Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
Sayfa: 1 [2] 3   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: Müzık çalışma odam  (Okunma Sayısı 2089 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
PROTEUS1968
Üye

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #15 : Şubat 26, 2020, 19:17:58 ÖS »

ürünlerin çoğu depoda 4500 e bakayım size bilgi veririm   
onursapci
Uzman

80 leri yaşamamış , yaşamamıştır.

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #16 : Şubat 26, 2020, 19:22:47 ÖS »

Bu kadar muzikle ilgili arkadaşlarımız varken bizim sırtımız yere gelmez yöneticiletimize söyleyelim commodore-org.tr sitesi açsınlar

Kahkaha iyiydi.

C64 ve A500 gerisi teferruat
astalavista
Deneyimli

Amiga Is My Girl

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #17 : Şubat 29, 2020, 09:35:49 ÖÖ »

Değerli hocam bende az önce böyle bir ürün aldım.Yamaha Portasound PSS 140 diye geçiyor.Düşüncelerinizi paylaşırsanız benim gibi bir amatörü mutlu edersiniz.

-Popülizm karşıtı çaylak retrocu.
-Anti Nintendo.
-Sonuna kadar Commodore.
PROTEUS1968
Üye

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #18 : Şubat 29, 2020, 11:58:19 ÖÖ »

Merhaba  nasilsiniz yeni baslangıç icin  nota ögrenmek vs  icin fena  degil bu ürün 80 yillarinin urunu  fm syth mantiği ile calisiyor 1990 dan sonra PCM pulse code modulation yapisinda cihazlar yapildi biraz ögrendikten sonra  midi cıkışlı ve girişli ve general midi seslerine sahip  bir  ürüne gecersiniz  hayırlı olsun.
astalavista
Deneyimli

Amiga Is My Girl

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #19 : Şubat 29, 2020, 14:12:48 ÖS »

Merhaba iyiyim saolun.Bilgilendirme için teşekkür ederim.İzlediğim bir kaç video da bu aletle çok güzel ve basit synth müzik yapıyorlar.Yinede sizede danışmak istedim.Setupınız bana ilham verdi açıkçası.Yoksa aklımda yoktu bu işe girişmek.Fiyatı da uygun bulunca aldım.İyi günler hocam

-Anti Nintendo.
-Sonuna kadar Commodore.
PROTEUS1968
Üye

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #20 : Şubat 29, 2020, 15:26:57 ÖS »

Birsey degil aslında amiga  bilgisayarlı müzik konusunda çoğu müzisyenlerin başlangıç noktası olmustur. Atari st vardı üzerinde midi arabirimi sayesinde avantajlı idi cubase müzik programını  çalıştırmak için dongle ile lisanslı
satılıyordu ve cok pahalı sistemlerdi, fakat amiga biraz daha halka inmişti ve özellikle 1990lı yillarda çogu dj remix çalısmalarında amiga sentezleyici sampler yada soundları kullanıldı tecno trax serisi mesela inşallah cgtr de birgün bilgisayarla muzik bölümü açılır ve kullanıcılarımızın bilgisayarlı müzik konusunda paylaşımları olur

90 yılların studiosu atari st kullanılmış

* studio4.jpg (53.55 KB, 430x323 - Görüntüleme: 122 kez.)
« Son Düzenleme: Şubat 29, 2020, 15:48:19 ÖS Gönderen: PROTEUS1968 » Logged
astalavista
Deneyimli

Amiga Is My Girl

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #21 : Şubat 29, 2020, 18:42:00 ÖS »

Birsey degil aslında amiga  bilgisayarlı müzik konusunda çoğu müzisyenlerin başlangıç noktası olmustur. Atari st vardı üzerinde midi arabirimi sayesinde avantajlı idi cubase müzik programını  çalıştırmak için dongle ile lisanslı
satılıyordu ve cok pahalı sistemlerdi, fakat amiga biraz daha halka inmişti ve özellikle 1990lı yillarda çogu dj remix çalısmalarında amiga sentezleyici sampler yada soundları kullanıldı tecno trax serisi mesela inşallah cgtr de birgün bilgisayarla muzik bölümü açılır ve kullanıcılarımızın bilgisayarlı müzik konusunda paylaşımları olur

90 yılların studiosu atari st kullanılmış

Bilgisayarla müzik yapmak veya Amiga ile müzik yapmanın çok iyi anlaşıldığını zannetmiyorum.Şahsen kendi adıma konuşmam gerekirse bende sadece düz Amiga 500 ve C64 var ama nasıl müzik yapabilirim bir fikrim yok.Kanımca yeterli Türkçe kaynak ve yeterince programda yok veya ulaşılamıyor anladığım kadarıyla.Mesela ekmek kutusuyla bazı demolarda müzik yapabiliyorum ama klavyeyi bağlamak mümkün mü açıkçası bilmiyorum.Bilgisayarda müzik alt başlığı açılsa keşke dediğiniz gibi.

-Anti Nintendo.
-Sonuna kadar Commodore.
PROTEUS1968
Üye

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #22 : Şubat 29, 2020, 19:29:09 ÖS »

Su an bütün dünyada %90 üstü pc yada mac cok az azda dijital kayıt sistemi yada analog kayıtlar yapiliyor, öncelikle midi dedidiğimiz ( musical instrument digital interface ) baglantı sistemine sahip olmak gerekiyor bunun icin pc yada maclerde usb midi kablolari ucuz bir sekilde mevcut ama amiga diyince iş degisiyor onda midi baglantisi  olmadigi  icin parallel portan interface takılıyor çoğu org yada synthlerde olan bu baglanti ile in out u  baglayip muzik klavyesinden gelen nota komutlarını yollayabiliyorsunuz.
Şu an ses kartları hızlari o kadar yuksekki basit bir midi klavyesi ile milyonlar ses sample yada program kullaniyorsunuz plug inler synth programları sequencer nota edition yada dj groove box programları gibi,
 Birazda gönül vermek gerekiyor tabiki

* Screenshot_20200229-203243_Gallery.jpg (312.1 KB, 720x1280 - Görüntüleme: 107 kez.)
« Son Düzenleme: Şubat 29, 2020, 19:34:26 ÖS Gönderen: PROTEUS1968 » Logged
savagery
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #23 : Mart 01, 2020, 08:29:28 ÖÖ »

Daha önce başka bir konuda yazdığım gibi, çıplak bir Amiga ile yapabileceğin bir tracker programı kullanmak. Midi arabirimin ve buna uygun bir synth'ın olmadığı sürece tabi.

Atari FALCON 030 |  ATARI 1040 STE 4MB | ATARI 800 XL + 1050 DD + My IDE II | ATARI 130 XE | C64 + Ultimate 2 | AMIGA 500 + Vampire | Amiga 600 + Furia
PROTEUS1968
Üye

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #24 : Mart 01, 2020, 16:29:17 ÖS »

Benim gördüğüm kadarı ile amigayı çoğu kullanıcılar oyun amaçlı kullaniyorlar midi devresi dizaynı yada sound sampler devresi yapılabilir mesela bil-tek'in yaptıgı bir ürün var bende midi  arabirimi cokta karmaşık değil  
Levent (Lvnt)
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #25 : Mart 02, 2020, 03:29:48 ÖÖ »

Şurada hepsi vardı, birebir aynı karttan yapılabilir:
https://www.commodore.gen.tr/forum/index.php?topic=16745.0

Yeri gelmişken projeyi unutmuş değilim, aklımda. Hatta belki de bu sebeple iki lkocaman a500'ü hala kurulu oldukları yerden kaldıramıyorum.

Oraya yazdım mı bakmadım ama, en son orjinal kartın amiga'dan (reference kitaplarında) izin verilenden daha fazla akım çekip çekmediği konusunda şüphelenmiştim, yapılacaklar sırasında olası max. çekeceği alımı tespit etmek var.

Use the brute force, Luke
PROTEUS1968
Üye

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #26 : Mart 02, 2020, 10:06:58 ÖÖ »

selamlar  levent beycim nasılsınız sizlerde  el  atarsanız güzel şeyler çıkar meydana maalesef ben gözleri  kaybettim  sol göz %60  sağ göz % 10  gibi  görüyor  ekranı büyütüp öyle yazıyorum eski günlerde olsaydık elinizden alırdık işleri. 
LW3D
Yönetici

Günü Kurtaran Avam Hiooargggh :)

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #27 : Mart 02, 2020, 12:13:17 ÖS »

Oturmaya mı geldik Mutlu bir haftanın başlangıcında tüm küçükleri dansa davet ediyoruz Kahkaha

- Çalışma bekliyoruz...Görüntü müthiş...Ama ses duymak istiyoruz

cinar
Deneyimli

>>>CD32<<<

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #28 : Mart 02, 2020, 13:20:33 ÖS »

Şuna açıklık getirmek istiyorum, tabi ki bu sadece benim kendi görüşüm ama Amiga'ların müzik prodüksiyonunda kullanılmamasının belli başlı sebepleri var. Birincisi, HDD kayıt işleri ancak 060 döneminde pratiğe bindi AudioEvolution gibi programlarla, Mac'ler Amiga'lara nazaran zamanında daha fazla disk alanı ve daha güçlü işlemcilerle geliyordu, yabancıların terimiyle "robust" sistemlerdi,  Falcon'lar da aynı şekilde DSP içerdiğinden bu şansı daha erken yakaladı ve Amiga için gerek pek de görülmedi. Kullanım alanı hep kısıtlıydı bu yüzden müzik sektöründe, ama tracker konusunda da bir numara hep Amiga'lardı.

Serial sampler'lar ile tracker'ın, chiptune'un ötesine gidelemiyor. Sırf bunun için de kalkıp Zorro ses kartı almak zorlama geliyor bana. Librarian desen tek adam akıllı program olan MidiQuest v4.0 hiçbir yerde bulunmuyor, harcayacak paran varsa ne güzel, bigbox'ı 120dolar, ama bu benim için lüks. Onun yerine 1040STE ile tüm midi sequence işlemlerimi gerçekleştiriyorum, tonla librarian var, üstelik o programın Atari sürümü katbekat daha üstün. Atari'yi bu sebeple tutuyorum, hem ruhu var, hem de pratik bir kullanım alanı. Chiptune'cular da bu sebeple Amiga'larını tutabilir ama Amiga ile neden müzik yapılmıyor sorusu bana biraz mantıksız geliyor, ya da ben chiptune ile büyümedim ve bu yüzden.

Bana göre eski usül müzik, 4 track kayıt cihazın, veya artık Türkiye'de pazar bulamadığı için sudan ucuz hale gelmiş Roland VS ayarı DAW'lar ile yaptığındır. Ebay'deki bitmiş ihalelerin %10 fiyatına sahibinden.com'da istediğin kayıt cihazını, DAT sistemi, DAW'ı bulabiliyorsun. Bu şekilde Amiga'da ısrarcı olmak mantıklı gelmiyor bana, bu şekilde kuracağın sistemden alacağın verim çok, çok daha üstün olur. Ama hala bunu büyüdüğün bilgisayarlarla yapmak istersin, bilemem, ama kar zar hesabı uçurumlara tekabül ederken bana hiç mi hiç mantıklı gelmiyor Amiga'ya Zorro sampler almak, AudioEvolution gibi ölü bir yazılıma para yatırmak, üstüne bir librarian için kırk satıcı kovalamak. Ste + EsqAsr veya S760 + XV*080 + 4 track ya da DAT chain en ideal setup benim için. Bundan ötesinin olacağını sanmam.

Benim güncel setup'ım şu şekilde:

- Ensoniq Asr88
- Korg Wavestation Ex
- Access Virus Indigo2

- Atari 1040Ste
- PowerMac G5 (Logic Pro9, yakında VS1680'e geçilecek)
- Sony Tcd-D7 Walkman
« Son Düzenleme: Mart 02, 2020, 13:29:25 ÖS Gönderen: cinar » Logged

Aradıklarım | Satılıklar
C64C SwinSid IRQHack
IIgs ROM03
maverick
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #29 : Mart 02, 2020, 13:45:40 ÖS »

Müthiş bilgiler için teşekkürler ama bir de çalışmalarınızdan örnekler varsa, paylaşırsanız sevinirim.
Sayfa: 1 [2] 3   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: