Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
Sayfa: 1 2 [3]   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: Dolandırıcılar  (Okunma Sayısı 1562 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Aktug
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #30 : Ağustos 30, 2020, 19:17:55 ÖS »

Belki bu platformda da defalarca yazmışımdır ama tekrar hatırlatayım. Uzaktan alışverişte eft/havale işlemini yaparken "e-ticaret" seçeneğini seçerek işlem açıklamasına "x adet y ürünü için ödeme yapılmıştır" yazılmalı. Ayrıca ilanın linki, ekran görüntüsü ve w.app yazışmalar bir kenara koyulmalı. Karşı tarafa çok çok güvenmiyorsanız ve çakal geçinip prosedürden fazla anlamayacak birisi gibi gözüküyorsa işlem açıklamasına "borç olarak verilmiştir" de yazabilirsiniz
« Son Düzenleme: Ağustos 30, 2020, 19:19:59 ÖS Gönderen: Aktug » Logged
cdemir
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #31 : Ağustos 30, 2020, 20:54:49 ÖS »

Ben yüz yüze dolandırılmıştım bir keresinde.
(Belki anlatmışımdır forumda daha önce)

Çok önceleri, internetten alışverişin olmadığı dönemlerde.
PC' deki cd sürücü arızalanmıştı. (P133)

Eskişehir'e CD sürücü almaya gitmiştim.
Oraya gitmişken, dedim bir tane de modem alayım bari.
Hem modeme hem de CD sürücüye bütçem yetmeyince,
sürücüyü ikinci el alsam da olur dedim.
Esnaf sarayında girdim küçük bir dükkana.

Bir tane 33600 modem(sıfır) ve ikinci el sürücü için anlaştık.

Sanırım dükkan sahibiydi orda çalışan çocuğa, git şurada duran sürücüyü getir dedi. Çocuktan bir "ama" sözcüğü çıktı.
Aslında orda uyanmalıydım.
Ama işte bazı şeylere hemen sahip olma isteği,
insanın uyanık olmasını önleyebiliyor.

Neyse sürücüyü getirdiler. Denemeden almam dedim.
Dükkan sahibi tabi dedi.
Çalışanına git şunun şunun cdsini getir dedi. (Orda da uyanamadım.)
CD leri taktı. HDD'e kopyalama yaptı vb. Baktım sorun yok.

Eve geldim. Taktım Sürücüyü. Koydum bir cd, okumuyor.
Bir tane daha koydum, okumuyor.
Başka bir tanesini yarım yamalak okuyor.

İşte o zaman anladım kazıklandığımı.
Dükkan sahibi orda, sürücünün belkide, nadir düzgün okuduğu iki cdyi takmış ve beni sorunsuz olduğuna inandırmıştı.
Yakın zamanda da Eskişehir'e gitmeyince, kaldı elimde bozuk sürücü.

Neyseki modem sağlamdı uzun süre kullandım o modemi.

fort_apocalypse
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #32 : Ağustos 30, 2020, 20:56:56 ÖS »

Belki bu platformda da defalarca yazmışımdır ama tekrar hatırlatayım. Uzaktan alışverişte eft/havale işlemini yaparken "e-ticaret" seçeneğini seçerek işlem açıklamasına "x adet y ürünü için ödeme yapılmıştır" yazılmalı. Ayrıca ilanın linki, ekran görüntüsü ve w.app yazışmalar bir kenara koyulmalı. Karşı tarafa çok çok güvenmiyorsanız ve çakal geçinip prosedürden fazla anlamayacak birisi gibi gözüküyorsa işlem açıklamasına "borç olarak verilmiştir" de yazabilirsiniz

Açıklamalarınız için teşekkür ederim gerçekten bilgilendirici oluyor.

Sizin ilanınızdakilerden satın alınırken de, alıcı eft/havale işlemini yaparken "e-ticaret" seçeneğini seçerek işlem açıklamasına "x adet y ürünü için ödeme yapılmıştır" yazılmasını siz olağan mı karşılıyorsunuz?

« Son Düzenleme: Ağustos 30, 2020, 21:00:50 ÖS Gönderen: fort_apocalypse » Logged

Aktug
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #33 : Ağustos 30, 2020, 21:25:07 ÖS »

Açıklamalarınız için teşekkür ederim gerçekten bilgilendirici oluyor.

Sizin ilanınızdakilerden satın alınırken de, alıcı eft/havale işlemini yaparken "e-ticaret" seçeneğini seçerek işlem açıklamasına "x adet y ürünü için ödeme yapılmıştır" yazılmasını siz olağan mı karşılıyorsunuz?

"Borç olarak verilmiştir" dışında ve kanunlara aykırı olmayacak şekilde istediğini yazabilir. İsterse maç anlatsın. Benim için problem yok Ha "borç olarak yazılmıştır" yazıyorsa da parayı aynı gün olduğu gibi iade edip satışı iptal ederim.
« Son Düzenleme: Ağustos 30, 2020, 21:47:10 ÖS Gönderen: Aktug » Logged
fort_apocalypse
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #34 : Ağustos 30, 2020, 21:50:29 ÖS »

"e-ticaret" şeçeneği seçildiğinde bankalar devlete bildirimde bulunuyor, sene sonunda GİB size gelir verginizi beyan etmeniz gerektiğini hatırlatan sarı bir zarf gönderiyor. ( O yüzden sormuştum.)

Aktug
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #35 : Ağustos 30, 2020, 22:33:21 ÖS »

"e-ticaret" şeçeneği seçildiğinde bankalar devlete bildirimde bulunuyor, sene sonunda GİB size gelir verginizi beyan etmeniz gerektiğini hatırlatan sarı bir zarf gönderiyor. ( O yüzden sormuştum.)

Antalya' da yaşadığım için elden alışveriş neredeyse yapamıyorum zaten. Yani aldıklarımın da kayıtları mevcut. Kar amacı gütmediğimi kanıtlayabilirim. Ticari faaliyet sayılabilecek hacimde satış yaptığımı sanmıyorum. Takvime vurulsa yıllık en fazla 1.500 - 2.000TL çıkar. Buna da vergi çıkarırlarsa borcum neyse veririm.

E-Ticaret seçeneği seçmemin ve açıklama yazmamın sebebi herhangi bir yasal süreçte haklılığımı kanıtlayabilmek. Bir problem olduğunda ben bu dekontla suç duyurusunda bulunduğumda bunun ticari bir işlem olduğunu ve xxx adlı mal için ödeme yapıldığını kanıtlamak. Bu durumda karşı taraf malı bana teslim ettiğini kanıtlamak zorunda. Açıklaması boş olan bir havale/eft işlemi kabul edebileceğiniz gibi her yöne çekilebilir. Şu da var, açıklaması boş bir dekontla ödeme yaparsınız. Mal elinize ulaşır. Alışveriş problemsiz biter. Karşı taraf bir suça karışır (örgüt üyeliği, kumar oynatma v.s) ve banka hesapları inceleme altına alınır yine başınız derde girebilir. Benim işim kayıtlı olsun da devlet vergi isterse çaresine bakarım.
fort_apocalypse
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #36 : Ağustos 30, 2020, 22:55:41 ÖS »

Sizin yaptığınız doğru bir şey, ben eleştirmek amacıyla yazmadım, keşke memleketteki bütün para hareketleri kayıt altında olsa , kayıt dışı hiçbir işlem olmasa. Açıklamalarınız için teşekkür ederim.

Aktug
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #37 : Ağustos 30, 2020, 23:39:43 ÖS »

Sizin yaptığınız doğru bir şey, ben eleştirmek amacıyla yazmadım, keşke memleketteki bütün para hareketleri kayıt altında olsa , kayıt dışı hiçbir işlem olmasa. Açıklamalarınız için teşekkür ederim.

Rica ederim
nightfall
Üye
**

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #38 : Ağustos 31, 2020, 08:15:44 ÖÖ »

Ben yüz yüze dolandırılmıştım bir keresinde.
(Belki anlatmışımdır forumda daha önce)

Çok önceleri, internetten alışverişin olmadığı dönemlerde.
PC' deki cd sürücü arızalanmıştı. (P133)

Eskişehir'e CD sürücü almaya gitmiştim.
Oraya gitmişken, dedim bir tane de modem alayım bari.
Hem modeme hem de CD sürücüye bütçem yetmeyince,
sürücüyü ikinci el alsam da olur dedim.
Esnaf sarayında girdim küçük bir dükkana.

Bir tane 33600 modem(sıfır) ve ikinci el sürücü için anlaştık.

Sanırım dükkan sahibiydi orda çalışan çocuğa, git şurada duran sürücüyü getir dedi. Çocuktan bir "ama" sözcüğü çıktı.
Aslında orda uyanmalıydım.
Ama işte bazı şeylere hemen sahip olma isteği,
insanın uyanık olmasını önleyebiliyor.

Neyse sürücüyü getirdiler. Denemeden almam dedim.
Dükkan sahibi tabi dedi.
Çalışanına git şunun şunun cdsini getir dedi. (Orda da uyanamadım.)
CD leri taktı. HDD'e kopyalama yaptı vb. Baktım sorun yok.

Eve geldim. Taktım Sürücüyü. Koydum bir cd, okumuyor.
Bir tane daha koydum, okumuyor.
Başka bir tanesini yarım yamalak okuyor.

İşte o zaman anladım kazıklandığımı.
Dükkan sahibi orda, sürücünün belkide, nadir düzgün okuduğu iki cdyi takmış ve beni sorunsuz olduğuna inandırmıştı.
Yakın zamanda da Eskişehir'e gitmeyince, kaldı elimde bozuk sürücü.

Neyseki modem sağlamdı uzun süre kullandım o modemi.

Esnaf sarayı dolandırıcıların merkeziydi bir zamanlar az kazık yemedim zamanında
wizofwor
Genel Yönetici

Gosub ile gidilen yerden goto ile dönen adam

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #39 : Ağustos 31, 2020, 10:53:57 ÖÖ »

Ankara Konur veya Karanfil sokağın oralarda sık alışveriş yaptığımız bir bilgisayarcı vardı. Bir gün kardeşim. Ram almaya gidiyor. Elinde aynı tipte 10 ram modülüyle gelmişti. Espri şu şekilde:

Çin'den, kalite testini geçemeyen modülleri ucuza getirip rafa diziyorlar. Müşteriye uygun fiyatlı verip gönderiyorlar. Bozuk çıkarsa geri geliyor. Bir başka modül veriyorlar. Bu işlem müşteri sıkılana veya sağlam rami bulana kadar devam ediyor. Bizimki tanıdık müşteri olduğu için fazla uğraştırmamak adına 10 taneyi baştan vermişler. Evde diagnostik programlarıyla falan içinden iyisini seçip diğerlerini geri götürmüştük.

ibeser (Ayak Takımı)
Genel Yönetici

Sega<Nintendo<Amiga

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #40 : Ağustos 31, 2020, 13:54:34 ÖS »

Benim de başıma geldi. Dolandırıcıyı tüm sosyal medyada önce ifşa ettim. Sonrasında bana döndü. Bir de video çekip detayları anlattım. Merak eden olursa, özellikle retro konsol konusunda bu kişi sürekli dolandırıcılık yapıyor. Hatta ekşi sözlükte bile dolandırıcılığı ile ilgili kayıt var
https://www.youtube.com/watch?v=NB_EuZkdfEY

ibeser (Ayak Takımı)
Genel Yönetici

Sega<Nintendo<Amiga

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #41 : Ağustos 31, 2020, 14:34:42 ÖS »

@juda @Mathman
Aramızda olduğunu düşündüğünüz dolandırıcılık faaliyeti yaşadığınız kişi ya da kişiler varsa buraya yazın. Belki yanlış anlaşılma vardır, belki kasıt vardır?

Sayfa: 1 2 [3]   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: