Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
Sayfa: [1] 2   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: Revize - Rezerve - Opsiyon  (Okunma Sayısı 5263 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
amstrader
Ziyaretçi
« : Şubat 29, 2020, 20:51:26 ÖS »

Satışta dikkat edilebilecek detaylar...

Genelde çok yanlış kullanımlar var...

revize
sıfat, Fransızca révisé
"Düzeltmek, yenilemek" anlamındaki revize etmek birleşik fiilinde geçen bir söz.

rezerv
Fransızca réserve
1. isim Saklanmış, biriktirilmiş şey.
2. isim Yedek, ihtiyat:
      Döviz rezervi.
3. isim Yatağında veya havzasında bulunduğu hesaplanan, henüz işletilmemiş kömür, demir, petrol vb.
4. isim Çekince.

opsiyon
Fransızca option
1. isim Bekletme süresi.
2. isim Seçenek.
3. isim, ekonomi Ek gün.
4. isim, ekonomi Ek süre.

rezerve
Bu söz bulunamadı.

ibo1973
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #1 : Şubat 29, 2020, 21:19:46 ÖS »

her şeyi sözlükte bulunamazsın bence tüm kelimeler birileri tarafın çıkartılmış/uydurulmuş şeyler olduğu düşünülürse. Türkçedeyse zamanla oturmaya başlayan rezerve ve türlü kelimelerde tam olarak aklınıza gelen karşılığını ifade ediyor aklıma hiç bir şey gelmiyor derseniz hangi ülkede yaşıyorsunuz diye sorarım 
cinar
Deneyimli

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #2 : Şubat 29, 2020, 21:41:42 ÖS »

Kendi kuyunuza düşmüşsünüz, hiç olmamış. İngilizce'deki olmuş bitmiş anlamı veren -ed eki (revis"e"d) nasıl revize etmek fiilini isim haline dönüştürdüyse (örn. "revize sürüm") aynı etkiyi reserv"e"d kelimesinde de sağlıyor. Çok az etimoloji geçmişi olan birisi bu mantığı kurabilir, ayrıca yıllar boyu kabul görmüş bir kelime sözlükte yok diye kullanılması pratik dışı anlamı neden çıkıyor?

C64C | SwinSid | IRQHack
IIgs | ROM03
R1200 | Stok
A4000 RevB | CS mkII 060rev1@60Mhz | 128+64Mb FastRAM | BestWB-OS321 | ClassicWB-OS39
amstrader
Ziyaretçi
« Yanıtla #3 : Mart 01, 2020, 09:40:05 ÖÖ »

Füze atarsanız daha kolay ölürüm.

Ben size saldırmıyorum neden bana saldırıyorsunuz?

Ben yukarıda Türkiye (Yaşadığım ülke oluyor ibo1973) Dil Kurumu'na ait Sözlük'ten alıntı yaptım.

Bunların dışında bir kullanımı olduğu iddianız varsa iddianızı kanıtlarıyla buraya yazın hepimiz öğrenelim.

Rezerv kelimesi yerine

"bu ürün şu alıcıya ayırılmıştır 3 günlüğüne" gibi türkçe yazsak olmaz mı?

Forum Kuralları Türkçe'ye özen göstermemizi istemiyor mu?

Siz başka kurallara mı tabisiniz?

Çınar Bey size de şunu diyeyim. Benim mesajımın neresinde "Yıllar boyu kabul görmüş bir kelime sözlükte yok diye kullanılması pratik dışıdır" ifadesini gördünüz? Kendi kafanızda ben bir şey söylemiş gibi bir de ona yanıt vermişsiniz?

Bu kadar derine inmeyin tüm mesajım bu kadar kelime bile içermiyor.
cinar
Deneyimli

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #4 : Mart 01, 2020, 09:53:29 ÖÖ »

"kaynak"
Ayrıca özen bu kadar subjektif bir konuyken, ve bu şekilde halihazırda kabul görüyorken" siz başka kurallara mı tabisiniz" diye taşkınlık çıkarmanın lüzmu yok.
« Son Düzenleme: Mart 01, 2020, 09:58:05 ÖÖ Gönderen: cinar » Logged

C64C | SwinSid | IRQHack
IIgs | ROM03
R1200 | Stok
A4000 RevB | CS mkII 060rev1@60Mhz | 128+64Mb FastRAM | BestWB-OS321 | ClassicWB-OS39
ibo1973
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #5 : Mart 01, 2020, 12:02:07 ÖS »

kimse size saldırmıyor foruma konu açmışşınız düşencenizi belirtmişşiniz bende düşencemi belirtmişim medeni toplumlarda buna konuşma denilir/fikir beyan edilme denir vs denir ama siz buna saldırma diyorsunuz. saldırı bu ise artık forumda hiç bir şeye cevap yazmıyıyalım fikrimizi beyan etmiyelim .
amstrader
Ziyaretçi
« Yanıtla #6 : Mart 01, 2020, 13:02:52 ÖS »

"kaynak"
Ayrıca özen bu kadar subjektif bir konuyken, ve bu şekilde halihazırda kabul görüyorken" siz başka kurallara mı tabisiniz" diye taşkınlık çıkarmanın lüzmu yok.

Bana sataşmaya devam ettiğin kısmı ignore edip (yok saymak yazsam ayıp olur diye düşündüm) kaynak dosyasına baktım.

evet bir dosya var adı da yabancı.pdf

Şunu mu söylüyorsun o vakit. Bu pdf'de yer alan her kelime türkçedir?

Çünkü konunun başına dönersek ben "rezerve" kelimesinin türkçe olmadığını iddia etmiştim. Buna uygun da kanıt sunmuştum. Başka bir yorumum da yoktu.
amstrader
Ziyaretçi
« Yanıtla #7 : Mart 01, 2020, 13:04:05 ÖS »

kimse size saldırmıyor foruma konu açmışşınız düşencenizi belirtmişşiniz bende düşencemi belirtmişim medeni toplumlarda buna konuşma denilir/fikir beyan edilme denir vs denir ama siz buna saldırma diyorsunuz. saldırı bu ise artık forumda hiç bir şeye cevap yazmıyıyalım fikrimizi beyan etmiyelim .

İbo1973 hocam. Bir kelimenin Türkçe karşılığı varken yabancısını kullanmak sizce uygun olan mıdır? Kötü bir şey mi diyorum ben?
cinar
Deneyimli

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #8 : Mart 01, 2020, 13:47:50 ÖS »

Anlamadığınız kısım şurası, burada kimse size sataşmıyor. Siz görüşünüzü belirtmişsiniz, ben de bunun gereksiz olduğunu söyledim. Gereksiz bulmak yapıcı olmasa dahi hala bir görüş bildirme türüdür. Türkçe alternatifi var diye kimse Türkçe karşılığını kullanmak, buna dikkat etmek zorunda değil ayrıca.  Kabul görüyor o kelime ve gerisi önemli değil. O zaman "Çalışma Masası 3.1.4" olsun bunun adı, "hızlandırma kartı" diyelim turbolara. Rezerve kelimesi yıllardır bu forumda kullanılıyor ve 8 yıldır buradayım, buna bir kez bile karşı çıkanı görmedim. Belki 8 yıl içinde buna ilk karşı çıkan kişi siz olduğunuzdan bu kadar yüklenmişlerdir arkadaşlar, ayrıca diğer başlıktaki "yapıcı" tavrınızı da hatırlarım, topluluktaki herkes bu tür tavırlarınıza karşı çıkarken hala tartışmalı başlıklar ve görüşler bildirmekteki çabanızı anlayamıyorum. PDF meselesine gelirsek de konu başlığındaki teziniz öyle bir kelimenin Türkçe'de çevirisinin (ister Türkçe ister yabancı) olmadığıydı. Eğer attığım dosyayı reddedecekseniz listeye yazdığınız kelimelerin hepsini reddetmeniz lazım. Lütfen gizli otoriter tavrınızın getirdiği kibiri bir kenara bırakın, bu gidişle kimse hiçbir mesajınıza cevap vermeyecek. Bir daha benim de size cevap vereceğimi sanmıyorum. İyi günler.

C64C | SwinSid | IRQHack
IIgs | ROM03
R1200 | Stok
avukatka
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #9 : Mart 01, 2020, 13:58:19 ÖS »

Durakta Otobüs ....(pardon bu auto bus gibi oldu düzeltiyorum  amstrader düzeltmeden)  “çok oturgaçlı götürgeç “  beklerken mesaj (bu da yanlış oldu gerçi TDK’muna göre mesaj  Bir devlet büyüğünün, bir sorumlunun belirli bir olay veya durum dolayısıyla ilgililere gönderdiği bildiri demek oluyor ) okumak çok zevkli dostum...

Aranıyor...Alınık
-Kutulu her çeşit Commodore ve Amiga
-kutulu AMOS ve DPaint programları
-Dünya Yazılım Oyun ve programları
amstrader
Ziyaretçi
« Yanıtla #10 : Mart 01, 2020, 14:20:22 ÖS »

Siz görüşünüzü belirtmişsiniz, ben de bunun gereksiz olduğunu söyledim.

Görüş belirtmek gereksiz? Güzel

Türkçe alternatifi var diye kimse Türkçe karşılığını kullanmak, buna dikkat etmek zorunda değil ayrıca.
Zorunda olmayabilir ama forum kurallarında dikkat edilmesi geçiyor. Okumayı deneyin...

Kabul görüyor o kelime ve gerisi önemli değil.
Küfür de toplumuzda çokça kabul görüyor. Edelim mi? Kurallara mı aykırı? Hmmm döndük başa...

8 yıldır buradayım, buna bir kez bile karşı çıkanı görmedim.
Ooooo beni zayıf noktamdan vurdun. 8 yıldır bir şeye karşı çıkılmadıysa o şey kesin doğru olandır teorinizle birlikte sizi nobele aday gösteriyorum. Tebrikler.

Ayrıca diğer başlıktaki "yapıcı" tavrınızı da hatırlarım, topluluktaki herkes bu tür tavırlarınıza karşı çıkarken hala tartışmalı başlıklar ve görüşler bildirmekteki çabanızı anlayamıyorum.

Şu cümleyi okuyan birisi herhalde grupta siyasi / terör içerikli başlıklar açtığımı düşünür. Bir şeyleri abartmak sizde bir hastalık olmuş.

PDF meselesine gelirsek de konu başlığındaki teziniz öyle bir kelimenin Türkçe'de çevirisinin (ister Türkçe ister yabancı) olmadığıydı.

Mesajlarımı okumadan/kafanızda kurgulayarak yazmak sizde hastalık olmuş demiş miydim?
Bu alıntı'nın Türk Dil Kurumu Sözlüğü'ne ait olduğunu belirttim. Hiç bir yerde "bu kelime dünya üzerinde hiç bir dilde yoktur" gibi bir ifadem yok. Tekrar okuyun rica ederim.

Eğer attığım dosyayı reddedecekseniz listeye yazdığınız kelimelerin hepsini reddetmeniz lazım.

Attığınız dosya nedir halen bilen yok. Sözlük mü? Kim yazmış? Kaynağı neresi? içeriği nedir? Başlığı nedir? Başı sonu olmayan bir pdf'e bakıp dogmatik bir şekilde yazan her şeye inanmamızı mı bekliyorsunuz?

Lütfen gizli otoriter tavrınızın getirdiği kibiri bir kenara bırakın, bu gidişle kimse hiçbir mesajınıza cevap vermeyecek. Bir daha benim de size cevap vereceğimi sanmıyorum. İyi günler.

Son cümlenizde haksızlığınızı belli etmişsiniz zaten. Ayrıca lafı söylerim kaçar giderim de güzel bir hareket. Eğer söylediğiniz kadar olgunsanız bir daha yanıt vermezsiniz. Ama vereceksiniz eminim.
ibo1973
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #11 : Mart 01, 2020, 18:49:03 ÖS »

alıntı
TDK, teknolojik gelişime paralel olarak her geçen gün yeni bir yabancı sözcüğün, Türkçe'de karşılığı bulunmadığı için yaygın olarak günlük kullanıma girmesi üzerine, bulduğu karşılıklarla Türkçe'yi yabancı sözcüklerden arındırmaya çalışıyor.�

Yapılan yeni sözcük üretme çalışmaları sonucunda, yaygın olarak kullanımda olan başta "Compact Disc (CD)",  "e-mail", "modem", "link" gibi kelimeler olmak üzere bu alandaki birçok yabancı terim ve sözcüğe Türkçe karşılık bulan TDK, "modem" yerine "çevirge", "link" yerine "ilişim", "Compakt Disk (CD)" yerine "yoğun teker(YT)"in kullanılmasını öneriyor.�
kaynak
https://www.hurriyet.com.tr/gundem/tdk-oneriyor-cd-yerine-yogun-teker-167714

tdk nın tavsiyeleri ile özetle ilgilemiyorum. ve rezerve kelimesi ve anladığım bildiğim kelimeleri kulanmaya devam edeceğim .

amstrader
Ziyaretçi
« Yanıtla #12 : Mart 01, 2020, 22:40:54 ÖS »

tdk nın tavsiyeleri ile özetle ilgilemiyorum. ve rezerve kelimesi ve anladığım bildiğim kelimeleri kulanmaya devam edeceğim .
Öğrenmeye açık bir kaç kişi görür faydalanır diye açtım başlığı. İbrahim Bey Özel olarak açmadım bu başlığı.

Türkçe ve Dilbilgisi kurallardan ibarettir. Ahmet Bey'in Mehmet Bey'in fikrine göre şekillenmez. Bunun için Dil Kurumu var. Fikirlerinizi oraya iletin bana değil. Ayrıca kullanıp kullanmamak sizin tasarrufunuzdadır. Ben sadece doğru olanı kaynaklarıyla belirttim. Kimseye onu yaz bunu yaz demedim.

Bir çok ilanda "ürün aaa kişisine revizedir" yazıyor. Belki birisi görür öğrenir düzeltir diye yazdım.
Humphrey
Deneyimli

The right man in the wrong place

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #13 : Mart 02, 2020, 08:13:05 ÖÖ »

Bence çokta takılı kalmamak lazım. Azerbeycandada Türkçe konuşuluyor ve "uçak indi" ye "uçak düştü" diyorlar.Her yazdıklarında Azerileri düzeltiyormuyuz ? hayır.
Dil Böyledir, Ülkeye,Yöreye hatta kişiye göre değişebilir. Çok fazla eleştiremezsiniz. Halk kullanılan bir kelimeyi alıp evriştirip başka şekilde kullanıyorsa o dur artık kullanımı. "LOL" kelimesi çokmu doğru bir kelime ama şimdiki gençlerin ağzından düşmüyor, Belki onların çocukları bunu öztürkçe bir kelime olarak algılayıp daha çok kullanacaklar yada belkide terkedip başka kelimelere yönelecekler.
Dil zaten uydurma kelimeler silsilesidir ve "hogo hogo" hugu ugag" dan türemiş ve ülkeye yöreye göre şekillenmiştir. Her ne kadar ilk mesajdaki inceleme güzel ve eğitici olsada, Kitap yazan bir yazar değilseniz, yada tez yasmıyorsanız , çokda incelememek lazım.
« Son Düzenleme: Mart 02, 2020, 08:15:54 ÖÖ Gönderen: Humphrey » Logged

Amiga 500 Plus+,Aca 500+,3.1
Amiga Cd32
Commodore 64,64C,128
Atari 800XL,130XE
Nintendo wii,Nes,Snes,64,Gamecube,3DS XL,3DS,Dsi,Dslite
Playstation 1,2,3
Xbox 360
Sega Saturn,Dreamcast,Mega Drive,Masterdrive
PSP 1001,2001,3001,PSPGO
Zx Spectrum+
Atari Pong,Philips Videopac,Palladium,Unimax
arkas
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #14 : Mart 02, 2020, 08:40:22 ÖÖ »

Konu dilin doğru kullanılması gerekli midir, değil midire dönmüş.

Commodore 64G
Amiga 500
PS2
Sayfa: [1] 2   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: