Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
Sayfa: [1]   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: Micro Genius Famiclone tamir yardım.  (Okunma Sayısı 4861 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
segaa
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« : Nisan 05, 2020, 21:36:08 ÖS »

Selamlar,

Elimde Micro Genius marka famicole bir konsol var, resimlerini ekledim, daha önceden çalışıyordu ancak yanlış bir adaptör kullanmam sonucu artık çalışmıyor.

Sorum şu, tamiri mümkün müdür, mümkünse ilk olarak nereye bakmalıyım, sigorta var mı üzerinde, yardımcı olursanız sevinirim.

Simon (Özay Turay)
Yönetici

Commodore Forever

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #1 : Nisan 05, 2020, 21:39:44 ÖS »

Üzerinde 7805 yazan, üç bacaklı, soğutucuya bağlı voltaj regülatörü gitmiştir. Kolay bulunan bir şey.

https://www.direnc.net/7805cv--regulator

Edit: Bu sorunun sebebi bu cihazların "inner negative" denilen tipte adaptör gerektirmesidir. Genelde ters akım koruması da bulunmadığından güncel bir adaptörle kullanıldığında voltaj ve akım değerleri tutsa bile sonuç maalesef bu oluyor.

Adaptörün ucu kesilip ters yönde yeniden bağlanarak uygun adaptör üretilebilir.

* polarity.png (10.11 KB, 642x155 - Görüntüleme: 860 kez.)
« Son Düzenleme: Nisan 05, 2020, 21:48:44 ÖS Gönderen: Simon (Özay Turay) » Logged

https://retrodergi.com - https://e-turay.com - https://karizmawow.e-turay.com

Retro: Commodore 64, Amiga 500, Amiga 1200
Retromsu: Wii, XBox360, XBox, PS3 Slim, PS2 FAT, PS1, PS Vita, Nintendo 3DS, Nintendo 2DS
segaa
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #2 : Nisan 05, 2020, 21:58:04 ÖS »

@simon cevap için tşk.
Bende bu yüzden şaşırdım, adaptör değerleri tuttuğu halde cihaz çalışmadı, sadece 10v adaptör kullanmıştım 9v ile çalışıyordu galiba.

Şimdi regülatör yanmış mıdır yoksa adaptörü bağlantısını değiştirsek çalışır mı bilmem ama en son hatırladığım bir koku geldiği, sanırım yaktık. Uzun zamandır bir köşede duruyordu.

Levent (Lvnt)
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #3 : Nisan 06, 2020, 02:54:52 ÖÖ »

Hazır içini açmışken... bir daha böyle bir hata olmaması için ben olsam, devre kartında kırmızı ile işaretli yerdeki yolu kazıyarak ayırıp iki taraf arasına şekildeki gibi bir diyot lehimlerdim. Kırmızı yuvarlağın sağında ve solunda hazır lehimli noktalar var. Araya diyotu lehimleyince artık ters yönde akım akışı olmaz.

Bu arada 7805'in ters akım koruması yok muymuş?

* IMG_1022.jpg (119.4 KB, 687x476 - Görüntüleme: 300 kez.)
« Son Düzenleme: Nisan 06, 2020, 02:57:19 ÖÖ Gönderen: Levent (Lvnt) » Logged

Use the brute force, Luke
segaa
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #4 : Nisan 06, 2020, 13:47:39 ÖS »

Hazır içini açmışken... bir daha böyle bir hata olmaması için ben olsam, devre kartında kırmızı ile işaretli yerdeki yolu kazıyarak ayırıp iki taraf arasına şekildeki gibi bir diyot lehimlerdim. Kırmızı yuvarlağın sağında ve solunda hazır lehimli noktalar var. Araya diyotu lehimleyince artık ters yönde akım akışı olmaz.

Bu arada 7805'in ters akım koruması yok muymuş?

Tşk adaptör kısmını halletim, 7805'i de parçalık bir sega mega drive içinde buldum, söküp diğerine takıcam.

segaa
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #5 : Nisan 06, 2020, 16:54:48 ÖS »

@simon
Teşekkür ederim, dediğin gibi 7805A regülatörü uçmuş, parçalık bir mega drive içinde bulduğum 7805'i değiştirince cihaz çalıştı, bacakları biraz kısaydı soğutuya uymuyordu ama ek yaptım haletim, sonuç resimde. 

Bu arada adaptör kısmında artı-eksi değişklik yapmadım, eski bir Ericsson adaptörü kullandım çalıştı.

fort_apocalypse
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #6 : Nisan 06, 2020, 17:12:57 ÖS »

Micro Genius Famiclone tamiri hakkında özel bir bilgim yok, ama ek bir bilgi olarak; 7805 yerine 78T05 kullanılırsa dada zor bozulur. 7805 normalde 1.5 Ampere kadar destekler, 78T05 3 Ampere kadar akım sağlayabilir.

Sayfa: [1]   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: