Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
commodore.gen.trDiğer Nostaljik BilgisayarlarIBM Uyumlular / Retro x86 SistemlerVintage Computers Club - Grafik kartı, ses kartı ve işlemci koleksiyonum
Sayfa: [1]   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: Vintage Computers Club - Grafik kartı, ses kartı ve işlemci koleksiyonum  (Okunma Sayısı 2383 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Najaz
Üye

Üyelik Bilgileri
« : Mayıs 19, 2021, 10:56:12 ÖÖ »

Arkadaşlar merhaba,

2015 yılından beri eski grafik kartları, ses kartları ve işlemcileri biriktiriyorum. Önceleri farklı bir forum mecrasında, çok basit bir şekilde ürünleri fotoğraflayıp indeksliyordum. Derken appiah4 arkadaşımızın Retronautics sitesini gördüm ve ben de benzer bir şeyler yapabilirim diye düşündüm.

Öncelikle elimdeki tüm ürünleri tekrar fotoğraflamam gerekiyordu. Düzgün bir ışıklandırma ile, aynasız DSLR fotoğraf makinasıyla hepsini tek tek yeniden fotoğrafladım. 16 megapixel çözünürlükteki bu fotoğrafları Google Photos'a yükledim. Google Sites üzerindeki hazır şablonları kullanarak, teknik bilgileriyle birlikte ürünleri katalog şeklinde listeledim. Birçok ürüne, döneminde kendisini farklılaştıran özelliklerini anlatan kısa notlar da ekledim. Uygun bir domain ismini de kaydettikten sonra, ortaya Vintage Computers Club çıktı.

Sitede şu an sadece PCI, AGP ve PCIe grafik kartları mevcut. ISA grafik kartları, ses kartları ve işlemcileri de fırsat buldukça ekliyorum siteye. Sitenin tasarımı basit gözükse de, fotoğraf çekimi, fotoğrafların yüklenmesi, ürünlerin kataloglanması, bilgi girişi derken, epey zaman gerektiren bir uğraşmış...

Siteyle ilgili görüş ve önerilerinizi bekliyorum. Sitedeki tüm fotoğrafları, herhangi bir izin almadan dilediğiniz gibi kullanabilirsiniz. Elinizde koleksiyona hibe etmek istediğiniz bir ürün varsa da memnuniyetle kabul edeceğimi söyleyeyim

Vintage Computers Club

www.vintagecomputers.club
« Son Düzenleme: Mayıs 19, 2021, 11:09:01 ÖÖ Gönderen: Najaz » Logged
nightfall
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #1 : Mayıs 19, 2021, 12:53:22 ÖS »

90'larin sonu 2000'lerin başı bilgisayar dergilerinden grafik kartı testlerini takip ederdim eski günleri hatırladım. Emeğinize sağlık.
murtek
Üye

DO-IT-YOURSELF

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #2 : Mayıs 19, 2021, 12:56:49 ÖS »

Emeğine sağlık. Başarılar.

DO-IT-YOURSELF
appiah4
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #3 : Mayıs 19, 2021, 13:16:57 ÖS »

Çok güzel olmuş, eline sağlık Gönül isterdi de şu garip dönemler bir bitse, kolleksiyonlarımızı ortaya saçıp gerçekten kurcalayıp eğlenebilsek

Retronautics: Retro bilgisayar, donanım ve proje galerim.
Levent (Lvnt)
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #4 : Mayıs 19, 2021, 21:47:38 ÖS »

Tebrikler. Elinize sağlık.

Atii radeon'larda hangi işlemcinin ne olduğunu zamanında hiç ilgilenmemiştim, radeon deyince 9250 falan diyorduk anlaşılyordu,  sonradan rv ile başlayan sayıla devreye girince ipler koptu. Buradaki hap gibi bilgiler iyi oldu.

Ben de bir katkı vereyim: Asus tnt olan kartın adı 3000 kalmış, 3400 agp olmalıydı.

Kolay gelsin

Use the brute force, Luke
Najaz
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #5 : Mayıs 19, 2021, 21:53:28 ÖS »

Ben de bir katkı vereyim: Asus tnt olan kartın adı 3000 kalmış, 3400 agp olmalıydı.

Teşekkürler, hemen düzelttim. 3. gözün faydaları

İyi dileklerini ileten herkese tekrar teşekkür ederim...
brkemreoglu
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #6 : Mayıs 21, 2021, 10:38:36 ÖÖ »

Çok keyifli çok başarılı bir site olmuş takip etmesi kolay anlaşılır. Büyük bir merakla işlemcileri listelediğiniz zamanı bekliyorum.
Najaz
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #7 : Mayıs 31, 2021, 22:47:59 ÖS »

Sayfaya ISA grafik kartlarını ekledim. İşlemcileri de ilk fırsatta (muhtemelen bu haftasonu) eklemeyi düşünüyorum.

Ses kartlarını ise en sona bıraktım. Zira onların fotoğraflamasına henüz başlayabilmiş değilim.
ercanersoy
Deneyimli

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #8 : Kasım 06, 2021, 21:00:01 ÖS »

Paylaşım için teşekkürler.
Let
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #9 : Kasım 07, 2021, 20:41:19 ÖS »

Tebrikler güzel kolleksiyon
Najaz
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #10 : Mart 07, 2022, 15:28:59 ÖS »

Aradan epey zaman geçmiş; bir güncelleme yapayım dedim..

Ses kartlarını ekledim siteye. Bunları en sona bırakırım diye yazmışım en son, ama işlemciler sona kaldı. Araya bir sürü iş ve günün, haftanın yorgunluğu girince, fotoğraf çekip sitenin başına oturmaya da vakit kalmıyor pek

Arada iki-üç tane grafik kartı gelmişti, onları da fotoğraflayıp koydum. En son @Aktuğ SDR Geforce256 yollamıştı misal. Geriye bir tek işlemciler kaldı bakalım.
badocan
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #11 : Mart 07, 2022, 15:47:52 ÖS »

Ekran kartlarının tarihsel süreci hakkında güzel bilgiler edindim ve de anılarım tazelendi. Eline, emeğine sağlık..
Musti82
Üye
**

Death from Above

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #12 : Mart 09, 2022, 08:24:04 ÖÖ »

2000 lerde hep hayalimdi ATI ALL IN WONDER ekran kartım olsun isterdim. hey gidi günler heey...
Sayfa: [1]   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: