Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
commodore.gen.trGenel KategoriGenel SohbetEkran kartı soğutma önerisi
Sayfa: [1]   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: Ekran kartı soğutma önerisi  (Okunma Sayısı 2258 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Mad_Wolf
Üye

Üyelik Bilgileri
« : Mart 20, 2020, 08:33:37 ÖÖ »

Herkese merhaba
Elimde 1 adet 3dfx Voodoo3 2000 PCI mevcut ve kart ne yazık ki çok ısınıyor
Hem gpu hem de kartın arkasındaki gpunun arkası
Karta takabileceğim hem ön hem de arka soğutucu ne tavsiye edersiniz
Şimdiden çok teşekkür ederim
Theoden (Arethrid)
Deneyimli

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #1 : Mart 20, 2020, 10:38:59 ÖÖ »

Herkese merhaba

Voodoo 3 3000'nin üstündeki alüminyum soğutucunun kanalları arasına vida ile standart bir fan yerleştirmek çok yaygın bir çözüm.
Aynı şeyi bende kendi Voodoo 3 kartım için uyguladım ve kullanıyorum.

You are in a computer game, Max.
(İZMİR) http://amplifypedals.com
Mad_Wolf
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #2 : Mart 20, 2020, 10:53:10 ÖÖ »

Herkese merhaba

Voodoo 3 3000'nin üstündeki alüminyum soğutucunun kanalları arasına vida ile standart bir fan yerleştirmek çok yaygın bir çözüm.
Aynı şeyi bende kendi Voodoo 3 kartım için uyguladım ve kullanıyorum.

üstad sıkıntı şu ki benim soğutucu bu kadar büyük değil benimki ilk revizyondan galiba
Theoden (Arethrid)
Deneyimli

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #3 : Mart 20, 2020, 10:59:12 ÖÖ »

Görüntüdeki fan da soğutucudan büyük. Sadece alt iki vida tutuyor aslında.
Ayrıca daha da küçük fanlar mevcut.
« Son Düzenleme: Mart 20, 2020, 11:12:56 ÖÖ Gönderen: Theoden (Arethrid) » Logged

Mad_Wolf
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #4 : Mart 20, 2020, 11:47:44 ÖÖ »

peki üstad arka tarafa ne yapabiliriz
Theoden (Arethrid)
Deneyimli

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #5 : Mart 20, 2020, 11:53:03 ÖÖ »

Ben kendi kartım için arkaya herhangi bir eklenti yapmadım, öndeki fan ısı sorununu için yeterli oldu.
Alüminyum soğutucuyu çıkarıp altındaki eski termal macunu yenileyip tekrar geri takmak iyi olur.
Eğer bu işlemlerden sonra hala ısınma sorunu varsa belki arkaya da çok küçük bir alüminyum soğutucu takılabilir ama gerekli olacağını sanmam.

Aktug
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #6 : Mart 20, 2020, 11:56:31 ÖÖ »

Voodoo3 2000 PCI montaj delik aralığı yaklaşık 58mm. Bu ölçüde bir soğutucu bulnak problem değil problem GPU' nun aşırı derece aşağıya yakın konumlandırılmış olması ve soğutcunun slota çarpma riski.

Ben yanlış hatırlamıyorsam MX400 karttan aldığım bir soğutucuyu kullanmıştım. Arka taraf için termal bant ve heatsink kullandım. Fotoğrafta benim kullandığım soğutucunun bile küçük olmasına rağmen slota temas edecek durumda olduğunu görebilirsiniz.

Kartın arkasına bir soğutucu mutlaka gerekmiyor. Gerek kartların yaşı gerek değerleri sebebiyle ısınma kaynaklı bir problem yaşanmasın diye ek tedbir alıyorum sadece.

İki sayfa önce tüm ürünlerin linkini modellerini vermiştim. Hepsi bu kart için de kullanılabilir.
« Son Düzenleme: Mart 20, 2020, 12:17:58 ÖS Gönderen: Aktug » Logged
Mad_Wolf
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #7 : Mayıs 30, 2020, 13:13:28 ÖS »

Voodoo3 2000 PCI montaj delik aralığı yaklaşık 58mm. Bu ölçüde bir soğutucu bulnak problem değil problem GPU' nun aşırı derece aşağıya yakın konumlandırılmış olması ve soğutcunun slota çarpma riski.

Ben yanlış hatırlamıyorsam MX400 karttan aldığım bir soğutucuyu kullanmıştım. Arka taraf için termal bant ve heatsink kullandım. Fotoğrafta benim kullandığım soğutucunun bile küçük olmasına rağmen slota temas edecek durumda olduğunu görebilirsiniz.

Kartın arkasına bir soğutucu mutlaka gerekmiyor. Gerek kartların yaşı gerek değerleri sebebiyle ısınma kaynaklı bir problem yaşanmasın diye ek tedbir alıyorum sadece.

İki sayfa önce tüm ürünlerin linkini modellerini vermiştim. Hepsi bu kart için de kullanılabilir.

Beyler tavsiyeler için teşekkür ederim
Elimdeki 2 adet voodoo 3 2000 pci için şöyle 2 mod yaptım.
Her iki kartın arkasında pasif soğutucu var termal pad ile ayrıca ön tarafı da görebileceğiniz şekilde
Sizce hangisi daha etkili olur
Her ikisinde de fiziksel bir değişiklik yok sadece plastik kelepçe ile tutturuyorum ve slotlara giriyor
Biri 80mm öteki 50mm fan ile

Aktug
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #8 : Mayıs 30, 2020, 23:27:02 ÖS »

@Mad_Wolf Aslında problemin bir ayağı da orjinal soğutucu altında bulunan termal yapıştırıcının kalitesi ve 20 yıl içerisinde özelliğini ne kadar koruduğu. Soğutucuyu söküp termal iletkeni yenilemek çözüm ama soğutucuyu sökmek bir dert gpu yüzeyinde kalan iletken kalıntılarını temizlemek ayrı dert. Kesin olan bir şey varsa (en azından benim için) Voodoo3 üzerinde bulunan üreticinin soğutma çözümü yetersiz.

Sizin getirdiğiniz çözüm -bence- etkili olacaktır. Büyük fan çok gürültü çıkartırsa 5v ile besleyerek devir sayısını dolayısıyla gürültü seviyesini düşürebilirsiniz. Tabi fanın 5v ile çalışmayı kabul etmesi gerek.
ibo1973
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #9 : Mayıs 31, 2020, 00:02:35 ÖÖ »

en etkili olacak yöntem tahminimce aktuğ'unda bahsettiği gibi orijinal soğutucuyu söküp termal pastasını yenilemektir. diğer yapacağın her şey düzgün bir çözüm olmayacaktır.
eğer sesten rahatsız oluyorsan veya zaman içresinde kullanılan fan bozulduysa ses yapıyorsa yavaş dönüyorsa güzel kaliteli bir fanla değiştirmek doğru olacaktır.

bga larda (3dfx çipi de bgadır) esas soğutma görevi bganın üzerindeki soğutucu dadır kart arkasında hissettiğin sıcaklık ise pasif soğutma için düşünülmüş bir kaç lehim topu üzerinden karta iletilen soğutma-dır. yani dolayısı ile kartın arkasında yardımcı soğutma olabilir ama ana soğutma olamaz. gereğinden fazla ısınan bganın lehim toplarının veya kendisinin bozulma ihtimali vardır.

Eşimin videolarını çektiği youtube yemek tarifleri kanalımız
http://www.youtube.com/channel/UCWeURdgKjzxe9490Pb5KTPA?view_as=subscriber
Mad_Wolf
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #10 : Mayıs 31, 2020, 01:17:43 ÖÖ »

Beyler yorumlarınız için teşekkür ederim ama ses sıkıntı değil amaç düzgün çalışsın malum bu kartlar maddi değeri dışında bulunamaması da sorun.
Büyüğün sesi hatta kulağıma daha da az geliyor Kahkaha
Sayfa: [1]   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: