Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
commodore.gen.trGenel KategoriGenel SohbetRetro Oyun Konsolları İçin En Uygun CRT TV nedir?
Sayfa: 1 [2] 3   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: Retro Oyun Konsolları İçin En Uygun CRT TV nedir?  (Okunma Sayısı 11221 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
fakcakaya
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #15 : Ekim 09, 2019, 16:36:12 ÖS »

yada 1084s monitör edinin cidden çok iyi! giriş çıkışlarıda çeşitli! 1084s'ten daha iyi görüntü veren crt tv pek görmedim ben.

Amiga 1200 3.9rom+aca1221ec+cf+Aga mk2cr+wifi
Amiga 500 6.5 Mb + Gotek
Amiga m1438s & 1084s-P1
Commodore 64+1541 II
Mega Drive II
Dreamcast
Özgür Dereli
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #16 : Ekim 09, 2019, 20:09:25 ÖS »

1084 ler ömürlerini doldurdu gibi bir şey bundan sonra saatli bomba gibi her an mortu çekebilir 37 sony kullanıyorum görüntüsü gerçekten çok iyi
evreno
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #17 : Ekim 09, 2019, 21:15:34 ÖS »

37 ekran tv lerde yatay scanline olanı var mı
Bendekiler dikey çizgiler olarak görünüyor
1084 yatay mesela
37 ekran tv kullanan arkadaşlar sizde durum nedir?
Aykiri1
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #18 : Ekim 09, 2019, 22:15:20 ÖS »

37 ekran tv lerde yatay scanline olanı var mı
Bendekiler dikey çizgiler olarak görünüyor
1084 yatay mesela
37 ekran tv kullanan arkadaşlar sizde durum nedir?

sonylerde T olanlar ve pvm ler
diğer crt olanları bilmiyorum
BlitzBasic
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #19 : Ekim 09, 2019, 22:43:03 ÖS »

bende 37 ekran sony var ama dikey veya yatay tarama bana ne avantaj sağlar merak ettim :>

A500|ACA500Plus42Mhz8MB|GoTeK|IndivisionECS|OS3.1
ZX Spectrum 48K, 48KPlus | Amstrad CPC6128
evreno
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #20 : Ekim 10, 2019, 00:08:24 ÖÖ »

bende 37 ekran sony var ama dikey veya yatay tarama bana ne avantaj sağlar merak ettim :>

Pratikte bir avantajı yok
Görsel de yatay tarama daha güzel görünüyor
Şahsi fikrim tabi ki

37 ekrandan büyük olanlar yatay
Ama 37 ekranlarda dikey gördüm hep
Aykiri1 dediğine göre varmış
Levent (Lvnt)
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #21 : Ekim 10, 2019, 00:19:41 ÖÖ »

Crt'lerin taraması, pal ntsc vb sinyalleri ile senkron şekilde ekranı yatayda kateder. Her taramada biraz aşağıya iner ya da ekranın en üstüne döner. Yani yatayda tarar. (Ekranı 90 derece döndürürseniz hile yapmış olursunuz, saylanmaz)

Dikey tarama dediğiniz herhalde fosfor ızgaraların dikeyde tek hat üzerinde olması, sağa sola kaymaması.

Use the brute force, Luke
Aykiri1
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #22 : Ekim 10, 2019, 00:38:58 ÖÖ »

çok avantaj yada dezavantaj sağlamaz. yatay ve dikey sapmalarla alakalı ray tube olduğu için hücreye basılan fosfor ve ile ilgili bir durum. olursa iyi olur. ama olmazsa problem sayılmaz.
kullandığınız tvnin composite ntsc destekliyor olması ve pal60 destekliyor olması yeterli gerisi asparagas
Levent (Lvnt)
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #23 : Ekim 10, 2019, 09:51:56 ÖÖ »

çok avantaj yada dezavantaj sağlamaz. yatay ve dikey sapmalarla alakalı ray tube olduğu için hücreye basılan fosfor ve ile ilgili bir durum. olursa iyi olur. ama olmazsa problem sayılmaz.
kullandığınız tvnin composite ntsc destekliyor olması ve pal60 destekliyor olması yeterli gerisi asparagas

Mesele anlaşıldı. Ben bir iki ekleme yapmak istiyorum:

http://gradllc.com/images/Def.pdf
Dökümanda 3. ve 4. sayfalarda olay resimlerle anlatılmış, güzel özetliyor.
* "Shadow Mask" başlığına bakın. Eski renkli crt'ler bu şekilde. Maske elektronları bir miktar absorbe ettiği için görüntü parlaklığı olması gerektiği kadar iyi değil. Kırmızı, yeşil mavi için üç ayrı elektron tabancası var, bunun bir dezavantajı var
* "Stripe Mask or Aperture Grill" başlığı: sony'nin trinitron'u ve mitsubishi'nin diamontron'u bu oluyor. Görüntü öncekine göre daha parlak çünkü dikey teller öncekine göre daha az alan kaplıyor, daha az elektron bunlar tarafından absorbe ediliyor. Ekran küresel değil silindirik. Bunlarda tek elektron tabancası olduğunu okumuştum, bu sebepten renk tutturma konusunda öncekinden daha üstünmüş yanlız bu araştırılmalı sanırım, tam emin değilim.
* "Slot Mask" başlığı: Bu "stripe mask ve aperture grill" yöntemlerinin iyileştirilmiş hali. Dikey tellerin uzaklığı ara yatay tellerle sabitlenmiş. Herhalde daha da iyi ve tutarlı bir görüntü sağlıyor. Bildiğim kadarıyla en gelişmiş yöntem bu ama araştırmak gerek, gerilerde kalmış olabilirim. Bendeki 2007 model kocaman ekran philips'te bundan var. Ekran dışarıdan düz gözüküyor ama içeriden küresel.
* "Asymmetrical dot mask" : bu da öncekiler gibi farklı bir yöntem gibi gözüküyor ama kim kullanıyor ne avantajı var açıklama yapmamış, resmi bile yok. araştırmak gerek

Süper kısa özet: en iyisi trinitron'dan sonra çıkan bir yöntem: "slot mask" (4.saydada resmi var), (istisna olabilir, yukarıda yazdım). Ayrıca trinitron'un patenti zaman aşımına uğradığı için başka üreticiler de trinitron ekran kullanmış. Bu da iyi bir haber.
« Son Düzenleme: Ekim 10, 2019, 09:54:47 ÖÖ Gönderen: Levent (Lvnt) » Logged

evreno
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #24 : Ekim 10, 2019, 10:12:49 ÖÖ »

İşin teknik tarafını araştırmadım hiç
görsel olarak 1084 ile 37 ekran tv yi yan yan koyup yakından bakarsanız farkı anlarsınız  Kahkaha

1084 de yakın çekilmiş bir video buldum burada çizgiler dikkat ederseniz yatay
benim gördüğüm 37 tv lerde ise dikey

https://www.youtube.com/watch?v=fgX0m25OZeQ
Levent (Lvnt)
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #25 : Ekim 10, 2019, 12:31:51 ÖS »

@evreno: renkli tv'ler ben 8-10 yaşlarındayken bizde, etrafımızda evlere girmeye başladı. Ben de meraklı, tv'nin dibinden renk beneklerini incelerdim. Bizim tv'deki ve birçok tv'deki renk benekleri 3 şeritliydi. Ortadaki dikdörtgen biraz aşağıda yanyana 3 dikdörtgen. Şöyle:

X  X
XXX
XXX
  X

1084'üm var ama küçüklükteki o merak eskisi gibi değil herhalde, hala nasıl bir yapıda incelemedim. Belki gözler o zaman daha keskin görüyordu, ister istemez yapısı dikkatimi çekiyordu, bilmiyorum. Yanlız şu da var kamera bu ışık beneklerini doğru resmedemiyor. Hep ışıklar etrafa saçılımış şekilde gösteriyor. Yani 1084'ün renk benekleri de şeklini çizdiğim şekilde olabilir. Unutmazsam akşama bakayım.

Trinitron yan yana hizalı 3 dikdörtgen şeklinde. Ben küçükken sadece üstteki (shadow mask denen yöntem) ve trinitron vardı. Gördüğüm başka türlü birşey hatırlamıyorum. Bir de siyah beyazlar vardı, renklilerden sonra onları da dikkatlice incelemiştim, onlarda böyle ince görüntü öbekleri falan hiç gözükmüyordu, sadece değişen parlaklıkta ışık satırları vardı. Çünkü sonradan öğrendiğim üzere farklı renkte fosforlara gerek yoktu

Yeni tv'lerdeki dikey şeritler de trinitron (stripe mask) ya da onun geliştirilmişi slot mask olmalı.

Ek: "asymmetrical dot mask"a takılı kaldım. Son nesil hd crt'lerde var galiba. Dot-mask ya da dot type shadow mask da deniyor. Düz shadow mask'ın geliştirilmiş olanı herhalde. Şu terbiyesizde ondan varmış mesela:
https://www.broadcaststore.com/store/model_detail.cfm?id=645412
« Son Düzenleme: Ekim 10, 2019, 12:53:49 ÖS Gönderen: Levent (Lvnt) » Logged

evreno
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #26 : Ekim 10, 2019, 13:33:50 ÖS »

Levent scanline ın tüp üzerindeki RGB dizilimiyle bir ilgisi yok sanırım
Neden dersen sabah ben de elimdeki TV ve Arcade monitörlere baktım
Kapalı durumda tüp üzerindeki pikseller ikisinde de dikey şeritler şeklinde boşluklanmış yani yan yana gelen piksellerin arasında biraz boşluk olduğu seçilebiliyor
Birde benim okbaby e tv dönüşümlü monitör ayarlama işlerimde tv nin ayarları ile oynarken scanline ın daha kalın yada daha ince görünmesine etki eden ayarlar vardı
Bu scanline tüp ile alakalı değil sanırım, tv den tüpe iletişimde oluşan bir etki gibi
Levent (Lvnt)
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #27 : Ekim 10, 2019, 15:35:04 ÖS »

@evreno: evet aynen. Scanline, elektronlar tüpün iç yüzeyindeki fosforlu renk beneklerine çarpınca fosforlar parlayıp ışık veriyor, scanline o şekilde ortaya çıkıyor.

Şimdi burada alıştığımız pixel kavramı ile scanline arasında tuhaf bir bağlantı var. Şöyle: analog tv yayınlarında aslında pixel olmaz. Her satırda yataylamasına upuzun bir scanline olur. Ekranın en solundaki tek pixeli kendi hizasında en sağa kadar uzatmışız gibi. Analog tv, pal/ntsc/secam sinyalinde belli bölümlerdeki voltajları ekrandaki scanline'ler haline getirir. Ve elektron tabancası ekranı soldan sağa katederken, sinyal voltajı sürekli değişir, illa ki atıyorum 725 tane pixel olmaz, baştan başa işte analog sinyal nasıl değişirse o şekilde ara değer gözetmeden değişir. Bir satırlık görüntü oluşmuş olur.

Tv'lerde esas olan scanline olduğu için zaten tv video modları 360p, 480p, 480i şeklinde satır sayısına atıf yapılarak belirtiliyor

Bu satırın kalınlığı da monitörlerde gördüğümüz üzere ayarlanabilirdir. Yani monitör 320x200 çözünürlükte 200 tane kalın kalın scanline'ler oluştururken 1600x1200'de çok daha ince 1200 tane scanline oluşturur.

Scanline ile tüp arasında nasıl bir ilişki var? Şimdi her tüp'ün oluşturabileceği satır sayısı sınırlı. Şu küçük pwm'lerde 200 satır civarı max. iken atıyorum 19" bir monitör 1200 scanline'ı jilet gibi gösterebiliyor. Yani o tüpün ön iç yüzeyindeki fosfor renk benekleri ne kadar küçükse ve ekran da ne kadar büyükse o kadar ince scanline göstermek mümkün oluyor.

Ekran içindeki fosfor renk benekleri pixel değil. Belki şöyle söylemek doğru olur, o fosfor renk benekleri o ekranda gösterilebilecek en küçük pixel büyüklüğünü belirler. Ama mesela 320x200 gibi kocaman pixelli bir ekran modu açmış olalım o zaman bir pixel o fosfor renk beneklerinden belki 100 tanesini belki daha fazlasını içine alacak büyüklükte olur.
« Son Düzenleme: Ekim 10, 2019, 15:45:47 ÖS Gönderen: Levent (Lvnt) » Logged

commodore007
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #28 : Ekim 11, 2019, 17:01:23 ÖS »

Kargo bedavaymış düşünmeden al geç bence.

https://www.noktakirtasiye.com/winnie-the-pooh-37-ekran-televizyon
Levent (Lvnt)
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #29 : Ekim 13, 2019, 21:49:58 ÖS »

Unutmazsam bakayım demiştim ancak fırsatım oldu. 1084'ün rgb renk öbekleri çok küçük, tv gibi değil. Görmekte zorlandım. Ama önceki mesajlarda yazdığım gibi sanırım, rgb öbeğinin ortasındaki dikdörtgen çubuk diğerlerine göre dikeyde biraz yeri farklı. Eski renkli tv'ler gibi sanırım ama öbekler çok daha küçük.

Ve 1084 ve sony trinitron karşılaştırması: ilk resim sony 37 ekran tv'den. Görüntüyü scart ile alıyor. Sağ üstte yeşil AV sembolü var. Diğeri yani AV sembolü olmayan 1084-D1. Bu da görüntüyü orjinal 1084-amiga rgb kablo ile alıyor. Farklı amiga'lara bağlılar. Amiga'ların verdiği görüntüler eşdeğerdir diğe umuyorum.

Bir zaman önce sony tv ve 1084'ün ışık renk ayarlarını elimden geldiğince birbirlerini tutacak şekilde ayarlamıştım. Pixel netlikleri gerçeğinde fotoğraftakilerden daha net. 1084'te pixeller tek tek çok net gözüküyor. Yan yana karşılaştırınca sony'deki pixellerde hafif bulanıklık var. 1084'ün fotoğrafındaki renkler yanlış çıkmış. 1084'ün renkleri de sony'ninkiler gibi. Sony'nin renkleri 1084'e göre biraz daha 'pembe'. İkisinin de renkleri için 1.resme bakın. 1084'ün netlik farkı için iki resmi karşılaştırın.

Yanlız şu da var sony'nin focus ayarı ne durumdadır kendim kontrol etmedim. Muhtemelen kendim daha net ayarlardım. Ama yine de 1084'ün netliğini yakalayacağından şüpheliyim çünkü 1084'ün rgb renk öbekleri sony'nin standart trinitron renk öbeklerine göre daha küçük. Yarısı ya da 1/3'ü diyelim. Sony 1084 kadar net olamaz diye düşünüyorum.

Ekleme2: buradan sonrasını okuyup boşu boşuna kafanızı karıştırmayın, 1084 vs trinitron karşılaştırması buraya kadar yazılanlar doğruluğunda bir sorun yok ama kafa karıştırıyor işte. Ya da okuyun ne diyeyim, ben uyarımı yapayım da
-------------

Resimlerle gerçeğini karşılaştırınca gerçeğindeki renkler resimlere göre daha güzel. Bu da fotoğraf makinesinin ayarlarından kaynaklanıyor. Makine renk tonlamasını değiştirmesin diye beyaz ayarını auto'dan cfw miydi neydi standart bir ayara aldım. Sürekli farklı tonlarda çekim yapıp duruyordu yoksa. Bu şekilde ilk resimdeki renkler benim bilgisayarda aşağı yukarı gerçeğiyle uyuyor ama tam değil (2.resimdeki renkler bariz yanlış) (sizin bilgisayarı bilmem). En azından renk/ışık patlamaları yok sayılır.

Düzenleme: yazdıklarımı değiştirdim, bazı şeyleri biraz aklımda kaldığı kadarıyla biraz da sonradan fotoğraflara bakarak yazma gafletinde bulunmuşum. Haliyle hatalı tespitler olmuş. Şimdi yeniden iki sistemi de aynı anda çalıştırıp 1084 ve sony tv'deki görüntülere bakarak yazdım.

* PA134032.JPG (124.08 KB, 640x480 - Görüntüleme: 613 kez.)

* PA134034.JPG (118.68 KB, 640x480 - Görüntüleme: 573 kez.)
« Son Düzenleme: Ağustos 12, 2020, 18:13:00 ÖS Gönderen: Levent (Lvnt) » Logged

Sayfa: 1 [2] 3   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: