Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
commodore.gen.trCommodoreCommodore DonanımCOMMODORE64 COMBO TAPE64 KARTUŞ
Sayfa: [1] 2 3   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: COMMODORE64 COMBO TAPE64 KARTUŞ  (Okunma Sayısı 6319 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
fort_apocalypse
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« : Ekim 03, 2019, 03:37:10 ÖÖ »

Bu sefer birbirinden bağımsız çalışan 2 devreyi yanyana, bir plaket üzerinde çizdim, bastım çalıştırdım, ve paylaşıyorum.
Birinci devre; değerli Metallic'in daha önce paylaştığı TAPE64 devresi. Bu devreyi seçmemdeki en önemli sebep, Bu güne kadar commodore64 için tasarlanmış fiyat ve performans ve yapılabilirlik olarak bir numaralı devre olduğunu düşünmemdendir. sadece commodore64 sahibi olup da, oyun yüklemek için dataset, disk drive, kaset, disket veya başka imkânı olmayan bir kişi, 10-15 liralık bir harcamayla bu devrenin malzemelerini satın alıp, lehimlemeyi bilen birine yaptırtıp, cep telefonundan oyun yüklemeye başlayabilir. Bundan daha uygun fiyatlı, yapımı daha kolay, kafa ayar, gibi dertleri olmayan bir c64 program yükleyici ben görmedim. Metallic'e TAPE64'ü bize kazandırdığı için çok teşekkür ederim.
https://www.commodore.gen.tr/forum/index.php?topic=4746.0

not: 1)Bu kartta tape64 devresini tek taraflı PCB olarak tekrar çizdim, şema orijinal "Metallic TAPE64"'ün aynısıdır. TAPE64 kısmında kartın üst tarafındaki bakır yüzeyler NC durumdadır. 2)Teyp portu meşgulken SD2iEC kullanmak isteyen arkadaşlar için kartuşun üzerinde üç noktadan +5V ve GND bağlantı mevcuttur.

Kartuşun ikinci kısmında Commodore64'ünüzü test edebileceğiniz çeşitli diagnostic programlar, datasetten vazgeçmeyenler için kafa ayar programı, turbo tape programı, SD2IEC ile kolay ve hızlı yükleme yapmak için SD-BROWSER, TAPE64'den çok daha kolay yükleme yapmak için "Easy Tape Loader By metallic" ve "tape64 kernal by ilkerficicilar" mevcut. Ayrıca kartuşta iki adet klasik C64 oyunu, River Raid ve Wizard of Wor da bulunmakta.

Easy tape loader ve TAPE64 Kernal programları, TAPE64 ile yükleme yaparken found yazısı çıkınca hemen boşluk tuşuna basılması gerekliliğini ortadan kaldırmakta, ayrıca kaset girişinden oyun yüklenirken 6 numaralı casette Sense girişini de ilk açılışta iptal ederek, normal yüklemelerde, kartuştan teyp portuna, sadece bir tek "READ" kablo bağlantısıyla yüklemeye olanak sağlamaktadır. Bu sayede çok zor bulunan 2x6 pin card edge connector (mavi teyp konnektörü) kullanılmadan bir tek noktaya (teyp girişinde 4 nolu "READ" girişine) tek bir kablo lehimleyerek yükleme yapmak mümkün olmaktadır. Bazı özel yüklemeli oyunlarda bu özellik çalışmayabiliyor o yüzden istenilirse kaset girişindeki 1 ve 6 nolu uçlar (GND ve SENSE) kısa devre yapılırsa veya kartuştan bilgisayara ikinci bir sense kablosu kullanılırsa problem çözülecektir. Bu iki özel program için Metallic ve ilkerficicilar'a çok teşekkür ederim.

Ekteki COMBO TAPE64.zip dosya içerisinde kartuşu evde yapmak için gerekli şeyler mevcut, iki adet .XPS dosyaları, baskı devre için kullanılan transfer kağıdına, laser printer ile basıp, iyi temizlenmiş PCB plaket üzerine, ütüyle transfer ederek, plaketi üretebilirsiniz. Arka ve ön yüzü denk getirmek için benim kullandığım yöntem; bir adet ön ve arka baskıyı genişçe kesip baskılı tarafları içeride kalacak şekilde, arkadan ışık tutarak denk getirip sağdan ve soldan 4-5 er tane tel zımba ile sabitleyerek bir çeşit zarf yapıyorum. sonra iyice temizlenmiş plaketi zarfın içine yerleştirip, arkalı önlü, ütüleme işlemini gerçekleştiriyorum, bundan sonrasını internette birçok videolu anlatımla bulabilirsiniz.

COMBO TAPE64 KARTUŞ İLE OYUN/PROGRAM YÜKLENMESİ: açıklama için link

Gerek bu devre gerek paylaştığım diğer devreler hakkındaki sorularınızı ilgili başlık altına yazarsanız yardımcı olmaya çalışırım.

* COMBO TAPE64.jpg (95.38 KB, 750x628 - Görüntüleme: 928 kez.)

* COMBO TAPE64 SCREEN.jpg (79.99 KB, 750x461 - Görüntüleme: 911 kez.)

* COMBO TAPE64 COMPONENTS.jpg (135.84 KB, 500x671 - Görüntüleme: 948 kez.)
* COMBO TAPE64.zip (580.82 KB - Yükleme: 139 kez.)
« Son Düzenleme: Aralık 03, 2019, 00:52:41 ÖÖ Gönderen: fort_apocalypse » Logged

onursapci
Uzman

80 leri yaşamamış , yaşamamıştır.

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #1 : Ekim 03, 2019, 08:27:48 ÖÖ »

Eline sağlık müthiş abi

C64 ve A500 gerisi teferruat
Levent (Lvnt)
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #2 : Ekim 03, 2019, 09:15:02 ÖÖ »

Emeği geçenlerin eline sağlık. Bana şu zamanlarda C64 yanında mutlaka olması gereken bir kartuşmuş gibi geldi.

Sonra da aklıma şu sorular doluştu:
* bu kartuşu c64 içine gömülü hale getirmek iyi bir fikir mi?, tak çıkar olmasın
* diyelim ki bu kartuşu c64 içine gömdük, dışarıdan başka kartuş takabilirmiyiz? ***Sadece açılışta çalışacak bir switch ile*** iç ve dış kartuş arasında seçim yaparız (dıştan takılı kartuşu seçince tape özelliği gidiyor yanlız bunu sevmedim )
* oldu olacak c64'e aynı anda 3-5 kartuş bağlanabilir yapabilirmiyiz? Yine sadece açılışta çalışacak bir anahtar ile birini seçeriz o çalışır, diğerlerine güç gitmez, ayrıca veri yoluna yük olmazlar (önlemler...)

Use the brute force, Luke
Metallic
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #3 : Ekim 03, 2019, 09:40:25 ÖÖ »

fort_apocalypse
Yine büyük emek ve zaman harcamışsın, ellerine sağlık. Kombo kartuş trendini ilk sen başlatmış oldun, ben TFC3+ ve SD2IEC için düşünmüştüm zamanında, ama sonra vazgeçtim. Tape64 iltifatların için teşekkür ederim, gerçi biraz overdose olmuş =)  Başlığın isminde de onu öne çıkartmışsın, "Tape64 Cupcake Kombo Kartuş" diye burada yazmış olayım ben =)  Ayrıca belirtmek istediğim üç husus var:

* Easy Tape Loader'ın başlığında belirttiğim gibi kaset portundan kartuşa tekli değil, READ ve SENSE için ikili kablo gitmesini tavsiye ederim. Ya da daha mantıklısı, kaset portuna takılacak konnektör üzerinden SENSE girişi GND'ye çekilir, böylece konnektörden kartuşa sadece READ kablosu gider.
* Kaset portunda kullanılacak 2x6 pin kenar konnektörü için ne yapabilirim diye aranıyorum zaten, hatta bugün çıkıp Hatfon'a sorucam. Daha geniş bir konnektör bulursam da olur, keserek kullanılabilir.
* Yazılım olarak 61K Turbo Tape'i kartuşa koymuşsun, ama WAV-PRG Turbo Tape yok. Kendim yazdım diye söylemiyorum, zaten WAV-PRG'nin turbo tape'i bana ait değil. Ben sadece onu standalone/bağımsız kullanılabilir hale getirdim. Yükleme yaparken SPACE tuşuna basmayı gerektirmemesi ve daha hızlı yükleme yapabilmesi açısından 61K Turbo Tape'i döver o =)  Ayrıca o program herkesin okuyabildiği bir başlıkta paylaşıldığı için programı herkes istediği yerde kullanabilir. Tek bir kişi kullansın diye yapılsaydı, karşı tarafa özel mesaj ile giderdi.
« Son Düzenleme: Ekim 03, 2019, 09:48:48 ÖÖ Gönderen: Metallic » Logged
Jax
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #4 : Ekim 03, 2019, 09:57:45 ÖÖ »

Ne cevherlerimiz var helal
WildLord
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #5 : Ekim 03, 2019, 12:52:43 ÖS »

Emeği geçen arkadaşların ellerine sağlık
ilkerficicilar
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #6 : Ekim 03, 2019, 15:28:30 ÖS »

Yurtdışı PCB siparişi olayı da şu gümrük hikayesi yüzünden sallantıda olduğundan hepimizin üşenmeyip ütü yapmayı öğrenmesi iyi olacak gibi.

Zımba yöntemi iyiymiş. Ben bir yüzü tutturur, sonra vida deliği hizasından delik açar, o deliği kullanarak diğer yüzü tuttururum diye hayaller kuruyordum.

Tüm bu projeler için tekrar teşekkürler bu arada.

Not: Bu cupcake kartuşuyla GEOS 2.1e EPROM'u da çalışabiliyor (keşif için de tekrar teşekkürler).

@levent: Kartuş portu çoklayıcıları var bu iş için. Türkiye'de satıldığını hiç görmedim gerçi. Günümüzde yeni üretip satan var. İsmi "X-Pander 3 Slot Cartridge Port Expander".

http://cbm.ficicilar.name.tr/ - Commodore Hacking
Levent (Lvnt)
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #7 : Ekim 03, 2019, 23:02:04 ÖS »

@ilkerficicilar: teşekkürler. Aratınca nasıl yapıldığı ile ilgili birşeyler çıktı

Çoklu kartuş için ben bodoslama bütün port uçlarını anahtarlamayı düşünmüştüm. Birisinde (Modul-Port-Umschalter) gerçekten öyle yapmışlar, zamanında 64'er dergisinde yayınlanmış.
Abartıp aynı anda birden fazla kartuşu çalıştırabilenler de varmış:
https://www.hackup.net/2018/06/c64-expansion-port-expander-research/

phoenix
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #8 : Ekim 04, 2019, 00:19:20 ÖÖ »

Ellerinize sağlık, çok güzel bir çalışma olmuş.
fort_apocalypse
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #9 : Ekim 04, 2019, 00:51:08 ÖÖ »

@onursapci: Teşekkür ederim Onur kardeşim.

@Levent (Lvnt): Teşekkür ederim Levent Hocam, yeniden c64 üretseydim içinde bu kartuşu gömülü üretmeyi isterdim, bence de bu kartuş her c64 kullanıcısına zaman zaman lazım olabilecek bir kartuş. Türkiye'de uygun şartlarla PCB bastıracak bir yer bulabilirsem uygun bir bedelle arzu eden arkadaşlara ulaştırmak isterim.

@Metallic: Aslında combo olayı senin sayende oldu, Tape64 gibi, benim için bir numara olan bir devrenin bazı handikaplarını ortadan kaldırmayı amaçladım, Space tuşuna otomatik basma, Sinyal gücünü kafa ayar programıyla gözlemleme, dataset konnektör bulunamadığı durumlarda da devrenin kullanılabilmesi, tek taraflı PCB baskı ile amatörce üretilebilmesi, gibi. Sense konusunda haklısın ama sense engeline takıldığı için yüklenmeyen oyun sayısı çok az, o oyunların da normal turbo kaydını bulmak çoğunlukla mümkün. WAV-PRG Turbo Tape hiç kullanmadığım için bilmiyordum, eski kasetlerdeki 61K turbo ile kaydedilmiş oyunları yükleyebiliyor mu?, kayıt (save) özelliği var mı? Kartuşun içeriği arzu/ihtiyaca göre değiştirilebilir, zor değil.

@Jax: Çok teşekkürler, ama o kadar abartılacak bir şey değil benim yaptığım.

@WildLord: teşekkür ederim WildLord

@ilkerficicilar: PCB işini ben de gözümde büyütüyordum, CNC falan araştırdım bu iş için, ama yaptıkça pratikleşti, gerçekten vakti olan için zor değil. İlk denemelerde 1mm delik ve toplu iğnelerle denedim ama bu zımba yöntemi uygulaması daha kolay ve başarılı sonuç veriyor. Asıl ben sizlere teşekkür ederim, bu site ve sizler olmasaydınız benim commodore64 hala bodrumdaydı. Bildiklerim de büyük ihtimalle benimle mezara giderdi.

@phoenix: Beğendiğinize senindim, teşekkür ederim.

Ayrıca, yorum yazmasa da ilgilenen tüm arkadaşlara çok teşekkür ederim.

Exu
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #10 : Ekim 04, 2019, 08:12:14 ÖÖ »

Hocam ellerine sağlık. seri üretim ile satış olacak mı? Benim gibi elektronikten anlamayan yada gözleri bozuk  Karizmatik olduğu için lehim yapamayan arkadaşlar mutlaka satın almak isteyecektir diye düşünüyorum.

Amiga 1200 + 1230@40 Turbo/64mb Ram + 2/8/16 CF Card + Gotek + HDMI520
C64-C + IRQHACK64 + C64 cubcake + Pi Zero 1541
Xbox360 Fat/Slim - Fat PS2/orj +500gb Hdd - Slim PS2/chipli - Atari 2600 clone - Nintendo Wii/Softmodlu+500gbHdd
G4 Mac mini 1,42Ghz
Metallic
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #11 : Ekim 04, 2019, 11:17:19 ÖÖ »

fort_apocalypse
Benim başlıkta verdiğin link ile 2x6 konnektörü 100 adet olarak temin edebileceğimi umuyorum. Bu ürünün pcb'sini temin etmek istersen ben de pcb konusunda link vereyim. TR'de pcb üretimi yapan uygun fiyatlı firma olarak ERKAR Elektronik var. Sitesinde sol taraftaki menüden "Fiyat Hesapla"ya tıklayınca bastırmak istediğin pcb'nin fiyatını öğrenebiliyorsun. En uygun fiyat için gördüğüm kadarıyla 50 adet bastırmak gerekiyor. Daha düşük adetlerde bariz bir fiyat farkı yok. Tapecart SD pcb'si için bu firmayla çalışmayı düşünüyorum, İzmir'de bulunmaları da benim için bir avantaj.
WildLord
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #12 : Ekim 04, 2019, 12:30:35 ÖS »

Toplu üretim yapılırsa bu kartuştan sipariş etmek isterim
fort_apocalypse
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #13 : Ekim 04, 2019, 13:43:54 ÖS »

fort_apocalypse
Benim başlıkta verdiğin link ile 2x6 konnektörü 100 adet olarak temin edebileceğimi umuyorum. Bu ürünün pcb'sini temin etmek istersen ben de pcb konusunda link vereyim. TR'de pcb üretimi yapan uygun fiyatlı firma olarak ERKAR Elektronik var. Sitesinde sol taraftaki menüden "Fiyat Hesapla"ya tıklayınca bastırmak istediğin pcb'nin fiyatını öğrenebiliyorsun. En uygun fiyat için gördüğüm kadarıyla 50 adet bastırmak gerekiyor. Daha düşük adetlerde bariz bir fiyat farkı yok. Tapecart SD pcb'si için bu firmayla çalışmayı düşünüyorum, İzmir'de bulunmaları da benim için bir avantaj.

Fiyat teklifi almak için internet sitesindeki formu doldurdum, bakalım kaça çıkacak?

Levent (Lvnt)
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #14 : Ekim 07, 2019, 20:43:39 ÖS »

fort_apocalypse

Fiyat teklifi almak için internet sitesindeki formu doldurdum, bakalım kaça çıkacak?

Haber yok mu?

Sayfa: [1] 2 3   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: