Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
Sayfa: [1]   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: C256 foenix  (Okunma Sayısı 2839 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Levent (Lvnt)
Uzman

Üyelik Bilgileri
« : Ekim 07, 2019, 08:21:04 ÖÖ »

C128'in ruhani (spiritual) takipçisi imiş. Kart üzeri baya dolu gözüküyor. Yanlız ciddi pahalı. Karttaki pil üzerinde "ultra fire" yazıyor, bir tür espri mi acaba diye düşünüyorum

Ben ruhani takipçi olayına takıldım biraz. C128'de z80 yokmuydu? O zaman bunda da 8086 falan bir işlemci olmalıydı. (8080 -> Z80 -> 8085 -> 8086/8088)

65C816 @ 14 Mhz (working in 16Bits Expended Mode - Always)

Memory (Updated)
4 MBytes of Static RAM for Video System (Graphic Data)
2 MBytes of Static RAM for System (Code & data)

System Controller Chip - CFP9518 - GAVIN
Fixed Point Math Co-Processor (16Bits Multiplication, 16Bits Division, 32Bits Addition)
Interface to the LPC Chip (Floppy, Serial Port, Parallel Port, Keyboard, Mouse, etc...)
SDMA Controller
Timer Controller
Interrupr Controller
Background Debug Module

https://c256foenix.com/
https://c256foenix.com/news/
https://mailchi.mp/ebdf45ac379a/c256-foenix-august-update

Use the brute force, Luke
wizofwor
Genel Yönetici

Gosub ile gidilen yerden goto ile dönen adam

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #1 : Ekim 08, 2019, 00:24:37 ÖÖ »

Yavaş yavaş bu işin de suyunu çıkarmaya doğru gidiyoruz gibi.

Levent (Lvnt)
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #2 : Ekim 08, 2019, 01:11:33 ÖÖ »

Yavaş yavaş bu işin de suyunu çıkarmaya doğru gidiyoruz gibi.
Bir taraftan işin suyu çıkalı çok oldu.

Diğer taraftan ise bu tür birşeyler yapanların işlerine ve deneyimlerine önem veririm. 10 tane, 20 tane farketmez, işe yarar bulduklarımı takip ederim. Bu da bir sürü custom chip yapmış, bana baya saygıdeğer bir iş gibi gözüktü

wizofwor
Genel Yönetici

Gosub ile gidilen yerden goto ile dönen adam

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #3 : Ekim 08, 2019, 22:24:11 ÖS »

İşin suyu çıkıyor derken küçümsediğim anlaşılmasın. Böyle bir sistemi tüm bileşenleriyle  tasarlayıp ayağa kaldırmak, sonrasında seri üretime ve satışa geçmek büyük bir bir iş. Ne var ki bu tip cihazların sayısı giderek artmaya başladı. Bunlarla ilgilenen yazılımcı kitlesi belli. Gittkçe çeşitlenen cihazlara yeterince yazılım geliştirilmeyeceğini ve özellikle geriye uyumlu olmayanların bayağı deneysel cihazlar olarak kalacağını düşünüyorum.

C256 özelinde farkettiğim bir detay, işlemci için "65C816 @ 14 Mhz (working in 16Bits Expended Mode - Always)" denmiş. Biliyorsun bu işlemci 6502 emulasyon modunda başlar. Program tarafından 16 bit native mode'a alınır. Eğer 16 bitlik değerlerle fazla işimiz yoksa, emulasyon modunda kalarak daha hızlı çalışabiliyor veya halihazırda mevcut 6502 kodlarımızı emulasyon modunda çalıştırabiliyoruz. Buradaki işlemci teknik bir sebepten emulasyon moduna geçemiyor mu acaba?

Levent (Lvnt)
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #4 : Ekim 08, 2019, 23:17:44 ÖS »

Ben de birebir aynı sebepten işin suyu çıkalı çok oldu yazmıştım. Burada soru biraz "acaba hangi uyumsuz eklentiler kabul görecek" galiba.

Oradaki "expended" yazarken acaba "expanded" mi kastedilmiş? Yoksa gerçekten "expended" mi kastedilmiş. Anlayabildiğim kadarıyla (pek anlamıyorum) "expanded" kastedilmişse orada bahsettiği data register genişliği, çünkü "16-bit exp(a)nded" demiş. Adres'in "exp(a)nded"'i 24-bit, 16-bit zaten 6502'nin standart adres genişliği.

Sayfa: [1]   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: