Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
commodore.gen.trGenel KategoriGenel SohbetForumdaki resimler ve arama motorlarının görsel kısmı
Sayfa: [1]   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: Forumdaki resimler ve arama motorlarının görsel kısmı  (Okunma Sayısı 4149 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
HkRecai
Uzman

Üyelik Bilgileri
« : Mart 06, 2020, 13:36:08 ÖS »

Sanıyorum foruma dosya olarak ekleyerek yada herhangi bir yere upload edip
Kod:
[img][/img]
ile ekleyerek yapılan paylaşımları hiçbir arama motorunun görsel kısmı index'lemiyor.

Büyük ihtimalle forumun 2006 model yani hiçbir arama motorunun görsel diye bir kısmı icad edilmediği zamanda üretilmiş olması etkili oluyor, yada eklenen resimlerin direkt link değilde php olmasıdır diye tahmin ediyorum.

Örneğin Google'da PS2 diye aratsam Brezilya'nın bilmem ne ucube forumundan resim çıkıyor.

Web ustası bu konuya da ajandasına yazarsa forumun yararına olur diye düşünüyorum.
« Son Düzenleme: Mart 06, 2020, 13:41:26 ÖS Gönderen: HkRecai » Logged
LW3D
Yönetici

Günü Kurtaran Avam Hiooargggh :)

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #1 : Mart 06, 2020, 15:16:26 ÖS »

Ne yazık ki sorunun farkındayız, ama şimdilik elimizden bir şey gelmiyor... Biraz daha sabır

- haklısınız, forum yazılımı çok eski ve forum yazılımı değiştirmek çok kolay bir işlem değil. Özellikle de, bizim gibi 10 yılın üzerinde bilgi birikimi ve yazışma bulunan forumlarda... Aklımızda...

egemur
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #2 : Mart 06, 2020, 20:09:24 ÖS »

robots.txt dosyası ile yapılabilir belki. Arama motorları bu dosyaları dikkate alıyor.

Commodore 64/64c - 1541 Ultimate+ - Ultimate 64 Elite
Amiga 500 - Gotek Floppy Drive
LW3D
Yönetici

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #3 : Mart 06, 2020, 20:34:26 ÖS »

egemur, SEO konusu, bildiğim kadarıyla, robots.txt dosyasından çok daha ötelere taşındı. Basit bir dosya düzenlemesinden çok daha fazlasını yapmak gerek. Farkındayız.

egemur
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #4 : Mart 07, 2020, 03:49:58 ÖÖ »

Anladım.  Tabi SEO işi daha karmaşık bir iş. Teşekkürler.

Commodore 64/64c - 1541 Ultimate+ - Ultimate 64 Elite
Amiga 500 - Gotek Floppy Drive
commodore007
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #5 : Mart 07, 2020, 10:18:09 ÖÖ »

Google arama motoru bana göre gittikçe kötüleşiyor, eğer bir şey ne kadar akıllı hale gelirse karmaşıklaşırsa ortaya çıkan sorunlarda artıyor.

Diğer eleştirim biz insanlara. Biz yapmıyoruz ancak bundan dolayı yapılan her şeye eyvallah deme mecburiyetimiz var sanıyoruz. Örneğin google captcha doğrulama sistemini sitelere girerken kullanırken kendimi köle gibi hissettiğim zamanlar oluyor. Sanki bizim davranışımızı inceleyerek buna göre yapay zeka geliştiriyorlar hissine kapılıyorum. Bazen fazla zaman alıyor doğrulamayı geçmek. Ona bas buna bas şunu atla köprüyü bul yangın musluğunu göster yaya geçidini işaretle!

Forumda ise resimleri PC den eklediğimiz de çerçeve içinde görünürken sağa sola kaydırmak zorunda kalıyoruz resim sayısı fazla olduğunda ise resimleri bütün olarak görmek imkansızlaşıyor.     
F_P_G_A
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #6 : Mart 08, 2020, 01:32:44 ÖÖ »

Mevcut database'i (postlar ve kullanıcı bilgileri vs) güncel bir forum sistemine taşıyacak bir script yazsak, sonra herkes kendi şifresini tekrar belirlese...

Ne yazık ki sorunun farkındayız, ama şimdilik elimizden bir şey gelmiyor... Biraz daha sabır

- haklısınız, forum yazılımı çok eski ve forum yazılımı değiştirmek çok kolay bir işlem değil. Özellikle de, bizim gibi 10 yılın üzerinde bilgi birikimi ve yazışma bulunan forumlarda... Aklımızda...
LW3D
Yönetici

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #7 : Mart 08, 2020, 11:16:59 ÖÖ »

Forum yazılımlarıyla ilgili bir kaç sıkıntı var.. En büyük sıkıntı, forum yazılımlarının tam şu anda evrim geçiriyor olması... Sosyal medya'nın etkisi ve baskısıyla, çevrimiçi hemen hemen her sistem kendisini değiştiriyor. Forumu önce x sistemine...Daha sonra evrim geçiren bir sisteme geçirmek yerine, aradaki x'i atlayıp, direkt evrimleşen sağlam bir sisteme geçmeyi planlıyoruz. Çünkü her değişim, transfer bazı sıkıntıları da beraberinde getiriyor. Şu anda 1-2 beta aşamasında. Henüz kullanıma hazır değiller ve bizde bunların sonucunu bekliyoruz. Bazı sıkıntılarımız var. Bazı sorunlar yaşıyoruz. Ama bu sorunların henüz çok kritik olmadığını düşünüyoruz. İnsanların tartışıp, mahkemelik olması, ya da yönetim bize bakmıyo yazabilmek için daha iyi bir sisteme geçmemize gerekte yok gibi...Biraz daha sabır.

-ilginiz için teşekkürler...Transfer işlemini yapacağımız zaman kodlama ve dönüşüm için yardımınıza ihtiyacımız olacaktır.. Teşekkürler.

Levent (Lvnt)
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #8 : Mart 08, 2020, 11:39:52 ÖÖ »

Google arama motoru bana göre gittikçe kötüleşiyor, eğer bir şey ne kadar akıllı hale gelirse karmaşıklaşırsa ortaya çıkan sorunlarda artıyor.

Diğer eleştirim biz insanlara. Biz yapmıyoruz ancak bundan dolayı yapılan her şeye eyvallah deme mecburiyetimiz var sanıyoruz. Örneğin google captcha doğrulama sistemini sitelere girerken kullanırken kendimi köle gibi hissettiğim zamanlar oluyor. Sanki bizim davranışımızı inceleyerek buna göre yapay zeka geliştiriyorlar hissine kapılıyorum. Bazen fazla zaman alıyor doğrulamayı geçmek. Ona bas buna bas şunu atla köprüyü bul yangın musluğunu göster yaya geçidini işaretle!

Forumda ise resimleri PC den eklediğimiz de çerçeve içinde görünürken sağa sola kaydırmak zorunda kalıyoruz resim sayısı fazla olduğunda ise resimleri bütün olarak görmek imkansızlaşıyor.     
Captcha'nın zayıf tarafı şu: insanların küçük fotoğraflardaki ayrıntıları çok da iyi göremeyeceğini varsaymışlar sanırım. Kasıtlı olarak kenarda köşede kalmış "görmem" gereken şeyleri görmezlikten geldiğim zaman farkettim. Çok da incelemeden hatta kasıtlı olarak ufak tefek konularda yanlış giriş yapın, sonraki sefere daha basit birşey çıkarıyor diye gözlemledim

Youtube'un reklamlarında da enteresan birşey oldu: reklam çıkınca iyi/kötü şeklinde oylama çıkıyordu. Üstelik nasıl bir yüzsüzlükse üzerine iyi oy kötü oy sayılarını da yazmışlar. Ben de reklam çıkar çıkmaz doğrudan kötü oy vermeye başladım. Son seferde özellikle reklamın sonuna kadar bekledim oy verme çıkmadı, Gösterdikleri reklamların amacına tam olarak ulaştığı konusunda iyice tatmin olmuşlardır artık

Use the brute force, Luke
Voltron
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #9 : Mart 08, 2020, 12:05:15 ÖS »

İlginçtir, Ben herhangi bir retro ile ilgili bilgi, görsel, ilan vs ararken, google da sık sık CGTR görselleri geliyor karşıma. Mesela özellikle bir bilgisayar parçası yazıp aradığımda mutlaka 3-5 kez "MS-DOS sistemleriniz", "En son hangi ürünü aldınız" başlığı ve görsellerini görüyorum.

Metal grupları çok bağırıyor. haklıyken haksız duruma düşüyorlar...
LW3D
Yönetici

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #10 : Mart 08, 2020, 13:07:06 ÖS »

Voltron bu biraz doğal...retro sistemlerle ilgili çok fazla kaynak olmadığından forumun sonuçları gelmesi çok doğal. Ama bu ne yazık ki çok ideal olan da değil.  Bizim böyle bir niyetimiz, hedefimiz yok tabii ki ama günümüz internetinde SEO çalışmalarıyla, Bilgisayar arattığında ya da sabit disk yazdığında CGTR'nin gelmesi hedefleniyor. Biz böyle iyiyiz Kahkaha Biraz daha iyi olsa fena olmaz hiç kuşkusuz.

Cimihendriks
Deneyimli

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #11 : Mart 08, 2020, 16:29:16 ÖS »

Bu kadar sadık üyelerle (arama motorlarının gözünde) ve eşsiz içerikle yazılım konusu daha günümüze uygun bir yazılımla ekstra bir çaba harcamadan bile sitenin SEO açısından oldukça yükseleceğini öngörüyorum.

Alacağın bir kaç nefes, hiç düşündün mü?
Ne kalacak senden, hiç düşündün mü?
Bir cansız vücudun, o da çürür toprak olur gider.
commodore007
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #12 : Mart 08, 2020, 18:28:46 ÖS »

Uzman değilim ama commodore 64 forum sitemizin genel index'ine baktığımda geçmiş 1 ay içerisinde google arama motorunda sadece 3 indeksli sayfa çıkıyor.

gravescom
Yeni Üye
*

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #13 : Mart 08, 2020, 21:49:41 ÖS »

Selamlar, ben forumda yeniyim ama bu forumu web de ibm model m araması yaparken bir üyenin terminal model m lerinin görselleri ile buldum.
Humphrey
Deneyimli

The right man in the wrong place

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #14 : Mart 09, 2020, 12:17:09 ÖS »

Google arama motorunda dikkat etti iseniz son bir kaç yıldır , bilgi yerine ticari enstantane geliyor,
"AAAAA" hakkında bilgi almak istediğinizde, ilk sayfa muhakkak "AAAAA" satan (ebay başta olmak üzere) firmalar ve fiyatları geliyor, Bilgi için aşağılara inmeniz gerekiyor, Google'da gittikçe kapitalistleşiyor.

Amiga 500 Plus+,Aca 500+,3.1
Amiga Cd32
Commodore 64,64C,128
Atari 800XL,130XE
Nintendo wii,Nes,Snes,64,Gamecube,3DS XL,3DS,Dsi,Dslite
Playstation 1,2,3
Xbox 360
Sega Saturn,Dreamcast,Mega Drive,Masterdrive
PSP 1001,2001,3001,PSPGO
Zx Spectrum+
Atari Pong,Philips Videopac,Palladium,Unimax
Sayfa: [1]   Yukarı git