Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
commodore.gen.trGenel KategoriGenel SohbetPTT'nin Gönderi Hareketlerini Maniple Etmesi
Sayfa: [1] 2   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: PTT'nin Gönderi Hareketlerini Maniple Etmesi  (Okunma Sayısı 471 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
knighTeen87
Üye

SNK ve Dragon Quest Hastası

Üyelik Bilgileri WWW
« : Ekim 04, 2019, 11:11:34 ÖÖ »

Pazartei günü Zebramo'dan bir oyun almıştım. Satıcı salı sabahı oyunu Edirne'den PTT Kargo'ya verdi. Sonra'da paket ufak çaplı bir Türkiye turuna başladı. Paket oradan önce Kırklareli'ne, oradan da İstanbul'a geçti. Tabi bu zaman zarfında da bazı şubelerde bütün gün hiç bir işlem yapılmadan boş boş oturdu. Paket bu sabah da teslim şubeye gelmesine rağmen dağıtıma çıkarılmadı. Sözün özü, Salı günü Edirne'den yola çıkan paketin Manisa'da adrese teslimi sonraki Pazartesi'yi buluyor olacak.

Hadi bunu geçtim, beni cidden şaşırtan şey PTT'nın gönderi adımlarını gösteren ekrandaki bilgileri değiştirmiş olması. Paketin Kırklar ve İstanbul seyahatlerine dair bütün veriler uçmuş mesela. Ayrıca paketin sabah 7'de Manisa'ya geldiği bilgisi saat 10'a kaydırılmış dağıtıma çıkmasın diye. Keşke o devasa gönderi hareketleri listesinin ekran görüntüsünü alsaydım.

Üstelik ilk kez karşılaşmıyorum bu durumla, o yüzden benzer şeyler başınıza gelinse ekran görüntüsü alın mutlaka. İşe yarar mı bilmiyorum gerçi.

BlitzBasic
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #1 : Ekim 04, 2019, 11:42:56 ÖÖ »

PTT kargo ile artık sadece şube teslim yapıyorum. Daha önce yazmış olabilirim Eminönün'den Bakırköy'ye kargo gelene kadar Çin'den kargo gelmişti.

Tamamen o bölge personelinin insafina kalmışız.

A500|ACA500Plus42Mhz8MB|GoTeK|IndivisionECS|OS3.1
ZX Spectrum 48K, 48KPlus | Amstrad CPC6128
CloseOver
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #2 : Ekim 05, 2019, 14:04:58 ÖS »

Yurtdışından bir oyun almıştım, Tr'ye girdi 1 haftadır ''Gonderi (Varis)alip verme merkezinde alindi'' yazıyor ptt takipte. Bu kadar uzun sürmesi normal mi? Yoksa takıldı mı bu oyun gümrüğe? 1 haftadır son hareket bilgisi değişmesi.
haydar_abi
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #3 : Ekim 05, 2019, 14:17:46 ÖS »

Yurtdışından bir oyun almıştım, Tr'ye girdi 1 haftadır ''Gonderi (Varis)alip verme merkezinde alindi'' yazıyor ptt takipte. Bu kadar uzun sürmesi normal mi? Yoksa takıldı mı bu oyun gümrüğe? 1 haftadır son hareket bilgisi değişmesi.

Benimki bayrama denk gelmişti 10 gün beklemişti. Torba açılmadan duruyordur. Daha sonra gümrüğe gidecek.

Amiga fanatiği.... 
Amiga 1200 + ACA 1220/20mhz + Scart + 32GB Sandisk CF + PCMCIA CFDisk Adapter + SUM Keyboard Adapter + Gotek
Amiga 500 + 512 K
Amiga 600 + (PCMCIA CF 4 MB RAM + A604     1 MB Chip
Hepsinin kahrını çeken LG 24MA53 TVMonitör
izmirmaster
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #4 : Ekim 05, 2019, 14:22:16 ÖS »

PTT ile yurdışı gönderilerde dahil hiç sorun yaşamadım ALLAH bozmasın. Hizmet kalitesi bölge bölge değişiyor gibi bir intiba oluştu bende.

Voltron
Uzman

それはどういう意味ですか?知りません。

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #5 : Ekim 05, 2019, 16:49:02 ÖS »

PTT bildiğim kadarı ile anlaşmalı eticaret kargolarını daha geç teslim ediyor, öncelik diğer paketlerin büyük ihtimalle.

■ Ultimate 64 Elite Edition
■ A500(Plus) Rev 8A 2MB VAMPIRE 500 v2+
■ A1200 1D4 3.1.4.1 Bliz. 1234IV-30@50 128MB
■ A1200 2B 3.1.4.1 Bliz. 1260+SCSI KIT IV 060@50 128MB
■ C=128/C64 + Turbo Chameleon64 + 1541 UII Plus + SD2IEC + IRQHack64
■ Atari 856-XL-C + MyIDE-II + SIO2SD
CloseOver
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #6 : Ekim 05, 2019, 19:32:02 ÖS »

Benimki bayrama denk gelmişti 10 gün beklemişti. Torba açılmadan duruyordur. Daha sonra gümrüğe gidecek.
Anladım hocam, teşekkürler.
Amiga24
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #7 : Ekim 05, 2019, 20:39:19 ÖS »

Ptt kargo hareketleri değişime uğrayabiliyorki benim sıkça başıma gelen bir olay. Sabahki kargo hareketi akşama silinmiş olabiliyor.

Geçen Erzincan dan Beylikdüzüne kargo gönderdim 15 günden fazla sürede teslim edilebildi öyleki araya adamlar soktum Sebebini sorunca aşırı yoğun bölge olduğundan bu şekilde gecikme oldu dediler. Ptt kargo biraz şans işi ama fiyatıyla gerçekten benim için vazgeçilmez.

Amiga 1200 HD 80MB + Elbox 1200 / 4 + 68882 50Mhz CoP
Amiga 600 2MB
Amiga 500 + Amiga 590 HDP
Amiga 500 Plus
Commodore 1084S Montr
Levent (Lvnt)
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #8 : Ekim 05, 2019, 23:08:07 ÖS »

PTT ile yurdışı gönderilerde dahil hiç sorun yaşamadım ALLAH bozmasın. Hizmet kalitesi bölge bölge değişiyor gibi bir intiba oluştu bende.
Aynen bende de.

Yanlız sorun var diyenlere şaşırmıyorum, çünkü "memur zihniyeti" diye birşey var ve bir şekilde bazı yerlerde ayyuka çıkıyor, gemi azıya alan tipler "biz ne yapsak bize birşey olmaz" şeklinde kafalarına göre takılıyorlar diye gözlemliyorum. Ardından da bu arkadaşların özelde geberesiye kadar çalışmalarını can-ı gönülden diliyorum

Use the brute force, Luke
LW3D
Genel Yönetici

Günü Kurtaran Avam Hiooargggh :)

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #9 : Ekim 06, 2019, 00:00:27 ÖÖ »

Bizde ne yazık ki bir standart ya da düzen yok... Yani Istanbul'un xxxx ilçesinde sorun yaşamazsın, ama diğer ilçesinde sorun yaşarsın... Hani askerde nereye düştüğün değil, nasıl bir komutana düştüğün önemlidir derler ya... O hesap... Bu sorunları o kadar içselleştirmiş, kabullenmişler ki, PTT'nin bu sorunları düzeltmek gibi bir niyeti yok. PTT yönetimine bunu yaptıracak bir devlet otoritesi de yok. Kısacası zevk almaya çalışmaktan başka yapabileceğimiz yok

fort_apocalypse
Uzman

Bilgi Paylaştıkça Çoğalır.

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #10 : Ekim 06, 2019, 01:08:10 ÖÖ »

Sistemi oluşturan da yürüten de kişiler. İnsanlar genelde sisteme sayıp sövüyor, fakat sisteme sövmeyi bırakıp belirli bir kişiyi şikayet ettiğinizde gerçekten sonuç alınıyor. Geçmişte Bir posta dağırım görevlisini haber kağıdı bırakmadığı için Cimer'e şikayet ettim, artık evde bulunmadığımda telefon açıp "abi kargonuz var, kime bırakayım?" diye beni arıyor, sistemi kötülemek yerine insanları düzeltmek daha kolay.

LW3D
Genel Yönetici

Günü Kurtaran Avam Hiooargggh :)

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #11 : Ekim 06, 2019, 01:43:57 ÖÖ »

Yazdıklarınız bana, daha önce bu forumda benzer şekilde yazan bir dostumuzu hatırlattı. O arkadaşta, en son bir mesajında, ben de biraz uğraşınca gerçeği gördüm minvalinde bir şeyler yazmıştı... Şu forumun yaşını ele alsak ki daha eskidir, 13-14 yıldır yurtdşından alış veriş yapan, kargo şirketlerini kullanan, sokakta en ufak bir yanlışı görse belediyeye, yetkililere yollayan/bildiren biri olarak, sizinle aynı deneyime sahip değilim...

Sisteme sayıp sövmüyorum aslında. Olmayan şeye sövmek pek adetim değildir. Ben direkt insanlara sövüyorum artık Kahkaha Bu aralar küfürbaz olduğum bile söylenebilir. Misal 1yıl önce bir PTT memurunu adıyla sanıyla, hem CİMER hem Kamu Denetçiliği kurumuna şikayet ettim. Şikayetime konu olacak bir durumun mümkün olmadığını bildirdiler. PTT'nin gümrükle ilgili hiç bir tasarufu yoktur dediler. (ben de biliyordum...Zaten bir çalışanınız, müdahil oluyor işte belgeleri dediysem de...Biz yüzyıllık kurumuz olur mu öyle şey dediler...(CİMER gibi Kamu denetim kurumu da postacılık yapıyor...Sizin şikayet isteklerinizi ilgili kuruma iletmekten başka pek bir fonksiyonları yok...olsa da görmedik...Falçatayla kesilen paketlerde görmedik, sebepsiz geri giden postalarda görmedik, 7 günde şehir içerisinde iletilmeyen postalarda görmedik v.s.). Aynı elemanla, 19 Eylül sabah 10:00 sıralarında  yüz yüze görüştüm...Yüz yüze, PTT çalışanı kendisi...Bana açıkça senin isminle ismimiz aynı, sen yurtdışından çok alış veriş yapıyorsun, o nedenle belgelerini kabul etmiyorum dedi... Sen PTT çalışanısın, bırakta bu işle Gümrük idaresi ilgilensin desem de anlamı olmadı... Sonra CİMER, Ticaret Bakanlığı, İstanbul Gümrük ve Ticaret Bölge müdürlüğü ve hepsinin üzerine UPİM müdürüyle yazıştım... Sonuç? Sonuç henüz yok...Hatta bakayım paketimi geri yollamışlar mı? (samimi şu anda bakıyorum)...Paketi geri yollamamışlar henüz.

Sistemi işletenler insanlar. Ama sistem dediğimiz zaten, insanın kişisel tercihlerini sıfıra indirecek şekilde tasarlanır. Sistemin anlamı budur. Yani Trabzonda da aynı şekilde karşılanırsınız, İstanbulda da...Ne bileyim xxx PTT şubesinde de...yyy şubesinde de...ya da sizin şikayetinizden sonra size özel aranmanız zaten sistemin olmadığını gösterir. Sizin şikayetinizden sonra, sistem dediğimiz kendisine çeki düzen verir ve herkesi bulamadığında arar... Hakim bir arkadaşımın dediği gibi ülkede herkesin adaletten anladığı kendisine "adalet" gibi, sistemden anlaşılan da, sanırım kendisine "sistem" Kahkaha Samimi olarak paketim geri gitsin hiç sorun değil... Hepsi gitsin... Zerre beni etkilemez. Sorunum şikayet edip, etkili olamamak, aynı sorunlarla onlarca defa karşılaşmak, arkadaşlarımın ya da bizden sonraki nesilinde karşılaşacak olması. Yoksa abi paketin var, getireyim mi? Ne vereyim abime Kahkaha türü yaklaşım beklentim yok (son paket alamayışımın sebebi de kendime özel bir fayda beklemeyişimdi - yazacağım bir ara)

neyse çok uzadı.. Arada böyle beni rahatsız eden mesajlar atılınca tepem atıyor Kahkaha yanlış anlamayın size değil. Samimi olarak, sokakta çöp görsem belediyeye şikayet eden adamım, şikayet etseniz düzelir denilince tepem atıyor Kahkaha Bugüne kadar şikayetlerimi yalnız Mustafa Sarıgül dinledi Kahkaha - samimi... Onun döneminde şişli belediyesine ne şikayet ettiysem düzeltildi, yapılmıştı... Sonrasında beni çözdüler sanırım... artık kimsenin taktığı yok...

Dip not: PTT'de size paket getiren arkadaş ne kadar süredir size geliyor. Yaz boyunca 3-4 kişi değişti bizde...Her seferinde başka biri. Taşeron olmaları sebebiyle acayip sirkulasyon var. Sistemsizliğin bir göstergesi de bu bence... Dua edinde, bu arkadaşı başka yere vermesinler.. Abi paketin var diye sizi aramaları için tekrar şikayette bulunmanız gerekebilir...Bu şekilde dost olduğumuz çok arkadaş oldu. Arada sohbete geliyorlar... Ama sistem dandik olduğundan, her değişimden sonra başka sorunları yaşıyoruz.
« Son Düzenleme: Ekim 06, 2019, 01:47:17 ÖÖ Gönderen: LW3D » Logged

fort_apocalypse
Uzman

Bilgi Paylaştıkça Çoğalır.

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #12 : Ekim 06, 2019, 04:22:37 ÖÖ »

Ne diyebilirim, üzüldüm yaşadıklarınıza Sanki ben de zaman zaman yaşamıyor muyum, elbette bu ülkedeki herkes gibi benim de canım sıkılıyor. Ama bu sistem de havadan inmedi ya, bizler kurduk. Eğer bilimin yerini cehalet aldıysa, liyakatın yerini kayırma aldıysa. En eğitimli medeni insanlar bile kendi çocukları sözkonusu olduğunda torpil araştırması yapabiliyorsa, ve bu durumu değiştirmek için hiç kimse kılını kıpırdatmıyorsa ne nenilebilir ki; "Çok şükür ölüm var".

Rahmetli dayım, Almanya'da bir gün aracını yolun ters tarafına park etmiş, park yasağı falan yok, sadece arabanın duruş yönü diğer arabalara göre ters yöne bakıyor, 20 dakika sonra döndüğünde araba yerinde yok, Pencereden yaşlı bir kadın da dayıma bakıyor, dayım kadına az önce park ettiği arabasını sorduğunda, kadın "Araba ters durduğu için göz zevkimi bozuyordu, polisi aradım , çektiler" demiş. Dayım "Bir daha yolun test tarafına parketmedim." demişti.

Medeniyetin ölçüsü bence memurun görevini ne kadar iyi yaptığı ile değil, vatandaşın hakkını ne kadar aradığı ile belirlenir. Yılmadan , bıkmadan yanlış olanı şikayet etmek her vatandaşın vatandaşlık görevi olmalıdır. Yoksa nasıl çıkacak karanlıklar aydınlığa?

Not: üç dört senedir aynı elemanlar çalışıyor burda, daha önce 20 yıl kadar aynı memur çalıştı, emekli oldu sanırım. Arada bir iki ay süre için dangalak bir genç çalıştı, ama işten atıldı sanırım. Burada dağıtım memurlarınız iyiler, Asıl sorun gümrükte sanırım, o da iş yoğunluğundan olabilir.
« Son Düzenleme: Ekim 06, 2019, 04:43:41 ÖÖ Gönderen: fort_apocalypse » Logged

Levent (Lvnt)
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #13 : Ekim 06, 2019, 09:51:41 ÖÖ »

Aynen bende de.

Yanlız sorun var diyenlere şaşırmıyorum, çünkü "memur zihniyeti" diye birşey var ve bir şekilde bazı yerlerde ayyuka çıkıyor, gemi azıya alan tipler "biz ne yapsak bize birşey olmaz" şeklinde kafalarına göre takılıyorlar diye gözlemliyorum. Ardından da bu arkadaşların özelde geberesiye kadar çalışmalarını can-ı gönülden diliyorum

Eklemek istediğim birşey var: Bu fırlamaları adam etmesi gerekenler aslında başlarındaki müdürleri. Bizde kabaca iki tür müdür var: 1. merhametli müdür, 2. hakyiyen müdür. Merhametli müdürlerin çoğu adam olup da bu fırlamaları atmaz, hakyiyen müdür bu fırlamaları çıkarı için  kullanır. Bu müdürlerin bir üst kademesi ya da onun bir üst kademesi de bu şekilde. Bir-iki kademe sonra zaten it izi at izine karışıyor. Hizmet talep edene kolay gelsin.

@LW3D: lafın gelişi söylediğininizi biliyorum zaten sonradan yazdıklarından da belli oluyor yanlış anlamayın ama şu zevk alma lafını kim icad ettiyse çok kötü bir işe imza atmış. Çözümü zor bir sorunla karşılaşınca vazgeçip teslim olmayı ima ediyor ve ne yazık ki şu sıralardaki gençler bu sözün etkisindeymiş gibi davranıyorlar, 7 sene kadar myo'da ders verdim ve birebir yaşadım. Sorunlar zevk almayı değil fırsatını bulanın çözüm yolunda adım atmasını gerektirir. Böyle davrananları tüm kalbimle kutluyor ve selamlıyorum, bu önemli birşey. Ben de gençleri bu şekilde yönlendirmeye çalıştım. Ama işte komiklik olsun diye düşüncesizce ortaya atılan bir slogan (ya da belki kasıtlı yapılmıştır, kimbilir?) beni 7 yıl boyunca uğraştırdı ve hatta çabalarıma baskın gelebildi diyebilirim. @LW3D önemli bulduğum için yeri gelmişken meseleyi biraz açmak istedim, anlayışla karşılayacağınızı umuyorum
« Son Düzenleme: Ekim 06, 2019, 09:56:50 ÖÖ Gönderen: Levent (Lvnt) » Logged

Use the brute force, Luke
cdemir
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #14 : Ekim 06, 2019, 10:08:25 ÖÖ »

Ne diye silmeye uğraşıp o tatlı canlarını (!) sıkıyorlar ki.  Bir paketi 20 günde teslim ediyorlar diye şikayet edilseler bile, haklarında işlem yapacak bir merci var sanki...
« Son Düzenleme: Ekim 06, 2019, 10:10:34 ÖÖ Gönderen: cdemir » Logged

Sayfa: [1] 2   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: