Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
commodore.gen.trGenel KategoriSitemizin duyurularıYeni Üyelerimiz İçin Retroya Giriş Rehberi
Sayfa: 1 2 [3] 4   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: Yeni Üyelerimiz İçin Retroya Giriş Rehberi  (Okunma Sayısı 5837 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
AmigaEsref
Genel Yönetici

love is better than

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #30 : Ağustos 14, 2020, 16:25:38 ÖS »

@Barış Yeni çok teşekkürler abi. Sende iyi ki varsın. Senin gibi pozitif üye abilerim olmasa işimiz zor Kahkaha

Alıntı
Eşref demek istiyorki , laf üretene kadar iş üretin, tavsiye vermeyin ucundan tutun diyor doğru
emeğine sağlık eşref.
Humphrey abi teşekkürler. Ondan ziyade, forumda her üyemizin keyifli vakit geçirmesi benim için daha öncelikli bir konu. Bir çoğumuz stres atmak için foruma üye oluyoruz. Omzumuzdaki hayat yükü zaten oldukça fazla. O yüzden forumumuz daki üyelerin ekstra çaba gösterip kendini daha da strese sokmasını ben çok tercih etmiyorum. Elimden geldiğince forumumuz da daha güzel vakit geçirmeniz için çalışmaya gayret ediyorum. Retro guide için tabiki tecrübelerinizi aktarabilirseniz memnun olurum. Yakında A500 ve A1200 sayfasını yayınlarız. Üzerinden hep birlikte çayımızı alır okur ilerleriz.

@muhendis çok saol abi

Alıntı
Yeni Üyelerimiz İçin Retroya Giriş Rehberi konusunun ne kadar geniş ve detaylı olabileceğini düşündükçe aklım karışıyor. Örnek olaydaki gibi Amigayı çeşitli görüntü birimlerine bağlamak için 3-4 çeşit kablo adaptör vs. alan bir kişi için nasıl bir rehber hazırlanabilir ki?
Bazen abi, ufak çözümler ve hamleler tahmin edilenden daha olumlu etkiler yaratabiliyor. Çok kapsamlı bir rehber olmasa da bir ön bilgi olması güzeldir.

Misal youtube kanalım herkese açık. Belki Amigası olup, forumdan haberi olmayan kardeşlerimiz bu videoya denk gelir. Sitemize ulaşır buradan onlara yardımcı oluruz. Belki bazı arkadaşlar için o kadar ufak bilgi yeterlidir.

Zaten sizinde dediğiniz gibi sitemizde bilgiler var. Bilgi bakımından zengin bir forum. Forum kültürü olan bir kardeşimiz üye olduğundan bir çok konuya burada çözüm bulabilir.

AMIGA 500 | GOTEK | 1 MB RAM | 1.3 ROM
AMIGA 1200 | 8GB CF  | 3.1 ROM | 8 MB RAM | HDMI-520
COMMODORE 64 | IRQHack64 | KissCart64 | Pizero1541 | 64K CUPCAKE-CART | 1084 S
fort_apocalypse
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #31 : Ağustos 14, 2020, 18:07:21 ÖS »

Haklısın @AmigaEsref. Eğer benim yardımım olabilecek herhangi bir konu olursa özelden bana yaz lütfen.

AmigaEsref
Genel Yönetici

love is better than

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #32 : Ağustos 14, 2020, 18:12:30 ÖS »

Haklısın @AmigaEsref. Eğer benim yardımım olabilecek herhangi bir konu olursa özelden bana yaz lütfen.
Muhakak olur abi. Senin gibi tecrübeli bir üyenin bana, bize her zaman yardımı olur. Forum için çabalarından ötürü tekrar çok teşekkürler abi yaşa fort_apocalypse.

ercanersoy
Deneyimli

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #33 : Ağustos 17, 2020, 23:24:39 ÖS »

Çok teşekkür ederim @AmigaEsref. Gerçekten güzel iş çıkarmışsınız.

Retro donanım rehberinde katkıcıların yayım hakları kendilerine ait olan ve daha önce yayımlanmış kendilerine ait yazılar yer alabilir mi?

Yer alabilirse şimdilik iki yazı göndermek istiyorum.

AmigaEsref
Genel Yönetici

love is better than

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #34 : Ağustos 18, 2020, 11:02:11 ÖÖ »

Çok teşekkür ederim @AmigaEsref. Gerçekten güzel iş çıkarmışsınız.

Retro donanım rehberinde katkıcıların yayım hakları kendilerine ait olan ve daha önce yayımlanmış kendilerine ait yazılar yer alabilir mi?

Yer alabilirse şimdilik iki yazı göndermek istiyorum.
Merhaba çok teşekkür ederim Kahkaha İlginede çok teşekkür ederim. Ufak bir demo yakında yayınlayacağım. Çok komplike bir içerik düşünmüyoruz şimdilik. Ön bilgi vermek amaçlı ufak bir kitapçık. Üyelerimizin katkısı olmasını çok isterim. Katkısı olan her üyemizin (isterse isimleri dahil) İçeriğe yazacağız. Şuan içerik tamamlamada bilgi olarak eksik olduğum için boş kalan yerler var. Misal A600 bildiğim kadar ekleyeceğim ama yetersiz olacakdır diye tahmin ediyorum. Sonra Atari ST veya Atari modellerinden ne yazağımı hiç bilmiyorum. O konuda forumdaki arkadaşlardan destek rica edeceğim.

AmigaEsref
Genel Yönetici

love is better than

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #35 : Ağustos 22, 2020, 19:37:42 ÖS »

Retro Donanım Rehberi'nin 1.0 versiyonunu, konu başlığımızın en başındaki yazıda link olarak paylaşıyoruz. Verminaard'a fikirlerinden ve yardımlarından ötürü çok teşekkür ederiz.

Bir çok yerde yazım yanlışı olabilir. Okuyan arkadaşlarımın uyarmasını rica ederim. Konu hakkında eksik olduğunu düşündüğünüz içeriği, sadeliği bozmadan genişlete bilir. Hatalı gördüğünüz bölümler varsa da direk uyarabilirsiniz.

Bu arada Atari bölümü için yardım edebilecek arkadaşlar var ise çok seviniriz.

Sevgiler.
« Son Düzenleme: Ağustos 22, 2020, 19:41:12 ÖS Gönderen: AmigaEsref » Logged

agathon
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #36 : Ağustos 22, 2020, 20:32:25 ÖS »

Hobiye yeni başlayanların kafalarındaki birçok soru işaretini silecek bir doküman olmuş. Bilgiyi paylaşmak, bilmeyene öğretmek bence topluluğun gelişmesi için çok önemli. Emekleriniz için teşekkürler.

AmigaEsref
Genel Yönetici

love is better than

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #37 : Ağustos 22, 2020, 20:34:51 ÖS »

Teşekkurler abi.

AmigaEsref
Genel Yönetici

love is better than

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #38 : Ağustos 22, 2020, 21:17:43 ÖS »

Versiyon 1.1 oldu Verminaard saolsun içerikte yazım hatalarını düzeltti. Teşekkürler.

ercanersoy
Deneyimli

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #39 : Ağustos 22, 2020, 22:49:24 ÖS »

Alıntı
Merhaba çok teşekkür ederim Kahkaha İlginede çok teşekkür ederim. Ufak bir demo yakında yayınlayacağım. Çok komplike bir içerik düşünmüyoruz şimdilik. Ön bilgi vermek amaçlı ufak bir kitapçık. Üyelerimizin katkısı olmasını çok isterim. Katkısı olan her üyemizin (isterse isimleri dahil) İçeriğe yazacağız. Şuan içerik tamamlamada bilgi olarak eksik olduğum için boş kalan yerler var. Misal A600 bildiğim kadar ekleyeceğim ama yetersiz olacakdır diye tahmin ediyorum. Sonra Atari ST veya Atari modellerinden ne yazağımı hiç bilmiyorum. O konuda forumdaki arkadaşlardan destek rica edeceğim.

Bu yazılar, retrolara genel olarak giriş yapmak için iyi olduklarını düşünüyorum. Bu yazılarım, kendi kişisel internet sitemde yayımlanıyor. Bende de yayımlanan yazıları sizin de yayımlanmanızın bir sakıncası yoksa yayımlayabilirsiniz. Yayımlamak için bu yazılarımı istediğiniz dosya biçiminde gönderebilirim.

https://ercanersoy.net/cok-kisitli-bilgisayar-sistemleri-ve-gercekler/

https://ercanersoy.net/bazi-eski-kisisel-bilgisayarlar-bazi-acilardan-daha-iyi/

Retrolarla ilgili yazı sayısını daha sonra çoğaltmayı düşünüyorum.

Yanıtınız için teşekkür ederim.

amiga.os
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #40 : Ağustos 23, 2020, 00:49:08 ÖÖ »

Kılavuzda AGA'dan yeterince bahsedilmemiş gibi geldi bana, pek çok oyunun hem OCE/ECS hem de AGA sürümleri olduğu ve AGA olan sürümlerde grafiklerin çok daha iyi olduğundan mutlaka bahsetmek gerekiyor bence.

Nasıl ki A1200, A500 oyunlarının tamamını oynayamaz diyorsak, A500 de AGA özel oyunların hiç birini oynayamaz diye eklemek lazım

Bu oyunların karşılaştırıldığı bir dökümanı da mesajıma ekliyorum, belki ilk mesaja eklenebilir.

Ayrıca WhdLoad için mutlaka ram gerekiyor evet, ancak stok bir A1200'e Workbench kurduğunuzda, kendi install'u olan oyunları harddiske yükleyip (WhdLoad değil) direk oynayabilirsiniz. Böyle oyun da çok var. Özellikle 5 disketten itibaren daha fazla disketli oyunlarda floppy ile oynamak işkence halini almakta işte bu noktada A1200 ve Workbench üzerinden oynamak işleri çok basitleştirmekte.

Ama en azından 8 MB ram kart takıldığında yine Workbench kurularak hemen hemen bütün oyunları sorunsuzca oynayabilirsiniz tabii ki. Ayrıca son dönem Amiga oyunları için ise en az 68030 işlemci ve 18 MB ram tavsiye ediliyor ve çok çok başarılı oyunlar var bu döneme denk gelen (Nemac IV, Foundation, Trapped II, Napalm, T-Zero, The Shadow Of The Third Moon, Alien Breed 3D II: The Killing Grounds (bu oyun müthiştir), Breathless, OnEscapee, TFX (Amiga tarihinin en iyi simülasyon oyunu olabilir), Payback, SimCity 2000, Slamtilt (bu da en iyi pinball oyunudur), vs. bu liste çok fazla uzuyor. Bu oyunların hiç bir tanesini A500 ile oynayamazsınız.

68030 bile Workbench ve yine son dönem oyunlar için yetersiz kalabiliyor, bu durumda 68040 ve üzeri, Vampire veya pi gibi basit ama iyi emülasyon desteği veren cihazları kullanmak şart. Pi üzerinde mükemmel bir Amiga deneyimi nasıl yaşanır ile alakalı da yazı yazacağım fırsat bulduğumda.

Not: Dosyayı ekleyemedim limitten dolayı, linki şu şekilde https://drive.google.com/file/d/1ZrQT5wpAQmNRuQmCXzmGC4db-ZwFsiH4/view?usp=sharing

Bir ekleme daha yapayım, AmigaOS 3.5 ve 3.9 resmi sürümlerdir. Dökümanda resmi olmadıkları yazıyordu sanırım.
« Son Düzenleme: Ağustos 23, 2020, 00:52:00 ÖÖ Gönderen: amiga.os » Logged
AmigaEsref
Genel Yönetici

love is better than

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #41 : Ağustos 23, 2020, 01:01:15 ÖÖ »

@ercanersoy teşekkürler. Versiyon 1.2'de Ercan kardeşimizin bulduğu kelime hataları düzeltildi.

8. sayfada CF kart hakkında "SanDisk" yerine "scandisk" yazılmıştır.
2. sayfada floppy sürücü yerine floppy kullanılmıştır.

İlave olarak Commodore 64 sayfasına dataset eklendi. Unutmuşum Kahkaha

@amiga.os bilgilendirme için çok teşekkürler abi. Bu revizelere yarın bakacağım Kahkaha Uykum geldi. Bugünlük müsade. Yarın kaldığımız yerden devam Kahkaha

Verminaard
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #42 : Ağustos 23, 2020, 01:38:39 ÖÖ »

Ben burada bir müdahalede bulunmak istiyorum.

Eşref'le bu konuyu ilk konuştuğumuzda ona dediğim şuydu: Bu rehber yıllardır C64, Amiga vs kullanan, tüm terminolojiye, teknolojiye hâkim kişilere değil, hasbelkader bu retro işini duymuş, bir yerlerde denk gelmiş ve hayatında ilk defa aşina olacak kişilere hitap etmeli, kesinlikle terminoloji gevezeliği değil basit anlatımlar barındırması gerekir demiştim.

Daha ilk cümleden OCS, ECS, AGA, Chipmem, WHDLoad, 68030, Vampire, Scandoubler, Pi falan filan diye girdiğiniz anda zaten kendini uzayda gibi hisseden adamı direkt kaybedersiniz. Okumaz çünkü okuduğunu anlamayacağını daha ilk cümleden fark etmiştir. O yüzden Eşref'in ilk yazdığı A500 ve 500+ kısımlarını ben tamamen sıfırdan baştan yazdım (Daha öncekini okumuş olanların bir kez daha okumasını rica ediyorum, ne demek istediğimi daha net anlayabilirsiniz). Zaman buldukça Commodore'la ilgili tüm bölümleri elden geçireceğim. Daha ileri düzey kullanıcılar için daha farklı rehberler hazırlanabilir ama bu başlıktaki rehberin mümkün mertebe basit bir dil taşıması gerekiyor. Lütfen fikir verecek olanlar bunu göz önünde bulundursun.
amiga.os
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #43 : Ağustos 23, 2020, 02:45:55 ÖÖ »

Ben burada bir müdahalede bulunmak istiyorum.

Eşref'le bu konuyu ilk konuştuğumuzda ona dediğim şuydu: Bu rehber yıllardır C64, Amiga vs kullanan, tüm terminolojiye, teknolojiye hâkim kişilere değil, hasbelkader bu retro işini duymuş, bir yerlerde denk gelmiş ve hayatında ilk defa aşina olacak kişilere hitap etmeli, kesinlikle terminoloji gevezeliği değil basit anlatımlar barındırması gerekir demiştim.

Daha ilk cümleden OCS, ECS, AGA, Chipmem, WHDLoad, 68030, Vampire, Scandoubler, Pi falan filan diye girdiğiniz anda zaten kendini uzayda gibi hisseden adamı direkt kaybedersiniz. Okumaz çünkü okuduğunu anlamayacağını daha ilk cümleden fark etmiştir. O yüzden Eşref'in ilk yazdığı A500 ve 500+ kısımlarını ben tamamen sıfırdan baştan yazdım (Daha öncekini okumuş olanların bir kez daha okumasını rica ediyorum, ne demek istediğimi daha net anlayabilirsiniz). Zaman buldukça Commodore'la ilgili tüm bölümleri elden geçireceğim. Daha ileri düzey kullanıcılar için daha farklı rehberler hazırlanabilir ama bu başlıktaki rehberin mümkün mertebe basit bir dil taşıması gerekiyor. Lütfen fikir verecek olanlar bunu göz önünde bulundursun.

Daha ilk cümleden girdiğiniz anda kendini uzayda hisseden adamı direkt kaybedersiniz dediğiniz her şey hazırladığınız rehberde var zaten, terminoloji gevezeliği gibi gelmedi bana, ama siz öyle diyorsanız Kaldı ki ben de ilk cümleden girilsin demiyorum. Yazınızı okuduğum zaman AGA, 68030, chipmem, 3.0 rom, turbo kart vs. havada uçuşuyor, bahsettiğim bilgiler yazının alakalı yerlerine yerleştirilebilir ki yerleştirilmelidir bence. Amiga 1200'den bahsederken AGA'dan bahsetmemek, Amiga'da oyun konuşurken Whdload ve tabii ki ram veya turbo kartları atlamak diye bir şey söz konusu olamaz, kaldı ki siz de böyle yapmışsınız. Bugün Amiga'da oyun oynamanın karşılığıdır Whdload.

Ayrıca konuya hakim birisi için herhangi bir rehbere de ihtiyaç yok, ama acemi kullanıcıların da olayın çıkış noktasında olduğu gibi doğru yönlendirilmesi, işin merkezinin A500 olmadığı mutlaka anlatılmalıdır. Hatta dünya üzerindeki Amiga kullananların büyük çoğunluğunun emulasyon üzerinde olduğu gerçeğini de düşünerek bugün Amiga'ya ve hatta C64, Amstrad gibi cihazları denemenin en kolay yolunun bu olduğundan da dem vurmak lazım. WinUAE ile kurduğunuz sistemin stabilitesini hiç bir Amiga ile alamazsınız, dolayısı ile en düzgün çalışan Amiga'lara maalesef ki emule edilerek ulaşılabiliyor.

Tabi rehber sizindir, istediğinizi yapabilirsiniz, çok biliyorsan sen yap da diyebilirsiniz hiç itirazım yok. Ama madem bu yazı foruma açılmış ve görüş bekleniyor benim görüşlerim bu şekildedir.
« Son Düzenleme: Ağustos 23, 2020, 02:47:47 ÖÖ Gönderen: amiga.os » Logged
Verminaard
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #44 : Ağustos 23, 2020, 02:58:07 ÖÖ »

O rehberin şu anda sadece A500 ve 500+ kısmını elden geçirdiğimi belirtmiştim (yan parçalar kısmını henüz ellemedim), sanırım o kısım gözünüzden kaçtı. Geri kalan kısmını henüz düzenleyecek vaktim olamadı maalesef.

Benim söylediklerimin sizin mesajın arkasından yazılması tamamen tesadüf, ne sizin mesajınızı ne de herhangi birinin mesajını kast etmemiştim. Rehberin şu anki hâli benin düşündüğüm hâlinden biraz uzak. Maalesef vaktim olmadığından dolayı önce sağ olsun Eşref yazıyor ben vakit buldukça onun yazdıklarını revize etmeye çalışıyorum. Eşref tek başına yaptığı için bazı gözden kaçan noktalar olabiliyor tabii.
Sayfa: 1 2 [3] 4   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: