Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
commodore.gen.trGenel KategoriProjeMacBerry Pi Projesi - Taklit CRT
Sayfa: 1 2 [3]   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: MacBerry Pi Projesi - Taklit CRT  (Okunma Sayısı 14244 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
ksercan5
Deneyimli

80ler candır... Commodore fan since ‘86

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #30 : Şubat 17, 2020, 09:17:04 ÖÖ »

Elinize sağlık, harika gözüküyor.

A500 - Rev6 - 1Mb RAM - GOTEK - Multi-rom
C64C - Multikernel cart - TapeCartSD - Pi1541
C64C - EPYX Fastload
Atari 800XL - Restored
Gameboy DMG-01 - RIPS v2 Upgrade
seco.gen.tr | Satış Sayfam
F_P_G_A
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #31 : Şubat 25, 2020, 20:31:54 ÖS »

Elimde M0110A keyboard yoktu. ADB keyboardlarım var ama Macintosh Plus kasasına göre epey "modern" gözüktüğü için kullanmayı istemiyordum.

Neyse ki geçen hafta M0110A bulup aldım. İyi bir retrobright istiyor. Keyboard'ın tuşlarının basma hissi çok hoşuma gitti. Şu proje için kullanmayacak olsam kod yazmak için kullanacağım neredeyse.   Masum

Bir tane de epey sararmış Macintosh Desktop Bus Mouse'um vardı.

Temsili keyboard ve mouse fotoğrafları:

Amacım daha önce de yazdığım gibi içine Raspberry PI ile orijinal Macintosh keyboard ve mouse'u kullanmak. Bunun için aşağıdaki gibi bir adaptör kartı yapacağım. Basit bir kart olması için hazır bir MCU kartı kullanayım diyordum. MAX32625PICO düşünmüştüm ama sanırım Türkiye'de temini daha kolay olan Arduino Pro Micro daha uygun olacak.

Firmware'de mouse ve keyboard'dan gelen veriyi decode edip, USB HID device olarak davranıp bunu USB host'a aktaracağım. Böylelikle istersem bu adaptörle, keyboard ve mouse'u PC'de filan da kullanabilirim.

Soketleri neyse ki Türkiye'den bulabildim. Yerleşim şimdilik böyle gözüküyor.
Tasarıma başlamadan önce bu MacBerry'de olmasını isteyebileceğim başka ne var biraz daha düşüneceğim.

Projenin bu kısmından sonrası ise asıl uğraşmak istediğim, orijinal Macintosh video sinyalini alıp VGA üretmek; Raspberry PI ve orijinal Macintosh arasında geçiş yapabilmek...

ercanersoy
Deneyimli

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #32 : Şubat 25, 2020, 20:46:40 ÖS »

Güzel çalışma, şimdiden tebirkler.
KNG
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #33 : Haziran 09, 2021, 15:45:46 ÖS »

Projede son durum nedir, ilerleme var mi?
F_P_G_A
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #34 : Haziran 10, 2021, 14:01:21 ÖS »

Selam KNG, acil bir durumda lazım olunca Mac'in içinden Raspberry Pi'ı sökmüştüm ama şimdi Raspberry Pi 4 ile tekrar toplamaya başladım.
8.4" TFT ekran kullanmıştım, ön kasanın içinde normalde CRT'nin olduğu pencereden bakınca, ekranın etrafında bir miktar boşluk kalıyor. Bunu gidermek için bir tık daha büyük ekrana geçiyorum. Sanırım haftaya elime ulaşacak. Bunu yerine tutturacak parçaları tasarlayıp basıp tekrar montaj yapacağım
Sayfa: 1 2 [3]   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: