Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
commodore.gen.trAmigaAmiga EmülasyonAutostart Whdload arşivi için tek Winuae ayarını bütün arşive uyarlama
Sayfa: [1]   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: Autostart Whdload arşivi için tek Winuae ayarını bütün arşive uyarlama  (Okunma Sayısı 7048 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
HkRecai
Uzman

Üyelik Bilgileri
« : Aralık 21, 2019, 13:03:50 ÖS »

Selamlar, daha önce bahsetmiştim, Retroarch için yapılmış Harddisk imaj dosyaları şeklinde, dosya içeriği whdload biçiminde hdf oyun dosya arşivi var.

Arşiv burada,
https://ia800908.us.archive.org/view_archive.php?archive=/8/items/amigaromset/CommodoreAmigaRomset1.zip

Arşivin dosya isimlerini buradan excel yada başka formatlarda indirmek mümkün.
https://docs.google.com/spreadsheets/d/11Hb-5Nhsh5MFhZ23j-jUnqmShr9FigBlLHDstBdxoHc/edit#gid=1247097508

Burada istediğim script Retroarch için yapılmış bu arşivi Winuae ile çalıştırmak.

Arşivi yapan kişinin verdiği "whdload.hdf" isimli dosyanın winuae içinde DH0 olarak eklenmesi gerekiyor.
(Bu dosyada kickstart dosyaları yok ama başka yerden kickstartlısını bulmak mümkün.)
https://github.com/libretro/libretro-uae/blob/master/README.md

Sonra oyun dosyalarından sadece herhangi bir tanesini DH1 olarak ekleyip Winuae'yi çalıştırınca oyun otomatik çalışıyor.

Şimdi bu istediğim şey sadece benim için değil herkesin işine yarayacak kullanışlı bir Amiga emulasyon paketi olacak.

Winuae ile sistemimize uygun joystik buton ayarları yapılmış, arzu ettiğimiz scanline yada diğer ayarların yapıldığı bir winuae config dosyası yaptığımızı düşünelim.

Scrip şunu yapacak.

Yukarıdaki dosya isimlerinin olduğu excel dosyasından gerekli satırdaki örneğin "1943_v1.2.hdf" metnini alacak,
Referans olarak oluşturduğumuz Winuae Config dosyasındaki ilgili DH1 satırına "1943_v1.2.hdf" yazacak,
Yaptığı dosyayı "save as" olarak yeni bir dosya oluşturup ismini "1943_v1.2.cfg" winuae ayar dosyası şeklinde yazacak.

Dosya yollarının karışıklığını engellemek için bütün dosya isimlerinin başına uygun yerlere cfg\  hdf\ örneğin

cfg\1943_v1.2.cfg

hdf\1943_v1.2.hdf

Şeklinde yapılırsa Winuae.exe dosyasının bulunduğu klasörde cfg ve hdf klasörlerinde düzenli bir şekilde toplanabilir.

Eğer böyle bir arşiv yapılırsa Winuae ve arcade kabinlerde kullanmak için "Whdload" arşivini Amiga os, Workbench ve mouse tıklaması olmaksızın doğrudan çalıştırmak için güzel bir sistem olacak.
« Son Düzenleme: Aralık 23, 2019, 16:25:54 ÖS Gönderen: HkRecai » Logged
Cengiz Demir
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #1 : Aralık 21, 2019, 13:43:44 ÖS »

Excel'de VBA ile yapılabilir.

Şablon winuae.cfg dosyasını açıp, içine hdf satırı eklemek ve farklı kaydet demek yerine; şablon wiuae.cfg dosyasının içindeki satırlar makro içerisine yazılabilir yada excelde bir sheet'den çağrılabilir ve bunlar yeni oluşturulucak cfg dosyasına yazdırılıp, ilgili adla kayıt yapılabilir.

Daha pratik ve hızlı bir yöntemle yapacak çıkmazsa, ben uğraşabilirim

@HkRecai. Ayarlanmış ve çalışan test ortamı gönderebilirsen, ayarlamaya çalışayım.
(Uygun cfg dosyaları ve bir kaç tane oyun vb.)

« Son Düzenleme: Aralık 21, 2019, 14:06:03 ÖS Gönderen: cdemir » Logged

HkRecai
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #2 : Aralık 21, 2019, 15:18:49 ÖS »

Teşekkürler cdemir,

https://drive.google.com/file/d/1zseWGSxWwJwkJh7MBaggQ7Cf7ROHicfn/view?usp=sharing
Burada sistemimdeki portable Winuae klasörum var nereye açarsanız çalışır yol farketmez.
Sizde config dosya ilişkilendirmesi başka winuae exe sine gidebilir. Paketteki config dosyasını benim winuae64.exe ile açarsanız deneme koyduğum oyun çalışır.

https://drive.google.com/file/d/1hu92Fx6FfBAaFz1XAGfy5DoexQUxhf45/view?usp=sharing
burada 10 tane deneme amaçlı hdf oyun dosyası koydum. oyunlar hdf klasöründe, ayar dosyaları Conf klasöründe bir çalisma yaparsanız sevinirim.

Aslında Retroarch iyi güzelde, sistemim güçlü güncel sistem olduğu halde winuae performansı alamıyorum. Deneyen varsa dediğimi görecektir iki emulasyon arasında bariz fark var.

« Son Düzenleme: Aralık 21, 2019, 15:22:10 ÖS Gönderen: HkRecai » Logged
Cengiz Demir
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #3 : Aralık 21, 2019, 18:03:51 ÖS »

Config dosyaları ve excel dosyası ekte.

WHD.xls ve WHD.xlsm ikisi de aynı. xls olan dosya daha eski sürüm exceller için.

Liste sayfasından başlat düğmesiyle işlem başlıyor.
Test etmedim ama yüksek ihtimal yeniden cfg dosyası oluşturma işlemi başlatırsanız; var olan dosyaların sonlarına ekleme yapacak. O yüzden yeniden oluşturursanız mevcut dosyaları silmeyi unutmayın.

Configde değişiklik yapmak isterseniz cfg sayfasında yapabilirsiniz.
Yanlız farklı bir config dosyasını yapıştırırsanız; dosya isimleri, liste sayfasındaki B1 hücresinden alınıyor. 167 ve 168. satırdaki formülü inceleyip yeni config dosyanızda aynı formülü uygulamanız lazım.
Artı komple yapıştırma yapacaksanız sayfadaki verilerin hepsini silin ki,
daha az satırlı bir cfg yapıştırırsanız diğeriyle karışmasın.

Diğer türlü satır ekleme silme, hücre içeriklerinde değişiklik yaptığınız zaman formüllü satırlar bozulmaz.

Kusura bakmayın belki exceli biliyorsunuzdur. Ben bilmediğinizi varsayarak bilgi vereyim dedim.

Test oyunlarından bir kaç tane denedim. Bende sorunsuz açtı. Umarım sizde de sorun çıkartmaz

WHD-CFG

Ek: yukarıdaki linkte bulunan excel dosyaları sorunlu. Bu linktekileri kullanabilirsiniz.
WHD-CFG-EXCEL
« Son Düzenleme: Aralık 22, 2019, 21:31:38 ÖS Gönderen: cdemir » Logged

HkRecai
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #4 : Aralık 21, 2019, 19:03:42 ÖS »

Cdemir eline sağlık, çok güzel olmuş, bir çok oyun denedim sorunsuz çalıştı.
Excelde böyle şeylerin yapılabildiği öğrenmiş oldum, bende Doslu, debug komutlu birşeyler hayal etmiştim. Sonuca çok hızlı ulaştık emeğine, bilgine sağlık.

Şu an denemedim ama referans config dosyasında bir takım değişiklikler düşünüyorum, 167 ve 168. satırlara dikkat ederek yaparım diye umuyorum.

Aslında dünyada olmayan bir çalışma oldu, Winuae config sayfasından çift tıkla çalışan "Whdload" arşivi.
Amiga OS Workbench ikon tıklamayla uğraşmak yok.

DamienD zamanında disketle yapmış biz Whdload ile yapmış olduk.
Cengiz Demir
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #5 : Aralık 21, 2019, 20:44:35 ÖS »

Rica ederim HkRecai. İnşallah başka arkadaşların da işine yarar

HkRecai
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #6 : Aralık 22, 2019, 17:12:53 ÖS »

Cdemir en son gönderdiğiniz dosyada Conf klasörü olmadığı için yol hatası veriyordu,
Affına sığınarak Conf klasörü eklenmiş halini ekliyorum.

3.6GB lık Hdf oyun arşivi.
https://archive.org/download/amigaromset/CommodoreAmigaRomset1.zip

Whload imajı eklenmiş Winuae
(Sisteminize uygun 1 adet uae uzantılı winuae dosyası yapıp Cdemir'in yaptığı Excel dosyasının 2. tabına yapıştırıyoruz,
Böylece takribi 3200 adet Whdload oyun imajı için config dosyası üretiyoruz.)
https://drive.google.com/file/d/1zseWGSxWwJwkJh7MBaggQ7Cf7ROHicfn/view?usp=sharing

* WHD-CFG.zip (139.39 KB - Yükleme: 234 kez.)
Cengiz Demir
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #7 : Aralık 22, 2019, 21:32:51 ÖS »

Bilgilendirme için teşekkürler. Ben de düzelttim linki.

Cdemir en son gönderdiğiniz dosyada Conf klasörü olmadığı için yol hatası veriyordu,
Affına sığınarak Conf klasörü eklenmiş halini ekliyorum.

HkRecai
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #8 : Ocak 10, 2020, 16:18:42 ÖS »

Bu paketi arcade kabinde kullanıyordum, her şey sorunsuz işliyor sanıyordum, Battle Squadron oynadım bayağı iyi skor yaptım, sonra ölünce skora isim yazma yerinde ismi yazıp okeyleyince bilmem ne klasörüne yazma hatası verdi, herhalde oyun bozuktur deyip Shadow Dancer oynadım, bayağı bir puan yapıp skora isim yazınca hop bir hata daha bilmem ne klasörüne yazmada hata, sonra anladım ki ne kadar skor kaydeden oyun varsa hepsi skor yazmada hata veriyor.

Neyse sorunu tespit için biraz kurcalayınca 64bit Winuae ile hata verdiğini gördüm. 32bit Winuae'de böyle bir sorun yok, paketi kullanan varsa bilgisine, yada 64bit'in niye böyle hata verdiğini bulabilecek varsa bilgisine.
Sayfa: [1]   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: