Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
commodore.gen.trAmigaAmiga GenelAmiga en iyi 2. ev bilgisayarı seçilmiş
Sayfa: 1 [2]   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: Amiga en iyi 2. ev bilgisayarı seçilmiş  (Okunma Sayısı 2162 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
roboticmehdi
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #15 : Eylül 14, 2020, 22:26:20 ÖS »

Yahu zaten konu basligi "ranked" diyor, fakat neye gore "ranked"?

Worst to best?

Best to worst?

Least sold to most sold?

Cheapest to most expensive?

Yoksa keyfim nasil istediyse oyle mi? (ki oyle gorunuyor)

Bence, iyi cihaz - kotu cihaz yoktur retroda. Filancasi en iyileri denemez, bu fact degil fikir olur. Satislar rank edile bilir mesela, worldwide yada regional olarak. (Tabi bu durumda worldwide icin 1.PC ve 2.C64 olacaktir retro olarak.)
Tabi zaman araligida belirtilmeli, benim icin "retro" ile "modern" arasindaki cizgi 1999 bitimi. (Gerci yukaridaki siralama 1990 icinde gecerli olurdu heralde)
Herkes cocuklugunda/gecmisinde olan cihaza daha bagli olacaktir biraz.
Sonucta retro ozunde insani gecmise goturmek ve o guzel gunleri yeniden yasatmak icindir birazda.
« Son Düzenleme: Eylül 14, 2020, 22:35:30 ÖS Gönderen: roboticmehdi » Logged

Tulip486 PC
Socket7  PC
Atari 1040ST
amiga.os
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #16 : Eylül 14, 2020, 22:54:31 ÖS »

Herkes daha çok sevdiği cihazı yukarıda görmek ister doğal olarak. Ben de 1 numarada Amiga'yı görmek isterdim.

Neden Amiga 1. sırada olmalıydı peki, çünkü sansasyonel, devrinin çok üstü bir cihazdı. Hatta bu listeye 20 tane bile bilgisayar girmez benim düşünceme göre.

Satış adetleri de bir sıralama kriteri değil bence. Mesela bizim Amstrad aldığımız yıllarda Amiga 500 de vardı piyasada ve biz Amstrad almıştık, ama Amstrad daha iyi olduğu için değil satıcı onu satmak istediği ya da Amiga satmadığı için. Aynı durum C64 için de geçerli, çoğu kişinin hayali Amiga iken bütçeler C64'e izin vermiştir mutlaka. Keşke satıcı bizi de öyle yönlendirmeseydi de Amiga almış olsaydık.
roboticmehdi
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #17 : Eylül 14, 2020, 23:15:00 ÖS »

Satis adetleri, satis listesi icin bayagi bir kriter

Benim demek istedigim satis siralamasi ola bilir.

Ama cihazlarin iyiden kotuye siralandigi bir liste olamaz cunku bu kisiden kisiye gore degisir. Iyiden kotuye diye bir sey yok, herkesin favorisi var.
Bu favoriler bence genelde gecmise bagli, bazen ise insanin kendisine bagli olur, kendi sebebi olur o cihaza ilgisinin.

Tulip486 PC
Socket7  PC
Atari 1040ST
amiga.os
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #18 : Eylül 14, 2020, 23:34:18 ÖS »

Satış listesi yapmamışlar ki zaten, neyin muhabbetini yapıyoruz. Söylediğim şey gayet açık, en iyi bilgisayarlar gibi bir liste satış üzerinden olmaz diyorum, şimdi anlamışsınızdır umarım.  Ben zaten size değil, "C64 çok sattığı için 2 numarada olmalı" diye düşünenler için söyledim.

En iyi listesi de kişiden kişiye değişir tabii ki buna da kimsenin itirazı olduğunu zannetmiyorum ama en iyi şarkı, en iyi film, en iyi araba listeleri nasıl yapılıyorsa en iyi bilgisayar listesi de gayet yapılır, yapan kişi kendince kriterler belirler ve listeyi hazırlar, zaten yapmış. Siz dersiniz ki bence böyle bir liste olmaz, ben derim ki Amiga 1. sırada olmalıydı vs.
« Son Düzenleme: Eylül 14, 2020, 23:36:54 ÖS Gönderen: amiga.os » Logged
amiga.os
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #19 : Eylül 14, 2020, 23:36:06 ÖS »

.
roboticmehdi
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #20 : Eylül 15, 2020, 10:13:32 ÖÖ »

Bende zaten bu liste satisa gore yapilmis demiyorum.

Ben diyorum ki, insan isterse satis adedine gore bir liste yapa bilir, dogru yaparsa buna kimsenin itirazi olamaz.

Ama kendince en "iyiden" en "kotuye" bir liste yaparsa, ki linkteki liste boyle, cok itiraz eden olur. Basliga deseydiki "ranked from best to worst according to my opinion" o zaman olurdu, fakat sadece ranked yazmis.

Ozet olarak demek istedigim, bu liste sadece bir bireysel fikir, baska turlu "iyiden kotuye" bir liste olamaz zaten.

Tulip486 PC
Socket7  PC
Atari 1040ST
witchdoktor
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #21 : Eylül 15, 2020, 10:23:04 ÖÖ »

sharp x68000 in 13. sırada olması hakettiği bir yer değil bence ilk 5i zorlayacak bir makina. Ama pahalı olması işi bozmuş heralde

Zorlama nedeni nedir? Acorn Archimedes mimarisi ile X68000'den daha güçlü bir sistem ama listede yok, zaten olmamalı da, dünya çapında yaygınlık kazanmadı.
izmirmaster
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #22 : Eylül 15, 2020, 10:42:01 ÖÖ »

Biz kendimiz bir liste yapıp bu konuyu düz noktaya koyabiliriz diye düşünüyorum.

roboticmehdi
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #23 : Eylül 15, 2020, 10:48:10 ÖÖ »

Biz kendimiz bir liste yapıp bu konuyu düz noktaya koyabiliriz diye düşünüyorum.

Yine formun genel oylamali sonucu olur
Forumunda commodore/amiga agirlikli uyelerden olustugunu dusunursek yine ilk 3 asagi yukari belli. Formun ismi bile commodore. Yani boyle bir oylama neyi kanitlar bilmiyorum

Tulip486 PC
Socket7  PC
Atari 1040ST
izmirmaster
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #24 : Eylül 15, 2020, 10:54:33 ÖÖ »

Forum bence çok renklendi. Formda IBM pc kullanıcılarıda yoğunlaşmış gibi görünüyor.

Yine formun genel oylamali sonucu olur
Forumunda commodore/amiga agirlikli uyelerden olustugunu dusunursek yine ilk 3 asagi yukari belli. Formun ismi bile commodore. Yani boyle bir oylama neyi kanitlar bilmiyorum

Oğuzhan
Uzman

There's no place like 127.0.0.1

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #25 : Eylül 15, 2020, 12:20:23 ÖS »

Objektif seçilmiş sıralanmış deyip sonuna kahkaha koyarak zaten "keyfimce sıraladım" demiş arkadaş. Bence tartışmaya mahal yok

Bu bir araştırma değil istatistik değil. Arkadaşın kendince düşünceleri...

Biz sonundaki come and argue'ya takılmışız Takılmayalım

AmigaBinİkiYüz
AmigaBeşYüz
AmigaBeşYüzDoksan
SiDiTİVi
KomodorAltmışDörtCe
AtariBinKırkSeTeE
AtariFalkonSıfırOtuz
Verminaard
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #26 : Eylül 15, 2020, 12:26:51 ÖS »

Satış adetleri de bir sıralama kriteri değil bence. Mesela bizim Amstrad aldığımız yıllarda Amiga 500 de vardı piyasada ve biz Amstrad almıştık, ama Amstrad daha iyi olduğu için değil satıcı onu satmak istediği ya da Amiga satmadığı için. Aynı durum C64 için de geçerli, çoğu kişinin hayali Amiga iken bütçeler C64'e izin vermiştir mutlaka. Keşke satıcı bizi de öyle yönlendirmeseydi de Amiga almış olsaydık.

Çok doğru bir tespit. Benzer bir yorumu daha önce başka bir başlıkta Atari için yapmıştım. Atari de Türkiye'de aynen bu şekilde satıcıların elindeki malı çakma güdüsüyle müzikle işi olmayan adamlara "Bunun müzik özellikleri Amiga'dan daha iyi, sesi daha iyi çıkıyor." gibi saçma bir argümanla iteklenmiştir. 80 ve 90'lı yıllarda Türkiye'de Atari'yi gerçekten MIDI özellikleri için alan profesyoneller dışında muhtemelen hiç kimse kendi hür iradesiyle almamıştır. Birçok kişi aslında Amiga almak isterken böyle satıcılar yüzünden Atari sahibi olmuştur. Kimi çok sevmiş, kimi de nefret etmiştir. Benim çevremde mecburen Atari sahibi olan ama nefret eden birkaç arkadaşım vardı. O zamanlar şimdiki gibi satmak da kolay değildi. Aldın mı kalıyordu elinde. Bizim 64'ler yazarlarından birinin arkadaşı olan Sezgin Gezgin diye bir çocuk vardı. O profesyonel olarak müzikle ilgileniyordu ve bilinçli olarak Atari kullanıyordu. Bazen dergiye Atari'sini ve klavyesini getirip bize yaptığı şeyleri çalardı. Hakikaten çok iyi şeyler yazmıştır. Sezgin sonradan bayağı ünlü oldu. Soner Arıca'nın meşhur olduğu yıllarda bestelerini o yapardı ve hep Atari kullandı. Bugün hâlâ aktif olarak müzikle ilgilendiğini biliyorum ama sanırım artık Atari kullanmıyordur
fort_apocalypse
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #27 : Eylül 15, 2020, 12:37:38 ÖS »

Beni 15 numaradaki Altair 8800 (1975) eğendirdi. Kahkaha
Bu "ev bilgisayarı"nın başına ailecek oturup yanıp sönen ledleri mi izliyormuş ev halkı? Ney

ibo1973
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #28 : Eylül 15, 2020, 14:06:14 ÖS »

eğer aile içinse bu liste 1 numara c64 sonra diğerleri gelir satış rakamlarıda bunu doğrular bence

Eşimin videolarını çektiği youtube yemek tarifleri kanalımız
http://www.youtube.com/channel/UCWeURdgKjzxe9490Pb5KTPA?view_as=subscriber
Theoden (Arethrid)
Deneyimli

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #29 : Eylül 15, 2020, 15:37:33 ÖS »

Beni 15 numaradaki Altair 8800 (1975) eğendirdi. Kahkaha
Bu "ev bilgisayarı"nın başına ailecek oturup yanıp sönen ledleri mi izliyormuş ev halkı? Ney

Bu çok iyiymiş

You are in a computer game, Max.
(İZMİR) http://amplifypedals.com
Sayfa: 1 [2]   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: