Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
commodore.gen.trGenel KategoriGenel SohbetUzaktan Eğitim Sürecinde, Bilgisayar İhtiyacı Olan Çocuklar
Sayfa: [1] 2 3   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: Uzaktan Eğitim Sürecinde, Bilgisayar İhtiyacı Olan Çocuklar  (Okunma Sayısı 1447 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
phoenix
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« : Eylül 16, 2020, 11:57:56 ÖÖ »

Okulların açılmasına sayılı günler kala, özellikle veliler, imkanları dahilinde çeşitli hazırlıklar yapmaya çalışıyor. Bu hazırlıkların en önemli bölümünü, uzaktan eğitim için gerekli olan bilgisayar oluşturuyor.

Ben bir öğretmen olarak, geçen dönem imkanı olmayan ailelerin sıkıntılarını deneyimledim. Hepimiz maddi ve manevi olarak hazırlıksız yakalandık. Bu sebeple, bu başlık altında yardımcı olmak isteyen arkadaşlarım olursa memnun olurum.

Çoğumuzun elinde, kenarda atıl vaziyette duran ve nasıl değerledireceğimize karar veremediğimiz  sistemler mevcuttur. Tercih olarak laptop olması hem taşıma hem de diğer (monitör vs) donanımların tedariki açısından kolay olacağını düşünüyorum.

Sistem özellikleri olarak, webcami çalışan,zoom vs gibi  programları aktif olarak kullanabilecek, dual core işlemci özelliğine sahip bir cihaz olması yeterli diye düşünyorum. Elimdeki Atom işlemcili,XP yüklü netbook da yaptığım denemede, programın çalıştığını gördüm.

Sözün özü, çevremizde ihtiyacı olan öğrenciler olacaktır. Benimle de iletişime geçebilir, bir çocuğunun mutluluğuna hep birlikte aracı olabiliriz.

İlginize şimdiden teşekkür ederim.

Edit: Belirtmeyi unutmuşum, laptopların pili bitik olup, fişe takılı şekilde de çalışsa yeterli olur.

« Son Düzenleme: Eylül 16, 2020, 21:06:19 ÖS Gönderen: phoenix » Logged
atlantis
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #1 : Eylül 16, 2020, 12:11:56 ÖS »

Çok güzel bir hareket. Ben de bir bilgisayarcı olarak elimdeki malzemelerle ve gelecek malzemelerle pc toplayıp eğitime destek olma yolunda çaba gösteriyorum. Çevremdeki arkadaşlarımı da teşvik ediyorum malzemelerinizi atmayın değerlendirelim diye.

Hali hazırda 3 celeron işlemcili kasa (ram/hdd eksikleri var) ve bir anakart+işlemci+ram seti var elimde. Dün biraz inceledim ne yaparız diye. Ek parça bulursam bir kaç yere en azından kasa temin imkanım olacak.
« Son Düzenleme: Eylül 16, 2020, 12:13:48 ÖS Gönderen: atlantis » Logged

Truva Linux
http://www.truvalinux.org.tr
http://retromiga.blogspot.com
--------------------------------
Banana ARM Türkiye Destek Sitesi
https://www.banana.gen.tr
ssaylanc
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #2 : Eylül 16, 2020, 12:58:43 ÖS »

Gerçekten güzel bir haraket başlangıcı olur, özellikle evdeki eski laptoplara linux kurularak kullanılabilir hale getirilebilir.
fort_apocalypse
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #3 : Eylül 16, 2020, 13:49:35 ÖS »

Benden çok yaşayın Sayın Hocam. Ben de bir süredir bu konuyu düşünüyorum.

Yazılım ve donanım konusunda bilgili arkadaşlara bir sorum var: Raspberry pi Zero W modeli; HDMI çıkışı var televizyona bağlanabiliyor. wifi'den internete bağlanabiliyor, usb klavye bağlamak mümkün. Belki 100-150 liralık bir masrafla bu problem çözülebilir mi?

https://market.samm.com/raspberry-pi-zero-w
« Son Düzenleme: Eylül 16, 2020, 13:53:27 ÖS Gönderen: fort_apocalypse » Logged

Simon (Özay Turay)
Genel Yönetici

Commodore Forever

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #4 : Eylül 16, 2020, 15:01:12 ÖS »

Maalesef uzaktan eğitim için kullanılan teknolojilerin Linux altında çalışması (x86/arm ayırt etmeksizin) mümkün değil gibi görünüyor. Keşke olabilseydi.

http://www.retrodergi.com - http://www.e-turay.com

Retro: Commodore 64, Amiga 500, Amiga 1200
Retromsu: Wii, XBox360, XBox, PS3 Slim, PS2 FAT, PS1, PSP Slim, Nintendo DS Lite
AmigaEsref
Genel Yönetici

love is better than

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #5 : Eylül 16, 2020, 15:20:49 ÖS »

Elimdeki fazla makineleri verdim. Elime ulaşirsa seve seve paylaşırım.

AMIGA 500 | GOTEK | 1 MB RAM | 1.3 ROM
AMIGA 1200 | 8GB CF  | 3.1 ROM | 8 MB RAM | HDMI-520
COMMODORE 64 | IRQHack64 | KissCart64 | Pizero1541 | 64K CUPCAKE-CART | 1084 S
phoenix
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #6 : Eylül 16, 2020, 15:57:33 ÖS »

Benden çok yaşayın Sayın Hocam. Ben de bir süredir bu konuyu düşünüyorum.

Yazılım ve donanım konusunda bilgili arkadaşlara bir sorum var: Raspberry pi Zero W modeli; HDMI çıkışı var televizyona bağlanabiliyor. wifi'den internete bağlanabiliyor, usb klavye bağlamak mümkün. Belki 100-150 liralık bir masrafla bu problem çözülebilir mi?

https://market.samm.com/raspberry-pi-zero-w

Maalesef olmuyor. Çünkü öğretmenlerin içerik üretimi, dökümanlar vs, genellikle windows ile yapılıyor. 

Alternaif programlar ile tabii ki açılır ama inanın ki, en basit bir programı bile veliye ve öğrenciye anlatmak bazen çok zor oluyor. Kaldı ki sistemde yaşanan sorumlardan bahsetmiyorum bile.
AmigAmigA
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #7 : Eylül 16, 2020, 15:58:46 ÖS »

Ben pi4 üzerinde raspbian ile zoom yüklemeyi denedim (sanırım raspbian debian tabanlıymış)yüklemeler başarısız oldu,hem kamerayı tanırmı,ebayı kurabilirmiyiz hepsi sorun.

Commodore'suz kalan bir milletin hayat damarlarından biri kopmuş demektir.
Amiga ölmez,vatan bölünmez.
fort_apocalypse
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #8 : Eylül 16, 2020, 16:57:29 ÖS »

Sıfırdan bir sistem kurulurken neden işin parasal boyutu, başka sistemlere uyumluluğu vs. düşünülmez, herkesin Windows yüklü laptop almaya gücü var mı? Mirosoft babamızın oğlu mu?

WEB tabanlı bir sistem kurulsa, herhangi bir ücretsiz browser ile çalışsa...

Gerçekten anlamıyorum.

« Son Düzenleme: Eylül 16, 2020, 17:05:11 ÖS Gönderen: fort_apocalypse » Logged

phoenix
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #9 : Eylül 16, 2020, 17:04:49 ÖS »

Sıfırdan bir sistem kurulurken neden işin parasal boyutu, başka sistemlere uyumluluğu vs. düşünülmez, herkesin Windows yüklü laptop almaya gücü var mı? Mirosoft babamızın oğlu mu? Gerçekten anlamıyorum.

Sinan abi, inan ki bu ve benzer soruları uzun zamandır soruyoruzdur. Ama şu anki durum bu. Umarım kısa zamanda buradan da bir sonuç elde eder, gereken kişilere ulaşırız. Sevgiler
fort_apocalypse
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #10 : Eylül 16, 2020, 17:13:01 ÖS »

50 yaşımdayım, iki dedemden başlayarak bütün sülalem memurdu. Hep bu sorunları dinleyerek büyüdüm, ne yazık ki önemli görevler işi gerçekten bilene teslim edilmez. İktidarlar değişir ama bu gerçek değişmez.

phoenix
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #11 : Eylül 16, 2020, 17:41:16 ÖS »

50 yaşımdayım, iki dedemden başlayarak bütün sülalem memurdu. Hep bu sorunları dinleyerek büyüdüm, ne yazık ki önemli görevler işi gerçekten bilene teslim edilmez. İktidarlar değişir ama bu gerçek değişmez.
Bu döngü maalesef böyle. Bunun ayrı sohbetini yaparız
fort_apocalypse
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #12 : Eylül 16, 2020, 18:15:17 ÖS »

Okulların açılmasına sayılı günler kala, özellikle veliler, imkanları dahilinde çeşitli hazırlıklar yapmaya çalışıyor. Bu hazırlıkların en önemli bölümünü, uzaktan eğitim için gerekli olan bilgisayar oluşturuyor.

Ben bir öğretmen olarak, geçen dönem imkanı olmayan ailelerin sıkıntılarını deneyimledim. Hepimiz maddi ve manevi olarak hazırlıksız yakalandık. Bu sebeple, bu başlık altında yardımcı olmak isteyen arkadaşlarım olursa memnun olurum.

Çoğumuzun elinde, kenarda atıl vaziyette duran ve nasıl değerledireceğimize karar veremediğimiz  sistemler mevcuttur. Tercih olarak laptop olması hem taşıma hem de diğer (monitör vs) donanımların tedariki açısından kolay olacağını düşünüyorum.

Sistem özellikleri olarak, webcami çalışan,zoom vs gibi  programları aktif olarak kullanabilecek, dual core işlemci özelliğine sahip bir cihaz olması yeterli diye düşünyorum. Elimdeki Atom işlemcili,XP yüklü netbook da yaptığım denemede, programın çalıştığını gördüm.

Sözün özü, çevremizde ihtiyacı olan öğrenciler olacaktır. Benimle de iletişime geçebilir, bir çocuğunun mutluluğuna hep birlikte aracı olabiliriz.

İlginize şimdiden teşekkür ederim.

wifi'si çalışan Android tablet veya cep telefonu oluyor mu?

phoenix
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #13 : Eylül 16, 2020, 18:40:22 ÖS »

[/quote]

wifi'si çalışan Android tablet veya cep telefonu oluyor mu?
[/quote]

Oluyor ama telefondan takip etmek, ekran küçük olduğu için çok zor. Ek olarak hangi android sürümlerinde zoom sağlıklı çalışıyor bilmiyorum.
AmigAmigA
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #14 : Eylül 16, 2020, 18:56:35 ÖS »

Pi4 set eşdeğer bir laptopla takas edilir,son fiyat 799 arkadaşlar

http://www.commodore.gen.tr/forum/index.php?topic=18605.msg248479#msg248479

Commodore'suz kalan bir milletin hayat damarlarından biri kopmuş demektir.
Amiga ölmez,vatan bölünmez.
Sayfa: [1] 2 3   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: