Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
commodore.gen.trGenel KategoriGenel Sohbet6 Adet 1.2V AA Ni-MH Pilden BIOS Bataryası Olur mu?
Sayfa: [1]   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: 6 Adet 1.2V AA Ni-MH Pilden BIOS Bataryası Olur mu?  (Okunma Sayısı 235 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
ercanersoy
Üye

Üyelik Bilgileri WWW
« : Ocak 12, 2020, 14:53:16 ÖS »

Merhabalar,

Elimde Dell Latitude D400 marka ve model bir laptop var. Bu bilgisayarın içinden yeşil renkli bir koruyucuyla kaplı BIOS pili Varta 7.2 V Ni-MH BIOS bataryası çıktı.

Dün bir deneme yaptım. Kullandığım malzemeler:

• Anahtarlı, kapaklı ve DC barrel fişli 6'lı AA pil yatağı
  • 6 adet GP 1.2V AA Ni-MH pil
  • Klemens-DC barrel çevirici
  • Eski pilden söktüüm kablolu BIOS pili soketi
  • Yeteri kadar zil teli

Kengiston kilidinden klemens-DC barrel çeviriciyi kablolarla sarkıttım. Bütün bağlantıları yaptım.

Ancak, kullandığım kabloların koruyucusu inceymiş veya soyulmuş. Bilgisayarın içinde kısa devre yapınca kısa sürede piller bitti ve pilleri atık pil kutusuna attım.

Neyse ki bilgisayara birşey olmadı. Kısa devrenin yaymış olduğu ısı, bilgisayarın baskılı devre kartına zarar da verebilirdi.

Bu deneme hakkındaki düşünceleriniz nelerdir? Kısa devre olmasaydı bu BIOS bataryası başarılı olur muydu?
« Son Düzenleme: Ocak 12, 2020, 14:54:51 ÖS Gönderen: ercanersoy » Logged

BioMenace
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #1 : Ocak 12, 2020, 16:38:58 ÖS »

Fotoğraf paylaşabilirsen daha iyi olur. Dizüstünün içerisine sığdı mı bu deneme?

Ayrıca değiştirmek istediğin pil şarjlı pil olduğu için anakart onu şarj etmek isteyecektir. Bu isteği iptal edemezsen (anakart üzerinde ext. batt. seçeneği olduğunu sanmıyorum) düşündüğün yöntem işe yaramayacağı gibi anakarta da zarar verir.

Öte yandan ben bu pili aliexpress'den ediniyorum. Aynı pili Toshiba dizüstü bilgisayarlarımda da kullanıyorum:

https://www.aliexpress.com/item/32860174571.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.388f4c4dEH0elg

Alınıklarım: https://goo.gl/UoWo8n
Satılıklarım: https://goo.gl/kDMfMp
ercanersoy
Üye

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #2 : Ocak 12, 2020, 19:27:28 ÖS »

Zaten kullanmış olduğum piller pil şarjlı pillerdir.

Paylaşım için teşekkürler.

Levent (Lvnt)
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #3 : Ocak 13, 2020, 12:12:02 ÖS »

@ercanersoy: çöpe giden piller hala şarj tutuyor olabilir

Use the brute force, Luke
ercanersoy
Üye

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #4 : Ocak 14, 2020, 09:58:11 ÖÖ »

Multimetreyle pilleri ölçtüğümde gerilim yaklaşık olarak 0.6V çıkıyordu. Benim bildiğim şarjlı pillerin gerilim değeri pek değişmez.

Atık pil kutusu demiştim. O kutu, benim evdeki atık pil kutusudur. Piller kutuda duruyorlar.

Levent (Lvnt)
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #5 : Ocak 14, 2020, 12:18:13 ÖS »

Otomatik şarjı bitiren şarj cihazı kullandıysanız onunla durum ne oluyor bilemem, bende birkaç farklı model var kimisi şarja bile başlamazken başka birisi bir iki denemeden sonra pili kurtarıp tekrar şarj edilir hale getiriyor. Bazılarında da refresh özelliği var, pili boşaltıp boşaltıp dolduruyor, pili en iyi durumuna getiriyor

Manuel şarj cihazıysa yani belli bir süre sonra pilleri çıkartarak şarjı sonlandırıyorsanız pilleri 0.9v'a kadar kullanıp (kısa devre etmeden, normal kullanım)  8 saat (bu süre şarj akımına ve pil kapasitesine çok bağlı gerçi) şarj etmeyi deneyin.şarj tutuyorsa yine komple boşaltıp full şarj edip kullanırsınız.

Full şarj nedir? Pil üzerinde yazan xxxx mah değerini ortalama şarj akımına bölün (şarj cihazı üzerinde 1.2v xxx ma şeklinde yazar) kaç saat şarj etmeniz gerektiği ortaya çıkar. Nimh pilleri her zaman 0.9v'a kadar kullanmanız, sonra da sonuna kadar full şarj etmeniz lazım. Ömrü öyle uzun oluyor

ercanersoy
Üye

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #6 : Ocak 16, 2020, 04:57:22 ÖÖ »

Teşekkürler. Bu pilleri ATABA AT-308 şarj cihazıyla şarj etmeyi deneyeceğim.

Bu pilleri şarj ederken patlama gibi olumsuz şeyler olabilir mi?

Levent (Lvnt)
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #7 : Ocak 16, 2020, 06:48:11 ÖÖ »

Li-ion pillerdeki lityum hava ile temas edince alev alır imiş. Nimh'larda böyle bir durum yok, şarj ederken ısınabilir, ama yeni nesil akıllı şarj cihazları pili takip ettiği için pilin fazla ısınmaması için gereken ayarlamaları yapar... deniyor. Sizdeki cihaz bunu yapıyor mu kullanım kılavuzundan bakın ve takip etmeniz de lazım, gerçekten dedikleri gibi mi?. Su gelmeyecek şekilde fayanslı kapalı bir yerde şarj ederseniz yangın ihtimali olmaz, banyo vb.

Nicd nimh pillere acil durumlarda gaz çıkarmayı sağlayan tedbirler koyuyorlar. O gaz işi kontrolsüz şarj yapınca oluyor olmalı emin değilim. Pil gaz çıkartırsa kimyasal içeriğinin bir kısmını kaybettiği için çalışmaz hale geliyor olmalı

ercanersoy
Üye

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #8 : Ocak 18, 2020, 14:24:49 ÖS »

Pilleri şarj edeceğim. Ancak, gaz sızacak diye endişelendim.

Sayfa: [1]   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: