Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
commodore.gen.trDiğer Nostaljik BilgisayarlarAmstradAmstrad - GenelAMSTRAD CPC464 Bakım ve line-in bağlantısı
Sayfa: [1]   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: AMSTRAD CPC464 Bakım ve line-in bağlantısı  (Okunma Sayısı 9914 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
CommodoreFan ®
Uzman

Üyelik Bilgileri
« : Nisan 26, 2020, 23:18:38 ÖS »

Arkadaşlar herkese merhaba  Karizmatik

Uzunca süredir unuttuğum (cidden unutmuşum) CPC 464, geçen hafta retroları toparlarken elime geçince bu akibetini bilmediğim cihazla haşır neşir olmaya karar verdim. Forumda araştırdım, gördüğüm kadarıyla daha önce ilgili konulardan bahsedilmiş ama pek detay verilmemiş. Ben de yaşadığım sorunlar hakkında bir iki tüyo vermek ve özellikle CPC 464 için line-in bağlantısından bahsetmek istedim. 

Önce cihazı tamamen söküp ılık sabunlu su + diş fırçası tedavisine maruz bıraktım. Kurutup elektriği verince açılmadı. Multimetre ölçümü sonucu switch'in çalışmadığını anladım ve bir iki fıs yağsız kontak sprey darbesiyle switch düzeldi. Kırmızı ışığı görünce sevindim tabi ama bu sefer de gördüm ki bazı tuşlar basmıyor. Yurtdışı CPC forumlarında genellikle sıralı şekilde basmayan tuşların çip arızası olduğundan bahsedildiği için şemalarını bulup tek tek ölçtüm (yapabildiğim kadarıyla) ama nafile, bozuk bir yol görünmüyordu. Sonra farkettim ki asıl odaklanmam gereken konu membranmış. Daha önce spectrum'dan tecrübeli olduğum için bu berbat plastik membranların her daim sorun çıkardıklarını biliyordum ve gerçekten de multimetre ile ölçünce kopuk yollar buldum. Hemen gümüş iletken boya sipariş ettim ama daha önce elemanın birini kurşun kalem ile membran tamir ederken görmüştüm, aklıma geldi en azından deneme olur düşüncesiyle kopuk yolların üzerinden eski tip kurşun kalemle geçtim. Bir baktım ki çalışıyor Kahkaha Yalnız dokununca kurşun kalem sağa sola yayılıyor, buna dikkat etmek lazım. Yayılan bölümleri silgi ile düzeltip yoluma devam ettim.

Elimde kaset olmadığı için commodore dataset'e yaptığım line-in bağlantısını bu cihaza da uygulamak gerektiğine karar verdim ve konuyu araştırdım. Gördüm ki bu cihaza line-in bağlantısı yapmak C64'ten bile daha basit. İnternette türlü bağlantı şemaları vermişler ama en basidi teyp devresindeki kristal (kafa) bölümüne lehim yapıp bunu da line-in girişiyle kasaya sabitlemek. Temiz ve kesin çözüm. Geriye android veya pc'den CDT dosyalarını oynatıp yüklemek kalıyor ama son birkaç gündür öğrendiğim kadarıyla bunun biraz incelikleri var(mış). Kasanın son görüntüsü şöyle;

Bağlantı aşağıdaki gibi;

Bir alternatif bağlantı daha var ama bende çalışmadı. İncelemek isteyenler için; https://www.cpcwiki.eu/index.php/DIY_464_External_Audio_Socket

PC'den CDT dosyalarını oynatabilen programlar var ama telefon hem çok pratik hem de benim denemelerimde daha başarılı sonuç verdi. CDT oynatmak için TAPDANCER isimli programı kullanıyorum (bu programı da youtube'da Jan Beta'nın videosundan öğrendim)

TAPDANCER link (Android için): https://apkpure.com/de/tapdancer-virtual-datasette/co.kica.tapdancer

Önceleri bazı oyunları hemen açarken bazılarını hiç açamadım. Ses seviyeleriyle oynadım hatta sinyali ölçmek için azimuth bile denedim ama sorun bambaşkaymış. Benim gibi commodore 64'e alışkın bünyeler için Amstrad biraz ters kalıyor Zamanında 6128 kullanmıştım ama 464'üm hiç olmadığı için oyun yükleme prensibini bilmiyordum.

Şimdi CDT dosyasını TAPDANCER veya pc'de muadil bir programa yükledikten sonra pc veya telefonun sesini %30'a getiriyoruz (bende en iyi çalışan ses seviyesi bu).

CPC 464'te ( RUN" ) yazıp ENTER'a bastıktan sonra herhangi bir tuşa daha basıyoruz, cihaz dinleme moduna geçiyor.

Oyun yüklerken kaset kısmından arada sırada tık diye bir ses geliyor. Anlam veremesem de bunun motora giden elektriği kapatan ve açan bir switch (veya başka bir elektronik komponent) olduğunu farketmem birkaç günümü aldı. TAPDANCER veya muadil programda autopause seçeneğini mutlaka kaldırın, pause etmesin çünkü bu işi manuel olarak biz yapacağız.

CPC464 line-in modunda play tuşu basılı olmadan da yükleme yapıyor ama bence mutlaka basılı kalsın ki teybin ne zaman durduğu ve ne zaman yükleme yaptığı konusunda size rehberlik etsin. TAPEDANCER üzerinde play tuşuna basın ama eliniz pause üzerinde olsun. Eğer teypten tık sesi bir kez gelirse (veya motor durursa) hemen TAPEDANCER'da pause'a basın çünkü Amstrad yüklemeyi bir dahaki tık sesine kadar kesmiş demektir. Bu arada logo falan çiziyor, ufak çaplı bir animasyon izletiyor veya içeride başka bir işlem yapıyor. Bir dahaki tık sesine kadar play'e basmayın. Eğer tık sesi iki defa üst üste gelmişse sorun yok, yüklemeye aynen devam. Eğer Amstrad üzerindeki teyp ünitesi çalışıyorsa bunları takip etmeniz çok kolay. Teyp durduğunda telefon üzerinde pause'a basmak gerekiyor, teybin motoru çalıştığında ise play'e. Teyp ünitesi arızalı olan arkadaşlar da bu tık seslerini takip ederek yükleme yapabilirler (duyulmayacak gibi değil  )

Son olarak da CDT dosyalarını nereden bulabilirsiniz onun linkini vereyim ve Ikari oynamak için odama gideyim; https://cpcrulez.fr/GamesDL_tape/index.php

Bir garip COMMODORE fanatiği...
june8efe
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #1 : Nisan 27, 2020, 00:18:12 ÖÖ »

464'ünüzü faal edebildiğinize sevindim. 40 yaşındayım ama çocuk yaşlarında gördüğüm tek retro bilgisayar babamın arkadaşının oğlunun 464 ü idi. yani o dönemlerde ne c64 ne a500 nede diğerlerini görmek nasip olmadı. bu yüzden bu tip retro bilgsayarlara yönelik ne bilgim nede pek hatıram yok (malesef). sadece 464 ü zamanında gördüğüm için benim için farklı bir yeri var. inşallah bir gün bir 464 üm olur demiyor değilim.

bu arada bu 999. mesajım oldu forumda

Geliştirme kartları: Raspberry Pi2, Arduino Uno R3
El konsolları: Ngage,DS Lite,Nintendo 3DS cfw
Tv konsolları: PS1, Hdd'li fat PS2, Wii (Softmod'lu), Xbox360 slim rgh, PS4 Slim
CommodoreFan ®
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #2 : Nisan 27, 2020, 00:22:48 ÖÖ »

464'ünüzü faal edebildiğinize sevindim. 40 yaşındayım ama çocuk yaşlarında gördüğüm tek retro bilgisayar babamın arkadaşının oğlunun 464 ü idi. yani o dönemlerde ne c64 ne a500 nede diğerlerini görmek nasip olmadı. bu yüzden bu tip retro bilgsayarlara yönelik ne bilgim nede pek hatıram yok (malesef). sadece 464 ü zamanında gördüğüm için benim için farklı bir yeri var. inşallah bir gün bir 464 üm olur demiyor değilim.

bu arada bu 999. mesajım oldu forumda

Aslında benim de (yazdığım gibi) pek bir Amstrad geçmişim yok. Yalnızca bir akrabamdan 6128 gelmişti ama apayrı bir hikaye. Hem yeşil ekrandı (scart mode falan bilmiyorduk tabi o zamanlar) hem de yanında gelen iki tane diskete mahkum kalmıştım oyununu bulamadığım için. İşin daha da komik tarafı, ilk disketin üzerinde oyun isimleri yazdığı için yükleyebiliyor ama ikinci disketin içinde ne olduğunu bir türlü bulamıyordum "cat" komutunu bilen kimseye denk gelmediğim için Yani 6128 maceram hüsran dolu ama bu cihaz daha iyiymiş, bir de renkli monitörün avantajı var tabi

savagery
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #3 : Nisan 27, 2020, 07:34:10 ÖÖ »

Teşekkürler. Çok güzel bir açıklama ve bilgi paylaşımı olmuş. Bende de 6128 var ama bir türlü annemden gidip alamıyorum. Kurcalamayı çok istiyorum ama...

Atari FALCON 030 |  ATARI 1040 STE 4MB | ATARI 800 XL + 1050 DD + My IDE II | ATARI 130 XE | C64 + Ultimate 2 | AMIGA 500 + Vampire | Amiga 600 + Furia
CommodoreFan ®
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #4 : Nisan 27, 2020, 08:33:36 ÖÖ »

Teşekkürler. Çok güzel bir açıklama ve bilgi paylaşımı olmuş. Bende de 6128 var ama bir türlü annemden gidip alamıyorum. Kurcalamayı çok istiyorum ama...

6128 yükleme hızı açısından bu cihazdan on kat daha iyi bence. Tabi ki kaset ve disket farkı yüzündendir ama ikari warriors disketten yüklerken 3 saniyede çıkan grafiği bu cihaz yaklaşık 4 dakikada çiziyor O yüzden bence gotek takilmis bir 6128 bundan çok daha fazla keyif verir. Hemen al bence daha fazla beklemesin

LW3D
Yönetici

Günü Kurtaran Avam Hiooargggh :)

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #5 : Nisan 27, 2020, 09:59:26 ÖÖ »

teşekkürler commodoreFan, emek vermiş güzel bir açıklama kazandırmışsın...

Amstrad bilgisayarlarıyla ilgili Özay'ın efsane bağlığını da hatırlatmış olalım.
(Özay'ın ilk cümlesi şok etkisi yaratabilir Kahkaha )

https://www.commodore.gen.tr/forum/index.php?topic=3072.0

Simon (Özay Turay)
Genel Yönetici

Commodore Forever

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #6 : Nisan 27, 2020, 10:13:12 ÖÖ »

Maalesef Amstrad'çı olunmuyormuş, öyle doğmak lazımmış. Masum

http://www.retrodergi.com - http://www.e-turay.com

Retro: Commodore 64, Amiga 500, Amiga 1200
Retromsu: Wii, XBox360, XBox, PS3 Slim, PS2 FAT, PS1, PSP Slim, Nintendo DS Lite
CommodoreFan ®
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #7 : Nisan 27, 2020, 10:33:53 ÖÖ »

Forumda Amstrad ile ilgili bulabildiğim en detaylı bilgiler Özay'ın açtığı başlık altında paylaşılmıştı zaten Line-in ve özellikle yükleme konusunda bilgi bulamayınca ayrıca başlığını açayım dedim.

Yeşil ekran için konuşursak bence de Amstrad'çı doğmak gerekirmiş ama 464 oyunları renkli olduğunda bana commodore'u hatırlattığı için bir süre daha ilgimi çeker Kahkaha İnsan değişik bir makina bulduğunda ona özel oyunlar ve özellikleri incelemek istiyor ama Amstrad bu konuda pek verimli görünmüyor.   

Sayfa: [1]   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: