Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
commodore.gen.trGenel KategoriGenel SohbetEgede yaşam? Deneyimleriniz?
Sayfa: 1 [2]   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: Egede yaşam? Deneyimleriniz?  (Okunma Sayısı 858 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
eemiroglu84
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #15 : Mayıs 22, 2020, 17:06:53 ÖS »

Ben doğma büyüme Zonguldak’ta ikamet ediyorum. 35 senedir dedemin evinde büyüdüm ve artık büyükler göçünce evde ben  oturuyorum. İki katlı, müstakil küçük bir araziside var şehir merkezine yürüme 5 dakika mesafede köy hayatı yaşıyoruz diyebilirim. İstediğim şeyi yapabiliyorum son ses film ve mizik, hobiler, küçük bir atölye, yazın pazara gitmeyecek kadar tarım.
Buna rağmen benim de ciddi ege hayallerim var ama mecburen emekliliği bekliyorum on sene kadar kaldı. Maalesef Zonguldak'ın havası kömürden dolayı pek iç açıcı değil ekmekli olmadan araziyi evi hazırlayıp öyle kaçmak istiyorum.

LW3D
Yönetici

Günü Kurtaran Avam Hiooargggh :)

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #16 : Mayıs 22, 2020, 23:37:00 ÖS »

@hakkan : haklı olabilirsin. Çok dar bir perspektifte baktım belki de...

şu aşağıdaki örnekteki arkadaş bilişim sektöründen. Tabii ki, oldukça sıradışı bir arkadaş (Kendi evini yapacak kadar).
 - müthiş bir arkadaş gerçekten-maşallah.

https://www.youtube.com/watch?v=wcQW961dzjs

modelist
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #17 : Mayıs 23, 2020, 00:14:15 ÖÖ »

:)evli ve çocuklu olunca böyle keskin kararlar veremiyor insan sadece imrenmek kalıyor bizim için ama benimde hayalim diyebilirim ....
hades
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #18 : Mayıs 23, 2020, 22:21:58 ÖS »

Aydın'da doğmuşum ve 1970 yılında İstanbul'a göçmüşüz. Son 1-2 senedir "ben Aydın'a taşınacağım" lafı ağzımdan düşmez oldu. İstanbul'un havasından, gürültüsünden, pahalılığından sıkıldım artık. Faturalar ayrı dert, kirası ayrı dert. Yiyecekleri ayrı bir dert. Pazardan sebze, meyve alırsın haftası gelmeden bozulmaya başlar. Zaten hiç birinin lezzeti de yoktur.
Şu anda işsizim ve emekli olmama 2 sene var. Artık ciddi ciddi düşünüyorum İstanbul'dan kaçmayı. Aydın, Muğla olabilir ama şehirden uzakta bahçe içinde bir yer olmalı. Köyde ev var (Isparta), yazın çok güzel ama kışın duramam. Özellikle kışları ılık geçen yer istiyorum.   
Bahçesinde yeşillik, domates, biber, fasülye, kabak vs.. yetiştirip yemeklik ihtiyacımı karşılarım. Emekli maaşıyla krallar gibi geçinirim. Bir kaç tavuk, koyun vs.. 
Bu hayalimin gerçekleşmesi için emekli olmam lazım. Ama en büyük sıkıntı çocukların okul, iş hayatı durumları olacak. Büyük kız üniversite sınavına girecek ve İstanbul dışını istiyor. Küçükler ise lise 3'te.
Sabah kalktığında bahçeye çıkıp mis gibi temiz havayı ciğerlerine çekeceksin, gözlerini kapayıp kuş cıvıltılarını dinleyeceksin.
Umarım bir gün gerçek olur.
LW3D
Yönetici

Günü Kurtaran Avam Hiooargggh :)

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #19 : Mayıs 23, 2020, 22:25:41 ÖS »

İnşallah... Ben şimdilik bu konuda bir şeyler yapanların videolarını izliyorum Kahkaha Başaran başarmış... Sen çocukları Üniversiteye yolladığında emekli de olmuş olacaksın... Kaçmak için şimdiden hazırlıklara başla Kahkaha

savagery
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #20 : Mayıs 23, 2020, 23:00:20 ÖS »

Bende çocuk yok. Köye yerleşme kararı alırken en büyük etken bu oldu tabi.
Kolayca gerçekleştirebildik bu hayalimizi.

Biraz yaşantımdan bahsedeyim. Bugüne kadar pek anlatmadım yazmadım. Büyük şehirlerde yaşayan arkadaşlar üzülmesin diye .

Benim buradaki en keyifli geçirdiğim zaman dilimi Eylül ayında okulların açılması ile başlıyor ve bir dahaki Haziran'a kadar devam ediyor.

Bu aylarda tam anlamıyla doğa da biz de rahat nefes alıyoruz. Gürültü yok, yazlıkçılar elini ayağını çekiyor.

Yaşadığım yerde tüm yıl boyunca sadece 5-6 aile kalıyor.

O yüzden yaz aylarının çabucak geçip gitmesini bekliyoruz hep.

Arka tarafta küçük bir tarlamız var. Kardeşim ekiyor daha çok. Pek yardım edemiyorum.
Ama mahsül bereketli. Domates patlıcan biber soğan karpuzumuz var. Sarmısak roka kabak var.

Çok fazla balık sever ve tüketirim.
Zaten balıkçı köyünde yaşıyorum. Balık bol. Ben pek meraklı değilim balık avlamaya ama amcam periyodik olarak her gün ağ bırakıyorlar.  Balıksız kalmıyoruz.
Hiç olmazsa bile yukarıdan mezattan alıyorum. Taze. Her sabah saat 11 de balık mezatı oluyor.

6 tane tavuğumuz var. Mavi yumurtlayan da var bir tane. Astım rahatsızlığım için mavi yumurta iyi geliyor.

2 tane köpeğimiz var. Biri Border Collie diğeri French Bulldog. Ateş ve Bozo.
Köpeklerimi çok çok seviyorum. Onlarsız bir hayat asla düşünemem. Hatta köyden bir köpeği daha aldık bahçeye. Aşılarını yaptırdık. O da Arap. Artık 3 oldu köpeğimiz.

Bozo pek yürüyemiyor hemen yoruluyor ama Ateş ile sabahları erkenden çıkıp ormana girip dolaşıyoruz. Hava sıcak ise Körpınar da denize girip çıkıyor. Serinliyor.
Sarı bir kedimiz var ismi henüz yok. Pencereye geliyordu hep. Mama verdik filan. Şimdi alıştı, o da aileye katıldı. J-Hatta iki tane de yavrusu oldu. Daha çok küçükler.

Bahçeye bir taş fırın yaptırdım. Güveçte bir şeyler yapıyorum arada. Yemek ile uğraşmayı çok seviyorum. Eşim ekmek yapmasını bayağı öğrendi. Ekmekleri o yapıyor.
Ama harbi köy ekmeği...

Bahar aylarından itibaren yemekleri genelde ormandan odun toplayarak bahçedeki ocakta odun ateşinde yapıyoruz. Kahveyi bile.

Küçük yerde yaşamanın tecrübe ederek en sevdiğim yönü anladım ki insan ilişkileri.
Herkes birbirini tanıyor. Böyle olunca hayat biraz daha kolaylaşıyor.
Mesela kasabada balık satan çocuk " Abi kopez vermiyim sana pek iyi değil " diyor artık
Ya da zeytin ağaçlarının altında küçük bir esnaf lokantası var. Şaban abi. Yiyoruz içiyoruz. Para unutmuşuz. Sonra veriyoruz.
Bu tarz bir sürü şey. Bunları maalesef İstanbul'da unutmuşuz. Şimdi karşılaşında hoşumuza gidiyor.
Mesela basket oynuyoruz, kasabanın Halk Eğitim müdürü, Savcısı, polis bir arkadaş.

Köyde yaşamak çok güzel. Gerçekten.

Ama hiç sıkılmıyor musun derseniz. Tabi ki sıkılıyorum bazen. İnsan şehrin de koşuşturmasını özlüyor. Bunun için de İzmir'e gidiyoruz. Anneme. Evi merkezde Hatay'da.
Alsancak'a iniyoruz. Kıbrıs şehitleri'ne bir bakıyoruz. Kordon'a Kemeraltı'na.
Tekrar köye, sessizliğe döneceğimizi bildiğimiz için şehrin kalabalağı daha bir ihmal edilebilir hatta hoş geliyor artık.

Önümüzdeki yıllarda işlerimi biraz daha kontrollü olarak azaltıp kendime ve aileme daha da fazla vakit ayırmayı planlıyorum.

Bilim kurgu kısa bir film yapmaya çalışıyorum bir süredir mesela. Ekipman topladım. Çekiyorum beğenmiyorum bir daha çekiyorum filan.

Burası film çekmek için çok fazla olanak sunuyor.
Terkedilmiş Rum köyleri. Orman içinde kullanılmayan türbe, cami vs. Çok güzel mekanlar var.

Fakat İzmir ve civar köylerinde de yaşamak çok da kolay değil artık.
Mesela ben Karaburun'dayım. Buranın yolu yapıldı. Yazın özellikle hafta sonları inanılmaz bir kalabalık var.

Son zamanlarda insanlarda bir taş ev merakı hasıl oldu. Bu talep çokluğu buradaki arsa, ev fiyatlarını uçurdu.

Kasabada fiyatlar İzmir'i aratamayacak durumda oluyor yaz mevsiminde.

Fotğrafta koyacağım ama inanın görüntüler ile sizi de üzmek istemem
Umarım yakın zamnda sizde hayalinizdeki yaşantıyı gerçekleştirebilirsiniz.

Bu arada bir not düşeyim.
Kendime şu an içinde olduğum yaşantının imkanını sağlayabilmek için 30 yıl boyunca İstanbul'da çok çok çok çok çalıştım.
Gerçekten çok çalıştım.

Atari FALCON 030 |  ATARI 1040 STE 4MB | ATARI 800 XL + 1050 DD + My IDE II | ATARI 130 XE | C64 + Ultimate 2 | AMIGA 500 + Vampire | Amiga 600 + Furia
blackturk
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #21 : Mayıs 23, 2020, 23:25:35 ÖS »

Bende biraz bu konularla ilgili birşeyler yazayım.Benim birader güneyde bir ilimizde yaşıyor.Yeri yazmama gerek yok.Yanında 20 gün kaldım.Savagery , dediği gibi çok kalabalık bir yerde değilse harika kafa dinlyorsunuz.Benim biraderin harika bir köpeği , iki tane kedisi ve çok güzel bir bahçesi var.iş zamanın dışında kendisi çok iyi vakit geçirebiliyor.

Bende orda kaldığım süresinde içersinde mutlu oldum.En sevdiğim durum Trafik yok.Harika birşey bir yere mi gitmek istiyorsun. araban varsa sorun değil.Akşamları köpekle yürüyüş yapıp ,Denizini tadını çıkartıyorsun.Etraftaki bir kaç ev var. onlarda kendi hallerinde kibar insanlar.Bir çok güzellik var.uzun yazmama gerek yok. savagery yazdıkları gibi insan küçük bir yerde ,daha iyi sosyla ilişikilerde kurabiliyor.

Sağılıklı , ve huzurlu yaşamak şehir dışı bir hayat olmalı herhalde.Benimde hayalimde Bahçeli müstakil , köy havası olan bir yerde yaşamak. 

İstanbul gibi şehir , yaşamak artık insana zor geliyor.Heryer beton bina , tanımadığın bilmediğini garip insanlara aynı yerde bulunmak yada nefes almak...

A1200 | APOLLO 1240 32 MB | CNET PCMCIA | SYSINFO SPEED TEST 30 MIPS
SM1,SEGA MEGA CD,SM2,SMS II,Sega Saturn Mod ve AR 4MB,PSX Mod ve Mpeg ,PSX2 ,SNES ,ATARI 800XL,SPECTRUM 128K +2,YAMAHA CX5M MSX,ATARI 520 STFM,1040 STF,C64,C128,1541 II,1571,RAM 1764 ,A500,A500+,A600,A590,IDE68k,2X1084S,1084P
Sayfa: 1 [2]   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: