gecikme için kusura bakmasınlar.

Bir de enteresan bir durum var, ondan bahsedeyim. Tapecart SD, başka bir isim altında Ebay'de satılıyor, hem de 20 pound'a. Neden isim değişikliği yapılmış olabilir, ne gerek vardı? Bir geliştiricinin açık olarak paylaştığı proje, ürün haline getirildiğinde ismi değiştirilerek satılabilir mi? Bu konudaki yorumlarınızı merak ediyorum. Bu forumda değil de Ebay'de satılıyor olmasıyla ilgilenmiyorum, zaten ismi değişmiş haliyle forumda satılacak olsa engellemek için elimden geleni yaparım.

Edit: Yorum konusunu genişlettim.
« Son Düzenleme: Kasım 24, 2019, 15:42:38 ÖS Gönderen: Metallic » Logged
Metallic
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #98 : Aralık 31, 2019, 15:52:05 ÖS »

Sipariş ettiğim 20 adet 6 pin Edge konnektör 20 günden daha kısa sürede geldi 15 TL Ptt'ye ödedim, adedi bir doların altında tutmuş oldu.
Problemsiz ve hızlı bir alışveriş oldu.

Aliexpress linki;

https://tr.aliexpress.com/item/32574066884.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.30c04c4dAiJzAU

Link için teşekkürler =)

WildLord'un link'ini verdiği satıcıdan iki farklı adres ve şahısa gönderilecek şekilde aldığım konnektörler sorunsuz geldi, ama konnektörlerin aşırı sıkı olduğu konusunda uyarıda bulunayım dedim. Kaset portuna takılıp çıkartılırken çok zor girip çıkıyorlar. Konnektörleri makul bir sıkılığa getirmek için 5-6 dakika uğraşıyorum, adetli de aldığım için çok vaktimi alıyor. Ürünlerin geldiğini onayladıktan sonra yaptığım yorumlarda konnektörünüz standart 1.6mm'lik pcb'ler için çok sıkı, imalat ölçünüzü kontrol edin diye yorum yaptım, ama ciddiye alırlar mı alırlarsa bir sonraki üretimlerine kadar mevcut olan konnektörleri ne zaman tükenir belli olmaz. Bu yüzden konnektör almak için başka bir satıcı tercih etmek daha iyi olur. Örneğin şu mesajdaki parça listesinde konnektör için linkini verdiğim satıcılardan alınabilir, satıcıların positive feedback'leri yüksek ve ürün için yapılan yorumlar iyi. Yalnız shipping olarak "China Post Registered Air Mail" seçimini yapın, daha ucuz diye başka bir shipping seçimi yaparsanız gelmesi uzun sürebilir. Benim "China Post Registered Air Mail" ile gelen paketlerin biri üç haftada, diğeri bir gün sonra yola çıkmasına rağmen nedense 10 gün daha sonra geldi. WildLord'a konnektör sıkıntısını halletmem için yardımcı olduğundan dolayı bir kez daha teşekkür ediyorum.
WildLord
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #99 : Aralık 31, 2019, 20:49:10 ÖS »

Rica ederim, keşke konnektörler geldiğinde deneyip sana bilgi verseydim. Bu şekilde onca zamanın boşa gitmezdi. Bilgilendirme ve yeni link için teşekkürler.
Metallic
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #100 : Aralık 31, 2019, 21:37:43 ÖS »

Sağlık olsun WildLord, sonuçta işimi görmeme yetecek miktarda konnektörü kısa sürede temin etmiş oldum, sağolasın.
Sayfa: 1 ... 5 6 [7]   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: