Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
commodore.gen.trGenel KategoriGenel SohbetBakırköy civarında marangoz tavsiyesi
Sayfa: [1]   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: Bakırköy civarında marangoz tavsiyesi  (Okunma Sayısı 312 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
BlitzBasic
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« : Ekim 03, 2019, 19:00:49 ÖS »

Bakırköy civarında kazıklamadan düzgün iş yapan marangoz bilen varmı?

Aslında online marangoz arandım ama bulamadım, ölçüleri versem yapıp kargolasalar ne iyi olur.

A500|ACA500Plus42Mhz8MB|GoTeK|IndivisionECS|OS3.1
ZX Spectrum 48K, 48KPlus | Amstrad CPC6128
Levent (Lvnt)
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #1 : Ekim 05, 2019, 00:50:43 ÖÖ »

Yaw şöyle birşeyler var
http://www.mdfmarketi.com/mdf-ebatlama-bolumu/

Link örnek, bunlardan çok var. "Hazır kesilmiş kaplanmış sunta" diye aratınca bu çıktı. Bunlar son 5 yılda falan yaygınlaştı galiba, benim yeni haberim oldu sayılır. İstenen ebatlarda istenen malzemeden kesip kaplıyorlar.

Use the brute force, Luke
BlitzBasic
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #2 : Ekim 05, 2019, 08:31:15 ÖÖ »

Gördüm o siteleri ama hepsi yamuk yumuk bir acayip, gözüm tutmadı.

Kullandığınız oldumu hiç?

witchdoktor
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #3 : Ekim 05, 2019, 19:15:24 ÖS »

Yenibosna Koçtaş'ta istediğiniz boyutlarda lamine sunta veya MDF parçaları / levhaları hazırlatabilirsiniz. Marangoz zanaatkarı artık kalmadı, hemen hepsi lamine ahşap ürünleri montajcılarına dönüştüler.
Levent (Lvnt)
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #4 : Ekim 05, 2019, 22:46:03 ÖS »

Gördüm o siteleri ama hepsi yamuk yumuk bir acayip, gözüm tutmadı.

Kullandığınız oldumu hiç?

Burada ıspartada bir tane var, birkaç yıl oldu galiba arkadaş parçaları hazırlattı, evine gardrop yaptı. Parçalar sunta ve kaplanmış şekilde gayet iyiydi. İşlerinde bir kusur göremedim, sonradan da birşey çıkmadı. Parçaların hazırlandığı yer makineler falan gayet iyiydi. Cnc kesme makinesiyle otomatik kesiliyordu, kaplamayı da iki aşama yapıyorlardı, geniş yüzeyler tek seferde pres gibi birşeyle kaplanıyor, sonra kenarlara şerit çekiliyor. Velhasıl firma gayet profesyonel iş yapıyor idi, herhalde hala öyledir.

Ispartada böyleyse büyük şehirlerdekiler mutlaka daha da iyidir diye düşünüyorum

@witchdoctor: iş bu tür ön hazırlayıcı firmalara kalmasa bu firmalar öyle sen ben bizim oğlan gibi birkaç meraklı ile tutunamaz. Marangozlar ön hazırlığı bunlara yaptırıyor olmalılar. Küçüklüğümde marangozda çalışmışlığım var, parçaların hazırlanması başlı başına zaman alıcı bir işti. Şimdi parasını ver, bunlardan al, birleştir durum o hale gelmiş olmalı diye tahmin ediyorum
« Son Düzenleme: Ekim 05, 2019, 22:51:07 ÖS Gönderen: Levent (Lvnt) » Logged

BlitzBasic
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #5 : Ekim 06, 2019, 15:29:44 ÖS »

Ok önce şansımı Koçtaş'ta deneyeceğim.

Tahta işlerinden hiç anlamam sizce hoparlör altlığı için hangi tahta türü uygun olur? Lamine deyince aklıma birtek parke geliyor

Ekteki resimde altlık/stand olarak kullandığım iğrenç gözüken kitapların yerine adam gibi bir altlık yaptırmak istiyorum.

*  (138.72 KB, 725x890 - Görüntüleme: 38 kez.)

Levent (Lvnt)
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #6 : Ekim 06, 2019, 16:28:01 ÖS »

Ben hoparlör altlığı olarak kalın mukavva kutu + sert köpük blok ya da kitap + sert köpük blok kullanıyorum. Fikir şu: hoparlörden duracağı zemine kadar ses dalgalarını en az iki farklı ses sönümleyici ortamdan geçmeye zorluyorum. Tek sönümleyici katman da olabilirdi ama o zaman bu katmanın rezonans frekansı ve katlarındaki sesler zemine aktarılmış olurdu. İki farklı sönümleyici katman olduğunda büyük ihtimalle birinin rezonans frekansında aktarılan sesi diğeri durduracaktır. 3, 4, 5 farklı katman belki daha da iyi olacaktı ama katman sayısı arttıkça; sönümleme mutlaka iyileşiyor ama her seferinde daha az oluyor. Yani atıyorum 5 farklı katmana belki hiç gerek yok. Elimizde profesyonel ses ölçüm cihazları büyük ihtimalle olmayacağı için artık bu iş sizin denemenize kalıyor.

Aynısından ardarda iki katman zemine birbirinin aynı rezonans frekansında ses aktarımı yapacağından farklı iki katmana göre etkinliği az olur. Yani kitap + kutu'nun, kitap+kitap'tan daha iyi ses sönümlemesi yapma ihtimal yüksek.

Gerçek tahta, ses tınısı ağacına göre çok güzel olabilen bir malzeme, sunta çok kötü, mdf sanırım ikisinin arasında. Ama ses sönümlemek için bunlardan daha iyi malzemeler var: Karton gibi ağaç tozunun sıkıştırilmasından yapılan kontrplak benzeri bir malzeme var, 70'lere kadar radyoların arkasında bundan oluyordu, bu ses sönümlemek için tahta sunta mdf'den daha iyi. (Kontrplak aşağı yukarı sunta gibi bu arada, pek işe yaramaz yani). Oluklu mukavva, kutu mukavvası, köpük (yuvarlak boncuk boncuk parçalananlardan), taşıma köpüğü (beyaz, hava kabarcıklı gibi yapısı olan), sert köpük (sarı, mavi, kalıp için kullanılıyor). Ama açık ara en iyileri bez, pamuk ve ikisinin kombinasyonu yastık

Not olarak: rezonans frekansı malzemenin titreşimi neredeyse kayıpsız olarak aktardığı frekansa denir. Rezonans frekansının 2 katı frekansta da ses aktarımı azalmış olur ama yine de çok miktarda olur. 3. 4. 5. katlarda azalarak gider ama diğer frekanslara göre aktarım yüksek olur. Bu 2 3 4 vb katlara isim bile vermişler: 2.harmonik, 3.harmonik vb şeklinde söyleniyor
« Son Düzenleme: Ekim 06, 2019, 16:55:05 ÖS Gönderen: Levent (Lvnt) » Logged

BlitzBasic
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #7 : Ekim 06, 2019, 16:51:22 ÖS »

Zaten çalışma odamın ne yapısı ne de duvar açıları profesyonel işler için uygun değil. O yüzden fazla detay önemli değil

OK, MDF ile bir deneme yapayım. Sonucu yazarım daha sonra.

Vakit ayırıp cevap veren herkese teşekkürler.

Levent (Lvnt)
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #8 : Ekim 06, 2019, 16:58:12 ÖS »

Mdf hoparlörün kutusundaki titreşimleri masaya aktarır üstat, siz bilirsiniz

Ben üstüste kitapları ve m-audio hoparlörü görünce en iyi sonucun peşinde olduğunuzu düşünmüştüm. İşin fiziğini ile en kısa yoldan iyi bir sonuca ulaşırsınız diye yazmış bulundum artık
« Son Düzenleme: Ekim 06, 2019, 17:15:17 ÖS Gönderen: Levent (Lvnt) » Logged

BlitzBasic
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #9 : Ekim 06, 2019, 17:56:34 ÖS »

Tek tarafı yapışkanlı ince sünger gibi birşey var bende ismini bilmiyorum onunla masaya ve monitöre temas eden yüzeyleri kaplayacağım.

Odadaki hırdavat kutularının içinde bir yerde o madde, işlem tamamlanınca gösteririm. Yeteri kadar emecektir titreşimi en kötü ihtimal iki kat kaplarım.

Kitaplar en iyi sonuçtan ziyade yokluktan oldu

fort_apocalypse
Uzman

Bilgi Paylaştıkça Çoğalır.

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #10 : Ekim 06, 2019, 18:15:24 ÖS »

Yüksek volumdaki titreşmeler için hoparlörün tabanı kadar kesip  siyah "halı kaydırmaz" kullanabilirsiniz.

Sayfa: [1]   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: