Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
Sayfa: [1]   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: ERMAN AMIGA HOUSE  (Okunma Sayısı 1028 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
stealth
Üye

Daima Commodore...

Üyelik Bilgileri
« : Şubat 20, 2020, 12:20:44 ÖS »

Selam arkadaşlar.

Kadıköy'ü bilenler bilir. Söğütlüçeşme tarafından Kadıköy Boğa mevkiine doğru çıkarken 1. değil 2. sol sokak içinde bir dönem Erman Amiga House diye bir dükkan vardı.Osmanağa Mahallesi Karadut Sokak No:24 Altıyol adresinde.. Google Maps üzerinden baktığımda yerinde bir restaurant görünüyor. Dükkanın cam vitrininde bir adet Commodore 64, bir tane Amiga 1000 ve Amiga 500 bulunurdu. Amiga 1000'in monitörü 1080 yada 1084'dü yanlış hatırlamıyorsam.Ekranında elinde toplar çeviren bir robot animasyonu vardı. Dükkanın sağ tarafından içeri girince bir vitrin vardı. İçinde Commodore 64 oyun kasetleri. Yine duvara sabitlenmiş bir cam vitrinde yine birçok Commodore 64 kaset ve disketleri bulunurdu. Dükkanın içine girince sol tarafta sırasıyla Commodore Pc1, Amiga 500 ve Amiga 600 ve içerideki 2 odadan sağ taraftakinde bir Amiga 2000 vardı. Amiga 2000'de Defender of the Crown'ın giriş müziği çalarken, dışarıdaki Amiga 500'de de Shadow of the Beast 2'nin gitar solosu çalıyordu. Gözümün önünde tüm detaylarıyla herşey canlanıyor. Kilolu bir hanım karşılardı sizi. Yanındaki de sarışın beyaz tenli bir bey size Amiga'nın olağanüstü teknik özelliklerinden bahsederdi. Yanılmıyorsam sene 1987-88 gibi olacak...Heryerde aradım ama bulamadım...Bu dükkanın çekilmiş bir resmi var mıdır diye?

Sevgiler...

Zx Spectrum 48k x2,Atari 800XL set,Commodore 64 ekmek kutusu,Commodore 64 yeni kasa x2,Commodore Vic20,Sony Hitbit,386dx40 sistem,486dx266 sistem,Pentium 166mmx sistem,Amd Phenom 2 4 core sistem x2,Amd Bulldozer 8 core sistem,Intel I7 sistem,Intel Atom laptop,Ilife N4200 laptop,Intel Core 2 quad.
egemur
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #1 : Şubat 22, 2020, 12:35:59 ÖS »

Hocam çok güzel tasvir etmişsin.  Ama ben avrupa yakasındaydım.

Commodore 64/64c - 1541 Ultimate+ - Ultimate 64 Elite
Amiga 500 - Gotek Floppy Drive
onursapci
Uzman

80 leri yaşamamış , yaşamamıştır.

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #2 : Şubat 22, 2020, 12:49:53 ÖS »

Yok maalesef .benim evden tek başıma o kadar uzaklaşmam yasaktı. 7-8 yaşında sadece Üsküdar'da dolasabiliyordum

C64 ve A500 gerisi teferruat
Gokhan Ozkan
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #3 : Şubat 22, 2020, 20:15:22 ÖS »

O günlerde  sadece Bakırköy, Yeşilköy ve Sirkecide ki Amıgacıları keşfedebilmiştim.

İşallah bir ileten olur.
lunarstrain
Üye
**

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #4 : Şubat 22, 2020, 22:23:02 ÖS »

1992-1993-1994 yıllarında oralarda bulundum, ancak dediğiniz yeri keşfedemedim. Ben oyunlarımı o dönemde o sokağın öbür ucunda yer alan meşhur Peken Bilgisayar'dan alıyordum.
HkRecai
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #5 : Şubat 22, 2020, 22:59:02 ÖS »

Google'da aratınca ilk sırada Scener Vigo beyin sayfasında sadece ismi var herhangi bir bilgi yok.

https://vigo.gitbooks.io/turk-scene-tarihi/dukkanlar/istanbul/

stealth
Üye

Daima Commodore...

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #6 : Şubat 25, 2020, 08:20:10 ÖÖ »

O sayfayı biliyorum ama o döneme ait hiç resim bulamadım. Büyük ihtimalle sahipleri ya çok yaşlı yada vefat etmiş olabilirler. O dönemlerde 30'lu yaşlarında olsalar şu an 65-70 yaşlarındadırlar diye düşünüyorum.

Zx Spectrum 48k x2,Atari 800XL set,Commodore 64 ekmek kutusu,Commodore 64 yeni kasa x2,Commodore Vic20,Sony Hitbit,386dx40 sistem,486dx266 sistem,Pentium 166mmx sistem,Amd Phenom 2 4 core sistem x2,Amd Bulldozer 8 core sistem,Intel I7 sistem,Intel Atom laptop,Ilife N4200 laptop,Intel Core 2 quad.
witchdoktor
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #7 : Şubat 25, 2020, 09:36:57 ÖÖ »

O dönemde kopya oyun satan dükkan sahibi mi olmak yoksa oyun peşinde koşan çocuk mu olmak daha iyi karar veremedim.
stealth
Üye

Daima Commodore...

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #8 : Şubat 25, 2020, 10:25:14 ÖÖ »

Oyun peşinde koşan çocuk...En azından dükkancılık bana göre değil. Zaten o dönemde telif konusu çok da herkesin bildiği ve üzerinde durduğu bir durum değildi. Kaç arkadaşıma kasetten disketten oyun çektim hatırlamıyorum bile. Dükkancıların yaptığı işi zaten biz evlerimizde yapıyorduk. Sadece makine satışımız yoktu. Geri kalan herşey vardı ama...

Voltron
Uzman

それはどういう意味ですか?知りません。

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #9 : Şubat 25, 2020, 11:09:08 ÖÖ »

O dönemde kopya oyun satan dükkan sahibi mi olmak yoksa oyun peşinde koşan çocuk mu olmak daha iyi karar veremedim.

İkisi de değil. Kopya oyun satan dükkancıya özenen çocuk Kahkaha.

Satış kısmı için değil ama hep o dükkandaki utilitylere sahip olmak isterdim. Kırtasiyeden aldığım ciltli fihriste kendi oyun listemi yapmıştım, disket sayısı,açıklaması, fiyatı vs... XCopy'nin kendi logolarına sahip modified bir versiyonunu kullanırlar ve xcopy, vgacopy, dcp,dcf vs... hiç bir utility'i dışarı vermezlerdi. Bir kere şans eseri o copy programını almıştım, ondan da Lamer exterminator musallat olmştu Amiga disketlerime.

> General failure reading drive A:<br /><br />> Who\'s General Failure and why is he reading my disk?
witchdoktor
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #10 : Şubat 25, 2020, 11:39:09 ÖÖ »

@Voltron

X-Copy'yi kesinlikle satmaya yanaşmazlardı ama elden ele X-Copy bir şekilde dağılırdı zaten. Bizler de oyunu kendi arkadaşlarımızla paylaşırdık ama bunu para karşılığı yapmazdık (yapan vardır belki de). Sektör, oyunu erken dağıtarak ya da yeni bilgisayar almış birine toplu olarak o platformun klasiklerini satarak kar ederdi. Satıcıya sorduğunuzda her oyun harikaydı. Orada çalışan gençlere ne kadar ücret veriyorlardı merak ediyorum doğrusu.
Sayfa: [1]   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: