Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
commodore.gen.trGenel KategoriGenel SohbetVoodoo3 kullanıcıları kartlarından memnun mu?
Sayfa: 1 2 [3] 4   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: Voodoo3 kullanıcıları kartlarından memnun mu?  (Okunma Sayısı 2695 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
appiah4
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #30 : Şubat 11, 2020, 10:36:41 ÖÖ »

Zamanında karttan oldukça memnundum. 2002 yılları galiba voodoo 3 pci pentium 200 mmx makinede hemen her oyunu açıyordu. http://falconfly.3dfx.pl/3dfx.htm bu sitedeki driverleri kullanmıştım en son.

2002 yılında 200 MMX'in Voodoo 3 ile her oyunu açması mümkün değil tahminen yılı yanlış hatırlıyorsunuz, 2000 olabilir mi o

Retronautics: Retro bilgisayar, donanım ve proje galerim.
nightfall
Üye
**

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #31 : Şubat 11, 2020, 10:42:11 ÖÖ »

Zamanında karttan oldukça memnundum. 2002 yılları galiba voodoo 3 pci pentium 200 mmx makinede hemen her oyunu açıyordu. http://falconfly.3dfx.pl/3dfx.htm bu sitedeki driverleri kullanmıştım en son.

2002 yılında 200 MMX'in Voodoo 3 ile her oyunu açması mümkün değil tahminen yılı yanlış hatırlıyorsunuz, 2000 olabilir mi o

2002de almıştım kartı. Benim oynadığım 2000li yılların oyunları olabilir. Hatırladığım quake3, midtown madness 2, nfs 5 oynuyordum. Tabi 512x384 yada 640x480 çözünürlükte
appiah4
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #32 : Şubat 11, 2020, 13:32:28 ÖS »

2002de almıştım kartı. Benim oynadığım 2000li yılların oyunları olabilir. Hatırladığım quake3, midtown madness 2, nfs 5 oynuyordum. Tabi 512x384 yada 640x480 çözünürlükte

Quake 3 (1999)
Midtown Madness 2 (2000)
NFS5 (2000)

Kahkaha

Theoden (Arethrid)
Üye

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #33 : Şubat 11, 2020, 23:49:52 ÖS »

Fotoğrafların parlaklık ve kontrast değerlerini kabaca eşitledim.
Soldaki Voodoo3 sağdaki Voodoo2.
Bu karelere bakınca Voodoo3 hala daha keskin gözüküyor ancak bunun sebebi Voodoo2 fotoğrafının odağının Voodoo3 fotoğrafı kadar keskin ayarlanmaması olabilir.

* v3-nfs5 copy.jpg (464.4 KB, 1300x488 - Görüntüleme: 78 kez.)

320x200
Levent (Lvnt)
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #34 : Şubat 12, 2020, 11:20:31 ÖÖ »

Evet, 1 mipmap seviyesi daha kötü gözüküyor. Hız/devir göstergesi hizasındaki yolun ayrıntısı v3'de daha fazla. Sebebi v2, v3'e göre en yüksek çözünürlüklü textureleri gösteremiyor olabilir. V3'ün o en ayrıntılı gösterebildiği kısımların dışında kalan kısımlara bakın, aynı gibi: en yakın yol, sağ ve soldaki bize bakan kayalıklar dışında kalan yerlerde netlik ikisi arasında fazla farketmiyor

Bu bir tarafa v3'ün donanımı daha iyidir zaten sözüm yok. En baştan v2'nin üç çipini ve daha fazlasını tek çipin içine koymuşlar bir kere. V2 zamanından v3 zamanına sonuçta fark ortaya çıkaran bir sürü ufak tefek ya da büyük geliştirme yapmışlardır mutlaka. V2'nin (8mb versiyonda) 2+2mb texture ram'i kullanabiliyor olmasına karşı devasa 16mb ram var, ekran ve textureler aynı ram'de, daha yüksek çözünürlüklü texture gösterebiliyor gibi, gösteremiyor bile olsa ram imkanı daha fazla, son tahlilde daha büyük texture'leri ram'de tutabileceği için daha ayrıntılı texture göstermesine sebep olabilir.

Velhasıl farketmişsinizdir benim en yüksek çözünürlüklü texture'lere dikkat ettiğim falan yok. Aslında başından beri yapabileceği halde neden yolun ilerisindeki texture'leri bulanık gösterdiği ile ilgileniyorum. V2'de v3'de aynı şeyi yapmış. İkisi de o konuda benzer görüntü vermiş. V3'ün v2'ye göre ek olarak yüksek çözünürlüklü texture gösterebiliyor olması da benim için abes birşey oldu, çünkü ek teknik özellik gerektirmeyen daha basit birşeyi düzgün yapmıyor ki... Elin v1 hızındaki i810'u bile uzak görüntüleri jilet gibi çizebiliyorsa v3 alsın o yüksek çözünürlüklü textureleri ne yaparsa yapsın yani, abes işte. V2'de v3'de, tnt'de bu konuda benim gözümde aynı yerde. Yanlış anlama olmasın donanım mutlaka yapabiliyordur, ama yazılımdan kısmışlar, yapmıyor. Intel'in durumu da tuhaf, driver yazanlar hız azalmasını umursamadıkları için bu kadar ayrıntılı görüntü verebiliyor bence.

Bu durum aynı anda 4, 8, 12 vb texture çizebilen yani fill-rate kısıtlaması pek kalmayan T&L destekli çipler ile düzeldi. O serilere kadar i810 kral, başka onun gibi var mı emin değilim

Renk kalitesini konuşacak olursak, @Theoden görüntüye standart aydınlık kontrast ile müdahale ettiyseniz o ayarlar gamma ile aynı sonucu vermiyor. Renkler aydınlık gamma ile daha doğru şekilde geri düzeltilebilir... ama o bile kaybolmuş detayları geri getiremeyebilir. 1.0 gamma ile aynı koşullarda v2'nin görüntülerini tekrar yayınlayayım, olursa onlar üzerinden konuşuruz yine
« Son Düzenleme: Şubat 12, 2020, 11:24:52 ÖÖ Gönderen: Levent (Lvnt) » Logged

Use the brute force, Luke
appiah4
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #35 : Şubat 12, 2020, 11:23:10 ÖÖ »

Bu durum aynı anda 4, 8, 12 vb texture çizebilen yani fill-rate kısıtlaması pek kalmayan T&L destekli çipler ile düzeldi. O serilere kadar i810 kral, başka onun gibi var mı emin değilim

Matrox G200 ve S3 Savage3D yaklaşık aynı dönemin benzer derecede 3B görüntü kalitesi yüksek kartları

Levent (Lvnt)
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #36 : Şubat 12, 2020, 11:28:59 ÖÖ »

G200 önce nfs5'i quake3'ü açsın bi

Savage 3d'ye lafım yok, quake3 ile fena değildi. G400, g450, rage128, savage'ler bunları incelemek lazım

Tahminim driverden performans kasmamışlarsa iyi görüntü verirler

appiah4
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #37 : Şubat 12, 2020, 12:12:58 ÖS »

G200 önce nfs5'i quake3'ü açsın bi

Savage 3d'ye lafım yok, quake3 ile fena değildi. G400, g450, rage128, savage'ler bunları incelemek lazım

Tahminim driverden performans kasmamışlarsa iyi görüntü verirler

G200'ün son sürücüsünde OpenGL var ve sanırım o Quake 3'ü sorunsuz oynatıyor.  NFS5'i oynatamayan çok kart var, çalıştırması en sıkıntılı oyunlardan biri Kahkaha

Levent (Lvnt)
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #38 : Şubat 12, 2020, 12:17:52 ÖS »

Bendeki g200'ün son sürücü olması lazım, hep orjinal sitesinden indiririm, en son legacy'ler arasındaydı yani son olması lazım. Opengl var. Quake 2, sin, heretic2 sorun yok sanırım. Mdk2 denemedim ona bakmak lazım

Belki v2 ile aynı yerde olunca q3 şaşırıyordur

appiah4
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #39 : Şubat 12, 2020, 12:33:10 ÖS »

Bendeki g200'ün son sürücü olması lazım, hep orjinal sitesinden indiririm, en son legacy'ler arasındaydı yani son olması lazım. Opengl var. Quake 2, sin, heretic2 sorun yok sanırım. Mdk2 denemedim ona bakmak lazım

Belki v2 ile aynı yerde olunca q3 şaşırıyordur

https://www.youtube.com/watch?v=ka31Anfv1FE

nightfall
Üye
**

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #40 : Şubat 12, 2020, 13:19:04 ÖS »

Matrox G200 ve S3 Savage3D yaklaşık aynı dönemin benzer derecede 3B görüntü kalitesi yüksek kartları

S3 Savage3D s3tc ile kullanıldığında detaylar yükseliyordu. Ama her oyunda destegi olmadığı için tutulmadı.

https://m.youtube.com/watch?v=1B1SSdSAhqY
Levent (Lvnt)
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #41 : Şubat 12, 2020, 16:32:07 ÖS »

G200 ile q3 menude hep voodoo seçili kalıyor. Diğerine geçirmedim, birşeyler yapıyor sonra hoop yine voodoo

Levent (Lvnt)
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #42 : Şubat 13, 2020, 11:28:21 ÖÖ »

Benim için sürpriz bir gelişme oldu. Nfs5'te 3d setup'u kurcalarken voodoo2'yi d3d modunda açtığını ve glide ile açılabileceğini öğrendim. Glide ile o bulanıklık falan kalmıyor, harika oldu. D3d için ise fe.txt'yi açıp nompimap=0 satırını bulup nomipmap=1 yapıp kaydedince onda da görüntü keskinleşiyor ama sanki glide görüntüsü daha filtrelenmiş daha yumuşak gibiydi. Mipmap gerçekten hiç yapmıyorsa o da gereksiz yavaşlık demek. Driver ayarlarında force d3d mipmap olması lazım ama o sırada aklıma gelmedi. V3 ile de aynısı olur sanırım, henüz deneyemedim

Ek: voodoo'lar ile nfs5'i glide modunda açmak için klasöründeki 3dsetup klasörü içinde 3dsetup.ini dosyasının yedeğini alın, içindeki "CARD_" ile başlayan satırları silip dosyayı kaydedin. Bu noktada 3dsetup.exe'yi ben çalıştırıp voodoo seçiliyken ok deyip kapattım ama gerekli mi bilmiyorum. Bundan sonra d3d yerine glide ile açıyor

Görüntüleri öncekilerle birlikte müsait bir zamanda paylaşmaya çalışırım

G200'ün sürücüleri 6.82.016 imiş. Belki v2 sürücülerini uninstall edince g200 ile açacak belki de quake3'ü baştan kurup patch yapmamak gerek. İkisi de işime gelmiyor. Matrox legacy driverleri:
https://www.matrox.com/graphics/en/support/drivers/latest/
« Son Düzenleme: Şubat 13, 2020, 17:19:55 ÖS Gönderen: Levent (Lvnt) » Logged

Theoden (Arethrid)
Üye

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #43 : Şubat 13, 2020, 12:33:44 ÖS »

Ben de LGR'ın Diamond S3 Savage4 Pro+ ile ilgili şu videosunu paylaşayım: https://www.youtube.com/watch?v=DfjZkL5m4P4
Video'nun 9. dakikasında 3dfx Voodoo3 ve S3 Savage arasında görüntü ve doku kalitesini kıyaslıyor.

320x200
Levent (Lvnt)
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #44 : Şubat 13, 2020, 13:30:12 ÖS »

Ben de LGR'ın Diamond S3 Savage4 Pro+ ile ilgili şu videosunu paylaşayım: https://www.youtube.com/watch?v=DfjZkL5m4P4
Video'nun 9. dakikasında 3dfx Voodoo3 ve S3 Savage arasında görüntü ve doku kalitesini kıyaslıyor.
Ucu düşebilen tornavidayı kasaya sokup kartlara dokunduğunda bir an irkildim

Midtown madness'te görüntüler arasında gamma ayarı farkı var

Savage4 döver diyeceğim ama zamanında bu karttan elime geçmişti, hızlıydı ama frame rate çok değişiyordu. Kilitleniyordu da

Dün mipmapları kapatmama rağmen 500mhz p3'de voodoo2 (d3d) ile nfs5 hala çok akıcıydı. Biraz yavaşlama olur ufaktan takılmalar başlar diye beklemiştim, şaşırdım. Yavaşlayamayan kart! Ben tnt'ye falan alışkınım, o yavaşlardı

Bu arada voodoo'ların agp'leri ile pci'leri arasında hiçbir performans farkı yok diye biliyorum. LGR abi o konuda yanlış bilgilendirme yapmış sanırım. En azından v3 ve banshee agp'nin ek özelliklerini hiç kullanamıyor ve grafik hafızadaki textureler ile idare ediyor.

Sayfa: 1 2 [3] 4   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: