Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
Sayfa: [1] 2   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: Çakma 2600'lerin renk sayısı  (Okunma Sayısı 6950 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Levent (Lvnt)
Uzman

Üyelik Bilgileri
« : Eylül 24, 2019, 14:44:30 ÖS »

Geçende buradan bir arkadaştan yanında pac-man oyunu ile orjinal 2600 aldım. Daha önceden çakma 2600'lerin sesinin farklı geldiğini bir kaç konu başlığı altında yazmıştım. Pac-man seslerini ezbere biliyorum ve çakmaların sesi ciddi farklı tonlarda çıkıyor. Orjinal 2600'de elime geçince hemen açıp denedim ve... evet orjinalle çakma arasında gerçekten ciddi ses tonu farkı var

Ama renkler de farklı

Kullananlar bilir 800xl bilgisayarın renkleri çok tatlıdır. O açılıştaki mavi (ya da turkuaz) ekran rengi falan harika. 800xl aynı anda 256 renk gösterebiliyor. 2600'ün video çipi de onun öncülü, o da 128 renkti galiba aynı anda gösterebiliyor, renkler de göz alıcı renkler. Ama çakma 2600'lerin renkleri hiç de öyle canlı canlı değil, dikkatini çeken oldu mu bilmiyorum. Bir de ekranda aynı anda desteklediğ renk sayısı az sanki, 8 renk 16 renk gibi

Use the brute force, Luke
fakcakaya
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #1 : Eylül 24, 2019, 14:50:14 ÖS »

bende Snes, mega drive ve amiga oyunları arasındaki ses,grafik,renk leri merak etmişimdir...3 cihazda 16 bit diye biliyorum

Amiga 1200 3.9rom+aca1221ec+cf+Aga mk2cr+wifi
Amiga 500 6.5 Mb + Gotek
Amiga m1438s & 1084s-P1
Commodore 64+1541 II
Mega Drive II
Dreamcast
Voltron
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #2 : Eylül 24, 2019, 15:09:10 ÖS »

Eski 2600 klonlarının renk ve sesi neredeyse birebir. Özellikle klon TIA ve diğer chipleri içeren modeller. Mesela AV out için Gerçek bir 2600 ile aynı şekilde modlanmaları gerekiyor.

Bir de tek veya 2 chipten oluşan aio anakartlar var, bunlar pek iyi olmayabilir.

Metal grupları çok bağırıyor. haklıyken haksız duruma düşüyorlar...
yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #3 : Eylül 24, 2019, 15:20:11 ÖS »

Klon 2600'ler ile orjinal 2600 arasında çalışan program ve teknoloji/teknik arasında herhangi bir fark yok. Aslında var, şöyle ki; Orj 2600'deki ayrı çiplerdeki RIOT, TIA ve CPU klon 2600'lerin çoğunda tek büyük bir çip halindedir. Onu da kendileri icat etmemişler. Atari'nin 2600'ü zorlaya zorlaya hala satmaya çalıştığı son dönem için planladığı all-in-one çiple çalışan bir 2600 hiç üretilmemiş ama çipler bir şekilde klon üreticileri tarafından kullanılmış.

Kısaca teknik bir fark yok/olmaması lazım ancak görüntüyü oluşturan video/RF devreleri klonlarda o kadar basit ki gördüğünüz renk farkı bundan kaynaklanıyor olabilir.

Ben orj 2600 ve klonlara çok AV mod yaptım. Bu modlar cihazların video/RF bileşenlerini pas geçerek yapıldığından daha tarafsız sonuç verdiğini düşünüyorum ki modlanmış görüntü ve sesde ben bir farklılık tespit ettiğimi veya beni rahatsız eden bir durumla karşılaştığımı hatırlamıyorum.

Bir de sizin bahsettiğiniz farklılıklar klon oyunlardan da kaynaklanıyor olabilir.

Bu konuyu netleştirmenin en bilimsel yolu sanırım Orj kartuş takıp aynı oyunun hem AV modlanmış klon hem de av modlanmış orj 2600'de görmek, dinlemek.

wizofwor
Genel Yönetici

Gosub ile gidilen yerden goto ile dönen adam

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #4 : Eylül 24, 2019, 15:35:19 ÖS »

Bu konuyu netleştirmenin en bilimsel yolu sanırım Orj kartuş takıp aynı oyunun hem AV modlanmış klon hem de av modlanmış orj 2600'de görmek, dinlemek.

Hatta Cengiz bize bununla ilgili bir Video çekse mesela.

peraspera95
Ziyaretçi
« Yanıtla #5 : Eylül 24, 2019, 15:53:52 ÖS »

bende Snes, mega drive ve amiga oyunları arasındaki ses,grafik,renk leri merak etmişimdir...3 cihazda 16 bit diye biliyorum
Üçünü de denemiş biri olarak Mega Drive oyunları benim için göz boyayan ve iştah açıcı renkler içermekte.Belki teknolojik gelişme ile alakalı ne zaman Mega Drive da Punisher,Caddillacs N Dinosaurs vb Beat Em Up oyunlarını oynamaya başlasam kalbim çarpmaya,iştahım açılmaya ve oyununun atmosferine kendimi kaptırmaya başlıyorum.Diğer ikisi bende aynı etkiyi yapmıyor.Sony Trinitron Tv de MD - Punisher deneyimini diğer ikisi sağlamıyor benim açımdan.
Voltron
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #6 : Eylül 24, 2019, 17:32:14 ÖS »

Valla artık letgo sahibinden yerine foruma bakııyorum daha zevkli güvenli bol açıklamalı ve hesaplı ama daha alacak bişey bulamadım olsun takipteyim şöyle hesaplı bi plug n play iyi olurdu veya temiz bir gb color bilginize 😉
Alternatif olarak size Zebramo sitesini de önerebilirim.Tamamen ikinci el ve kartla(get alışveriş gibi) işlemler yapılıyor.Bende dahil forumda ki çoğu kişi için CGTR alternatifi bir alışveriş sitesi.Telefon uygulaması da mevcut.

Aslinda SNES islemci olarak olmasa da grafik olarak megadrive sanki daha ustun. Snes ayni anda 32769 renkten 256 Renk gosterebiliyorken, MD 512 renkten 64 u ile sinirli. Tabi MD de bazi hileler de kullaniliyor ana renkleri titrestirerek ara renk simule etmek gibi. Snes in Mode 7 gibi bir fazlasi da var. Aralarindaki grafik farki bana hep C64 ve 800XL arasindaki fark gibi geliyor.

Levent (Lvnt)
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #7 : Eylül 24, 2019, 21:05:05 ÖS »

Ben orjinal ve çakma pac-man video fotoğraf vb çekebilirim, orjinal sadece pac-man var bende, şu birkaç gün içinde olabilir. Google dosyaları şeklinde link versem olur herhalde

Levent (Lvnt)
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #8 : Eylül 25, 2019, 00:22:45 ÖÖ »

Şu
https://drive.google.com/open?id=1FXF-myw8TD8sntKn7YjQrs8EOp999t4J
https://drive.google.com/open?id=1dWqRDkx-htr63mmURUoZ0WBey8PkJYDf

Renkler de sesler de farklı. Yeni dikkatimi çekti orjinal 2600'de ilk açıldığında (c) atari 1981 yazıyor (videoda o kısmı geçmiş herhalde), çakma olanda dikkatimi çekmedi (diğer bir deyişle tekrar takıp bakmaya üşeniyorum)

Orjinali hangisi şimdilik yazmıyorum ama 2600 pac-man'a aşina olanlar bilir zaten
« Son Düzenleme: Eylül 25, 2019, 00:31:33 ÖÖ Gönderen: Levent (Lvnt) » Logged

onursapci
Uzman

80 leri yaşamamış , yaşamamıştır.

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #9 : Eylül 25, 2019, 00:25:13 ÖÖ »

Ses ve görüntü bariz farkli

C64 ve A500 gerisi teferruat
yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #10 : Eylül 25, 2019, 22:19:07 ÖS »

Şu
https://drive.google.com/open?id=1FXF-myw8TD8sntKn7YjQrs8EOp999t4J
https://drive.google.com/open?id=1dWqRDkx-htr63mmURUoZ0WBey8PkJYDf

Renkler de sesler de farklı. Yeni dikkatimi çekti orjinal 2600'de ilk açıldığında (c) atari 1981 yazıyor (videoda o kısmı geçmiş herhalde), çakma olanda dikkatimi çekmedi (diğer bir deyişle tekrar takıp bakmaya üşeniyorum)

Orjinali hangisi şimdilik yazmıyorum ama 2600 pac-man'a aşina olanlar bilir zaten

İlk video klon 2600'ün "içindeki" ROM'daki pac-man, diğer video kartuş pac-man. Bunların birinden farklı olması çok doğal.

O zamanlar yazılımlarda küçük farklılıklar yaratarak "kopya" olayını yasallaştırabiliyorlardı, en azından bir süre öyle gitti... Bu sebeple pacman'in sesleri orijinalinden farklı veya bir başka örnek, river raid'de nehirin sağ ve solundaki tarlalar orijinalinde yeşil, klonunda mavidir...

Kartuş olan (orijinal) pacman'i AV mod'lanmış PAL klon ve AV modlanmış orj PAL Atari 2600 cihazda denedim her ikisinde de video ve ses birebir aynı bende... Kullandığım klon tek çip klon.

Levent (Lvnt)
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #11 : Eylül 25, 2019, 22:52:42 ÖS »

Teşekkürler. Aslında program farklı yani... sonuç olarak 'kopya'layıcıların umursamazlığı sebebiyle de renkler ve sesler pek de iyi değil olarak anlıyorum durumu

Bu arada tia ic'si mesela, bunların iç şemaları internete düştü mü? Ben 2600 şemalarını bulabildim, şema öyle küçücük birşey değil tabii ama aslında basit sayılır. Yanlız işte şemadan tia'nin iç yapısını anlamak öyle çok da kolay değil, o zamanın custom chip'i olduğu için nispeten basit bir entegre olması lazım ama ben ne çevirdiğini pek anlayamadım.

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #12 : Eylül 25, 2019, 23:09:32 ÖS »

Teşekkürler. Aslında program farklı yani... sonuç olarak 'kopya'layıcıların umursamazlığı sebebiyle de renkler ve sesler pek de iyi değil olarak anlıyorum durumu

Yani dediğim gibi, konsol olarak ben bir fark görmüyorum (Orijinalin vide kalitesi biraz daha iyi ama). Yazılımsal olarak klon/orj lerde farklar var evet.

Bu arada tia ic'si mesela, bunların iç şemaları internete düştü mü? Ben 2600 şemalarını bulabildim, şema öyle küçücük birşey değil tabii ama aslında basit sayılır. Yanlız işte şemadan tia'nin iç yapısını anlamak öyle çok da kolay değil, o zamanın custom chip'i olduğu için nispeten basit bir entegre olması lazım ama ben ne çevirdiğini pek anlayamadım.

Ben rast gelmedim hiç. Bu arada 1-2 sene öncesine kadar atari 2600 çipleri hala NOS olarak satılıyordu aliexpress'de hala var mı bilmem. Klon all-in-one çip bile bulmuştum ama satıcı 9 dolardan aşağı inmemişti tanesine. Ben de hadi len demiştim, şimdi pazarda klon atari bulsak şanslıyız, o zamanlar pazarda yüzüne bakmazdık 5 TL'ye satarlardı da pahalı derdik

cengizermis
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #13 : Eylül 30, 2019, 12:34:43 ÖS »

Hatta Cengiz bize bununla ilgili bir Video çekse mesela.
Elimde AV modlu karakutu yok malesef. RF üzerinden de modülatör farkından çıkabilecek farklılığın yanlış anlaşılmasını istemem. Olsaydı yapardım.

-Cengiz's- Retro Game Room @youtube:
http://www.youtube.com/user/cengizermis1
Voltron
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #14 : Eylül 30, 2019, 12:39:27 ÖS »

Acaba Aliexpress te halen Klon bile olsa TIA bulunabilir mi ? Renk sorunlu bir 2600JR var, şöyle ki, nadir oyunlarda (frogger) renkler var ama yanlış, çoğu siyah beyaz. Cihaz PAL bu arada. Oyunlar da PAL.
« Son Düzenleme: Eylül 30, 2019, 12:41:18 ÖS Gönderen: Voltron » Logged

Sayfa: [1] 2   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: