Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
Sayfa: 1 [2] 3   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: [Restorasyon] Gameboy DMG Klonu  (Okunma Sayısı 13130 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #15 : Ekim 20, 2019, 00:27:57 ÖÖ »

Cihazın büyük problemlerini çözdükten sonra yapmayı planladığım bir kaç ince ayar daha var. Ancak bunlara başlamadan önce paralelde kasa temizliği işine başlıyorum.

Önce pil yatağındaki pas izlerini yumuşatmak için pas sökücü sprey kullanıyorum.

1 saat falan sonra izleri bayağı bi kazıdım ince cımbız ucuyla. Sırada kasaya yapışmış yılların insan atıklarını (ter, yağ, kuru deri vs) temizleme işi var. Bunun için tüm plastik parçaları içine bir parça yağ çözücü deterjan damlattığım sıcak suya (kaynar değil!) yatırıyorum.

Plastik parçalar kapta beklerken tuşların temas ettiği kontak noktalarını ve kauçuk parçaları IPA ve kulak pamuğuyla temizliyorum.

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #16 : Ekim 20, 2019, 00:42:51 ÖÖ »

Yapmam gereken bir diğer iş ise kondansatör değişimi. Aletin sesi ilk açıldığında kısık ve arkaplanda bir parazitle geliyor ancak bir süre açık bıraktıktan sonra parazit yavaş yavaş azalıyor, ses de biraz açılıyormuş gibi oluyordur. Bu tür tutarsızlıklar ve parazitler için kondansatör değişimi (her zaman olmasa da) iyi bir çare olabilir...

Çok da fazla değişecek kondasnsatör yoktu zaten bu alette. Tüm kondasatörler standart malzeme çekmecesinde bulunacak cinstendi, 1uF, 10uF, 100uF, 220uF gibi...

Kondasatör değişiminden sonra sanki ses daha bir rahatladı gibi geldi bana, parazit de azaldı. Ancak tamamen bir çözüm olmadı. Sonra düşündüm, ulan LCD ayar potu bozulduysa ses potuna niye bakmıyorsun?

Bu pot 5 bacaklı, yani stereo. Multimetre ile ölçtüğümde gerçekten de bir kanalın ayarı değişmiyor sadece tek kanal tepki veriyor. Orijinal DMG'nin de bu klonun da ön panelinde "Dot Matrix with Stereo Sound" yazıyor. Bu kısmen doğru kısmen yanlış bir tabir aslında. Yanlış olan bu alette tek hoparlör var nasıl stereo oluyor ki? Dopru olan ise kulaklık çıkışı stereo, ses amfi entegresi stereo ve ses stereo üretiliyor ve amfi katına geliyor. Bizim pot da bu sebeplerden ötürü stereo ve bir kanalı kaput

Bereket son Konya sokak seyahatimde yedekli almıştım potları. Bunu da kolayca değiştiriyorum yenisiyle.

Bu değişimden sonra ses farkedilir şekilde daha kuvvetli oldu ve parazit yok oldu....

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #17 : Ekim 20, 2019, 01:05:13 ÖÖ »

Gelelim son detay işimize...

Bu alette ilk denediğim oyun Street Fighter II'ydi zira denemelerimde kullandığım çoklu kartuşun listesindeki ilk oyun oydu. Street Fighter'ın muziği kulaklarımıza kazındığından oyunu ilk açtığımda muziğin temposunun aşırı hızlı olduğu dikkatimden kaçmamıştı. Sadece muzik değil oyun da bana hızlı gelmişti.

Sanırım bu klon normal DMG'den daha hızlı çalışıyor diyerek aletin işlemci ve sistem hızını belirleyen kristali aramaya başladım devre kartı üzerinde.

Ve bir kristal bulamadım Kahkaha

Neden sonra zamanında bu klonu ucuza çıkartabilmek için kristal yerine basit bir LC Osilatör kullandıklarını farkettim. LC osilatör nedir diyeceksiniz şimdi Anlatayım...

Digital elektronik devrelerde bildiğiniz üzere işlemciyi ve diğer bileşenleri birbirleri ile senkronize çalışmaları için clock (saat) dediğimiz bir sinyal üretilir. Bu clock sinyali genelde tasarımda belirlenmiş sabit bir frekansta çok hassas bir şekilde üretilmesi ve frekansın çevre koşullarından (örn. ısı) etkilenmemesi için quartz kristali kullanılır. Ama bizim bu klonda bunun yerine basit bir bobin ve kondansatörden oluşan bir osilatör kullanılmış.

Bu LC devresine osiloskop ile baktığımızda bu cihazın saat hızının 5.1 - 5.3 Mhz arasında seyrettiğini gözlemliyorum.

Normal GameBoy DMG'nin saat hızı 4.2 Mhz civarındadır. Yani bizim klon normal DMG'den %25 daha hızlı çalışıyor...

Kullanılan bobin ve kondansatörün değerlerine bakınca durumu anlıyorum.

L = 19 uH (micro henry)
C = 47 pF (pico farad)

Bu değerleri klasik LC osilatör formülüne koyarsak ...

f = 5.33 Mhz çıkıyor. Bu da ölçtüğümüz değerle uyuşmakta... Peki bu durumu nasıl düzeltebiliriz? Yukarıdaki formülü orijinal DMG'nin saat hızı olan 4.2 Mhz için çözersek  aslında kullanılması gereken bobinin değerinin 30 uH (piyasada 33 uH olarak bulunur) olması gerektiğini buluyoruz.

Hemen gerekli değişimi yapıyorum...

... ve oyun asçıldığında sesin normale döndüğünü anlıyorum. Osiloskopla da yeni frekansımıza bakınca hızın 4.4 Mhz seviyesine indiğini görebiliyorum.

Evet hala orijinal DMG hızında değil ancak bu kadar basit bir osilatör tasarımında bundan daha keskin frekanslar tutturmak mümkün değil zira kullanılan elektronik bileşenlerin de toleransları var. Yani kullandığım bobin 33uH +-%10 değerinde olabilir. 30 sene önce kullanılan 47 pF'lık mercimek kondasatör de suret gibi 47 pF ölçüm vermez.

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #18 : Ekim 20, 2019, 01:16:12 ÖÖ »

Devre kartı üzerinde yapacağım tamirat ve iyileştirmeler tamamlandı. Yıkadığım kasa parçaları da kurudu. Artık geri montaja geçebiliriz...

Önce LCD'yi ön kasaya monte ediyorum. Sonra temizlenmiş butonlar ve buton kauçuklarını...

Sonra devre kartlarını yerlerin vidalıyorum ve arka kapağı monte ediyorum.

Ama işimiz henüz bitmedi. Pastan yok olmuş kaybolmuş AA pil terminallerini hatırlıyorsunuz değil mi?

O parçalardan aliexpress'de çuvalını 1 dolara falan satıyorlar ancak 10000 Km uzakta Bu parçaları çıplak olarak son Konya Sokak seferimde aradım ama bulamadım. Ben de iki tane pil yatağı satın aldım.

... ve pil yataklarından bu geçiş parçalarından 3 adet söktüm.

Bunlar biraz geniş çıktı. Kenarlarından dremel ile çok hafif (0.5-1 mm kadar) traşlamam gerekti.

... ve sonunda yerlerine yerleştirdim.

Pilleri de yerine yerleştirdikmi işlem tamam gibi...

Evet... Bir problem yok gibi

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #19 : Ekim 20, 2019, 01:21:42 ÖÖ »

Son olarak bu yıpranmış lensi de elimden geldiğince düzeltmek istedim. Üzerindeki çizikler ve darbeler pırıl pırıl bir iş çıkmasına engel ama yine de denemekten zarar gelmez...

Plastik parlatmak için ben Novus kullanıyorum. Bunları pinball için almıştım. En az Pinball'da kullandığım kadar retro işlerinde kullanmışımdır. Oldukça memnunum. Türkiye'de bildiğim kadarıyla satılmıyor ama muadilleri de mevcut.

Bir kaç tur Novus küründen sonra...

... mini restorasyon projemiz sonuna geldi.

Cengiz daha detaylı tanıtımını yapar muhakkak ama ben yine de merak edenler için orijinal DMG ile yan yana bir fotosunu da koyayım...

Artık aletimiz eve geri dönüş yolculuğuna çıkabilir....

Fatih Yıldırım
Deneyimli

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #20 : Ekim 20, 2019, 01:52:36 ÖÖ »

Saat hızına kadar ne güzel kendi levelimde ilerliyordu proje

Elinize sağlık. Cengiz'e de hayırlı olsun...

Levent (Lvnt)
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #21 : Ekim 20, 2019, 08:22:19 ÖÖ »

Öğrenmeye devam Elinize sağlık.

Geçende az kalsın pil akıntısı sebebiyle dışı pas lekesi olmuş bir cihazın bu lekelerini nasıl gideririz diye konu açacaktım pil terminalleri de paslı aslında ama onlar için hurdacıdan aldığım çalışıp çalışmadığı belli olmayan radyonunkileri kullanacağım. Metal levha kesip biçme için genelde stanley'in sac makasını kullanıyorum, kenarları büküyor biraz bir de kesilen kenar hafif tırtıklı oluyor ama idare eder.

Use the brute force, Luke
cengizermis
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #22 : Ekim 20, 2019, 10:30:35 ÖÖ »

@yavuzg hay allah temizliği de yapılmış... gerci yarim is yapmayacagini bilmem gerekirdi. Eline saglik tekrar. Surecin cok az kismi bana yansıdığı icin ben de diger herkesle bir ogreniyorum detaylari. Yakinda game boy serisine girisecegim video konusu olarak. Daha once kisaca islemistim ama en eski videolardan oldugu icin anlatim ve teknik acidan oldukca zayif oldugundan hakkini vererek yapmak istiyorum. Bolumlerden biri de klonlar olacak.

-Cengiz's- Retro Game Room @youtube:
http://www.youtube.com/user/cengizermis1
yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #23 : Ekim 20, 2019, 11:39:02 ÖÖ »

@yavuzg hay allah temizliği de yapılmış... gerci yarim is yapmayacagini bilmem gerekirdi. Eline saglik tekrar. Surecin cok az kismi bana yansıdığı icin ben de diger herkesle bir ogreniyorum detaylari. Yakinda game boy serisine girisecegim video konusu olarak. Daha once kisaca islemistim ama en eski videolardan oldugu icin anlatim ve teknik acidan oldukca zayif oldugundan hakkini vererek yapmak istiyorum. Bolumlerden biri de klonlar olacak.

Temizlik şart

Videolarını merakla bekliyor olacağız cengiz...

Öğrenmeye devam Elinize sağlık.

Geçende az kalsın pil akıntısı sebebiyle dışı pas lekesi olmuş bir cihazın bu lekelerini nasıl gideririz diye konu açacaktım pil terminalleri de paslı aslında ama onlar için hurdacıdan aldığım çalışıp çalışmadığı belli olmayan radyonunkileri kullanacağım. Metal levha kesip biçme için genelde stanley'in sac makasını kullanıyorum, kenarları büküyor biraz bir de kesilen kenar hafif tırtıklı oluyor ama idare eder.

Dremel ince işlerde vazgeçilmez oluyor

Pil terminali konusunda ben de genelde bit pazarından 1 TL'ye rahatlıkla bulunabilen, hatta "ulen bu döküntüleri kim alıyor ki" denilen anteni kırılmış, pil kapağı olmayan oyuncak uzaktan kumandalarını kullanıyordum. Bu sefer elimde kalmamıştı...

Saat hızına kadar ne güzel kendi levelimde ilerliyordu proje

Elinize sağlık. Cengiz'e de hayırlı olsun...

Aslında saat hızı konusunda cengiz'le biraz konuşmuştuk. Klon da olsa ilk tasarlandığı gibi "yanlış" mı kalsaydı acaba diye düşündük. Ancak çok rahatsız ediciydi ne yalan söyleyeyim, el atmadan duramadım

fort_apocalypse
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #24 : Ekim 20, 2019, 12:01:35 ÖS »

Paylaşım için teşekkür ederim, sizden çok şey öğreniyorum Yavuz Hocam.

gyneco
Üye

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #25 : Ekim 20, 2019, 13:10:24 ÖS »

Elinize sağlık.
Böyle detaylı tamirat anlatımı bulmak çok zor. Sayenizde çok şey öğreniyorum. Özlemiştik tamirat yazılarınızı.
wolfiem
Deneyimli

May the source be with you!

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #26 : Ekim 20, 2019, 18:12:02 ÖS »

Yine şahane bir tamirat yazısı. Ellerine sağlık üstat.

Anakart üzerinde boş bir 8M Rom yuvası gözüküyor. O ne için acaba? Orijinalinde var mı? diye merak ettim

Commodore & Amiga & Amstrad & Retro Macintosh Fan
k2.bbs.tr - Çok yakında!
nightwolf
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #27 : Ekim 20, 2019, 21:17:36 ÖS »

Bildigin gameboyu yeniden yapmışsın.üstad ellerine saglık anlatım olayın cok acıklayıcı ve netbir şekilde olmuş.begenerek takip ediyorum.ince detaylarada çok önem vermişsin örnegin:hangi yerde hangi temizleme solüsyonu veya piyasada şunun adı bu,bilmedigimiz bir terim olunca hemen onuda açıklayayım gibi

dr.alban_ it's my life,no coke,born in africa,hello africa
AmigaEsref
Genel Yönetici

love is where you find it.

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #28 : Ekim 21, 2019, 00:48:10 ÖÖ »

Eline sağlık abi. Resimlerden çok anlayamadım ama abi ekran kısmı gameboy ile aynıysa aliexpreste satılıyor onuda takınca 10 numara olur ekran.

Linkte Glass diyo Kahkaha
https://tr.aliexpress.com/item/32965115650.html?spm=a2g0o.productlist.0.0.6ba7263cVMcY7U&algo_pvid=febb4817-2c3d-42ad-b3b5-0a85ce560d7a&algo_expid=febb4817-2c3d-42ad-b3b5-0a85ce560d7a-0&btsid=aaa3388f-0cd6-4e3e-8374-79e28a699603&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_10,searchweb201603_55

AMIGA 500 | GOTEK | 1 MB RAM | 1.3 ROM | Pi Zero HDMI
AMIGA 1200 | 8GB CF | 3.2 ROM | TF1230 Turbo Kart | HDMI-520
COMMODORE 64 | IRQHack64 | KissCart64 | 64K CUPCAKE-CART | Pi 1541 | 1084 S
'Cause I'm CRT., I'm retro | CRT, and I'll win the fight | CRT, I'm a power load | CRT, watch me shine
yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #29 : Ekim 21, 2019, 08:46:17 ÖÖ »

Elimde yedek lens olsaydı uygulardım ancak artık orası Cengiz'in bileceği iş

Sayfa: 1 [2] 3   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: