Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
Sayfa: [1] 2 3   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: [Restorasyon] Gameboy DMG Klonu  (Okunma Sayısı 13134 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« : Ekim 19, 2019, 20:11:05 ÖS »

Selamlar arkadaşlar...

Masamın altında arkadaşlardan biriken tamirlik malzemeleri tek tek elemeye çalışıyorum. Bu kapsamda yine ufak bir tamirat projesi yazısını sizlerle paylaşıyorum.

Bu sefer konumuz nadir bir ilk dönem GameBoy DMG klonu: Fortune SY-3000B

Adı neden "Fortune" (kloncu korsanlar bu işten bir "servet" yapacaklarını mı düşündüler?) ve model neden 3000B? 3000A diye bir modeli var mı? Kahkaha

Tüm bu soruları belki araştırmacı retro gazeteci arkadaşımız sevgili @cengizermis cevaplayabilir zira bu cihaz onun.

Sanırım güzel bir bahar günüydü Cengiz'den gelen koliyi teslim aldığımda. İçinde asıl tamir etmeyi planladığımız Coleco Galaxian vardı. Ancak işler güçler tatil v.s. derken koli aylarca masamın altında öylece durdu. Geçenlerde artık elimde biriken işleri temizleyeyim diyerek Cengiz'in kolisine el attım. Başta güzel giden Coleco tamiratı maalesef VFD ekranın çatlak olduğunu anlamam ile umutsuz bir şekilde sonlandı. Kutudaki diğer retro cihaz ise bu DMG klonuydu.

Bu yazı bu cihazın restorasyonu ile ilgili.

Her zaman olduğu gibi yazı illaki bu klonun tamiratına dair değil başka projelerinizde de işinize yarayabilecek bir kaç küçük faydalı bilgi de içeriyor

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #1 : Ekim 19, 2019, 20:24:29 ÖS »

Cengiz bu cihazı çalışmıyor olarak bana göndermişti. Ben de bir kaç AA pil ile ilk denemeyi yapmak için pil kapağını açtım. Ancak bu cihazı pil yatağı bu haldeyken basit denememiz pek mümkün olmayacaktı...

4 AA pili birbirlerine seri olarak bağlayan geçiş terminalleri tamamen erimiş ve yok olmuş. Neyse ki ana terminaller yerinde ancak oldukça paslı durumda. Bu yüzden pillerin ana bağlantı noktasına erişip güç kaynağına bağlayabilmek için cihazın içini açmam gerek. İşe arka kasa kapağının vidalarını sökerek başlıyorum.

Masa güç kaynağımı 6 Volt'a ayarlıyorum ...

... ve güç kaynağını pil terminallerine bağlıyorum.

Elbette ki bir hareket yok Ancak cihazın güç anahtarını bir kaç defa sertçe açıp kapatınca cihaza hafif bir güç geldiğini farkediyorum zira güç kaynağımın akım göstergesi 20 mA kadar akım çekildiğini gösteriyor...

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #2 : Ekim 19, 2019, 20:36:29 ÖS »

Ana güç akışını rahatlatmak için ilk olarak basit işlerden vaşlıyorum. Erimeden kalan pil terminalleri ve sertleşmiş güç anahtarına pas sökücü sprey sıkıyorum...

Sonra kartuş yuvasını pas sökücü spreyle ıslatılmış bir kaç kat kağıt havlunun kesilmiş bir kredi kartına sarılarak hazırlanan temizleme aparatıyla   temizliyorum. Bu şekilde bir müddet bıraktıktan sonra (sprey pasa nüfuz etmesi için) bir kez daha silip son olarak yağlı sprey kalmasın diye aynı işlemi IPA ile ıslatılmış kağıt havlu ile tekrarlıyorum.

Bu işlemi yaparken bir şey dikkatimi çekiyor. Cihazın hoparlörüne giden kablonun birisi kesilmiş. Bu biraz entersan geldi çünkü kablo kopmamış tam ortasından yan keski ile kesilmiş gibi.  Ney

Neyse, bu kabloyu yenisi ile değiştiriyorum, bir oyun kartuşu takıp cihaza yeniden güç veriyorum.

Sonuç? Haberler hem iyi hem kötü...

Oyunun sesi parazitli ve kısık olsa da geliyor ama ekrana bir görüntü gelmiyor.

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #3 : Ekim 19, 2019, 20:45:53 ÖS »

Ekranın tepki vermemesi pek iyiye alamet değil. Ancak bozuk bir LCD veya sürücü devresi sorunu ile karşı karşıya olup olmadığımıza kanaat getirmeden önce basit şeyleri kontrol etmekte fayda var. Bu tip durumlarda (normal gameboy'larda da) önce kontrast poyunu kontrol etmekte fayda var. Potun bacaklarına erişebilmem için önce ana devre kartını LCD sürücü devresinden ayırıyorum.

Devre kartı LCD'ye bir sıra pin header ile bağlanmış. Hafifçe sağlı sollu oynatınca kolayca çıkıyor. Sonrasında multimetreyi direnç ölçme ayarına getirip potun her üç terminalini ölçüyorum. Birbirinden uzak terminalleri ölçtüğümde 10 KOhm okuyorum. Bu güzel... Ancak birinci bacak ile orta bacağı ölçtüğümde hiçbir şey okunmuyor. Yani bir kopukluk var. Bu kısım LCD kontrastının ayarlandığı kısım. Bu bacaklar arasında bir direnç ölçebilmemiz ve hatta pot ile oynadığımızda bu direncin de değişmesi lazım. LCD'nin neden görüntü vermediğinin sebebi belli oldu gibi...

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #4 : Ekim 19, 2019, 21:14:59 ÖS »

Arızalı komponenti bulduk Potu yerinden söküyorum.

Potu temizlemeye çalışmak, biraz güc kullanmak vs para etmiyor. Pot'un muhtemelen ayar terminali ile orta bacağı arasında bir kesinti söz konusu. Oldukça da minik bir parça olduğundan içini açıp kontrol edilecek bir şey değil.

Neyse biraz Cengiz'le internette bakınıp, aliexpress'de uygun potları bulup 2-3 TL'lik pot için haftalarca bekleyip üzerine de bi araba gümrük vergisi ödeyeceğimizin muhabbetini de yaptıktan sonra Kahkaha ertesi gün bizim Konya sokaktaki elektronikçilere bi uğrayayım dedim...

Bu pottan bulabileceğime pek ümidim yoktu doğrusu. Çıkan parçayı da yanımda götürdüm. İlk dükkana parçayı gösterip "Bu antika parçadan bulunur mu?" diye sorunca "Yoo ne antikası diyafon potu o" dedi eleman Kahkaha

Yok yav göster bakayım dedim elindeki malzemeyi. Bi pot gösterdi. Ayar plastiğinin çapı 16mm ve kalındı değeri de 50KOhm. Diyafon potları böyle olurmuş... Neyse dedim bu bana yaramaz ama ümitlendim.

Bir sonraki dükkana sorduğumda var bir kaç çeşit dedi. Bunlara ne diyorsunuz dedim "Walkman potu" "Oyuncak potu" diyorlarmış. Aklınızda bulunsun

Neyse, ayar kafasının kalınlığı bizimkisi gibi 1mm ve çapı 14mm olann potlardan buldum ancak stereo olarak. Yani 5 bacaklı. Olsun dedim hiç yoktan iyidir. Bir kaç tane yedekli, bir de 16mm çaplı olandan da alarak (sanırım bu orj Gameboy ile uyumlu olan) dükkandan ayrıldım. Tanesi 4-5 TL bunların bu arada...

Stereo pot ile mono pot arasındaki fark basit aslında. Stereo'nun içinde iki şerit halinde karbon çizgi var.

Monoya çevirmek için sadece 3 bacağı kullanıp diğer 2 fazla bacağı kesiyoruz. Nedense bendeki potların iç bağlantısı bu şemadakinden az farklıydı. 3. ve 4. bacakların yer değiştirmiş hali gibi.

... ve yerine lehimliyoruz. Soldaki bacağı hafifçe sola eğince terminale erişir hale geliyor.

... ve yeniden güç veriyorum...

Kahkaha Kahkaha Kahkaha

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #5 : Ekim 19, 2019, 21:22:07 ÖS »

Tam tamiratı hallettik derken aletin sesi gitti

Cihazı evirip çevirirken minik hoparlörü mefta oldu. İçindeki sargı teli koptu. Sanırım yılların pisliği ve korozyona dayanamamış.

Haydaa yine konya sokak yolları Bu hoparlörlerden Konya sokak'ta var biliyorum. Daha önce almıştım, evde malzeme çekmecemde bile var bir kaç tane orjinal DMG ile uyumlu. Ancak bu DMG klonun hoparlörü orijinal DMG'ninkinden küçük.

Orj DMG hoparlörünün çapı 28.5 mm bu ise 26.75 mm

Neyse, gitgel Konya 6 saat (Bizim buralarda eskiden öyle bi laf vardı)

Hoparlörün birebir aynısından buldum. 3 TL. Spesifikasyon: 8Ohm 0.25Watt

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #6 : Ekim 19, 2019, 21:29:30 ÖS »

Hah artık şimdi işimiz bitti derken...

Ana devre kartı ile tuş takımı ve hoparlörü bağlayan ribbon kablo su koyverdi. Zaten daha önce bir tamirat yapılmış ve bir ekstra kablo ile yamanmış. Dedim ölü eşeği sopalamanın alemi yok, bunu da yenileyelim

Bunun için bir ribbon kablom var. Ancak kablo aralığı daha sık. O yüzden bir atlayarak kabloyu diş diş yaptım...

Sonra kablonun uçlarını sıyırıp devreye monte etmeden önce lehim ile buluşturuyoruz çünkü tel tel kablo devre kartının deliğinden geçmez

Son olarak kabloyu her iki devre kartına da lehimleyip cihazı ilk monte edenlerin yapmadığı gibi sıcak silikon ile yerine sabitliyoruz ki yine kırılma yapmasın ömürlük olsun.

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #7 : Ekim 19, 2019, 21:30:07 ÖS »

Devam edecek...

AmigaMan
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #8 : Ekim 19, 2019, 21:35:37 ÖS »

Üstad özledik dort gozle bekliyoruz. Arcade tamirat tadilat ta özledik.

Amiga ölmedi, efsane uyuyor
LW3D
Yönetici

Günü Kurtaran Avam Hiooargggh :)

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #9 : Ekim 19, 2019, 21:35:57 ÖS »

Klon bir cihazdır, ne gerek var demedin ya Kahkaha Helal olsun Kahkaha

Fatih Yıldırım
Deneyimli

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #10 : Ekim 19, 2019, 21:46:31 ÖS »

Aynı pot sorunu bendeki gamegear'da vardı. Ancak sorun potta mı diye denerken (pot bacaklarını direkt birbirine değdirdim) acemi hatası ile bir sigortasını yaktım sanırım. Şu an hiç elektirik gelmiyor.

Bunun dışında...

Bu klonun ekranı orijinalinden daha mı sağlam ne? Belki de yatay veya dikey çizgi sorunu hiç olmuyordur.

cengizermis
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #11 : Ekim 19, 2019, 22:15:21 ÖS »

Youtube ya da instagram ozel mesajla buna 60 euro teklif eden olmustu. Bozuk bu dedim. Olsun dedi. Neresi dedim ispanya dedi. Olmaz dedim.

-Cengiz's- Retro Game Room @youtube:
http://www.youtube.com/user/cengizermis1
cengizermis
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #12 : Ekim 19, 2019, 22:16:36 ÖS »

@yavuzg Abi eline saglik tekrar. Diger klonlarimin yaninda guzel duracak. Diger klonlarin resmini de eklerim pcye gecince.

-Cengiz's- Retro Game Room @youtube:
http://www.youtube.com/user/cengizermis1
AmigaEsref
Genel Yönetici

love is where you find it.

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #13 : Ekim 19, 2019, 23:42:22 ÖS »

kolay gelsin abi izlemedeyiz

AMIGA 500 | GOTEK | 1 MB RAM | 1.3 ROM | Pi Zero HDMI
AMIGA 1200 | 8GB CF | 3.2 ROM | TF1230 Turbo Kart | HDMI-520
COMMODORE 64 | IRQHack64 | KissCart64 | 64K CUPCAKE-CART | Pi 1541 | 1084 S
'Cause I'm CRT., I'm retro | CRT, and I'll win the fight | CRT, I'm a power load | CRT, watch me shine
yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #14 : Ekim 20, 2019, 00:21:22 ÖÖ »

Üstad özledik dort gozle bekliyoruz. Arcade tamirat tadilat ta özledik.

Başlıyoruz onlara da winter is coming

Sevimli bişeymiş bu. Famiclone'lar gibi değil. Bayağı kaliteli malzeme kullanılmış. E bi de tabi cengiz rica edince kırmadım elbette...

Bu klonun ekranı orijinalinden daha mı sağlam ne? Belki de yatay veya dikey çizgi sorunu hiç olmuyordur.

Sanki öyle gibi. Ekran bir metal çerçeve ile korunuyor ve sürücü PCB'sine sıkıca sabitlenmiş...

Sayfa: [1] 2 3   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: