Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
commodore.gen.trAmigaAmiga DonanımYeni A1200+ Anakartı ve proje sahibi ile yaptığım konuşma(Jeroen Vandezande)
Sayfa: [1]   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: Yeni A1200+ Anakartı ve proje sahibi ile yaptığım konuşma(Jeroen Vandezande)  (Okunma Sayısı 3069 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
ifteri61
Üye

Üyelik Bilgileri
« : Ekim 08, 2019, 13:22:24 ÖS »

Değerli Arkadaşlar merhaba

Daha önce katılacağımı söylediğim amiga etkinliğine gittim. Orada Bu A1200+ bordu yapan arkadaşla (Jeroen Vandezande) uzun uzadıya konuştuk.kendisine merak ettiğim ve tahminimce sizin de merak ettiğinizi düşündüğüm soruları sordum.

Soru cevap şeklinde başlamadan önce kendi görüşlerimi paylaşmak istiyorum. Öncelikle kesinlikle heyecan verici bir çalışma olduğunu söyleyebilirim. orada hali hazırda kurulu olan bir sistemi denedim.gayet düzgün çalıştığını söyleyebilirim. eğer seri üretim olursa (büyük ihtimal ile kickstart üzerinden talebe bakılacak) çok faydalı ve başarılı bir alternatif olabileceği inancındayım.

Kısaca bordun özelliklerinden bahsedeyim. öncelikle bordun üstünde 68020 işlemci yok. yani mutlaka herhangi bir turbokart takmak zorundayız. Tüm turbo kartlar ile test ettiğini ve çalıştığını soyledi arkadaş..Bu bir kayıp değil bence çok mantıklı zira kullanılmayan bir parçanın bordda yer tutması mantıklı değil.bunun dışında chip ram ile ilgili 2mb tan fazla olabilrimi diye sordum. bana chipin bunu sınırlandırdığını bundan dolayı 2MB üstüne çıkılamadığını söyledi. A4000 lerde bir jumperle chipram 2MB ve 8MB olarak ayarlanabiliyormuş ancak ordada ilgili chipte destekleyen firmwire yokmuş.

Sorular ve Cevaplar.

S: En son REV5 olarak yeni bord yaptınız bu son halimidir yoksa hatalar var mı?
C: burada ki REV5 board calışmadı ancak elimde farklı rev5 ler var.buyuk ihtimal bu bord bozuk.haftaya tüm komponentleri Baska bir REV5 e aktarıp test edeceğim.Onlarda sorun olduğunu sanmıyorum. hazırda kurulu olan sistem REV4 ve sorunsuz çalımakta.

S: Ana kart dışında 3 farklı bord daha görünüyor bunlarda bahsedermisiniz?
C: evet 3 farklı küçük bord var.Bunlar;
RGB(görüntü için),
CHIPRAM(orjinal makinadan sökülüp takılacağı için 2 versiyonu olacak ki tüm ramlar A1200+ ta çalışabilsin)
JOYSTICK,USB ve ETHERNET (etherneti denediğini ping alıp verdiğini söyledi.Driver yazan bir arkadası bunu için bir devs yazacakmış)yani direk internete giriş mümkün olacak.Amiga acılınca kablo baglı ise direk online olunacak.

S: Seri üretim ve Gelecek projeksiyonunuz nedir?
C: Bu benim boş vakitlerimde hobi olarak başladığım bir çalışmaydı. ancak olumlu geri dönüşler alınca devam ettim.Büyük ihtimalle kickstart açıp ne kadar talep olduğuna bakacağız.böylece toplu sipariş verip daha kaliteli pcb ile daha ucuza mâl edebiliriz. Son testlerim ve sorunsuz REV bord olusunca buna başalyacağım. ancak cok uzak bir vakit değil.

S:bu borda farklı genişleme karları takılabilirmi? zorro gibi vs.
C:Aynı zamanda yürüttüğüm bir proje daha var oda Z9900 kartını yapan arkadaşla görüşüyorum.o kartı bu amigaya takılabilir şekilde revize edeceğiz. Driverini yazan arkadaşım var.kartı veriyorsun o driver yazıyor.

S: Stabilite konusunda testler yaptınızmı?
C: Piyasda ki hemen hemen tüm kartları takıp denedim. PPC dahil.sorunsun şekilde çalıştılar.

haydar_abi
Uzman

İlla ki Amiga

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #1 : Ekim 08, 2019, 13:33:03 ÖS »

Invidual Computer buna benzer bir kart duyurmuştu. Ama sonuç çıkmadı.

Amiga fanatiği.... 
Amigalıktan çıkmış Amigalar....

Amiga 1200 + Vampire V1200
LG 24MA53 TVMonitör
Amiga 500 Plus +TerribleFire030 4MB+16 GB CF
Amiga 2000
Amiga 500 + 1MB Çip + 9.5 mb FastRAM + Internal GOTEK + 4GB CF HDD
Casper M989A Monitor
Commodore64
LW3D
Yönetici

Günü Kurtaran Avam Hiooargggh :)

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #2 : Ekim 08, 2019, 13:56:10 ÖS »

Teşekkürler... Bayağı temiz, güzel bir anakarta benziyor...Fiyat tahmini yaptı mı?

ifteri61
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #3 : Ekim 08, 2019, 14:04:42 ÖS »

Teşekkürler... Bayağı temiz, güzel bir anakarta benziyor...Fiyat tahmini yaptı mı?
merhaba
sordum. ne kadar cok olursa okadar ucuz olur dedi anakart için.ancak bazı parçalar mecburen eski bir a1200 bordundan sokulmeli işte maliyeti değiştirecek şey o olabilirmiş.
Kickstarter sonrası netleşir dedi.
Def Leppard
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #4 : Ekim 08, 2019, 15:27:49 ÖS »

Dünyada güzel çalışmalar yapılıyor. teknoloji o kadar gelişiyor ki biri çıkıp bu gibi işler yapabiliyor. bu çalışmalar için de en çok ilgimi çeken 4000 board unu alıp atx kasalara göre yeniden tasarlayan çalışma olmuştu. bizden bu tarz şeyler çıkmıyor pek çıkacağını da sanmıyorum. madem bu tarz şeyler çıkmıyor en azından yeni nesil çıkan boardları alıp bu üretime destek olunabilir. doğrusu benim içim içimi yiyor bir 500 1200 4000 board alıp bunları yeni şekilde tekrar yapmak. bir yandan bu işin maliyeti bir yandan ülkenin durumu elim kolum bağlı hiçbir şey yapamaz durumdayım. eski şartlar olsa kesinlikle bu tarz çalışmaları hemen alıp denerdim. adamlar işin zor kısmını yapmışlar alın sizde becerinizi konuşturun yapın birşeyler diyorlar bizde aval aval bakıyoruz. ebay ı açıyorum fiyatlar uçuk paypal kapalı bir şey almak mesele satmak ise mümkün değil. bu kişinin yaptığı çalışmayı türkiyede kimsenin alabileceğini sanmıyorum. daha boş bir 500 board bile alamıyoruz. geldiğimiz durum bu .....

Amiga Repair Service
Levent
Üye

4'294'967'296

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #5 : Ekim 08, 2019, 21:32:08 ÖS »

Güzel projeler. Sahip olamasam bile yeni projeler, kartlar görmek zevk veriyor. Bunu Amiga500 ile yapabilmeyi isterdim.

Linkte proje şemaları, gerber dosyaları vs. paylaşılmış.
https://bitbucket.org/jvandezande/amiga-1200/src/master/

█ Commodore 64C + MPS1230 █ Commodore 128D █ 2x Naked Amiga500 █ Apple eMac-700 █ WinXp PC █ Win11 PC █
Sayfa: [1]   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: