Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
commodore.gen.trGenel KategoriGenel SohbetForumumuz üyelerinin hayal gücü (Anket)
Anket
Soru: Aşağıdakilerden hangileri bir gün sizce gerçekleşebilir ?
Zamanda yolculuk mümkün olabilir mi? - 18 (9.5%)
Uzayda bizim dışımızda yaşam olabilir mi? - 76 (40.2%)
Gelecekte yapay zeka gücü eline geçirebilir mi? - 37 (19.6%)
Gelecekte ışınlanma olabilecek mi? - 38 (20.1%)
Bunlardan hiç biri gerçekleşemez - 20 (10.6%)
Toplam oy: 100

Sayfa: [1] 2 3 ... 5   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: Forumumuz üyelerinin hayal gücü (Anket)  (Okunma Sayısı 20280 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
onursapci
Uzman

80 leri yaşamamış , yaşamamıştır.

Üyelik Bilgileri
« : Şubat 05, 2020, 07:51:50 ÖÖ »

Arkadaşlar biraz kafa dağıtalım dedim.Kanımca eğlenceli ayrıca forumumuzun üye kalitesine uyacak bir anket diye düşündüm.olabileceğini düşündüğünüz 1-4 arası seçenek ya da son seçeneği işaretleyebilirsiniz. Anket ve yorumlarınız sadece şahsi fikirleriniz içindir .Özellikle rica ediyorum anket dinler ve siyaset içermemeli ki kilitlenmesin . Anlayışınız için şimdiden teşekkürler.
« Son Düzenleme: Aralık 30, 2020, 18:39:47 ÖS Gönderen: onursapci » Logged

C64 ve A500 gerisi teferruat
appiah4
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #1 : Şubat 05, 2020, 07:58:40 ÖÖ »

Işınlanmanın sadece cansız objeler için mümkün olacağını düşünüyorum.

Retronautics: Retro bilgisayar, donanım ve proje galerim.
AmigaEsref
Genel Yönetici

love is where you find it.

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #2 : Şubat 05, 2020, 09:55:23 ÖÖ »

Hepsi mümkün, olmasaydı hayal edemezdik. Eğer hayal edebiliyorsak yapabiliriz.( Hatta çıtayı artırıyorum gerçeklik hayallerimizin ötesinde seçeneklerde sunuyor.) Sadece yöntemini bulmamız gerekli. Bu gün quantum dünyada bir çok şey oluyor. Bilim adamları evreni 9 boyutta inceliyor. Bu perspektif açısında bakınca bütün bunları olası kılıyor. Çoğuda matematiksel olarak kurgulanabiliyor. Örneğin multiuniverse gibi. İnsan klonlama, hafıza klonlama, quantum bilgisayarlar, quantum internet, ai, nano teknoloji, yapay güneş, füzyon reaktörü, gibi bir çok olay mevcut şuan. Başlıkları yazdım google'da makaleleri araştırıp okuyabilirsiniz. Daha birçok olay geliştiriliyor.

AMIGA 500 | GOTEK | 1 MB RAM | 1.3 ROM | Pi Zero HDMI
AMIGA 1200 | 8GB CF | 3.2 ROM | TF1230 Turbo Kart | HDMI-520
COMMODORE 64 | IRQHack64 | KissCart64 | 64K CUPCAKE-CART | Pi 1541 | 1084 S
'Cause I'm CRT., I'm retro | CRT, and I'll win the fight | CRT, I'm a power load | CRT, watch me shine
onursapci
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #3 : Şubat 05, 2020, 10:10:49 ÖÖ »

Multiverse , kara enerji , karanlık madde , bigbang vb çok araştırmalarım oldu zamanında. Dediğin gibi big bangde çok yüksek boyut varken (11 boyutluydu evren) şuan azaldı ancak yaşam 3 boyut dışında fiziken olamıyor .
Bunun dışında multiverse olmasa bigbang çok çıplak kalırdı yani patlamadan önce hiç bir şey yoktu demek teoriye zarar veriyor.
Quantum fiziğiyle alakalı da çok yanlış yönlere çekildiğini düşünüyorum. Böyle önemli bir bilim dalı gerçeklikten uzak  hurafe ve falcılara bile malzeme oldu maalesef.  

Not: en büyük hayalime oy vermedim (Zamanda yolculuğa)  Matematiksel mümkün olabiliyor ama felsefi açıdan olmuyor ( büyük baba paradoksu )
« Son Düzenleme: Şubat 05, 2020, 10:28:34 ÖÖ Gönderen: onursapci » Logged

freedom
Uzman

Retro allows me to be free.

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #4 : Şubat 05, 2020, 10:32:08 ÖÖ »

İlginç bir anket olduğunu düşünüyorum. Ancak forumumuzun üye profilinin bunları düşündüğünü düşünemiyorum. Foruma uygun anket sorusu belki şu olabilirdi kanımca "Günümüz oyun meraklıları bir gün retro oyunların kıymetini anlayıp geri mi dönecekler? yoksa hepten unutacaklar mı?" sorusu sorulabilirdi.

Forum yapımıza baktığımda, ankette sorulan soruları merak eden bir kitle olduğumuzu sanmıyorum. Daha çok astro fizik yada uzay fiziği bilimi tarzında hobisi olanlar için daha uygun diye düşünüyorum.

Neyse çok karıştırmayayım ortalığı... )

Bir katkısı olabilir diye fikrimi paylaştım tabiki. Kolay gelsin. Teşekkürler
« Son Düzenleme: Şubat 05, 2020, 10:41:42 ÖÖ Gönderen: freedom » Logged

wizofwor
Genel Yönetici

Gosub ile gidilen yerden goto ile dönen adam

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #5 : Şubat 05, 2020, 10:34:56 ÖÖ »

Işınlanmanın sadece cansız objeler için mümkün olacağı fikrine katılıyorum. Eğer ışınlanma bir nesneyi moleküllerine ayırıp aynı yapıyı başka bir yerde tekrar oluşturmakla olacaksa yeniden oluşturduğumuz bu yapıya bilinç vermenin yolunu bulamadığımız sürece canlıları kopyalayamayacağız.

Yalnız bu teoride ikinci bir boşluk var. Eğer ışınlanma bu şekilde olacaksa, ışınladığımız nesnenin orijinalini niye yok ediyoruz? Işınladığımız nesnenin ham maddesi çok pahalı değilse -atıyorum altından yapılma değilse- Kopyasını oluştururken orjinalini de elimizde tutsak daha iyi olmaz mı?

onursapci
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #6 : Şubat 05, 2020, 10:35:50 ÖÖ »

İlginç bir anket olduğunu düşünüyorum. Ancak forumumuzun üye profilinin bunları düşündüğünü düşünemiyorum. Foruma uygun anket sorusu belki şu olabilirdi kanımca "Günümüz oyun meraklıları bir gün retro oyunların kıymetini anlayıp geri mi dönecekler mi? yoksa hepten unutacaklar mı?" sorusu sorulabilirdi.

Forum yapımıza baktığımda, ankette sorulan soruları merak eden bir kitle olduğumuzu sanmıyorum. Daha çok astro fizik yada uzay fiziği bilimi tarzında hobisi olanlar için daha uygun diye düşünüyorum.

Neyse çok karıştırmayayım ortalığı... )

Bir katkısı olabilir diye fikrimi paylaştım tabiki. Kolay gelsin. Teşekkürler

Haklısın abi. Bazen ters sorular insanı kendine getirir ya biraz şok etkisi yaratayım grupta herkes silkelensin dedim   Kahkaha

Kaan Akkurt
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #7 : Şubat 05, 2020, 10:36:11 ÖÖ »

ışın yoktur ışından kaçınma vardır

onursapci
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #8 : Şubat 05, 2020, 10:38:30 ÖÖ »

Yalnız bu teoride ikinci bir boşluk var. Eğer ışınlanma bu şekilde olacaksa, ışınladığımız nesnenin orijinalini niye yok ediyoruz? Işınladığımız nesnenin ham maddesi çok pahalı değilse -atıyorum altından yapılma değilse- Kopyasını oluştururken orjinalini de elimizde tutsak daha iyi olmaz mı?

O zaman 3 boyutlu yazıcıdan ne farkı kalırdı Kahkaha  
Şaka bir yana hiç bu aklıma gelmemişti vallahi
« Son Düzenleme: Şubat 05, 2020, 10:41:38 ÖÖ Gönderen: onursapci » Logged

AmigaEsref
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #9 : Şubat 05, 2020, 10:55:34 ÖÖ »

abi quantum dolanıklık ve Einstain Bose yoğunlaşmasınıada bir bak. Quantum kelimesi atom altı parçacıkların belirlenemeyen durumlarını inceleyen bir fizik dalı. Aslında bir karmaşa yok. Quantum dolanıklık bir gerçek ve atomaltı durumda oluşan bir gerçeklik yani quantum fiziğinin bir alanı. Bu birbirine bağlı parçacıklar ışık hızınıda ihlal edecek şekilde anlık iletişim kuruyorlar bu bir gerçek ve çin bu gerçekliği kullanarak ilk quantum iletişim uydusunu uzaya gönderdi. Bunları bir araştırmanı öneririm. Çok değişik olaylar ve deneyler var bilimsel. Çift yarık deneyi gibi. Gözlemlendiğinde farklı gözlemlenmediğinde farklı davranabiliyor. Bose yoğunlaşmasında yani mutlak soğuk ve yüksek basınçta madde kavramı enerjiye dönüşüyor. Dalga boyu gibi uzuyor ve ışıkla taşınabileceğini söylüyorlar. Bunlar uydurma değil konuların başlıklarını google yazıp bakabilirsiniz. Birde pattern olayı var şuan Planck sayısı olarak geçiyor. Bu sabite ile hesap yapıldığında evrende sabit anların olduğu ve durağan olduğu düşünülüyor. Zaman bu arada sadece bizim beynimizin içinde olan bir kavram

MotoRacer çekti canım Kahkaha şu işlerimi bir bitiremedim.

'Cause I'm CRT., I'm retro | CRT, and I'll win the fight | CRT, I'm a power load | CRT, watch me shine
onursapci
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #10 : Şubat 05, 2020, 11:22:09 ÖÖ »

abi quantum dolanıklık ve Einstain Bose yoğunlaşmasınıada bir bak. Quantum kelimesi atom altı parçacıkların belirlenemeyen durumlarını inceleyen bir fizik dalı. Aslında bir karmaşa yok. Quantum dolanıklık bir gerçek ve atomaltı durumda oluşan bir gerçeklik yani quantum fiziğinin bir alanı. Bu birbirine bağlı parçacıklar ışık hızınıda ihlal edecek şekilde anlık iletişim kuruyorlar bu bir gerçek ve çin bu gerçekliği kullanarak ilk quantum iletişim uydusunu uzaya gönderdi. Bunları bir araştırmanı öneririm. Çok değişik olaylar ve deneyler var bilimsel. Çift yarık deneyi gibi. Gözlemlendiğinde farklı gözlemlenmediğinde farklı davranabiliyor. Bose yoğunlaşmasında yani mutlak soğuk ve yüksek basınçta madde kavramı enerjiye dönüşüyor. Dalga boyu gibi uzuyor ve ışıkla taşınabileceğini söylüyorlar. Bunlar uydurma değil konuların başlıklarını google yazıp bakabilirsiniz. Birde pattern olayı var şuan Planck sayısı olarak geçiyor. Bu sabite ile hesap yapıldığında evrende sabit anların olduğu ve durağan olduğu düşünülüyor. Zaman bu arada sadece bizim beynimizin içinde olan bir kavram

MotoRacer çekti canım Kahkaha şu işlerimi bir bitiremedim.

Tabii kardeşim quantumu biliyorum. hatta şöyle çıktı diye hatırlıyorum atom altı parçacıklardan inceleme yaparken daha küçük parçaların örnek veriyorum frekans şeklinde olması gereken parçaların madde olarak görüldüğü ve buna anlam verilemediği şekilde çıkmıştı diye hatırlıyorum

Benim demek istediğim quantumcu diye çıkan şarlatanlar oldu piyasada tamamen bu fizikten uzak sadece ismini kullananlar enerji alıp verme uzaya enerjiyi gönderip geri almak şeklinde.
« Son Düzenleme: Şubat 05, 2020, 11:24:33 ÖÖ Gönderen: onursapci » Logged

AmigaEsref
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #11 : Şubat 05, 2020, 11:28:03 ÖÖ »

Bu arada çok bildiğimden yazmıyorum sadece gözüme çarpanlar. Daha derin araştırmak lazım.
Alıntı
Benim demek istediğim quantumcu diye çıkan şarlatanlar oldu piyasada tamamen bu fizikten uzak sadece ismini kullananlar enerji alıp verme uzaya enerjiyi gönderip geri almak şeklinde.

Bu arada insanın hayal gücü durmuyor. Bu bilgiyi aldıklarında dahi bir şey hayal edip üretebiliyorlar tabi ticarete dökenlerin niyeti belli uzak durmak lazım Kahkaha

onursapci
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #12 : Şubat 05, 2020, 11:37:15 ÖÖ »

Bu arada çok bildiğimden yazmıyorum sadece gözüme çarpanlar. Daha derin araştırmak lazım.
Alıntı

Bu arada insanın hayal gücü durmuyor. Bu bilgiyi aldıklarında dahi bir şey hayal edip üretebiliyorlar tabi ticarete dökenlerin niyeti belli uzak durmak lazım Kahkaha

Tabi ki inanmak ayrı olabilir de , ticaretini yapanlara lafım

HkRecai
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #13 : Şubat 05, 2020, 12:01:31 ÖS »

Eskiden buna benzer bir konu açılmış şuraya bırakayım.
https://www.commodore.gen.tr/forum/index.php?topic=8138.0
Theoden (CYON4D)
Deneyimli

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #14 : Şubat 05, 2020, 12:57:52 ÖS »

İlginç bir anket olduğunu düşünüyorum. Ancak forumumuzun üye profilinin bunları düşündüğünü düşünemiyorum.

Ben bu görüşe katılmıyorum. Bence insanları tek bir kategori altında değerlendirmek doğru bir yaklaşım değil. İnsanlar gerçekten çok yönlü olabiliyorlar, iç dünyaları veya bilgi birikimleri hakkında bilgimiz olmayabilir.

Bence bu başlığın açılması çok tazeleyici güzel bir sürpriz olmuş, onursapci'ya teşekkür ederim.

1.Zamanda yolculuk mümkün olabilir mi?

Öncelikle birşeyin mümkünlüğü ve bizim imkanlarımızın veya bilgimizin onu yapmaya yetip yetmeyeceğinin ayrı şeyler olduğunu göz önünde bulundurmak lazım diye düşünüyorum.
Fizik kurallarının sınırlarını zorlayan teknolojilerle insan uygarlığının bunu ilerde başarma ihtimali olduğuna inanıyorum.
Hatta belki çok uzak gelecekteki "torunlarımız" zaman yolcuğunu mümkün kılan teknolojilere sahiptir ve günümüzde göklerde görülen UFO'ların içindeki varlıklar bizzat onlardır.
Belki de zaman yolcuğu gerçek anlamda imkansızdır ancak birbirine çok benzeyen paralel evrenler varsa, bu evrenlerin farklı zamanlarına atlayarak da zaman yolcuğuna çok yakın bir deneyim elde edebiliriz.

2. Uzayda yaşam olabilir mi?
Kesinlikle olabilir. Kendimizden biliyoruz. Dünya da uzayda sonuçta ve Dünya'da yaşam oluşabiliyorsa sayısız galaksiyi oluşturan sayısız yıldızın etrafında yörüngede dönen sayısız gezegende neden oluşmasın?

3. Gelecekte yapay zeka gücü eline geçirebilir mi?
Evet, bu gerçek anlamda tartışılan ve üzerine gidilen bir konu. Neural network, deep learning ve kuantum bilgisayarların birleşimi insanlığın hiç hayal edemediği gelişmelere yön verecektir.

4. Gelecekte ışınlanma olabilecek mi?
Evet, hatta evren var olduğundan beri ışınlanma oluyor ancak atom altı parçacık boyutunda
Bknz: elektron kuantum tünelleme(quantum tunneling)
Eğer gelecekte kuantum dalga fonksiyonunu(wave function) büyük nesneleri içine alabilecek boyutlarda çökmeden tutmanın bir yolu bulunabilirse ışınlanma dahil çok ilginç şeyler görme imkanımız olabilir.

Konuya ilgisi olan arkadaşlara önermek istediğim bir kaç ilginç başlık da şu şekilde:

-Kuantum çift yarık deneyi (double slit experiment).
-Feynman diyagramları (kuantum etkileşimlerinde zaman akış yönünün belirsizliği.(arrow of time)).
-Determinizm ve özgür irade ikilemi.
-Holografi ilkesi (Leonard Susskind).
-Simülasyon teorisi (Nick Bostrom - Simulation argument).
-Kara delik Hawking radyasyonu (Stephen Hawking).
-Boltzmann Brain (kuantum olasılıkları üzerine kavramsal bir tespit).
« Son Düzenleme: Şubat 06, 2020, 12:58:41 ÖS Gönderen: Theoden (Arethrid) » Logged

Sayfa: [1] 2 3 ... 5   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: