Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
Sayfa: [1]   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: Famicom için EVERDRIVE N8 PRO İncelemesi  (Okunma Sayısı 1618 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
sad_face05
Üye

Üyelik Bilgileri
« : Ocak 14, 2020, 00:32:40 ÖÖ »

Nintendo Famicom sevenleri için efsane bir ürün aldım, geldiğinde incelemesini yapacağım ) Tahminlerinizi bekliyorum
Burada milletin çok ilgisini çekmedi ama, yine de konusunu açayım incelemesini yapayım Kahkaha Umarım ilginizi çeker.

Merhabalar, Ukrayna'dan gelen Everdrive N8 Pro sonunda elime ulaştı. Önce ürünü nereden aldığımdan ve kargonun macerasından bahsetmek istiyorum

Ürünü, KRIKzz'in resmi satıcılarından olan everdrive.me sitesinden satın aldım. Pro modeli, Black Friday indirim furyasının olduğu dönemde çıktı. Black Friday indiriminde %20 indirimli olarak 135USD+6USD kargo ücreti fiyatına aldım (850TL'ye denk geldi). Anlaşıldığı gibi fazlasıyla yeni bir ürün. Hatta NES sürümü daha çıkmadı bile. Herneyse ben kargonun bana ulaşmasından bahsedeyim.
Siparişimi 29/11/2019 tarihinde verdim ancak Black Friday indirimleri nedeni ile sitede olan yğunluktan ötürü 09/12/2019 tarihinde kargolandı. Sitedeki arkadaşlar destek biriminden fazlası ile yardımcı oldular, takip kodu filan da veriyorlar.

Ukraynadan ürün kargolandı ve 5-6 günde Türkiye'ye ulaştı, ancak 20 günden uzun bir süre "Gönderi (varış) alıp verme merkezinde" Durumunda kaldı. Bunun da konusunu açmıştım.
Çözümü ise, kargo babamın adına olduğu için, kendisi Amasya'daki PTT subesine gidip şikayet etti, Şikayeti sonucunda ürünü hemen işleme sokuverdiler

Sonuç olarak, site güvenilir, alışveriş yapabilirsiniz. Bu benim siteden ikinci alışverişim oldu. İlki 10 gğnde gümrüğü geçti ancak ikincisi böyle kaldı. Gümrük işleri konusunda kargoyu devamlı olarak takip etmeniz ve sakin olmanız gerekiyor(muş) Kahkaha Gümrük ücreti iki alışverişimde de 14TL tuttu.

Şimdi Ürünün incelemesine geçelim

Ürün ufak bir pakette geldi, galiba bundan dolayı gümrük ücreti düşüktü.

Paketin içinden güzel bir kutu çıkıyor.

Kutuyu açtığımızda ise Everdrive karşımıza çıkıyor, dikkat ederseniz herhangi bir kullanma kılavuzu yok, kullanma kılavuzu isteyenler KRIKzz'in sitesinden indirebilir.

Sisteme takılı iken de böyle görünüyor

Everdrive'a MicroSD kart takmadan açtığımızda bu hatayı veriyor. Everdrive, 32GB'a kadar SD kartları destekliyor. NES'e çıkmış büyün oyunlar, 4GB'lık bir karta sığabilir. Ben 16GB Lexar marka bir kart kullanıyorum.
Everdrive, SD kartı takar takmaz açılmıyor. Kullanabilmek için KRIKzz'in sitesinden en güncel işletim sistemini indirmeniz gerekiyor. KRIKzz, yazılımı devamlı olarak güncelliyor, geçenlerde 6-7 yıllık olan eski Everdrive N8'e bile güncelleme geldi. Anlamanız için şöyle diyim, ben siparişi verdiğimde ilk sürüm V2.00 vardı, kargo 40 gün sonra elime geldiğinde V2.05 çıkmıştı bile

İlk açıldığında karşımıza çıkan ekran.

SD karta .nes ile .fds dosyalarını atabilirsiniz. Ayrıca Everdrive N8 PRO, .nsf müzik dosyalarını da açabilmektedir.

SELECT tuşu ile Ana Menü'yü açabiliyoruz. Ana menü'de bir çok Seçenek var, hepsine değineceğim

Options kısmından genel ayarları yapabiliyoruz. Menüde birkaç seçenek var.

In-Game Menu: Everdrive N8 PRO, Savestate özelliğine sahip. Önceki model her oyun için sadece 1 Savestate desteklerken, PRO modeli her oyun için 100 adet savestate destekliyor. Bu ayar ise savestateleri nasıl kullanacağınızı belirliyorsunuz.

STD modunda iken, belirlediğiniz tek bir tuş kombinasyonu, karşınıza bir menü çıkartıyor. Bu oyun içi menüden savestate numaranızı seçip, savestate kaydedebilir ya da yükleyebilirsiniz. Bu menüden oyunu kapatmak da mümkün.

QSS modunda iken, Everdrive, eski N8 modunda gibi çalışıyor. Ancak eski N8 yerine, 100 tane slotunuz oluyor sadece tek bir tane yerine. Bu modun avantajı da yüklemek için ayrı ve kaydetmek için ayrı iki tuş kombinasyonu ile hızlıca, menüye girmeden kaydedip yükleyebiliyorsunuz. Menüye erişmeinz gerekirse, örneğin slot değiştirmek için, kartuş üzerindeki düğmeden oyun içi menüyü açabilirsiniz.

OFF modunda iken, Everdrive Savestate özelliğini tamamen kapatıyor.

Cheats, adından da anlaşılabildiği gibi Game Genie desteğini kapatıp açabiliyoruz.

Reset Delay: Bu ayara göre Everdrive Reset tuşuna bastığınızda ya oyunu resetliyor, ya da sizi Everdrive Menüsüne geri gönderiyor.

File Sorting: Bu özellik sayesinde FAT Sorter tarzında sıralama yapan uygulamalara ihtiyacınız kalmıyor. Everdrive, kendisi dosyaları alfabetik sıralamaya sokabiliyor.

FDS Auto-swap: Bazı Famicom Disk System oyunları, tek bir disketin iki yüzünde bulunuyor. Bu özellik açık ise Everdrive otomatik olarak oyun istediği zaman disketin yüzünü değiştiriyor. Kapatır iseniz kartuş üzerindeki düğmeden disk yüzünü değiştirebilirsiniz.

In Game Combo: Bu menüden oyun içi tuş komnbinasyonlarını ayarlayabiliyoruz.
QSS Modunda iken Save Key, hızlıca savestate almamızı sağliyor, Load key ise hızlıca yüklememizi sağlıyor.
STD Modunda iken Save Key, karşımıza oyun içi Menü'yü çıkartıyor. Load key ise etkisiz kalıyor.

Audio Balance: Everdrive N8 PRO, bazı Famicom oyunlarında bulunan ek ses yongalarının tamamını destekliyor. Bu menüde, her ses yongasının sesinin oranını ayarlayabiliyorsunuz, KRIKzz; Original Famicom, AV Famicom ve 47000Ohm direnç ile yapılan NES MOD'u için hazır ayarları var, hazır ayarlar arasında SELECT tuşu ile geçebilirsiniz.

RTC Setup: Everdrive, Savestatelere zaman damgası basabilmek için gerçek zamanlı saat yongası bulunduruyor, bu menüden saniyesine kadar tarihi ayarlayabilirsiniz. KArtuşun pili KRIKzz'e göre yıllarca dayanabilirmiş.

Options Memüsünden geri adım atıp ana menüdeki diğer seçeneklere baktığımızda Recently
Played'i görüyoruz. Bu menüde en son oynanan oyunların listesini görebiliriz.

Cheats yerine Game Genie kodlarımızı giriyoruz. Game Genie kodlarını bilgisayardan bir TXT dosyasına yazıp da yükleyebiliriz. Everdrive N8 PRO, bunu destekliyor.

Device info, cihaz ile ilgili bigileri görmemizi sağlar. Üretim saatinden, cihazın kaç kez açıldığına kadar bir çok bilgiyi burada görebiliriz.

About'ta ise cihazı kimin yaptığını görebiliriz

Ana Menü'yü tamamladığımıza göre, dosya menüsüne gelelim
Select and Start, ROM'u direk açıp oynatmaya başlar,
Select only, ROM'u belleğe yükler, Game Genie kodlarını girmek için kullanılıyor. Önce oyunu belleğe yükleyip, sonra kodları Cheats yerinden giriyoruz.

Rom info: ROM ile ilgili bilgilere burdan bakabiliriz, kullandığı mapper, PRG ve CHR boyutu gibi detaylara buradan bakabilirsiniz.

Hex View: dosyayı bir TXT dosyası gibi açar, yukarda Hexadecimal, aşağıda da ASCII karakterleri ile dosyayı okuyabiliriz. Hex View sayesinde Everdrive TXT dosyalarını okunur bir biçimde açabilir.

Delete ise dosyayı silmemize yarar.

Böylece cihaz içerisindeki tüm ayarlar üzerinden geçmiş olduk.

Everdrive N8 PRO hakkında biraz da kendi düşüncelerimi vermek istiyorum.
Öncelikle, bu cihaz alınır mı? Bu kim olduğunuza göre değişir, 169USD+6USD kargo fiyatı ile kesinlikle ucuz bir cihaz değil. Günümüz kuru ile 1000TL'nin üzerine çıkıyor. Bundan dolayı sadece NES/Famicom'a körü körüne bağlı olan benim gibi insanlara önerebileceğim bir ürün. "Casual" Olarak oynayan arkadaşlara pek öneremem.

Ayrıca bu kartuşa sadece NES oyunlarını oynayabieceğimiz bir kartuş gözü ile bakılmamalı diye düşünüyorum. Bu kartuş sayesinde internette romhacking.net gibi sitelerde bulunan muhteşem rom hacklerini oynayabilirsiniz. Eski kartuşun 1MB bellek boyutuna nazaran, PRO'da 16MB ROM'lara kadar destek var. Savestate desteği de önemli diğer özelliklerden biri. Everdrive, bütün oyunlar için savestate destekliyor.

Tüm özellikleri karşılaştırmak isteyenler KRIKzz'in sitesindeki tabloya göz atabilir.

İncelememi okuduğunuz için teşekkür ederim. Biraz uzun bir yazı oldu, elimden geldiğince kendi deneyimlerimi aktarmakla beraber bütün özelliklerini açıklamaya çalıştım. Umarım beğenmişsinizdir. En yakın CGTR Buluşmasına getirmeyi düşünüyorum. Yorumlarınızı bekliyorum

Original Famicom (AV Modlu), AV Famicom, NES (NTSC), Sega MegaDrive 2 (60Hz Modlu), N64 Crystal Blue (NTSC, RGB Modlu), Wii (GC Uyumlu), PS3 (CECHA), SONY PVM 20L2

P3 1ghz / Asus P3V4X / 256MB RAM / Voodoo3 3000 / 40GB HDD

XP 2500+ 1.83ghz / Asus A7V8X-X / 3x512MB RAM / Radeon 9800 PRO / 400GB
CloseOver
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #1 : Ocak 14, 2020, 00:35:51 ÖÖ »

Elinize sağlık hocam, çok yararlı bir konu olmuş.
sad_face05
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #2 : Ocak 14, 2020, 00:39:43 ÖÖ »

Elinize sağlık hocam, çok yararlı bir konu olmuş.
Teşekkür ederim dostum, umarım almak isteyenler için faydalı olur

Original Famicom (AV Modlu), AV Famicom, NES (NTSC), Sega MegaDrive 2 (60Hz Modlu), N64 Crystal Blue (NTSC, RGB Modlu), Wii (GC Uyumlu), PS3 (CECHA), SONY PVM 20L2

fort_apocalypse
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #3 : Ocak 14, 2020, 01:01:31 ÖÖ »

Her ne kadar bu cihazla hiç ilgim olmasa da, emek harcayıp bilgilerinizi paylaşmanızı takdir ediyorum, kendi adıma teşekkür ederim.

Bu arada, bence gümrükte bekleme sebebi; ürünün mali değerinin tespit edilemeyişindendir, 1.200 Ukrayna Grivnası gibi ilginç bir para birimini Türk Lirasına çeviremediler muhtemelen, yoğunluktan vakit bulup google amcaya da soramadılar. 

sad_face05
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #4 : Ocak 14, 2020, 01:03:51 ÖÖ »

Her ne kadar bu cihazla hiç ilgim olmasa da, emek harcayıp bilgilerinizi paylaşmanızı takdir ediyorum, kendi adıma teşekkür ederim.

Bu arada, bence gümrükte bekleme sebebi; ürünün mali değerinin tespit edilemeyişindendir, 1.200 Ukrayna Grivnası gibi ilginç bir para birimini Türk Lirasına çeviremediler muhtemelen, yoğunluktan vakit bulup google amcaya da soramadılar. 

Asil ben teşekkür ederim hocam, belki ilginiz artar Famicom’a
Ya benim anladığım kargo kenarda köşede unutuldu kaldı, haftalarca bekledi babamin şikayeti ile anca fark ettiler herhalde Kahkaha

RetroTekno
Üye
**

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #5 : Ocak 14, 2020, 13:33:59 ÖS »

Emeğine sağlık dostum, anlaşılır ve detaylı bir inceleme olmuş.
sad_face05
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #6 : Ocak 14, 2020, 20:36:03 ÖS »

Teşekkür ederim hocam 😊
Emeğine sağlık dostum, anlaşılır ve detaylı bir inceleme olmuş.

LW3D
Yönetici

Günü Kurtaran Avam Hiooargggh :)

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #7 : Ocak 15, 2020, 12:25:22 ÖS »

Çok teşekkürler... Çok güzel detaylı bir inceleme olmuş... Sağolun.

AmigaEsref
Genel Yönetici

love is better than

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #8 : Ocak 15, 2020, 12:47:24 ÖS »

Teşekkürler emeğinize sağlık. LW3D sayesinde bu cihazada merak sardım bende bu aralar bu bilgi iyi oldu. Teşekkürler.

AMIGA 500 | GOTEK | 1 MB RAM | 1.3 ROM
AMIGA 1200 | 8GB CF  | 3.1 ROM | 8 MB RAM | HDMI-520
COMMODORE 64 | IRQHack64 | KissCart64 | Pizero1541 | 64K CUPCAKE-CART | 1084 S
sad_face05
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #9 : Ocak 15, 2020, 14:00:26 ÖS »

Çok teşekkürler... Çok güzel detaylı bir inceleme olmuş... Sağolun.
Rica ederim hocam, bu güzel topluluğa az da destek olduysak bana ne mutlu
Teşekkürler emeğinize sağlık. LW3D sayesinde bu cihazada merak sardım bende bu aralar bu bilgi iyi oldu. Teşekkürler.
8bit Nintendolar muhteşemdir Açık ara en sevdiğim retro platform. Daha fazla kişinin ilgisini çekebiliyosak harika Kahkaha

Voltron
Uzman

それはどういう意味ですか?知りません。

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #10 : Ocak 15, 2020, 14:09:52 ÖS »

Hayırlı olsun çok tatlı gözüküyor.

Everdrive lar güzel kartuşlar. Ben megadrive için klon olanını kullanıyor(dum). Aynı şekilde, NES için forumdaki bir arkadaşımızdan PowerPak almıştım. Son çıkan mapper ları yükleyince harika olmuştu. Şu an onun da açamadığı NES, famicom oyunu yok gibi.

> General failure reading drive A:<br /><br />> Who\'s General Failure and why is he reading my disk?
HkRecai
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #11 : Ocak 15, 2020, 14:34:53 ÖS »

Her seçilen oyunu dahili flash belleğine yaza sile yaza sile kısa sürede kendini imha ediyor diye konuşulmuştu bu sorunu aşmışlar mı.
sad_face05
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #12 : Ocak 15, 2020, 15:41:31 ÖS »

Hayırlı olsun çok tatlı gözüküyor.

Everdrive lar güzel kartuşlar. Ben megadrive için klon olanını kullanıyor(dum). Aynı şekilde, NES için forumdaki bir arkadaşımızdan PowerPak almıştım. Son çıkan mapper ları yükleyince harika olmuştu. Şu an onun da açamadığı NES, famicom oyunu yok gibi.
Teşekkür ederim
Demek o 450tl lik ilanı siz aldiniz... ne kadar sinir olmuştum Kahkaha
Powerpak, çok eski bir cihaz. 2007 yilina ait. Geçerliliğini yitiriyor bile.  Sıfır fiyati 135$ olduğu icin kesinlikle önermem. Ama siz iyi fiyata almissiniz
Her seçilen oyunu dahili flash belleğine yaza sile yaza sile kısa sürede kendini imha ediyor diye konuşulmuştu bu sorunu aşmışlar mı.

Hocam o Muhabbet sahte everdrivelarda ya da çok eski everdrivelarda var, NES/FC sürümleri flash memory kullanmiyor, Pseudo-Static RAM kullaniyorlar. Belirli bir ömürleri olmadigi gibi son derece hızlılar da. sahte everdrivelar ve çok eski everdrivelar (Everdrive-MD gibi) Yeniden yazılabilir flash bellek kullaniyorlar (ssd gibi) ve bunlarin 100000 yeniden yazma gibi biçilmiş ömürleri vardı. Eski Everdrive N8 dahil bunda da öyle bir problem yok

Sayfa: [1]   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: