Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
commodore.gen.trDiğer Nostaljik BilgisayarlarDiğer Bilgisayarlar486'da floppy ile en yenisinden linux boot etmek
Sayfa: [1] 2   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: 486'da floppy ile en yenisinden linux boot etmek  (Okunma Sayısı 2253 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Levent (Lvnt)
Uzman

Üyelik Bilgileri
« : Temmuz 07, 2020, 04:08:20 ÖÖ »

Linux-2.4'ten sonraki kernel konfigürasyonları hakkında bilgim versiyon ilerledikçe yok seviyesine doğru ilerler. Bir ara 3.10.x kerneli modülsüz build edeyim diye konfigürasyonunu kurcalamıştım da çılgınca gelmişti, çalışmamıştı da zaten

İlgilenenler için en son (ya da ona yakın) kernelin konfigürasyonu işini kolaylaştıran döküman:

https://www.osnews.com/story/132030/booting-a-486-from-floppy-with-the-most-up-to-date-stable-linux-kernel/

Use the brute force, Luke
appiah4
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #1 : Temmuz 07, 2020, 09:39:35 ÖÖ »

kernel'inde i486 destekleyen çok az linux kaldı, Gentoo'yu kendiniz build edip boot edebilirsiniz sanırım ama diskete falan sığmaz - en azından boot ettikten sonra birşey yapabileceğiniz bir hali ile.  Anlamlı bir içerik ile derlenmiş kernelin de tahminen uncompress etmesi yarım saat falan sürer (RAM miktarına bağlı olarak).  TinyCore falan gibi birşeyi boot etmek makul ve mümkün olabilir diye düşünüyorum.

Retronautics: Retro bilgisayar, donanım ve proje galerim.
Levent (Lvnt)
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #2 : Temmuz 07, 2020, 13:57:03 ÖS »

Yazıda o sorunların hepsinin çözümü anlatılmış. Diğer taraftan haliyle benim konularda da açıklamalar var. Son bağlantıdaki yazar geliştirme yaptıkça içeriği güncelleyecek sanırım.

blackturk
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #3 : Temmuz 07, 2020, 19:04:03 ÖS »

Merhaba  , Geçen pazar günü 486 sistem topladım.Şimdilik msdos 6.22 yüklü.Daha doğrusu , Çok kötü haldeki mini tover at kasada bir güzel temizlik yaptım. power supply içini bile temizledim.motherboard üzerindeki eski tip pil bittikti. sökütüm yenisini yuvalı soketli taktım.Zehir gibi çalışıyor desem doğru olur. hattta konfigrasyon aşağıdaki gibi.Bununla ne yapılır ? linux kurmak extra ne kazandırabilir ki ? şimdi bu konu açılmışken sorayım dedim.Gerçekten Çok iyi msdos oyun makinası yani... Kahkaha Kahkaha Kahkaha Kahkaha

CPU: Cyrix Cx486DX2-66
    Motherboard: FIC 486-PVT, 256KB L2 Cache
    RAM: 16MB
    I/O Controller: Promise Technology 560C PDC20630, VLB
    Graphics:  Cirrus Logic CL-GD5428  2MB, VLB
    Network: 3Com 3C509B
    Sound: Sound Blaster Pro 2.0 CT2600
    Hard Disk: Seagate 540MB hdd
    Floppy Drive: 3.5" 1.44MB Sony MPF920-E and 5.25" 1.2MB Teac FD-55GFR
    CD-ROM: LG 52x CDR-S16
    Power: Athena Power AP-AT30 300W

A1200 | APOLLO 1240 32 MB | CNET PCMCIA | SYSINFO SPEED TEST 30 MIPS
SM1,SEGA MEGA CD,SM2,SMS II,Sega Saturn Mod ve AR 4MB,PSX Mod ve Mpeg ,PSX2 ,SNES ,ATARI 800XL,SPECTRUM 128K +2,YAMAHA CX5M MSX,ATARI 520 STFM,1040 STF,C64,C128,1541 II,1571,RAM 1764 ,A500,A500+,A600,A590,IDE68k,2X1084S,1084P
witchdoktor
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #4 : Temmuz 07, 2020, 23:15:51 ÖS »

486DX4-100 vs Pentium100

486 kurmanın hangi avantajları var?
Levent (Lvnt)
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #5 : Temmuz 07, 2020, 23:41:30 ÖS »

Süpermiş @blacktürk hocam, iyi günlerde kullanın. 256 kb cache olması gayet iyi.

486'da linux hiç bir şey kazandırmaz aksine yorar. Çünkü üzerine takacak xfree ile düzgün çalışacak kart bulmak falan vesa yuvalar sebebiyle zor. Ama işte 386'ya 8mb'tan fazla ram takmak kolay olmadığı için ve 386'ya takılabilecek düzgün ekran kartı olmadığı için pratikte minimum linux sistemi 486 gibi gözüküyor. Onun heyecanıyla deneyenler oluyor sanırım (şahsen şikayetim yok, faydalandım )

@witchdoktor: pentium çok daha kullanışlı bence. Hızı çok daha esnek ayarlanabiliyor, pci var her bir tür süper kart takılabiliyor. Dos win3.1 vb retro bilgisayar deyince 386/486 değil doğrudan pentium kullanmalı bence. Bir çok pentium anakartta usb bile var. Tek dezavantajı turbo tuşu ile yavaşlama özelliği olmayacak. Başında çokça zaman geçirmiş ciddi bir 486 meraklısı olsam da kısıtlamalarından ben bile bıkmış olabilirim

486 kısıtlı bir makine olsa da aslında zamanın işletim sistemleri için hızlı bir sistemdi. Hatta gerçekten hızlı ilk pc'ler 486'lar idi denebilir sanırım. O zamanların hatırına, heyecan olsun diye denenebilecek naçizane bir liste tavsiye edebilirim:
* next step 486: nispeten geç keşfettim ama böyle bir versiyon var. kesin denemek lazım
* os/2 4 warp: hala... hala... hala... kurup deneyemedim... kurulum cd'si olsa da floppy disk hazırlamak gerekiyor
* windows 3.0 ya da windows 3.1: herkes için çok da farketmeyebilir ama önemli bir teknik farkları var: 3.0'da OLE yok. Yani 3.1'e göre daha hafif bir sistem. En son pc-dos üzerine 3.1 kurmaya kalktığımda kurulum hiç de iyi gitmedi. Sürücüler iyi yükenmedi falan. Şu sıralar ses görüntü vb herşeyi full çalışan win-3.0 sistem ve borland-c++ 3.0 compiler fikri bana çok çekici gelmekte
* windows98se: 95'i gerçekten tercih etmiyorum, 98se çokça hafıza istemesine rağmen çok daha iyi. (95 8mb ram ile, 98 32mb ram ile süper). O olmazsa win-3.1 altında win32s'de fena değil. Ya da nt 3.5 ya da nt 3.1 de olabilir.
* native oberon: aynı isimde (oberon) pascal geleneğinden gelen bir programlama diliyle yazılmış... c olsaydı keşke, pascal'ı kolayca anlayıp geçemiyorum. C versiyonu plan9 olabilir ama plan9 için p2 gibi bir sistem daha uygun. Klavye ile komut yazmaya ek olarak mouse ile text seçip o text'i execute ettiğiniz enteresan bir sistemdir kendisi.
* minix2, hatta 16-bit minix-1.5. Belki duymuşsunuzdur minix microkernel bir sistemdir. Komple sistemin açıklandığı kitabı falan vardır. Velhasıl öğrenmek isteyenler için süper birşeydir. Bootloaderinden itibaren çok enteresandır, şöyle: boot edilecek kernel ile yüklenecek driverleri de bootloaderden yüklersiniz. 1.5 versiyonu pc amiga atarist'de çalışır.
* msdos, pcdos, freedos: msdos'tan scandisk.exe'yi almayı unutmayın, pcdos ve freedos'ta yok hxdos ile basit win32 programlarını dos ortamında çalıştırabiliyprsunuz, deneyin
* linux: slackware dışında pek anlamam slackware 3.0'dan öncesi sorunlu, uğraştırır, yorar. P2 makinelerde favorim 8.1, kernel 2.4, gcc-2.95.3. 486 için xfree-3.3.6'ya en yakın xfree'si olan bir linux dağıtımını şiddetle tavsiye ederim, xfree-4.x dediniz mi yavaşlar.
* netbsd: 1.0'ı bile uğraşıp kurup denedim, 1.1 daha stabil, 1.6.1 versiyonu favorim. 486 için xfree versiyonuna dikkat edin.
* openbsd: severim ama 486'da değil. Her sistemin eski versiyonu benim için önemlidir mesela ama openbsd'nin eski versiyonları yaramazdır. Çünkü diğer sistemler yıl geçtikçe şişip hantallaşır. Openbsd ise yıllar içinde özellikler ekleniyor olsa da sistem yıl geçtikçe mükemmelleşir.
« Son Düzenleme: Temmuz 07, 2020, 23:52:04 ÖS Gönderen: Levent (Lvnt) » Logged

ercanersoy
Deneyimli

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #6 : Eylül 14, 2020, 21:56:48 ÖS »

Paylaşımlar için teşekkür ederim.

Aslında, Linux derleme öncesindeki yapılandırmalardan bazı özellikler çıkartılarak 486 işlemci ve düşük miktardaki geçici bellek içeren bilgisayarlarda sorunsuz çalışabilir. Yeni çekirdekler, büyük olasılıkla eski çekirdeklerden daha kararlı çalışacaktır. Kahkaha

Linux sisteminin disketten çalışma konusunda birkaç sene önce denemelerini yapmıştım. Birkaç sene öncesinin güncel bir Linux çekirdeği sürümünün kullanarak Syslinux önyükleyicili bir Linux sistemi disketten çalışabiliyor. Ancak, o dosyalar bozulduğu için silmiştim. Çalışamd Git gibi sürüm izleme sistemi kullanmamıştım ve bu gibi durumlarla karşılaşmamak için sürüm izleme sistemlerini önerebilirim.

Eğer, Linux sistemini 486'lı bir sistemde disketten başlatacaksanız, inşa edilmiş Linux sistemini 486 makinede denemeden önce QEMU yazılımıyla denemenizi öneririm.

Levent (Lvnt)
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #7 : Eylül 14, 2020, 23:18:02 ÖS »

Aslında, Linux derleme öncesindeki yapılandırmalardan bazı özellikler çıkartılarak 486 işlemci ve düşük miktardaki geçici bellek içeren bilgisayarlarda sorunsuz çalışabilir. Yeni çekirdekler, büyük olasılıkla eski çekirdeklerden daha kararlı çalışacaktır. Kahkaha
Öyle derler ama uygulamada buna pek güvenmeyin derim. Yeni özellikler, yeni altyapı her zaman önceki makinelerde gözden kaçan ciddi sorunlara yol açabiliyor. İki örnek vereyim:

Bundan 15-20 yıl kadar önce arkadaşın çalıştığı şirkete yeni bir sistem yöneticisi gelir. Şirket türkcell gibi bazı büyük şirketlerin iş ortağıdır ve önemli yazılımlar yapmaktadır. Sistem yöneticisi geldikten bir iki gün sonra server'in windows güncellemelerini yapar ve şirketin esas işini yapan yazılım altyapısı durur. Bir iki gün ve bazı diğer kayıpları olur.

Günlük sistemimde slacware'nin son versiyonunu kullanıyordum. current değil, 14.2, long term support olanı. Son versiyona göre eski sayılır ama güvenlik güncellemeleri hızlıca gelen en kararlısından bir linux kernel serisini kullanıyor. Bir gün sistemi güncelledim ve grafik ekran gelmemeye başladı. Meğer benim günlük kullandığım netbook'taki görüntü sistemi powervr tabanlıymış ve sadece bugfix gelmesi gereken kernel serisinde bir haller olmuş ve powervr desteği gitmiş. Önceki örneğin yanında ufak kalır tabii ama bence on numara rezalet. İşi gücü bırakıp tüm çalışma ortamımı komple başka sistemle yeniden oluşturmak zorunda kaldım.

Bir de son olarak şu sıralar LTS bile olsa kullanılan linux kernelleri konfigüre etmek 2000'lerdeki 2.4 kernele göre çok daha fazla zaman alıyor. 3-4 yıl kadar önce kendi distributionumu yaptığım için biliyorum. Hedef bilgisayar sadece onboard video chipsetli p4'ler idi, ama bir sürü yeni seçenek var, hızlı bilgisayarlara rağmen compiler'ler sinirbozucu derecede yavaş ve compilation orta yerde kalabiliyor ya da daha kötüsü boot etmeyebiliyor, o yüzden hadi bakalım başa dön durumuyla asla istemeyeceğiniz kadar çok vakit kaybetmek istemiyorsanız hazırı ile takılın derim.

Ranthor
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #8 : Eylül 15, 2020, 00:23:16 ÖÖ »

Linux'e pentium 90 ile başlamıştım. Driver desteği çok sıkıntılıdır. Özellikle ekran kartını doğru çalıştırmak saç baş yoldurur. Xconfigurator diye bir tool'dan tek tek memory'sini cart curt girerdin. S3 ekran kartında 1024 x 768 açınca göbek atmıştım.

Slackware en bela sürüm, o zamanlarda redhat v3.5 vb vardı (redhat 9 a kadar full free idi sonra enterprise a döndü, şu an 29 da filanız heralde).

Şiddetle redhat öneririm, rpm ile dosya kurabilme gibi çok ezici bir üstünlüğü var. SBS/sim.net zamanlarında kudzu diye bir mail sunucumuz vardı, disketle kurduğumuzu açtığımızı hatırlıyorum.

Zaten desktop'da yetersiz olan linux o zaman iyice işkenceydi
Levent (Lvnt)
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #9 : Eylül 15, 2020, 03:18:21 ÖÖ »

Xfree-3.x serisi... haklısınız, geçende oturup s3 virge ayarlayayım dedim ama 4.x gibi değil, kafa karıştırıcı. Hele sürümü (sanırım) 3.3.5'ten küçükse gerçekten s3 gibi çok yaygın kartların bile driveri yoktu ama 3.3.6 fena sayılmaz, tnt/voodoo3 öncesi kartların çoğu var. 3.x serisinin sonrakilere göre tek avantajı ekran kartı driveri için dll (.so) yüklemediği için çok hızlı açılması. P2-350 ile xfree 4.x'i ilk kullandığımda ilk farkettiğim şey yavaş açılışı olmuştu. Pentium 1 gibi makineler için 4.x açılışı herhalde iyice yavaş kalır. İlgilenen varsa yardımcı olmak açısından en kısa yoldan kolay ayarları anlatabilirim.

Valla üstat slackware en bela sürüm demişsiniz ama ben slackware ile rahat ettim. Redhat 5.1'di galiba, onu kullanıyordum, alışmıştım, c programlar yazıp linux ortamını öğreniyordum falan. Sonra kernel compile için ayrı compiler, programlar için ayrı compiler kullanıldığını farkettim, kötü kokular gelmeye başladı yani. Sonra internetten güncellemeleri olduğunu öğrenince hepsini indirip kurayım dedim. Oo güncelleme harika, RPM harika icad falan derken benim programlar göçmeye, sisteme bir haller olmaya başladı. Güncellemeleri geri almaya uğraştığımı hatırlıyorum ama sistemi eski haline getiremedim. Hadi bakalım, yine taşınıyoruz. O zaman usb bellek, cd yazıcı da yok elimizde. Cd'leri üniversitede arkadaş 0.85x scsi yazıcı ile yazdırıyordu, öyle bir zamandı. En önemlileri floppylere çekip slackware 7.1 kurdum.

1024x768 deyince O zamanlar bendeki monitör 15" ama standart monitörlerden bir iki tık daha iyi birşeydi, yanlız linuxta windowsta normal olarak açılan en iyi modu açamamıştım. Üniversitede öğrenciyim, bizim üst dönemlerden süper bi abi var, linux konusunda bilen adam o. Ona gittim "ya abi benim monitör windowsta 1024x768 85hz açıyor ama linuxta ancak 75 hz açıyor, nası yapıcaz bu işi" diye sordum. Abi, boş gözlerle bana bakıp (o abi hep boş gözlerle bakardı) 15" monitör 1024x768 85 hz açmaz diye kestirdi attı. O da bilmiyordu herhalde. Nasıl yapıldığını bir süre sonra chip dergisinin verdiği yeşil karton kapaklı linux ekinden öğrenmiştim, hala o dergi ekini saklarım

Ranthor
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #10 : Eylül 15, 2020, 10:47:17 ÖÖ »

linux'un desktop'ta olamamasının sebebi static librarylerin olmaması.
redhat 7.5'de çalışan uygulama 7.6 da çalışmaz dependency yüzünden.

Günümüzü konuşuyorsak zaten debian temelli dağıtımlar desktop'a daha uygun.
Ama geçmişte kalacaksak bile Redhat şiddetle tavsiye olunur. Redhat 5 bile 486 da açacaktır. IP ayarlamak filan ölüm slackware de.
Voltron
Uzman

それはどういう意味ですか?知りません。

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #11 : Eylül 15, 2020, 11:40:35 ÖÖ »

P75 üzerinde disketten ilk kullandığım unix-like os QNX idi. Linux değildi tabiki ama baya baya olmuş bir os du.

Floppy den çalıştırdığım bir diğer os ise Peanut linux'tu. FAT partitionlara kurulabilme gibi yetenekleri vardı ve yavaştı tabi. Sonraları yeni sürümleri dergi CD leri ile alinux ismiyle dağıltıldı bunun. Daha kapsamlıydı ve PII, PIII farketmeksizin FAT partition üzerinde X-Window kullanmaya veya topu topu 10 satırlık ufak bir kod derlemeye kalkarsanız, Linux tan tiksindirebilme gibi bir özelliği vardı.

> General failure reading drive A:<br /><br />> Who\'s General Failure and why is he reading my disk?
Levent (Lvnt)
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #12 : Eylül 15, 2020, 19:26:54 ÖS »

Peanut linux ilk kullandığım linux. kök klasöre bir zipi açıyorduk sonra bilgisayar açılırken dos'tan bir komut yazınca linux başlıyordu. Win98 partition falan hiç birşey kurcalamaya gerek kalmıyordu.

@Ranthor: o kadar da korkunç değil yaw: #ifconfig 192.168.0.2 eth0 up. Yanlız eth0 yok derse işte orada işler biraz karmaşıklaşabilir  ben sırf o driver işleri sebebiyle yeni kernel derler driverleri de kernelin içine gömerdim. Gayet şahane olurdu

ercanersoy
Deneyimli

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #13 : Eylül 15, 2020, 21:47:42 ÖS »

Paylaşımlar için teşekkür ederim.

Bu Linux sistem işleri çok zor. Linux sistemlerinde ortak olmuş pek standart yok. Her dağıtım, standart konusunda farklı telden çalıyor.

Pazarlama konusunu geçersek, Windows sistemleri genelde daha kararsız olmasına rağmen herşeyi kendi standartları da olsa çıkan her sürümü kendi standartları üzerinde inşa ettiği için de çok kullanılıyor. Bir de insan ve bilgisayar arasındaki etkileşimi çok iyi sağlıyor.

Açık kaynak işletim sistemlerinin konseptlerinin değişmesi gerekiyor. Bu durumu kendi fikirlerimden bazı maddelerle açıkladım:

• Sık kullanılan açık kaynak sistemlerde kullanılan Linux çekirdeği modüler tek parçalı bir çekirdektir. Windows, NT sürümleri mikro çekirdektir. Kişisel bilgisayar, sunucu bilgisayar gibi sistemlerde Linux yerine daha kaliteli bir çekirdek kullanılması gerekiyor.
  • Açık kaynak sistemlerde sürücü sorunlarının giderilmesi gerekiyor. Bu durum, büyük açık kaynak organizasyonların firmalarla anlaşması veya kendi donanımlarını üretmeleri gerekiyor.
  • Açık kaynak sistemlerde standart olarak POSIX, X Pencere Sistemi gibi az sayıda standartlarlarla yetinilmemesi gerekiyor. Farklı standartların da kullanılması gerekiyor. 2020 yılında bile "GTK+ mı, Qt mi?" veya "KDE mi, GNOME mu, XFCE mi?" gibi tartışmalar sürüp gidiyor.
  • Grafik arayüz konusunda ise esneklik gösterilmesi gerekiyor. Linux sistemlerde grafik arayüzden önce uçbirimin açılması gerekebiliyor ve bu durum pek iyi değildir. Linux sistemlerinde kullanılan masaüstülerinde görsel olarak iyileştirmeler gerekiyor. X Pencere Sistemi veya Wayland yerine daha bütünleşik bir sistem kullanmak gerekiyor.

Sonuç olarak, açık kaynak sistemlerde yapılacak çok iş var. Açık kaynak geliştiricilerinin çoğu açık kaynak işletim sistemleri konusunda çok gerekli olmayan veya gereksiz konularla uğraşıyor.

Ranthor
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #14 : Eylül 16, 2020, 08:56:46 ÖÖ »

bu dedikleriniz desktop dünyası için geçerli, server dünyasında linux unix'i öldürdü, windows'u da  geçiyor. Her sene daha da büyüyor.

Herhangi bir grafik arabimine ihtiyacı yok, kullanan da yok. Driverları da vendorlar kendi yazıyorlar hatta L1 supportu çoğunlukla kendileri veriyorlar.

Bu dediklerim üç büyük için geçerli, ubuntu/redhat/suse.
Enterprise support alabildiğiniz, genelde kernel seviyeleri 1-2 sene geriden gelen stabil sürümlere sahipler.
Sayfa: [1] 2   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: